Urlop rodzicielski – 50 pytań do eksperta

19 września miałam przyjemność przy wsparciu  eksperta z Kancelarii Premiera zapoczątkować  cykl  czatów na których eksperci będą odpowiadali na pytania obecnych i przyszłych MAM!

Temat urlopu rodzicielskiego wzbudził u Was duże zainteresowanie. W czwartkowym czacie na fanpagu Pamietnik Mamy z Panią Bożeną Lenart z Ministerstwa Pracy i Polityki społecznej pojawiły się od was aż 52 pytania!

Dla osób, które nie mogły wziąć udziału w czacie na fanpagu, przedstawiam zapis wszystkich pytań czytelniczek bloga i odpowiedzi, których udzieliła Pani ekspert. Może któryś z przypadków będzie dotyczył również Ciebie :)?

Jeżeli masz jeszcze pytania dotyczące urlopu rodzicielskiego możesz zadać je mnie pod tym linkiem:
http://pamietnikmamy.pl/2013/09/ochrona-kobiet-w-ciazy/

Pytania czytelniczek z czatu, który odbył się 19.09.2013 w godzinach12:00-13:00 na fanpagu PamietnikMamy.pl

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Czy kobieta bezrobotna też ma macierzyńskie??
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Urlopy rodzicielskie przysługują tylko osobom pozostającym w stosunku pracy.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: a co z kobietą która nie pracuje?? Od razu jak urodzi ma iść do pracy?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: To kobieta decyduje kiedy idzie do pracy. Ustawodawca nie reguluje takich kwestii.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl A jeżeli chodzi o kobiety przedsiębiorcze, mające własne działalności – jak to wygląda w ich wypadku? Przysługuje im rodzicielski?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Urlop macierzyński przysługuje tylko pracownikowi. Jednakże, jeżeli dziecko zostało urodzone w okresie ubezpieczenia chorobowego, to przysługuje zasiłek macierzyński za okres odpowiadający temu urlopowi.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl23.10.2013 r. urodzę bliźnięta, proszę o informację do kiedy maksymalnie będę mogła korzystać z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego. Którego dnia nastąpi powrót do pracy jeśli zdecyduję się na pełne wykorzystanie ww urlopów?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: W przypadku bliźniaków wymiar podstawowego urlopu macierzyńskiego wynosi 31 tygodni. Maksymalny wymiar dodatkowego macierzyńskiego 8, a rodzicielskiego 26 tygodni. 1 tydzień urlopu to 7 dni kalendarzowych.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Jeżeli mi jako mamie nie przysługiwał urlop macierzyński, a mąż pracuje na cały etat, to czy mógł on złożyć wniosek o roczny urlop macierzyński/tacierzyński? Czy jest to przywilej tylko matek zatrudnionych na etacie? A te które nie pracują a pobierały zasiłek z ZUS-u po zakończeniu umowy o pracę to też nie mają żadnych przywilejów??
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Nie, wykorzystywanie urlopu macierzyńskiego musi rozpocząć kobieta, ojciec może jedynie przejąć część tego urlopu.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Ile jest płacono za ojcowski urlop?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Czy po np. 3 miesiącach korzystania z urlopu rodzicielskiego mogę go przerwać i wrócić do pracy czy muszę wykorzystać go do końca?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: W takim przypadku nie ma przeszkód, żeby zrezygnowała Pani z części urlopu rodzicielskiego, jednakże część wykorzystana przez Panią musi obejmować pełne tygodnie i nie może być krótsza niż 8 tygodni.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Czy długi urlop rodzicielski gwarantuje również możliwość, że po powrocie do pracy rodzice mają prawo do swojego stanowiska pracy? Czy będą dzięki temu zwłaszcza Mamy zabezpieczone przed spokojnym powrotem do pracy?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Tak, oczywiście. Przepis gwarantuje powrót na dotychczasowe stanowisko pracy, chyba że nie jest to możliwe – wówczas na stanowisko równorzędne lub zgodne z kwalifikacjami

U Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: urlop wychowawczy: miesiąc który jest zarezerwowany dla jeden z rodziców z tych 36 może być wykorzystywany przez i ojca i matkę? Nie będzie to 35 tyg. + 1 dla matki + 1 dla ojca? Wiec 37 tygodni razem czy 36 razem? Przepadnie?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Od 1 października wymiar urlopu wychowawczego będzie wynosił nadal 36 miesięcy, z czego 1 miesiąc jest zarezerwowany wyłącznie dla matki, a 1 wyłącznie dla ojca. Zatem jedno z rodziców może wykorzystać maksymalnie 35 miesięcy tego urlopu

 

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Czy podczas urlopu rodzicielskiego mozna skorzystac z przywileju „wczasy pod grusza” czy tylko podczas urlopu wypoczynkowego?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Wczasy pod gruszą są związane z korzystaniem z urlopu wypoczynkowego, a nie rodzicielskiego.

 

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Jeśli umowa mi sie kończy z dniem porodu mam informować pracodawcę ze chce iść na roczny urlop macierzyński? Jak to działa?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Może Pani złożyć do pracodawcy wniosek o roczny urlop rodzicielski. Wówczas na tej podstawie ZUS będzie płacił Pani zasiłek macierzyński, mimo że nie będzie Pani przysługiwał urlop.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: ile dni przysługuje ojcu na opiekę nad dzieckiem ?
O Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: prócz urlopu ojcowskiego oraz podzielenia się urlopem macierzyńskim/rodzicielskim z mamą przysługują też 2 dni zwolnienia na dziecko do 14 roku życia

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: A po narodzinach dziecka ile ogólnie ojcu przysługuje dni wolnych od pracy?
Z Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej:  tytułu urodzenia się dziecka ojcu przysługują 2 dni wolne od pracy (poza kwestiami, o których wcześniej pisałam).

