Porady Prawo Pracy – Prawna ochrona kobiet w ciąży i nie tylko!

Masz pytanie dotyczące Prawa Pracy a w szczególności ochrony kobiet w ciąży, w czasie urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego!

 

Zadaj pytanie  klikając    > TU <   

 

>> UWAGA << 

   Z uwagi na fakt iż o ostatnim czasie   otrzymałam  od Was ponad 400 pytań.

Oczekiwanie na odpowiedz to ok 30 dni.  Proszę o cierpliwość!

Wybaczale nie dam rady szybciej  odpowiedzić na Twoje pytanie 🙁

 ….

* Znajdziesz mnie również serwisie eDziecko.pl  należącego do Agory – gdzie jestem ekspertką pomagającą w tematyce  Prawa Pracy!

Porady Prawo Pracy – Prawna ochrona kobiet w ciąży i nie tylko!
5 (100%) 1 głosów

Udostępnij:

1 523 comments

  1. WITAM. JESTEM OBECNIE NA URLOPIE WYCHOWAWCZYM. URLOP TRWAŁ 6 MIESIĘCY , TERAZ Z 1 PAŹDZIERNIKA POWINNAM WRÓCIĆ DO PRACY ALBO PRZEDŁUŻYĆ URLOP WYCHOWAWCZY. JEDNAK OKAZUJĘ SIE , ŻE JESTEM PONOWNIE W CIĄŻY. JEŻELI Z 1 PAŻDZIERNIKA ZANIOSĘ DO PRACODAWCY ZWOLNIENIE LEKARSKIE NA DRUGA CIĄŻĘ. TO NORMALNIE TAK JAK PRZY PIERWSZEJ CIĄŻY , ZUS BĘDZIE MI WYPŁACAŁ ZASIŁEK. A PO PORODZIE ROK PŁATNEGO WYCHOWAWCZEGO. UMOWĘ W PRACY MAM NA CZAS NIEOKREŚLONY. PROSZĘ O ODPOWIEDŹ .

    1. Odpowiedź dla PAULNA W. Dokładnie bedzie tak jak napisałać. Po porodzie jednak będzie Ci przysługiwał płatny roczny urlop. Ponizej kilka informacji dotyczącej urlopu wychowawczego.

      W trakcie urlopu wychowawczego nie ma się prawa do urlopu macierzyńskiego. Ma się natomiast prawo do zasiłku macierzyńskiego: za okres odpowiadający części obligatoryjnej urlopu macierzyńskiego oraz za okres odpowiadający dodatkowemu urlopowi macierzyńskiemu, jeśli i ten przypada w trakcie urlopu wychowawczego na poprzednie dziecko.

      Jeżeli kolejne dziecko urodzi się w końcowym okresie urlopu wychowawczego i po jego zakończeniu kobiecie będzie przysługiwać jeszcze prawo do urlopu macierzyńskiego na nie. Wówczas, bezpośrednio po tym urlopie, może ona na swój pisemny wniosek skorzystać najpierw z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a następnie z urlopu rodzicielskiego.
      Urlopy te może wykorzystać również tata dziecka albo oboje rodzice mogą się nimi podzielić.

      Dodatkowy urlop macierzyński oraz urlop rodzicielski nie będzie przysługiwał jeżeli taka kobieta zakończyłaby pobieranie zasiłku macierzyńskiego na kolejne dziecko przed zakończeniem urlopu wychowawczego, ponieważ korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego jest możliwe tylko bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim. Tym samym nie może także korzystać z urlopu rodzicielskiego.

  2. Mam pytanie . Niedawno skonczyłam praktykę . Mam 18 lat i zaszłam w ciaże podczas gdy trwały jeszcze praktyki w lipcu byłam na l 4 a w ssierpniu na urlopie . Czy mój szef musi mnie zatrudnic az do porodu ?

  3. Witam

    Czy po wykorzystaniu urlopu rodzicielskiego będę mogła bezposrednio po nim skorzystać z zaległego urlopu w całości ,który pozostał mi z roku 2012 i 2013 ?

    Pozdrawiam

    1. Odpowiedź dla Kejt. Tak będziesz mogła wykorzystać bezpośrednio po zakończeniu urlopu rodzicielskiego.

  4. od grudnia 2011 do lutego 2015 umowa o prace na czas okreslony, wczesniej umowa zlecenie(od maja 2011)

  5. witam ponownie, a wiec do grudnia 2011 pracowalam na UZ(pol etatu), od 1grudnia 2011 przeszłam na umowe o prace(caly etat), 15maja 2012 poszlam na zwolnienie lekarskie ze wzgledu na potworne mdlosci(to byl ok 7tydz ciazy), na L4 byłam do dnia porodu, obecnie jestem na urlopie rodzicielskim (maz nie bedzie z niego korzystal). co w tym przypadku z urlopem wypoczynkowym(za jaki okres przysluguje? okres L4 oraz url macierzynski i rodzicielski wlicza sie?) a co z url wychowawczym(platny, nie platny, przysluguje wogole?)? umowa konczy mi sie poczatkiem 2015roku.

    1. Odpowiedź dla pszczolkamaja: Urlop wypoczynkowy za okres L4, urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego wykorzystasz po zakończeniu urlopu rodzicielskiego. Urlop wychowawczy Ci jak najbardziej przysługuje, jest on nieodpłatny.

  6. Po dodatkowym urlopie macierzynskim zamierzam wrocic do pracy na 1/2 etatu na okres 4miesiecy. Czy urlop uzbierany z calego etatu nalezy mi sie w podwojnym wymiarze na 1/etatu? Czy przyslugluje mi pol godziny na karmienie?