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Ile matek korzystało z urlopu macierzyńskiego a ile ojców z ojcowskiego w 2011/2012?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Informacje na temat wypłaconych zasiłków, a tym samym wykorzystanych urlopów są umieszczone na portalu ZUSu.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Jakich formalności należy dopełnić ze strony pracownika przed urlopem macierzyńskim?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: W celu uzyskania urlopu macierzyńskiego nie ma konieczności składania wniosku o ten urlop. Natomiast z rocznego urlopu można korzystać na dwa sposoby: 1. jeżeli wniosek zostanie złożony nie później niż 14 dni po porodzie (o całoroczny urlop), to będzie przysługiwał zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru. 2. jeżeli natomiast wnioski o dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski zostaną złożone w terminie nie krótszym niż 14 dni przed ich rozpoczęciem, to za urlop macierzyński i dodatkowy macierzyński będzie przysługiwał zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru, a za urlop rodzicielski 60%.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Ile w roku 2014 będzie urlopu „tatusiowego”? Wiem ze w 2012 były to 2 tygodnie do wybrania od momentu urodzenia sie dziecka do ukończenia przez niego roku. Czy w 2014 też będzie taka możliwość???? Dziękuje za odpowiedz
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Nadal będą to dwa tygodnie, ale dodatkowo matka może się z ojcem podzielić urlopem rodzicielskim/macierzyńskim.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Przypuśćmy, że mój urlop rodzicielski będzie trwał do 1.10.2014r., a z dniem 01.09.2014r. chciałabym wrócić do pracy (nauczyciel), chciałabym, żeby ten ostatni miesiąc z dzieckiem został mąż. Rozumiem, że da się to gdzieś zaznaczyć we wniosku i załatwić szybciej, tak, żebym podczas pisania CV mogła napisać, że pracę mogę rozpocząć z dniem 1.09.2014r.? Czy może byłoby dla mnie jakieś inne lepsze rozwiązanie tego?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Proszę pamiętać, że urlop rodzicielski może być wprawdzie wykorzystywany w częściach, ale żadna z nich nie może być krótsza niż 8 tygodni.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl:Czy mężowi po urodzeniu dziecka przysługuje urlop ojcowski (2 tygodnie)? Chodzi mi o ten urlop ojcowski, którego mi nie zabiorą z macierzyńskiego.
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Tak

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: W dniu porodu kończy mi sie umowa o prace i chce dalej iść na urlop macierzyński i tez musze o tym poinformować swojego pracodawcę pomimo tego ze kończy mi sie umowa?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Po rozwiązaniu umowy nie ma możliwości korzystania z żadnych urlopów. Natomiast będzie wtedy przysługiwał zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi tych urlopów. Zatem może Pani składać wnioski o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okresy dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego bezpośrednio do ZUS-u. Chyba, że złoży Pani mimo wszystko wniosek o udzielenie rocznego urlopu do pracodawcy przed rozwiązaniem umowy o pracę. Pracodawca wprawdzie udzieli urlopu tylko do dnia rozwiązania umowy, ale ZUS będzie Pani i tak wypłacał zasiłek macierzyński za cały okres.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Jestem mamą już rocznych bliźniaków. Urlop macierzyński z ZUS skończył mi się 1 czerwca a trwał wg starych przepisów 9 m-cy. Nie miałam powrotu do pracy gdyż umowę na czas określony pracodawca przedłużył tylko do dnia porodu. Obecnie jestem ubezpieczona w KRUS. W jaki sposób mogę starać sie o płatny urlop wychowawczy i czy dostanę go z ZUS czy KRUS? Dodam ze tzw rolnikiem jestem od 3 tygodni. Wcześniej byłam na zasiłku dla bezrobotnych, ,który zabrano mi po nabyciu gruntów. Dziękuję za pomoc.
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Urlop wychowawczy przysługuje tylko pracownikom, czyli osobom pozostającym w stosunku pracy.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Jaki trzeba przepracować okres, aby przysługiwał dodatek z tytułu urlopu wychowawczego?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Warunkiem uzyskania urlopu wychowawczego jest posiadanie co najmniej 6-miesięcznego okresu zatrudnienia.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: czy do okresów tych wliczane są również okresy pracy za granicą?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Tak, jeśli są w ramach stosunku pracy.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Czy jak jestem na urlopie rodzicielskim to mąż może w tym czasie skorzystać z 2 tygodniowego urlopu ojcowskiego??
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: oczywiście, że może.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: A jak wygląda sytuacja z tacierzyńskim? Na jakich warunkach przysługuje?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni i może być wykorzystany przez pierwszy rok życia dziecka. Ale jest jeszcze urlop rodzicielski, którym mama i tata mogą się podzielić.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Wniosek o roczny urlop trzeba składać u pracodawcy i to on musi wyrazić zgodę?

Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Wniosek o urlop składa się u pracodawcy i jeśli został złożony w terminie, jest on dla niego wiążący. Są dwa rozwiązania. 1. jeżeli wniosek zostanie złożony nie później niż 14 dni po porodzie (o całoroczny urlop), to będzie przysługiwał zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru. 2. jeżeli natomiast wnioski o dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski zostaną złożone w terminie nie krótszym niż 14 dni przed ich rozpoczęciem, to za urlop macierzyński i dodatkowy macierzyński będzie przysługiwał zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru, a za urlop rodzicielski 60%.ugości urlopu do wynagrodzenia pobieranego podczas jego trwania?
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: czyli jeżeli od razu złoże wniosek o pełny roczny urlop, to podczas jego całego trwania przysługuje mi 80 % pensji podstawowej, a jeżeli najpierw wykorzystam macierzyńskie ( 4 m-ce), i dopiero później zdecyduje się na przedłużenie to prawidłowo 100 % i 60 %? Czy dobrze zrozumiałam? Dziękuje bardzo za odpowiedź
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Dokładnie tak.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Ile maksymalnie, a ile minimalnie może trwać urlop macierzyński?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Nieobecność pracownika w pracy usprawiedliwia wtedy urlop macierzyński/rodzicielski, za który przysługuje zasiłek macierzyński, więc choroba nie zawiesza tych urlopów i nie przysługuje zasiłek chorobowy.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Jakie faktyczne zmiany zaszły z wprowadzeniem nowego urlopu rodzicielskiego? Wiele osób jeszcze o tych zmianach nie wie. Czy mogłaby Pani w skrócie przedstawić najważniejsze aspekty dla rodziców?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Dwukrotnie wydłużyła się możliwość sprawowania płatnej opieki nad dzieckiem i to jest zasadnicza zmiana. Rodzice są bardzo zainteresowani rocznymi urlopami i korzystają z tych urlopów. Sporo informacji jest na stronie www.rodzina.gov.pl, ale czekam też na Państwa szczegółowe pytania.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Czy kobieta, której umowa trwała do dnia porodu będzie mogła skorzystać z urlopu rodzicielskiego?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: z urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego nie, natomiast będzie miała prawo do zasiłku za ten okres.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Czy ojciec dziecka także może korzystać z urlopu macierzyńskiego ?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: już po upływie pierwszych 14 tygodni urlopu macierzyńskiego ojciec-pracownik może przejąć resztę tego urlopu od matki. Natomiast o tym kto będzie korzystał z dodatkowego macierzyńskiego i rodzicielskiego decydują wspólnie rodzice. Może skorzystać jedno z nich, a mogą się podzielić.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: A co jeśli wybieramy urlop roczny, umowa kończy się w grudniu a urlop trwa do marca następnego roku?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Nie ma to żadnego znaczenia, urlop będzie trwał tylko do grudnia, czyli do rozwiązania umowy o pracę, ale nadal będzie przysługiwał zasiłek macierzyński.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Ile z urlopu rodzicielskiego może wykorzystać małżonek?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: już po upływie pierwszych 14 tygodni urlopu macierzyńskiego ojciec-pracownik może przejąć resztę tego urlopu od matki. Natomiast o tym kto będzie korzystał z dodatkowego macierzyńskiego i rodzicielskiego decydują wspólnie rodzice. Może skorzystać jedno z nich, a mogą się podzielić.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: A co z urlopem dla ojców? Ile tygodni przysługuje?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Mamy dwutygodniowy urlop ojcowski, ale dodatkowo może podzielić się też urlopem rodzicielskim/macierzyńskim z matką.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: mi urlop roczny nad dzieckiem? mąż ma własną firmę czy może skorzystać z urlopu rodzicielskiego?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: urlop rodzicielski przysługuje tylko pracownikowi.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: czy jeśli matka idzie na 6 miesięcy urlopu a ojciec na drugie 6 miesięcy to jak wtedy rozkłada się procentowo pensja? Czy oboje mają płacone 80% czy jakoś inaczej?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: To zależy od wybranego sposobu korzystania z urlopu. Są dwa rozwiązania. 1. jeżeli wniosek zostanie złożony nie później niż 14 dni po porodzie (o całoroczny urlop), to będzie przysługiwał zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru. 2. jeżeli natomiast wnioski o dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski zostaną złożone w terminie nie krótszym niż 14 dni przed ich rozpoczęciem, to za urlop macierzyński i dodatkowy macierzyński będzie przysługiwał zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru, a za urlop rodzicielski 60%.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Jeszcze mam jedno pytanie ja urodziła 30 grudnia 2012 roku a wszystkie papiery o urlop składałam w styczniu czy przysługuje
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Jeżeli dodatkowy urlop macierzyński zakończył się przed 17 czerwca 2013, a dziecko urodziło się przed 1 stycznia 2013, to nie przysługuje dłuższy urlop macierzyński.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Jeżeli chce skorzystać z całego roku płatnego 80% czy musze złożyć gdzieś jakieś podanie lub jakieś dokumenty przed porodem? jeśli tak to jakie dokumenty i gdzie należy złożyć?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Należy złożyć do pracodawcy pisemny wniosek o udzielenie rocznego urlopu nie później niż 14 dni po porodzie

.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: jak wygląda urlop macierzyński kobiety któa prowadzi własną działalność gosp.?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: urlop macierzyński przysługuje tylko pracownikowi. Jednakże, jeżeli dziecko zostało urodzone w okresie ubezpieczenia chorobowego, to przysługuje zasiłek macierzyński za okres odpowiadający temu urlopowi.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: I w jakiej kwocie jest wtedy
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Tak, trwa tyle samo, czyli rok. O jego wysokość proponuję pytać bezpośrednio w ZUSie.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: czy jeśli chce iść na rok urlopu muszę złożyć wniosek w zakładzie pracy i ile mam na to czasu od chwili porodu?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: są dwa rozwiązania. 1. jeżeli wniosek zostanie złożony nie później niż 14 dni po porodzie (o całoroczny urlop), to będzie przysługiwał zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru. 2. jeżeli natomiast wnioski o dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski zostaną złożone w terminie nie krótszym niż 14 dni przed ich rozpoczęciem, to za urlop macierzyński i dodatkowy macierzyński będzie przysługiwał zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru, a za urlop rodzicielski 60%.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Mojej kuzynce z dniem urodzenia dziecka skończyła się umowa o pracę w tej chwili jest na rocznym urlopie rodzicielskim czy po tym urlopie może składać papiery o urlop wychowawczy w czasie umowy o pracę była na zwolnieniu lekarskim.
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Urlop wychowawczy przysługuje tylko osobom pozostającym w stosunku pracy.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: czy mojemu mężowi przysługuje urlop rodzicielskim jak ma własną działalność?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Urlop rodzicielski przysługuje tylko osobom pozostającym w stosunku pracy.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: A co jeśli w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego kończy się umowa o pracę?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: po rozwiązaniu umowy, pracownica nie może już korzystać z urlopów macierzyńskiego/rodzicielskiego.Jednak gdy urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego i tak będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego, za cały okres.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl czy kobieta na urlopie wychowawczym, która w trakcie trwania tego urlopu urodzi dziecko, będzie mogła korzystać z urlopu rodzicielskiego?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: będzie mogła z niego korzystać pod warunkiem, że będzie uprawniona do podstawowego urlopu macierzyńskiego, który przysługuje przez pierwszych 20 tygodni od dnia urodzenia dziecka. Jednakże urlop ten nie przysługuje w okresie urlopu wychowawczego. Jeżeli zatem urlop wychowawczy zakończy się wcześniej niż po upływie 20 tygodni po urodzeniu dziecka, po zakończeniu tego urlopu kobieta korzysta z urlopu macierzyńskiego przez pozostały okres i wówczas może też skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: urlop macierzyński można wykorzystać przed porodem, to oznacza, że można zmienić podanie o urlop wychowawczy na macierzyński???
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: w przypadku urodzenia dziecka na urlopie wychowawczym nie przysługuje urlop macierzyński, ale tylko zasiłek macierzyński – od dnia urodzenia dziecka.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Czy istnieje jakaś pomoc finansowa dla młodych matek które straciły prace z nie swojej winy?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: to zależy na jakim etapie ta kobieta straciła pracę.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl Jakie są zasady dzielenia urlopu macierzyńskiego z tatą dziecka? Trzeba być małżonkami?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: nie muszą, urlop przysługuje ojcu bez względu na to czy rodzice pozostają w związku małżeńskim.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Ok, ale czy wciąż te proporcje pomiędzy mamą a tatą są takie znaczące? Jakie są warunki? Tata może wziąć tyle i tyle, o ile… No właśnie – jest jakieś „o ile”?

Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: już po upływie pierwszych 14 tygodni urlopu macierzyńskiego ojciec-pracownik może przejąć resztę tego urlopu od matki. Natomiast o tym kto będzie korzystał z dodatkowego macierzyńskiego i rodzicielskiego decydują wspólnie rodzice. Może skorzystać jedno z nich, a mogą się podzielić.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: A trzeba mieć koniecznie umowę o pracę, czy np. działalność gospodarczą lub umowę zlecenie?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Urlop przysługuje tylko pracownikom – osobom pozostającym w stosunku pracy. Natomiast zasiłek macierzyński przysługuje także osobom, które urodzą dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego.

 

Jeżeli masz jeszcze pytania dotyczące urlopu rodzicielskiego możesz zadać je mnie pod tym linkiem:
http://pamietnikmamy.pl/2013/09/ochrona-kobiet-w-ciazy/

 

Urlop rodzicielski – 50 pytań do eksperta
4 (80%) 2 głosów

Udostępnij:

89 comments

 1. witam.
  Prowadze działalność gospodarczą od dwóch lat. obecnie jestem w 9 misiącu ciązy i przebywam na l4. czy jeśli urodzę podczas trwania l4 to macierzyński zasiłek będzie wypłacony od dnia porodu czy mogę złożyć do zusu niosek o wypłacenie macierzyńskiego z dniem zakończenia l4?

  1. Zasiłek macierzyński od dnia porodu. Trzeba jednak wypełnić wnioski i złożyć do ZUS. Zadzwoń sobie wcześniej do swojego ZUSu i przygotuj sobie wszystkie wnioski wcześniej do wypełnienia.

 2. Witam, mam prośbę o pomoc w następującej kwestii: Jaki będzie wymiar wynagrodzenia jeśli chcę wykorzystać podstawowy i dodatkowy urlop macierzyński oraz 8 tygodni urlopu rodzicielskiego. Czy urlop macierzyński będzie płatny 100% a rodzicielski 60 %, czy może będę miałą naliczone przez cały okres 80%? Czy wtedy przysługuje jakieś wyrównanie?

 3. „Natomiast, gdy po rezygnacji przez matkę ojciec nie skorzysta z przysługującego mu uprawnienia do urlopu, wówczas matce zostanie wypłacone wyrównanie zasiłku macierzyńskiego za czas podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego do 100% podstawy wymiaru.”

  CO to oznacza??

 4. Witam, przebywam na ciążowym L4, termin porodu mam na 1.03.2016, moja umowa o pracę kończy się 30.01.2017 i do tego dnia chciałabym wrócić do pracy, aby zapewnic sobie umowe na dotychczasowych warunkach. Czyli chcialabym wykorzystac ok 10msc urlopu macierzyńskiego, 20 tyg podstawy, 6 tyg dodatku plus ok 18 tyg urlopu rodzicielskiego. czy pozostałe 8 tyg urlopu rodzicielskiego bede mogła wykorzytsać pózniej? np po roku? Co z niewykorzytsanym zaleglym urlopem wypoczynkowym? czy pracodawca musi mi wyplacic urlopowe, czy moze mnie wyslac na urlop wypoczynkowy zaraz po zakonczeniu przeze mnie url. rodzicielskiego jednocześnie przedłuzajac umowe?
  Proszę o pomoc.

  1. OD NOWEGO ROKU wchodzą znaczące zmiany.
   Począwszy od dnia 2 stycznia 2016 r. obowiązywać będą dwa rodzaje urlopów związanych z narodzinami dziecka: urlop macierzyński (podstawowy), którego wymiar pozostanie bez zmian oraz urlop rodzicielski, którego wymiar wynosić będzie do 32 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i do 34 tygodni w przypadku urodzenia dwojga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
   Nie zmieni się natomiast łączna długość płatnych urlopów związanych z narodzinami dziecka.

   a) wprowadza możliwość wykorzystania części urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 16 tygodni w terminie do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat, a więc nie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim

   b) zmienia liczbę części, w jakich można wykorzystywać urlop rodzicielski z nie więcej niż 3 na nie więcej niż 4

   OBECNIE:
   Urlop rodzicielski przysługuje bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze.
   Urlop rodzicielski można wykorzystać w pełnym albo niepełnym wymiarze, w jednej, dwóch lub trzech częściach. Części te nie muszą być równe, ale każda z nich musi obejmować minimum 8 tygodni i następować bezpośrednio jedna po drugiej.

   OD NOWEGO ROKU:
   Urlop rodzicielski będzie przysługiwał bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego (obecnie podstawowego). Będzie go można wykorzystać jednorazowo albo w nie więcej niż 4 częściach i nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6 rok życia.
   W przypadku korzystania z urlopu w częściach, części te również będą musiały przypadać bezpośrednio jedna po drugiej.

   Urlop wypoczynkowy z reguły jest do wykorzystanie bezpośrednio po macierzyńskim.

 5. Witam serdecznie, po urodzeniu synka zdecydowałam się na roczny urlop macierzyńki, któty kończy się 28.10.2015r. Do wykorzystania mam jeszcze 53 dni zaległego urlopu wypoczynkowego. Szefostwo naciska na mój szybszy powrót do pracy, zatem chciałabym, aby mąż wykorzystał resztę urlopu macierzyńskiego, co jednak wtedy z urlopem wypoczynkowym? Czy istnieje możliwość, że ja w tej chwili wykorzystam urlop wypoczynkowy, chociaż ten za 2014 rok, wrócę do pracy, a potem mąż wykorzysta resztę macierzyńskiego?

  1. Nie. Urlopy macierzyńskie muszą występować jeden po drugim.

 6. Witam,
  w grudniu 2014 kończyła mi się umowa o pracę, z racji, że byłam w ciąży przedłużono ją do dnia porodu. Po rozwiązaniu wybrałam opcję rocznego urlopu rodzicielskiego. Pracodawca nie zadowolony z tego powodu nie przedłużył mi już umowy ani też nie podpisał ze mną nowej umowy. Z pracodawcą dogadałam się, że wracam do pracy w marcu 2016 do pracy na moje stare stanowisko ale nie mam gwarancji 100% a zależy mi na pracy dlatego chcę wrócić wcześniej. Moje pytanie brzmi czy mogłabym wcześniej wrócić do pracy, czy muszę wykorzystać ten cały rok urlopu?? Przypominam, że aktualnie nie jestem związana z firmą żadną umową.