  7. Witam,jestem od marca w ciąży bliźniaczej i mam umowe do grudnia 2013termin porodu na 17grudzień2013chcę sie dowiedzieć co mi przysługuje i jestem na płatnym zwolnieniu

    1. Odpowiedź dla Monika. W Twojej sytuacji masz prawo do zasiłku macierzyńskiego zarówno za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego jak i za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego.
      W sytuacji gdy umowa o pracę kończy się w czasie trwania podstawowego urlopu macierzyńskiego niezbędną dokumentację dotyczącą przejęcia wypłaty zasiłku pracodawca przekazuje do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będącego od tego momentu podmiotem ustalającym prawo do zasiłków i ich wysokość oraz je wypłacającym.
      Niemniej jednak do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz okresowi urlopu rodzicielskiego niezbędne jest złożenie do płatnika zasiłku wniosku o jego wypłatę przed rozpoczęciem korzystania z zasiłku za te okresy.
      Wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego należy złożyć nie później niż do dnia zakończenia pobierania zasiłku za okres odpowiadający okresowi podstawowego urlopu macierzyńskiego.
      Natomiast wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego, nie później niż do dnia zakończenia pobierania zasiłku za okres odpowiadający pełnemu okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

  8. Witam, urodzilam 24.04, 22.10 konczy mi sie dodatkowy urlop macierzynski. Chcialabym wrocic do pracy na 1/2 etatu na okres 4 miesiecy. Czy w zwiazku z tym nalezny mi urlop uzbierany z calego roku na pelnym etacie ok 23 dni nalezy mi sie w wymiarze 46 dni na pol etatu? Czy nalezy mi sie 0.5 godziny na karmienie? Czy otrzymam 50% pensji i 50% naleznego w tym okresie (60%) zasilku? Kiedy i komu mam zglosic swoja decyzje?

    1. Odpowiedź dla Kate c
      Nowe przepisy wprowadzają możliwość łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą
      w wymiarze nie przekraczającym ½ etatu u pracodawcy udzielającego takiego urlopu.
      Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika w tej sprawie
      i udzielić mu urlopu na pozostałą część wymiaru czasu pracy, chyba że nie jest
      to możliwe ze względu na organizację lub rodzaj wykonywanej przez niego pracy.
      W takim przypadku jest zobligowany poinformować pracownika na piśmie
      o przyczynie odmowy uwzględnienia jego wniosku.

      Wymiar urlopu wypoczynkowego nie ma wpływu fakt łączenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego z pracą (pracownik wykonuje ją na część etatu a na pozostałą część etatu udziela mu się urlopu).
      Jeśli więc np. mama dziecka (uprawniona do 26 dni urlopu wypoczynkowego) po zakończeniu podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie korzystała z urlopu rodzicielskiego, łącząc go z pracą na ½ etatu, to jej wymiar urlopu wypoczynkowego za ten okres nie zostanie obniżony, ponieważ nadal zatrudniona będzie na pełen etat (w połowie wymiaru czasu pracy będzie pracować a w pozostałym wymiarze – korzystać z urlopu rodzicielskiego).
      Urlopu udziela się w dni będące dla pracownika dniami pracy, w wymiarze godzin odpowiadającym ilości godzin, które miałby do przpracowania w danym dniu. Oznacza to, że wymiar przysługującego urlopu wypoczynkowego będzie pomniejszany o liczbę godzin, jaką pracownik miał zaplanowaną do przepracowania w danym dniu, w którym korzysta z tego urlopu – aż do wyczerpania pełnego wymiaru urlopu.

      Oto przykład:
      Załóżmy, że mama dziecka pracuje na ½ etatu przez 5 dni w tygodniu po 4 godziny dziennie, natomiast przez pozostałą część etatu korzysta z urlopu rodzicielskiego oraz że jej staż pracy wynosi mniej niż 10 lat, a więc za bieżący rok ma prawo do 20 dni (160 godzin) urlopu wypoczynkowego. W takim przypadku urlop ten będzie mogła wykorzystać w ciągu 40 4-godzinnych dni pracy (160 godzin : 4 godziny = 40 dni).

      W przypadku łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą u pracodawcy udzielającego tego urlopu, w wymiarze nie wyższym niż połowa wymiaru czasu pracy, zasiłek macierzyński ulega pomniejszeniu proporcjonalnie do tego wymiaru. A zatem jeśli mama dziecka podejmie pracę na ½ etatu będzie otrzymywać połowę przysługującego jej zasiłku (tzn. 30% lub 40% podstawy wymiaru w zależności od wyboru ścieżki uzyskiwania urlopów związanych z narodzinami dziecka).

      W przypadku łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą u pracodawcy udzielającego tego urlopu, w wymiarze nie wyższym niż połowa wymiaru czasu pracy, zasiłek macierzyński ulega pomniejszeniu proporcjonalnie do tego wymiaru. A zatem jeśli mama dziecka podejmie pracę na ½ etatu będzie otrzymywać połowę przysługującego jej zasiłku (tzn. 30% lub 40% podstawy wymiaru w zależności od wyboru ścieżki uzyskiwania urlopów związanych z narodzinami dziecka).

      Kodeks pracy nie uzależnia prawa do karmienia dziecka piersią od miejsca, w którym wykonywana jest praca, tylko od dobowego wymiaru czasu pracy.

      Warto również wiedzieć, że przepisy nie ograniczają dobowego wymiaru czasu pracy w przypadku łączenia korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego z pracą na pół etatu, także wtedy, gdy praca jest wykonywana w domu.

      Oto przykłady:

      Jeżeli kobieta pracuje przez 5 dni w tygodniu po 4 godziny dziennie, w przypadku karmienia jednego dziecka w każdym dniu pracy będzie miała prawo do jednej przerwy półgodzinnej.

      Jeżeli pracuje 2 dni w tygodniu po 8 godzin i 1 dzień w tygodniu przez 4 godziny, w przypadku karmienia jednego dziecka będzie miała prawo do dwóch półgodzinnych przerw w dni, w których pracuje 8 godzin i do jednej półgodzinnej przerwy w dniu, w którym pracuje 4 godziny.