  1. Jeśli chcesz zrezygnować z zasiłku macierzyńskiego to masz do tego prawo. Musisz napisać pismo do ZUS (ten,który w chwili obecnej wypłaca Ci zasiłek macierzyński), że chcesz zrezygnować z dalszego pobierania zasiłku.

 7. Witam serdecznie, mam krótkie pytanie: czy po wykorzystanym urlopie macierzyńskim i rodzicielskim (w sumie rok ) muszę poinformować pracodawce o powrocie do pracy? jeśli tak to ile tygodni przed powrotem? dziękuje za odpowiedź, pozdrawiam Sylwia

  1. Trzeba się skontaktować z paniami w kadrach. Na pewno masz jeszcze zaległy urlop wypoczynkowy do wykorzystania. Jeśli jeszcze urlopu wypoczynkowego nie wykorzystałaś należałoby złożyć wniosek na 14 dni przed zakończeniem urlopu rodzicielskiego.

 8. witam. Teraz w czerwcu kończy mi się pół roczne wychowawcze, czy mogę je w jakiś sposób dalej ciągnąć?

  1. Tak oczywiście. Trzeba napisać pismo do pracodawcy o przedłużenie urlopu wychowawczego. Minimum 2 tygodnie przed końcem wychowawczego trzeba takie pismo złożyć u pracodawcy.

 9. Witam,

  mam krótkie pytanie – jakie dokumenty/wnioski muszę złożyć u pracodawcy, aby móc wykorzystać tylko urlop macierzyński i dodatkowy macierzyński (łącznie 26 tygodni) oraz otrzymywać za ten okres 100% wynagrodzenia? Nie chcę korzystać z urlopu rodzicielskiego i mój mąż też nie.
  Podobno rezygnacja z urlopu rodzicielskiego może nastąpić tylko, jak wniosę o cały roczny urlop (wtedy byłby on płatny 80%). A mnie interesuje tylko 26 tygodni płatnego 100%. Co robić?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Pozdrawiam
  Iwona

  1. Trzeba złożyć podanie do pracodawcy w którym wnioskujesz tylko o urlop macierzyński i dodatkowy macierzyński (łącznie 26 tygodni).

   1. Bardzo dziękuję za odpowiedź 🙂

    Pozdrawiam
    Iwona

 10. Witam.Miałam umowę do dnia porodu ,obecnie urlop macierzyński kończy mi się w maju mimo końca umowy miałam przez szefa zapewniony powrót do pracy po rocznym urlopie .Niestety okazało się ze w wyniku porodu mam problemy z sercem i muszę się leczyć na siebie bardzo uważać ,nie wolno mi ciężko fizycznie pracować a właśnie taką prace miała . Mój kardiolog mówi ze nie mogę wrócić do pracy, jestem mamą trójki dzieci na rętę chorobową w tym wieku (35 LAT) nie wiem czy w ogóle mam szanse , z męza pensją będzie nam ciężko się utrzymać .Nie wiem co mam robić czy mam w ogóle szanse na jakieś świadczenia . Bardzo proszę o radę.

 11. Witam,
  Data urodzenia dziecka 23.04.2014
  Data zatrudnienia o Prace(wcześniej zlecenie): 1.11.2014
  Czy przysługuję mi prawo do 2 tyg urlopu ojcowskiego? Jeśli tak to w jakiej kwocie? Z tego co doczytałem jest to 100% średniej wypłaty z 12 msc(pracuje 3 msc.).
  Pozdrawiam, fajny blog zajrzymy jeszcze nie raz:D

  1. Zgodnie z art. 1823 pracownik ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Trzeba spełniać 3 warunki. Pierwszym z nich jest status pracownika, drugim – fakt wychowywania dziecka. Trzecim z warunków jest wniosek. Pismo należy złożyć w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. W sprawach wyliczeniowych proszę się najlepiej skontaktować z kadrową w firmie.

 12. Witam, 27.02.2015 kończy mi się zasiłek macierzyński. Czy mogę tego samego dnia zarejestrować się w urzędzie pracy? Czy muszę poczekać do następnego dnia?

 13. Witam
  Moje pytanie jest następujące:
  Jestem obecnie na urlopie macierzyńskich do dnia 1,04,2015 a moja umowa o prace kończy się z dniem 17.06.2015. I nie mam pojęcia co dalej a niestety nie mam z kim zostawić maleństwa mojego aby wrócić do pracy. Dzwoniłam do pracy i poinformowano mnie że pozostało mi 43 dni do wykorzystania urlopu wypoczynkowego. Pani zaproponowała mi abym napisała podanie o udzielenie urlopu wypoczynkowego zaraz po zakonczeniu urlopu macierzyńskiego ale gdy on się zakończy do końca umowy zostanie jeszcze 9 dni;/ Inni podpowiadają abym szła zaraz po macierzyńskim szła na 2 letni urlop bezpłatny.. ale chyba tak nie można choć nie wiem. Proszę o Pomoc

  1. Sęk w tym, że Twoja umowa o prace kończy się 17.06.2015 r., co powoduje, że z praw pracowniczych możesz korzystać tylko do dnia zakończenia umowy o pracę. Wspomniałaś o urlopie bezpłatnym. Zasadą jest, że urlop bezpłatny udzielany jest na czas uzgodniony z pracownikiem. Kodeks pracy nie określa minimalnego, ani maksymalnego czasu trwania urlopu bezpłatnego. Ty w zasadzie możesz z niego skorzystać do dnia zakończenia umowy o pracę.

 14. witam. a ja mam z kolei troszkę inny problem. pracowałam prawie do dnia porodu. Urodziłam synka, poszłam na urlop macierzyński i rodzicielski (łącznie rok wypłacane 80%) i teraz jestem prawie 2 miesiące na zaległym urlopie wypoczynkowym, i okazało się, że jestem w ciąży… miałam zamiar wrócić do pracy, ale na domiar wszystkiego to ciąża zagrożona i muszę leżeć w łóżku. czyli ani nie zajmę się moim brzdącem biegającym po domu ani nie mogę wrócić do pracy, choć zamierzałam, muszę iść na zwolnienie L4. moje pytanie w związku z tym. Podstawą do mojego L4 100% jest teraz ostatni rok? czyli 80% które dostawałam? a jeśli potem znowu będę chciała zabrać rok (macierzyński +rodzicielski 80%) to moja podstawa naliczania to 80% z tych 80%? mam nadzieje że napisałam to w miarę jasno wszystko. pozdrawiam

  1. W celu wyliczenia podstawy wymiaru zasiłku (w przypadku drugiej ciąży) będzie brane pod uwagę 12 miesięcy od dnia niezdolności do pracy Twojej pierwszej ciąży. Jeśli kwota będzie niższa niż obecna średnia krajowa to wówczas będzie ona podciągnięta pod obecną średnią krajową i ta wyższa będzie brana pod uwagę.

 15. Witam,
  Piszę z dość nietypową sprawą, gdyż przez okres ok 2 lat pracowałam na umowę o pracę na czas określony, gdy zaszłam w ciążę korzystałam ze zwolnienia L4. Na 2 tygodnie przed porodem skończyła mi się umowa, którą firma przedłużyła do czasu porodu. Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim, który niebawem się kończy. Piszę ponieważ mam możliwość powrotu do tej samej firmy na to samo stanowisko, ze względu na dobry kontakt z byłymi współpracownikami. I oto moje pytanie: jeśli dana firma zatrudniłaby mnie ponownie po wcześniejszym zwolnieniu mnie, czy mam prawo starać się o korektę środków wypłacanych mi przebywając na urlopie macierzyńskim? Czy istnieje taka możliwość, pytam, bo gdyby przedłużyli mi umowę na czas, powiedzmy, nieoznaczony, dostawałabym więcej środków na konto, niż po rozwiązaniu umowy.
  Bardzo proszę o odpowiedź na nurtujące mnie pytanie.
  Pozdrawiam, JW

  1. A co rozumiesz przez „korektę środków wypłacanych mi przebywając na urlopie macierzyńskim”? Proszę o dookreślenie.

 16. Witam
  Mam pytanie termin porodu przypada mi na 29 styczeń, a umowa kończy mi się 27 lutego i teraz jeśli dobrze rozumiem dokumenty o roczny urlop macierzyński/rodzicielski składam w ciągu 14 dni do pracodawcy oni wypłacają mi do czasu zakończenia umowy a później zasiłek macierzyński dalej wypłaca mi zus??? ja składając wniosek u pracodawcy nie muszę już nic składać do Zus-u to pracodawca musi przesłać papiery???

  1. Po urodzeniu dziecka możesz zawnioskować o cały roczny urlop macierzyński.Po ustaniu zatrudnienia Twój pracodawca ma obowiązek przesłać dokumenty do ZUS. Ty z kolei wypełnić musisz druk Z10 i dostarczyć do ZUS (takie oświadczenie). Pilnuj jednak tej sprawy przekazania Twoich dokumentów do ZUS, bo niektóre czytelniczki zgłaszały zaniedbania swoich pracodawców. Zadzwoń do ZUS i upewnij się czy wszystko jest ok i czy nie musisz dodatkowego jeszcze czegoś dostarczyć.

 17. Witam
  Mam pytanie, obecnie przebywam na urlopie rodzicielskim i otrzymałam propozycję zmiany pracy z której chciałabym po urlopie skorzystać. Czy mogę w trakcie trwania urlopu rodzicielskiego złożyć wypowiedzenie umowy o pracę u obecnego pracodawcy? Co w takim wypadku z okresem wypowiedzenia? Czy zaczyna biec po moim powrocie do pracy czy już w trakcie trwania urlopu rodzicielskiego?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Pracownica może wypowiedzieć umowę o pracę w trakcie korzystania z urlopu rodzicielskiego, także w takim momencie, żeby okres wypowiedzenia przypadał w czasie tego urlopu. Natomiast pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownicy korzystającej z urlopu rodzicielskiego.

 18. Witam ,mam pytanie :najpierw korzystałam z urlopu macierzyńskiego na pół roku,potem dodatkowy macierzyński,potem rodzicielski.nie przedłużam ostatniej części urlopu rodzicielskiego tylko wracam do pracy i chciałam,aby mąż go wykorzystał,więc kiedy wrócę do pracy czy mogę dostać wypowiedzenie?jeśli tak to czy mąż nadal będzie mógł mieć rodzicielski płatny?

  1. Do urlopu rodzicielskiego jest stosowany przepis art. 183.2 Kodeksu pracy. Zgodnie z z nim po zakończeniu urlopu związanego z narodzinami dziecka (lub z przyjęciem dziecka na wychowanie) pracodawca dopuszcza pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu.

   W przypadku rezygnacji z części podstawowego urlopu macierzyńskiego przez mamę dziecka jego tata ma prawo wykorzystać pozostałą jego część.
   Bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim może opiekować się dzieckiem na dodatkowym urlopie macierzyńskim w pełnym wymiarze lub dzieląc go z mamą dziecka, a bezpośrednio po nim może skorzystać z nowego urlopu rodzicielskiego również w pełnym wymiarze lub dzieląc go z mamą dziecka.
   Przysługują mu też urlopy: ojcowski i wychowawczy.

 19. W dniu 28 grudnia kończy mi się urlop macierzyński. i zaczynam urlop wychowawczy. Czy będzie on płatny jeśli mąż ma umowę zlecenie?

 20. Dziękuje za szybką odpowiedź. Po wielkich bojach z MOPS udało nam się uzyskać rodzinne. A gdyby mąż podjął pracę na umowę zlecenie na okres 2 miesięcy za najniższą krajową ro czy w takiej sytuacji w trakcie tej umowy może pójść na urlop wychowawczy?

  1. Umowa zlecenie jest umową cywilnoprawną. Musiałby zostać zatrudniony na umowę o pracę. Poza tym musisz wiedzieć, że urlop wychowawczy jest urlopem bezpłatnym. Skoro pobieracie jednak zasiłek rodzinny to do zasiłku rodzinnego przysługują dodatki z tytułu: między innymi:
   – opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego. Taki dodatek to ok 400 zł mc.