      Jeżeli pracuje 3 dni w tygodniu po 6 godzin i 1 dzień przez 2 godziny, w przypadku karmienia jednego dziecka będzie miała prawo do jednej przerwy półgodzinnej w dni, w które pracuje 6 godzin. Natomiast w dniu, w którym jej dobowy wymiar czasu pracy wynosi 2 godziny – przerwa na karmienie dziecka piersią nie będzie przysługiwała.

      Okres korzystania z urlopu związanego z narodzinami dziecka jest traktowany jako czas zatrudnienia, a co za tym idzie jest również wliczany do całości okresu zatrudnienia i przysługuje za niego urlop wypoczynkowy na normalnych zasadach.

      Na wniosek pracownika, pracodawca jest zobowiązany udzielić mu urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim, a także bezpośrednio po dodatkowym urlopie macierzyńskim.
      Taki obowiązek pracodawca ma także w przypadku nowego urlopu rodzicielskiego.
      Przy czym z urlopu wypoczynkowego powinno się skorzystać dopiero po zakończeniu płatnych urlopów z tytułu pełnienia funkcji rodzicielskich. Oznacza to, że w przypadku korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze a po nim z urlopu rodzicielskiego, urlop wypoczynkowy, do którego nabywa się w tym okresie prawo, można wykorzystać po zakończeniu urlopu rodzicielskiego.
      Warto ponadto pamiętać, że decydując się na urlop wypoczynkowy zaraz
      po dodatkowym urlopie macierzyńskim nie będzie możliwe skorzystanie po nim
      z urlopu rodzicielskiego (który można wykorzystać tylko bezpośrednio po dodatkowym urlopie macierzyńskim w pełnym wymiarze).

  9. Mam takie pytanie , urodziłam Amelkę 29 kwietnia 2013 r. jak wygląda teraz urlop dla mojego męża ? dodam że pracuje on w jednej firmie od 7 lat

  10. Mam pytanie czy bakterie w ciazy sa grozne ? Czy bede mogla rodzic naturalnie ?

  11. Witam Pani Aniu. Mam pytanie odnośnie urlopu macierzyńskiego. Na jaką umowę musi zatrudnić mnie pracodawca i ile czasu muszę pracować aby dostać urlop macierzyński? Czy wystarczy 1 miesiąc? I co jeśli w trakcie mojego urlopu macierzyńskiego zamknie swoją działalność? stracę zasiłek macierzyński? Bardzo proszę o poradę. pozdrawiam. Beata1988

    1. Odpowiedź dla Beaty 1988. Zasiłek macierzyński przysługuje osobie podlegającej ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu urodzenia dziecka w okresie tego ubezpieczenia albo w okresie urlopu wychowawczego. Są jednak sytuacje, w których zasiłek macierzyński przysługuje także po ustaniu ubezpieczenia chorobowego.

      Umowa o pracę na czas określony

      Z kodeksu pracy wynika, że umowa o pracę zawarta na czas określony, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, jest przedłużana do dnia porodu. Zasada ta ma odpowiednie zastosowanie do umowy o pracę zawartej na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc. Nie dotyczy natomiast umowy na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

      Pracownicy zatrudnionej na podstawie umowy o pracę na czas określony, na czas wykonania określonej pracy oraz na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, której umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu, przysługuje zasiłek macierzyński po ustaniu ubezpieczenia chorobowego.

      Przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu oznacza, że dzień porodu jest jednocześnie ostatnim dniem trwania stosunku pracy. W tej sytuacji pracodawca uprawniony do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego może wybrać dogodny dla siebie sposób postępowania, tzn.:

      • dokonać wypłaty zasiłku macierzyńskiego tylko za jeden dzień, a za pozostały okres przekazać wypłatę do oddziału ZUS,

      • przekazać do realizacji przez oddział ZUS wypłatę zasiłku macierzyńskiego przysługującego za cały okres, informując o niedokonaniu wypłaty zasiłku za dzień porodu.

      Upadłość lub likwidacja pracodawcy

      Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży może nastąpić jedynie w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.

      Pracownicy, z którą rozwiązano stosunek pracy w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy i nie zapewniono jej innego zatrudnienia, do dnia porodu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek ten wypłaca oddział ZUS. Okres wypłaty zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego kończy się, gdy pracownica urodzi dziecko. Wówczas od dnia porodu ma ona prawo do zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek macierzyński wypłaca się w tym przypadku za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie, czyli w wymiarze skróconym o dwa tygodnie.

      W wymiarze skróconym o dwa tygodnie zasiłek macierzyński przysługuje także gdy nastąpiło rozwiązanie umowy o pracę z pracownicą będącą w ciąży z naruszeniem przepisów prawa i zostało to potwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu.

      Beata tutaj zawarte są odpowiedzi na Twoje pytania. Jak będziesz potrzebowała jeszcze,żebym dogłębnie sprecyzowała lub coś jest dla Ciebie niejasne. Daj znać. Pozdrawiam.