 21. witam,
  w 2013 byłam zatrudniona na umowę zlecenie przeszłam na chorobowe a po kilku dniach urodziłam bliźnięta i macierzyński wypłacał mi ZUS , po macierzyńskim zarejestrowałam się w PUP jednak odmówiono mi zasiłku dla bezrobotnych. Czy w takiej sytuacji cokolwiek mi się należy czy mąż który stracił pracę i jest na zasiłku dla bezrobotnych może przejść na urlop wychowawczy. Proszę o pomoc bo ciężko jest utrzymać rodzinę pięcioosobową za 900 zł miesięcznie

 22. Witam, urodziłam 10 stycznia 2014, umowa o prace na czas określony skończyła się 30 kwietnia 2014, obecnie jestem na rodzicielskim, płaci zus, czy po zakończeniu rodzicielskiego przysługuje mi zasiłek chorobowy?

  1. Niestety nie. Aby otrzymać zasiłek chorobowy trzeba pozostawać w zatrudnieniu.

 23. dzień dobry. 18.03.2014 urodziłam i od tego czasu jestem na urlopie macierzyńskim trwającym rok, najpierw na podstawowym płatnym 100 % ,a potem na tym dodatkowym płatnym 60 %. umowa o pracę skończyła mi sie we wrześniu. i chciałam spytac, czy jak skończy mi się urlop macierzyński to mogę się starac o urlop rodzicielski płatny,jeśli nie mam juz umowy o pracę?

  1. Osoby w Twojej sytuacji mają prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego.
   W sytuacji gdy umowa o pracę kończy się w czasie trwania podstawowego cz też dodatkowego urlopu macierzyńskiego niezbędną dokumentację dotyczącą przejęcia wypłaty zasiłku pracodawca przekazuje do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będącego od tego momentu podmiotem ustalającym prawo do zasiłków i ich wysokość oraz je wypłacającym.
   Niemniej jednak do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz okresowi urlopu rodzicielskiego niezbędne jest złożenie do płatnika zasiłku wniosku o jego wypłatę przed rozpoczęciem korzystania z zasiłku za te okresy.

   Wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego
   czyli za okres maksymalnie 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka oraz maksymalnie 8 – w przypadku urodzenia dwojga lub większej liczby dzieci przy jednym porodzie należy złożyć nie później niż do dnia zakończenia pobierania zasiłku za okres odpowiadający okresowi podstawowego urlopu macierzyńskiego.
   Natomiast wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego, nie później niż do dnia zakończenia pobierania zasiłku za okres odpowiadający pełnemu okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

 24. Witam, zlozylam u pracodawcy wniosek o urlop macierzynski 5 dni po porodzie( na drugivdzien mial byc dostarczony do zus) dzisiaj szefowa dzwoni ze potrzebuje pesel meza ze nue bedzie pobieral zasilku, czy mozna taka deklaracje zlozyc pozniej i nie ma to wplywu na wysokosc(80%) macierzynskiego.Wniosek zlozylam w ciagu tych14 dni aby otrzymywac 80% neleznego mi zasilku i boje sie ze przez ta deklaracje moze byc60% bo nie zlozyli na czas…

  1. Dla mnie jest to tylko błąd formalny, który należy uzupełnić.

 25. Witam, jesli złoże wniisek o obnizenie wyniaru pracy z całego etatu na 3/4 zalozmy ze na rok to czy w ciągu trwania obniżonego wyniaru pracy pracodawca ma prawo mnie zwolnić? Dziękuję

  1. Jeśli pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego złoży wniosek o obniżenie wymiaru etatu, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy (art. 1868 § 1 Kodeksu pracy). Pracownik powinien złożyć wniosek na 2 tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika (art. 1867 § 1 Kodeksu pracy).

 26. Witam, man pytanie jeski skkda sie wniosek o urlop wychowawczy to należy złożyć go 14 dni przed rozpoczęciem czy mogę we wniosku napisać ze chce isc na utlop wychowawczy z dniem 1 stycznia a wniosek złożyć w listopadzie? Dziękuję

  1. Oczywiście możesz tak zrobić, nic nie stoi na przeszkodzie.

 27. Witam, zdecydowałam sie na rok macierzyńskiego. Aktualnie pobieram go już 10 miesięcy. Czy jeśli chciałabym z niego teraz zrezygnować zostanie mi wypłacone za te 2 miesiące??

  1. Jeśli decydujesz się wrócić do pracy (biorąc sytuację w jakiej się znajdujesz) wypłacanie zasiłku zostanie zaprzestane.

 28. Witam. Bardzo proszę o pomoc. Sytuacja w jakiej się znalazłam szczerze mnie przerasta. Za namową szefa wróciłam po 3 miesiącach rodzicielskiego do pracy (córka ur 23.09.2013, do pracy wróciłam 25.04 br) – perspektywa nowego stanowiska, większych zarobków. Kuszące – zwłaszcza, że wzięliśmy kredyt na budowę domu.Wróciłam więc i teraz tego żałuję. Teoretycznie pracuję na tym samym stanowisku, ale zostałam totalnie zdegradowana i każdy wokół wie, że zostanę zwolniona. Kwestia czasu – szef również daje mi to do zrozumienia. Pytanie – czy mogę wrócić na dwa miesiące na rodzicielski (nie pisałam deklaracji rezygnacji z niego,po prostu po ukończeniu 3 mies. nie przedłużałam nic), a następnie na 1/2 etatu co uchroni mnie przed zwolnieniem??? Proszę o pomoc bo nie wiem co robić. Denerwuję się, bo chodzi również o przyszłość mojego dziecka, któremu będzie gorzej w życiu jeśli zostaniemy z jedną pensją…..

  1. Na urlop rodzicielski nie ma już powrotu. Nie można go zacząć ponownie kontynuować. Przed zwolnieniem uchroni Cię złożenie wniosku o urlop wychowawczy lub
   Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu, a pracodawca jest zobowiązany ten wniosek uwzględnić.

   Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy i pod warunkiem, że dziecko nie ukończy w międzyczasie 5 lat.

   Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia, z winy pracownika.

 29. Witam,
  moja umowa o pracę obowiązywała do momentu porodu, czyli do dnia 14.05.2014 r., w tej chwili nie jestem już pracownikiem Firmy w której zatrudniona byłam /umowa/ do dnia 31,12,2013.
  Do kogo w takim razie zgłaszam urlop macierzyński? I co z zaległym /niewykorzystanym urlopem/ wypoczynkowym?

  1. Twoja umowa z mocy prawa została przedłużona do dnia porodu, w związku z czym składasz wniosek o urlop do swojego pracodawcy, on z kolei ma obowiązek Twoje dokumenty przekazać do ZUS. A jak długi urlop będziesz wnioskować o roczny ?