  12. Witam!! Wielokrotnie jest poruszany ten problem jednak chcialabym uzyskac konkretna odpowiedz. Umowę mam na czas określony od 01.10.2012 do 29.06.2013 jednak została mi przedłużona do dnia porodu tj. grudnia, poniewaz z dniem ustania umowy byłam po 12 tyg ciąży. I tu moje pytanie: Czy mam prawo do zasilku macierzynskiego z zus-u? Czy to wypłaca pracodawca? ile tygodni mi przysługuje i kiedy, jakie i gdzie papiery trzeba złożyć. Proszę o odpowiedz!! Pozdrawiam

    1. Odpowiedź dla Ewela. Jeżeli umowa o pracę na czas określony, zgodnie z terminem, na który została zawarta, ulegałaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, z mocy prawa jest przedłużana do dnia porodu.
      W takim przypadku w dniu porodu podlega się zatem jeszcze obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu, co uprawnia do otrzymania zasiłku macierzyńskiego po ustaniu tego ubezpieczenia. Zgodnie z nowymi przepisami zasiłek ten będzie więc można pobierać przez okres do 52 tygodni. Przysługuje ci zasiłek macierzyński.Zasiłek przez okres 52 tygodni wypłaca ZUS.
      Wniosek trzeba złożyć nie późnej niż 14 dni od porodu.
      Wniosek o zasiłek macierzyński składać należy albo do ZUS albo do płatnika składek (czyli najczęściej do pracodawcy). Pracownice, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, występują o zasiłek macierzyński do płatnika składek (pracodawcy). Natomiast do jednostki ZUS właściwej ze względu na siedzibę płatnika składek wniosek o zasiłek macierzyński składają: pracownice, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych.
      Także jak widzisz uzależnione jest to od ilości zatrudnionych pracowników przez twojego pracodawcę.
      Wypłata zasiłku macierzyńskiego powinna nastąpić nie później niż w terminie 30 dni od dnia złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do tego zasiłku.
      Jakie dokumenty należy złożyć do wniosku o zasiłek macierzyński? Najważniejszym dokumentem jaki należy złożyć starając się o zasiłek macierzyński jest akt urodzenia dziecka. Pracownica u swojego pracodawcy lub w ZUS składa skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub zagraniczny akt urodzenia dziecka albo ich kopię potwierdzoną przez płatnika zasiłku za zgodność z oryginałem.
      Ponadto starając się o zasiłek macierzyński należy złożyć:
      • zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 – w przypadku pracowników;
      • zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3b – w przypadku ubezpieczonych wykonujących pozarolniczą działalność, ubezpieczonych współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz duchownych;
      • zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3a – w przypadku pozostałych ubezpieczonych.

  13. Witam miałam umowę o pracę na okres próbny 3 miesiące została ona mi przedłużona do dnia porodu czyli stycznia 2014 r. Co mi przysługuje po porodzie? Z tego co wiem zasiłek macierzyński z Zus-u przez jaki okres czasu będę mogła pobierać zasiłek?
    Dziękuje za odpowiedź . Pozdrawiam

    1. Odpowiedź dla Justyny. Jeżeli umowa o pracę na czas określony, zgodnie z terminem, na który została zawarta, ulegałaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, z mocy prawa jest przedłużana do dnia porodu.
      W takim przypadku w dniu porodu podlega się zatem jeszcze obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu, co uprawnia do otrzymania zasiłku macierzyńskiego po ustaniu tego ubezpieczenia. Zgodnie z nowymi przepisami zasiłek ten będzie więc można pobierać przez okres do 52 tygodni.

  14. Witam.
    Jestem w 36 tygodniu ciąży przez cały ten czas od momentu pójścia na zwolnienie lekarskie czyli od 6.02.2013r dostarczam osobiście zwolnienia lekarskie do zus-u ponieważ 1.02.2013r pracodawca ogłosił, że zamyka restaurację.Mam umowę o pracę na czas określony podpisaną ze spółką do której należała ta oto restauracja.Problem polega na tym że spółka nadal istnieje a mój pracodawca który był prezesem tej spółki zrezygnował z funkcji prezesa w tej spółce, stąd też nie mam możliwości w żaden sposób skontaktowania się z moim zakładem pracy, ponieważ nie ma ta oto spółka żadnego zarządu.Pytanie moje brzmi co mam zrobić, bądź też do kogo mam się udać o przyznanie mi urlopu macierzyńskiego rocznego??

    1. Odpowiedź dla Magda K. Pracownicy, z którą rozwiązano stosunek pracy w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy i nie zapewniono jej innego zatrudnienia, do dnia porodu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek ten wypłaca oddział ZUS. Okres wypłaty zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego kończy się, gdy pracownica urodzi dziecko. Wówczas od dnia porodu ma ona prawo do zasiłku macierzyńskiego.

  15. moja kuzynka zaszła w ciąże i umowe miała na czas określony przez połowe ciąży była na zwolnieniu lekarskim a z dniem urodzenia synka skończyła się jej umowa obecnie jest na rocznym urlopie rodzicielskim a pytam o to czy po rodzicielskim będzie mogła starać się o urlop wychowawczy?

  16. Witam czy jak jestem na macierzyńskim to komornik może zajął mi pensje?na umowie mam 2065 na rękę 1500 a dostaje 800 900 zł

    1. Odpowiedź dla monia. Tak może ale nie całą kwotę.Zasiłek macierzyński podlega potrąceniom i egzekucji na zasadach określonych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich
      rodzin (art. 833 § 5 K.p.c.). Mowa tu o przepisach art. 139-143 ustawy z
      dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń
      Społecznych (Dz. U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227), dalej ustawy emerytalnej.
      Szerszych wyjaśnień dotyczących potrąceń i egzekucji z zasiłków udziela ZUS
      w ust. 185-192 komentarza do ustawy zasiłkowej.

      W myśl powyższego, z przysługującego zasiłku macierzyńskiego potrąca się:

      1) kwoty świadczeń z tytułu pozostawania bez pracy (np. zasiłku dla
      bezrobotnych, dodatku szkoleniowego) wypłaconych za okres, za który został
      przyznany zasiłek macierzyński – do wysokości 50% kwoty zasiłku,

      2) kwoty nienależnie pobranych świadczeń wraz z odsetkami za zwłokę w
      ich spłacie – do wysokości 50% kwoty zasiłku,

      3) należności alimentacyjne potrącane na wniosek wierzyciela na
      podstawie przedłożonego przez niego tytułu wykonawczego – do wysokości 60%
      kwoty zasiłku, a jeżeli należności te mają być potrącane na rzecz kilku
      wierzycieli, a łączna suma, która może być potrącona, nie wystarcza na
      pełne pokrycie tych należności, potrącenia ustala się proporcjonalnie do
      wysokości udziału każdej z tych należności w łącznej sumie należności
      określonych w tytułach wykonawczych.

      Zasiłki podlegają egzekucji na zaspokojenie:

      1) świadczeń alimentacyjnych – do wysokości 60% kwoty zasiłku,

      2) innych należności – do wysokości 25% kwoty zasiłku.

      Wysokość części zasiłku podlegającego potrąceniom i egzekucji ustala się od
      kwoty zasiłku przed odliczeniem miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy
      od osób fizycznych.

      Ustawodawca przewidział kwotę wolną od potrąceń i egzekucji. Jest to kwota
      zasiłku w części odpowiadającej:

      * 50% kwoty najniższej emerytury – przy potrącaniu lub egzekwowaniu sum
      ustalonych na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie należności
      alimentacyjnych wraz z kosztami i opłatami egzekucyjnymi oraz sum
      egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie należności
      innych niż alimentacyjne,

      * 60% kwoty najniższej emerytury – przy potrącaniu lub egzekwowaniu
      innych należności.

      Tak więc z zasiłku macierzyńskiego można dokonać potrąceń komorniczych w
      wysokości uzależnionej procentowo od rodzaju tych potrąceń. Kwotę wolną od
      potrąceń i egzekucji – przy egzekwowaniu należności innych niż
      alimentacyjne – stanowi 60% najniższej emerytury.

  17. Witam,

    proszę o informację jakie formalności należy załatwić aby dostawać przez rok czasu zasiłek macierzyński?
    Jestem zatrudniona od 15 lipca do 31 października br. na umowę o pracę, wiem że pracodawca ma obowiązek przedłużenia umowy do dnia porodu.

    Pozdrawiam,

    1. Odpowiedź dla Loli. Jeżeli umowa o pracę na czas określony, zgodnie z terminem, na który została zawarta, ulegałaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, z mocy prawa jest przedłużana do dnia porodu.
      W takim przypadku w dniu porodu podlega się zatem jeszcze obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu, co uprawnia do otrzymania zasiłku macierzyńskiego po ustaniu tego ubezpieczenia. Zgodnie z nowymi przepisami zasiłek ten będzie więc można pobierać przez okres do 52 tygodni.
      Po urodzeniu dziecka należy zgłosić to pracodawcy, który powiadomi ZUS i będziesz miała wypacany zasiłek

  18. Witam mam pytanie. Mam umowe do końca tego roku a poród mam przewidziany na połowę grudnia czy pracodawca może nie przedłużyć mi umowę?? Jeśli tak czy będę mogła skorzystać z urlopu macierzyńskiego??

    1. Odpowiedź dla zamyslona. Rozumiem, że jest to umowa o pracę na czas określony? Rodzaj umowy ma tutaj znaczenie. jeśli jest to umowa na czas określony wówczas z mocy prawa jest ona przedłużana do dnia porodu i zasiłek Ci się należy. Zgodnie z nowymi przepisami zasiłek ten będzie więc można pobierać przez okres do 52 tygodni. Pozdrawiam,

  19. Witam, pracuję w dwóch szkołach jako nauczyciel. W jednej pracy mam umowę na stałe, w drugiej przedłużaną od kilku lat do 31sierpnia. Aktualnie jestem na L4- a więc w tej drugiej pracy mam umowę przedłużoną do dnia porodu (grudzień). Martwię się jednak co będzie po…Pierwsza pracą się nie stresuje, ale nie mam zaufania do tekstów dyrekcji/kadr z tej drugiej w stylu „poczekamy na panią/ potem płaci zus”. Jak tak naprawdę wyglądać będzie moja sytuacja? pozdrawiam i dziękuję

    1. Odpowiedź dla tatdool. W drugiej pracy ma Pani umowę na czas określony więc z mocy prawa zostanie przedłużona do dnia porodu.W takim przypadku w dniu porodu podlega się zatem jeszcze obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu, co uprawnia do otrzymania zasiłku macierzyńskiego po ustaniu tego ubezpieczenia. Zgodnie z nowymi przepisami zasiłek ten będzie więc można pobierać przez okres do 52 tygodni. Po rocznym urlopie, w drugiej pracy to czy bedzie Pani mogła podjąć zatrudnienie ponownie będzie zalezało od woli pracodawcy.

  20. Witam, podpisałam umowę na okres próbny (3 miesiące) jak już byłam w ciąży. Obecnie jestem na zwolnieniu chorobowym i tak już pewnie zostanie do końca ciąży. Czy muszę informować pracodawcę o fakcie urodzenia dziecka? I przede wszystkim czy należy mi się zasiłek macierzyński i w jakiej kwocie? Czy muszę złożyć w ZUSIE jakieś pismo o przyznanie tego zasiłku? Pozdrawiam

    1. Odpowiedź dla briwona. Jeżeli umowa o pracę na czas określony, zgodnie z terminem, na który została zawarta, ulegałaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, z mocy prawa jest przedłużana do dnia porodu.
      W takim przypadku w dniu porodu podlega się zatem jeszcze obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu, co uprawnia do otrzymania zasiłku macierzyńskiego po ustaniu tego ubezpieczenia. Zgodnie z nowymi przepisami zasiłek ten będzie więc można pobierać przez okres do 52 tygodni. Nie wiem ile Twój pracodawca zatrudnia pracowników, czy ma swoja księgową. Cz Pracodawca zgłasza ten fakt do ZUS i wtedy ZUS wypłaca Ci zasiłek, ale jak najbardziej pracodawca musi zostać przez Ciebie poinformowany. Zapytaj tez u siebie w firmie, może są inne praktyki.