   1. Tak, roczny.

   2. „Taki wniosek składalibyśmy gdyby była Pani naszym pracownikiem. W tym momencie nie obowiązuje już stosunek pracy, w związku z tym to Pani powinna skierować prośbę do ZUS.” – odpowiedź pracodawcy.

 30. Witam. obecnie przebywam na urlopie rodzicielskim do dnia 09 czerwca 2014r. w chwili obecnej znajduję się z synkiem w szpitalu.czy jeśli podczas trwającego urlopu rodzicielskiego dostanę ze szpitala zwolnienie w sprawie opieki nad synem po operacji w szpitalu to urlop rodzicielski mi się przedłuży???

 31. Witam,
  Chcialabym sie dowiedziec czy mam mozliwosc do skrocenia urlopu do pol roku mimo,ze zdeklarowalam sie po porodzie na roczny urlop w wysokosci 80% wynagrodzenia?? Z gory dziekuje

  1. Witam, tak -rezygnacja z urlopu rodzicielskiego jest możliwa na pisemny wniosek złożony co najmniej 14 dni wcześniej.

 32. Będąc na urlopie rodzicielskim od (12.03.2014r.) dowiedziałam się że jestem w drugiej ciąży czy mogę go przerwać i iść na L4 (ciążą zagrożona), zaznaczę iż o urlop wnioskowałam po urlopie macierzyńskim tj. miałam płacone 100% a teraz 60%.

  1. Tak, może pani przerwać urlop rodzicielski i wrócić do pracy. Będzie wówczas przysługiwał zasiłek chorobowy płatny 100%.

   1. Pani Anno a jak to się ma do informacji, iż można przerwać z góry zadeklarowany roczny urlop macierzyński+rodzicielski zgłoszony do 14 dniu od dnia porodu, natomiast nie można przerwać urlopu jeżeli był on zgłoszony po 14 dniach od porodu i wypłacany w proporcji 100% i 60%?

    1. Witaj Olu, w kwietniu będzie u mnie na fanpagu czat z ekspertem z Ministerstwa Pracy i polityki Społecznej, myślę, że będzie okazja by rozwiać wszelkie wątpliwości co do tej kwestii.

     1. Witam serdecznie,
      czy znana jest już dokładna data tego czatu? Bo też chciałabym poznać odpowiedź na powyższe pytanie 🙂 Pozdrawiam

      1. Witaj Jagoda, czat z ekspertem z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej będzie dokładnie 24.04.2014 w godzinach 11-12:00. Zapraszam was do zadawania pytań. jeszcze tydzień przed czatem będę informować na swoim fanpagu https://www.facebook.com/PamietnikMamyPL

 33. Witam,mam przedłużoną umowę do dnia porodu,po porodzie chciałabym skorzystać z rocznego urlopu macierzyńskiego,kiedy muszę złożyć podanie o urlop?to podanie to trzeba złożyć do pracodawcy czy do zusu?

  1. Podanie trzeba złożyć nie później niż 14 dni po porodzie do pracodawcy jeśli ten zatrudnia powyżej 20 pracowników. Jeśli mniej niż 20 i pracodawca nie jest uprawniony wniosek składamy do ZUS.

 34. Witam
  Mama dziecka za 2 miesiące wraca do swojej pracy po urlopie macierzyńskim – od następnego dnia chciałbym jako ojciec dziecka pójść na urlop rodzicielski. Mam jeszcze do wykorzystania urlop ojcowski. Chciałem złożyć już teraz wnioski o urlop ojcowski i zaczynający się po nim urlop rodzicielski ale atmosfera w firmie jest taka że obawiam się że mogłoby to skończyć się otrzymaniem wypowiedzenia w pracy (mam umowę na czas nieokreślony). Czy jesteśmy chronieni przed zwolnieniem już od momentu złożenia wniosku o urlop rodzicielski czy też w międzyczasie pracodawca któremu ten fakt się nie spodoba może nas zwolnić? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Szkoda, że nie złożył Pan wniosku o urlop ojcowski od razu po urodzeniu maleństwa. Tak czy inaczej od momentu złożenia wniosku jest Pan chroniony przez prawo.

 35. Witam,
  W styczniu kończy mi się umowa o pracę, a urlop rodzicielski mam do marca. Wiem, że pieniądze za ten okres będzie wypłacał ZUS, ale mam pytanie czy będzie to taka sama kwota jak do tej pory i czy w marcu będę mogła wrócić do pracy na starych warunkach czy może pracodawca rozwiąże ze mną umowę w styczniu? Dodam, że mam jeszcze niewykorzystany urlop wypoczynkowy z dwóch lat. Co z nim? Proszę o pomoc, gdyż od kierowniczki nie mogę uzyskać merytorycznej odpowiedzi. Dziękuję.

  1. odp.1. Będzie to taka sama kwota.
   odp 2. W styczniu umowa Ci się kończy. To czy pracodawca ją przedłuży zależy od niego. Musisz zapytać pracodawcę.
   odp.3 Jeśli pracodawca nie przedłuży z Tobą umowy, wówczas wypłaci Ci ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

 36. Witam!
  Mamo ja również jestem mamą i mama duży problem, bardzo proszę o pomoc. Jestem na urlopie rodzicielskim do lutego, ale w grudniu kończy mi się umowa i wiem ze pozniej bedzie ostatanie miesiace płacił zus ale chodzi mi o to czy moge napisac prosbe o przedłużenie umowy zeby móc pozniej być na urlopie wychowawczym? czy to ma wogole sens pidsanie tego? jak to zrobic?

  1. Prośbę do pracodawcy możesz zawsze napisać o przedłużenie umowy ( w formie zwykłego podania). Musisz jednak wiedzieć, że pracodawca nie jest do tego zobligowany, to jedynie jego dobra wola.

   1. Witam,
    przebywam na urlopie macierzyńskim (do końca maja 2014 r.). Czy mojemu mężowi obecnie przysługuje urlop z tytułu opieki nad dzieckiem? Mamy jeszcze 1 dziecko (5 lat). Pozdrawiam

    1. Ojcu dziecka wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje 2 dni zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia podczas gdy mama pozostaje na urlopie macierzyńskim.

 37. Zasiłek macierzyński i rodzicielski przysługuje też kobietom, których umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu, więc można powiedzieć że pewna grupa kobiet pozostająca bez pracy ma prawo do macierzyńskiego 🙂 pozdrawiam

Dodaj komentarz