  21. hej ja mam pytanie z innej beczki mam takie pytanko pracuje w pewnej firmie sprzatacej i jak podpisywalam z nimi umowe to stawke ze godzine mialam 6.50 po prawie roku przeniesli mnie na inne miejsce i po dostaniu pay slipa za godzine pracy miala 6.40
    i moje pytanie brzmi czy moga mi odbnizyc stawke skoro ja nie podpisywalam innej umowy nikt mnie nie poinformowal o obnizce a w umowie nie ma zadnego aneksu ze moga cos takiego zrobic.

  22. witam,
    obecnie jestem na stażu a jestem w 8 tyg ciaży, do ostatniego września kończy mi się staż i pracodawca ma obowiązek zatrudnić mnie na 3 miesiące…mam dobrego pracodawce i chce mi dać umowe do czasu porodu ale ja musze iść na chorobowe już od pierwszego tyg października…i moje pytanie brzmi czy po porodzie należy mi się macierzyńskie?

    1. Odpowiedź dla Asi. Jeżeli pracodawca zatrudni Cię na okres próby te 3 miesiące wówczas automatycznie z uwagi na to, że jesteś w ciąży z mocy prawa umowa przedłuża Ci się do dnia porodu.W takim przypadku w dniu porodu podlega się zatem jeszcze obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu, co uprawnia do otrzymania zasiłku macierzyńskiego po ustaniu tego ubezpieczenia. Zgodnie z nowymi przepisami zasiłek ten będzie więc można pobierać przez okres do 52 tygodni. Podpisanie umowy jest dobrym dla Ciebie rozwiązaniem, bo przez ten okres będziesz miała wypłacane pieniążki od ZUS. Pozdrawiam,

  23. witam ,
    pracowalam na 1/8 etatu i umowy podpisywalam co miesiac , obecnie jestem na chorobowym bo jestem w ciąży blizniaczej, zaklad pracy wyplacil mi za jeden miesiac chorobowe bo skonczyla sieumowa a nowej nie podpisalam , bo juz nie pracuje. teraz zus ma wyplacac mi chorobowe (mam taka nadzieje) i tu moje pytanie czy do konca ciązy moge byc na chorobowym ?? a co po?? i czy mohe sie starac o macierzynskie?? gdzie i jak??
    z gory dziekuje za odpowiec , pozdrawiam

    1. Odpowiedź dla Paulaam.Wygląda na to, że nie będzie przysługiwał zasiłek macierzyński, nie ma pani teraz umowy i tym samym nie podlga Pani ubezpieczeniu chorobowemu. Pisze Pani ,ze ZUS ma teraz wypłacić chorobowe? Jest Pani tego pewna? Proszę zadzwonić do pracudawcy lub ZUS. najlepszym dla Pani rozwiązaniem jest poproszenie pracodawcę o podpisanie umowy z Panią nawet zlecenie do dnia porodu. To tylko dobra wola pracodawcy, prosze z nim porozmawiać. Wtedy będzie się należał Pani zasiłek macierzyński.

  24. Witam,
    jeśli mam umowę zlecenie do końca 2013 roku, a termin porodu na styczeń 2014 roku, czy w tym wypadku przysługuje mi prawo do zasiłku macierzyńskiego? Dodam, że od 2 września jestem na L4 i będę do dnia porodu.
    Pozdrawiam:-)

    1. Odpowiedź dla Paja. Zasiłek macierzyński przysługuje wszystkim matkom, które w trakcie porodu miały opłaconą składkę chorobową. Oznacza to, że mogą z niego skorzystać także kobiety zarabiające w oparciu o umowę zlecenie, które dobrowolnie zgodziły się odprowadzać składkę chorobową do ZUS. Kobiecie w ciąży pracującej na umowę zlecenie, jeśli w czasie trwania ciąży owa umowa wygaśnie, nie przysługuje zasiłek macierzyński. W Twojej sytuacji zasiłek nie będzie przysługiwał. Jeśli jednak sama opłacałaś sobie składkę chorobową możesz poprosić pracodawcę o przedłużenie umowy o jeden miesiąc i wtedy zasiłek będzie Ci się należał.

  25. Witam, w tym roku zostałam mamą (06-05-13) i skorzystam z 26 tyg.urlopu macierzyńskiego. Wracam do pracy w grudniu 2013. Czy przysługuje mi prawo do 2 dni wolnych na zdrowe dziecko w roku 2013?

    1. Odpowiedź dla Mamy Tymka. Przysługuje Ci te 2dni wolne na zdrowe dziecko w 2013 r o ile nie wykorzystał tych dni wcześniej np. Twój mąż. . Jeśli nie brał Tobie jak najbardziej przysługują. Pozdrawiam.

  26. Jeśli miałam umowe do 31 maja a urodziłam córeczke 4 maja to mogłabym sie starać po urlopie macierzyńskim o powrót do pracy w zakładzie w którym pracowałam przed ciązą?

    1. Odpowiedź dla natirock24. Rozumiem, że chodzi o umowę o pracę na czas określony.
      Jeśli umowa o pracę na czas określony, zgodnie z terminem, na który została zawarta, ulegałaby rozwiązaniu już w trakcie korzystania z urlopu przysługującego z tytułu narodzin dziecka, do końca 52-tygodniowego okresu mamie dziecka przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego. Jeżeli pracodawca wyrazi chęć zatrudnienia Pani, może Pani wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim.

  27. Witam i liczę ze doczekam się upragnionej odpowiedzi otóż umowę mam do końca marca bo wtedy wygaśnie i jest to umowa o prace na czas określony ,a w styczniu urodzę dziecko także co z macierzyńskim czy mam do niego prawo? i czy będę wtedy ubezpieczona ja i maleństwo? i kolejne pytanie o to czy jak w ogóle przysługuje mi macierzynskie to czy po jego upływie dziecko będzie ubezpieczone nadal kiedy ja już będę bezrobotna 🙁 proszę o odpowiedz bo spędza mi to sen z powiek i bardzo się boje o nasza przyszłość

    dziękuje

    1. Odpowiedź dla AnewBB88. Jeśli umowa o pracę na czas określony, zgodnie z terminem, na który została zawarta, ulegałaby rozwiązaniu już w trakcie korzystania z urlopu przysługującego z tytułu narodzin dziecka, do końca 52-tygodniowego okresu mamie dziecka przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego.
      Twoje ubezpieczenie ustanie w momencie wygaśnięcia umowy zawartej na czas określony. Jeżeli mąż jest zatrudniony to on może ubezpieczyć dziecko. Jeżeli zarejestrujesz się jako osoba bezrobotna, będziesz objęta ubezpieczeniem zdrowotnym i tak samo możesz ubezpieczyć swoje dziecko.

  28. jeśli mam umowę na zlecenie do końca roku, a termin porodu jest w listopadzie, jak wygląda moja sytuacja z urlopem macierzyńskim i zasiłkiem?

    1. Odpowiedź do Anki. Urlop macierzyński nie będzie Ci przysługiwał bo jesteś zatrudniona na umowę zlecenie. Przysługuje Ci jednak zasiłek macierzyński o ile dobrowolnie zgodziłaś się odprowadzać składkę chorobową do ZUS.

  29. witam, a ja mam pyt dot urlopu wychowawczego. Do lutego 2014 jestem na url rodzicelskim, umowe mam do marca 2015, czy przysluguje mi url wychowawczy? a co z url wypoczynkowym?-czy przysluguje urlop za okrez zwolnienia lekarskiego w ciazy oraz url macierzynskiego i rodzicielskiego?

    1. Odpowiedź dla pszczolkamaja. Proszę napisać ile Pani miesięcy przepracowała dla pracodawcy? Od kiedy zawarta jest umowa? Musze mieć te info, żeby udzielić odpowiedzi.

  30. Cy pracodawca w ciąży również podlega ochronie bedac w ciąży?Czy tylko pracownicy???

    1. Odpowiedź dla Magdy. Rozumiem, ze chodzi o kobietę w ciąży prowadzącą własną firmę i zatrudniającą pracowników. Wówczas taka kobieta pracodawca też jest chroniona przez prawo, opłaca składki i przysługuje jej zasiłek macierzyński.

  31. Witam mam pytanie dotyczące L4, od 11 czerwca jestem na zwolnieniu, za 33 dni wypłacił mi pracodawca, wiec ZUS przejął mnie 13 lipca. Do tej pory zadnych pieniazków nie otrzymalam. Dodam ze mieszkam w Gdyni, firma szefowej zarejestrowana jest w Gdansku i tam tez podlega do ZUS-u a zeby jeszcze skomplikowac sprawe zameldowana jestem w miescie które jest oddalone o 700km od Gdyni. Przyszło mi tam do domu gdzie jestem zameldowana pismo, w którym jest napisane ze zostaje przeniesiona tam do miasta do ZUS- u i oni beda wypłacac mi pieniadze. jest tam wzmianka o tym, ze ostatnie zwolnienie zostanie mi wypłacone, lecz nie ma słowa o poprzednich (czyt. od 13 lipca do 22 sierpnia). Mozliwe wiec, ze nie dostane tych pieniazkow ?

    1. Odpowiedź do Agaty. Trzeba to wyjaśnić!, najlepiej zadzwoń do ZUS, ponieważ pieniążki Ci się należą. Trzeba to wyjaśnić.

  32. witam, chcialabym sie dowiedziec umowe o prace mam od 15 lipca, na najnizsza krajowa, na rok czasu, jestem teraz w 36 tygodniu ciazy, szefowa wiedziala ze jestem w 6miesiacu ciazy jak mnie przyjmowala, w zwiazku z tym ze zatrudnia mniej niz 20 bedzie nalezal mi sie zasilek macierzynski z zusu; moje pytanie: jaka to bedzie konkretna kwota miesiecznie (chce zdecydowac sie na 80% przez caly rok ), i czy ma znaczenie ze przepracowalam tylko 2miesiace przed porodem? chce od przyszlego tygodnia pojsc juz na zwolnienie;
    dziekuje za odp

    1. Odpowiedź dla Weronika. Jeżeli wybierzesz opcje 80% przez cały rok, będziesz miesięcznie otrzymywać 944 zł netto. Pozdrawiam,

  33. Witam. Jestem w 38 tc, już wkrótce będę mamą 🙂 Jestem zatrudniona na czas nieokreślony w firmie, która zatrudnia 2 pracowników, w związku z czym świadczenia z tytułu wynagrodzenia wypłacane są dla mnie przez ZUS. Przez cały okres ciąży sama dostarczałam do ZUS L-4 (po uprzednim przedstawieniu pracodawcy) ponieważ wypłata świadczeń następuje w ciągu 30 dni od dostarczenia zwolnienia, a zależało mi na czasie. Jak wygląda procedura związana z wnioskowaniem i przyznaniem urlopu macierzyńskiego, a następnie rodzicielskiego? W jakim czasie od daty porodu następuje wypłata wynagrodzenia? Wszystkie formalności będę musiała prawdopodobnie załatwiać sama, tak aby przyspieszyć wypłatę wynagrodzenia przez ZUS (pracodawca nie jest zorientowany w tego typu procedurach więc obawiam się zbędnej zwłoki czasowej). Z góry dziękuje za odpowiedź.

    1. odpowiedź dla madailena.
      Wniosek trzeba złożyć nie późnej niż 14 dni od porodu.
      Wypłata zasiłku macierzyńskiego powinna nastąpić nie później niż w terminie 30 dni od dnia złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do tego zasiłku.
      Jakie dokumenty należy złożyć do wniosku o zasiłek macierzyński? Najważniejszym dokumentem jaki należy złożyć starając się o zasiłek macierzyński jest akt urodzenia dziecka. Pracownica u swojego pracodawcy lub w ZUS składa skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub zagraniczny akt urodzenia dziecka albo ich kopię potwierdzoną przez płatnika zasiłku za zgodność z oryginałem.
      Ponadto starając się o zasiłek macierzyński należy złożyć:
      • zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 – w przypadku pracowników;
      • zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3b – w przypadku ubezpieczonych wykonujących pozarolniczą działalność, ubezpieczonych współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz duchownych;
      • zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3a – w przypadku pozostałych ubezpieczonych.

      Wysokość otrzymywanego zasiłku macierzyńskiego zależy od wyboru ścieżki uzyskiwania urlopów związanych z urodzeniem się dziecka.
      Nowe przepisy wprowadzają dwa rozwiązania:
      W przypadku złożenia, nie później niż 14 dni po porodzie, wniosku do pracodawcy
      o udzielenie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po nim – urlopu rodzicielskiego, również w pełnym wymiarze, wówczas przez cały ten czas zasiłek będzie wynosił 80 %.
      W przypadku gdy takiego wniosku się nie złoży, wysokość zasiłku będzie wynosić
      100 % za okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego
      oraz 60 % za okres urlopu rodzicielskiego.

  34. Ile wynosi urlop macierzyński dla mamy bliźniąt. Kiedy trzeba się zdeklarować w pracy jaką kwotę wynagrodzenia będzie się pobierac?

    1. Odpowiedź do mamamisia. Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze
      31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
      Bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego pracownik ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze:
      do 8 tygodni – w przypadkach urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
      Bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze określonym w art. 1821 § 1 pracownik ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 26
      tygodni – niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.

      O urlop macierzyński można wnioskować przed porodem lub po porodzie nie później jednak niż 14 dni od dnia urodzenia dziecka.
      Wysokość otrzymywanego zasiłku macierzyńskiego zależy od wyboru ścieżki uzyskiwania urlopów związanych z urodzeniem się dziecka.
      Nowe przepisy wprowadzają dwa rozwiązania:
      W przypadku złożenia, nie później niż 14 dni po porodzie, wniosku do pracodawcy
      o udzielenie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po nim – urlopu rodzicielskiego, również w pełnym wymiarze, wówczas przez cały ten czas zasiłek będzie wynosił 80 %.
      W przypadku gdy takiego wniosku się nie złoży, wysokość zasiłku będzie wynosić
      100 % za okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego
      oraz 60 % za okres urlopu rodzicielskiego.

  35. Witam ja mam pytanie na związane z l4
    kiedy najlepiej na nie iść aby nie tracić urlopu macierzyńskiego i aby on się nie rozpoczął przed porodem ???? czekam z niecierpliwością za odpowiedzią pozdrawiam

    1. Odpowiedź do Kalinka. Na l4 możesz iść w każdym czasie jeśli tylko lekarz stwierdzi,że są przeciwwskazania do świadczenia przez Ciebie pracy z uwagi na ciążę.
      Urlop macierzyński, można rozpocząć przed porodem. Maksymalnie można wykorzystać wtedy sześć tygodni. Sześć tygodni urlopu dodatkowego można podzielić maksymalnie na dwie części, trwające minimum tydzień, a 26-tygodniowy urlop rodzicielski można wykorzystać maksymalnie w trzech częściach, trwających minimum osiem tygodni. Urlop rodzicielski musi też mieć charakter ciągły, tzn. urlop rodzicielski musi przypadać bezpośrednio po dodatkowym oraz części tych urlopów muszą następować bezpośrednio jedna po drugiej. Jest to jedynie opcja dla Ciebie ale nie jest obowiązkowa. Jeśli nie chcesz, to wówczas urlop macierzyński rozpocznie się dla Ciebie od dnia urodzenia dziecka.

  36. Ja mam pytanie z innej beczki troche. Czy ktoś wie może jak to jest z prawem pracy dla młodocianych? Dokładniej chłopak ma 19lat i rok praktyk zawodowych, czy jemu też się należy jakiś urlop wychowawczy czy coś?

  37. Witam.
    Ja mam pytanie.Otóż dostałam wypowiedzenie umowy zlecenie w marcu tego roku,a w kwietniu zaraz na początku miesiąca dowiedziałam się,że jestem w 9 tyg ciąży,czyli wychodzi na to,że byłam w ciąży w dniu zwolnienia.Koleżanka mówiła mi,że powinnam iść z tym do odpowiedniego urzędu i zgłosić to,ale już jest wrzesień w związku z czym nic już raczej nie wskóram.Chciałabym się jedynie dowiedzieć,czy gdybym poszła zaraz w kwietniu do tzw.PIP to czy coś by to dało? Dodam,że po wypowiedzeniu umowy poszłam zarejestrować się do urzędu pracy.Pozdrawiam i liczę na odpowiedź 😉

    1. Odpowiedź dla Wioli. Niestety to umowa zlecenie więc nic by to nie dało. Kobieta zatrudniona na umowę o prace jest lepiej chroniona w okresie ciąży. Jedynie co mogłaś zrobić to poprosić pracodawcę o przedłużenie umowy z Tobą do dnia porodu wówczas przysługiwał by Ci zasiłek macierzyński o ile sama dobrowolnie odprowadzałaś składki na ubezpieczenie chorobowe. Opłacanie tych składek byłoby warunkiem otrzymania zasiłku. Pozdrawiam,

  38. czy jeśli miałam umowę do dnia porodu to automatycznie tracę ubezpieczenie z tym dniem ?

    1. Odpowiedz do „ja says” W takim przypadku w dniu porodu podlegasz zatem jeszcze obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu, co uprawnia Cię do otrzymania zasiłku macierzyńskiego po ustaniu tego ubezpieczenia. Zgodnie z nowymi przepisami zasiłek ten będzie więc można pobierać przez okres do 52 tygodni. Pozdrawiam,

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.