Masz pytanie dotyczące Prawa Pracy a w szczególności ochrony kobiet w ciąży, w czasie urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego!
Zadaj pytanie klikając > TU <
>> UWAGA <<
Z uwagi na fakt iż o ostatnim czasie otrzymałam od Was ponad 400 pytań.
Oczekiwanie na odpowiedz to ok 30 dni. Proszę o cierpliwość!
Wybaczale nie dam rady szybciej odpowiedzić na Twoje pytanie 🙁
….
* Znajdziesz mnie również serwisie eDziecko.pl należącego do Agory – gdzie jestem ekspertką pomagającą w tematyce Prawa Pracy!
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Jeszcze jedno pytanie które mnie nurtuje zasiłek macierzyński który wypłaca ZUS w jakiej jest wysokości? czy w takiej samej jak wynagrodzenie dotychczas?
W tej kwestii proszę się skontaktować z ZUS.
Witam
Jestem w 7 tygodniu ciąży:) Obecnie jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas określony i umowa kończy się 31 grudnia. Z tego co wyczytałam w Kodeksie Pracy to musi mi pracodawca przedłużyć umowę ale może to zrobić np. tylko do czasu porodu. Moje pytanie brzmi: co po porodzie? Nie przysługuje mi urlop macierzyński płatny??
Będę wdzięczna za odpowiedź.
Odpowiedź dla Przyszła Mama. Nowe przepisy nie zmieniają wymiaru podstawowego urlopu macierzyńskiego, także w przypadku porodów mnogich i wynosi on 31 tygodni. Natomiast dodatkowy urlop macierzyński w takim przypadku jest dłuższy o 2 tygodnie i wynosi do 8 tygodni.
Urlop rodzicielski wynosi natomiast do 26 tygodni. Łączny wymiar urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego z tytułu narodzin bliźniaków wynosi maksymalnie 65 tygodni.
Wysokość otrzymywanego zasiłku macierzyńskiego zależy od wyboru ścieżki uzyskiwania urlopów związanych z urodzeniem się dziecka.
Nowe przepisy wprowadzają dwa rozwiązania:
W przypadku złożenia, nie później niż 14 dni po porodzie, wniosku do pracodawcy
o udzielenie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po nim – urlopu rodzicielskiego, również w pełnym wymiarze, wówczas przez cały ten czas zasiłek będzie wynosił 80 %.
W przypadku gdy takiego wniosku się nie złoży, wysokość zasiłku będzie wynosić
100 % za okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego
oraz 60 % za okres urlopu rodzicielskiego.
W przypadku, gdy wniosek o dodatkowy urlop macierzyński złoży się w terminie późniejszym niż 14 dni od dnia porodu (a wniosek o urlop rodzicielski razem z tym wnioskiem lub nie później niż 14 dni przed zakończeniem dodatkowego urlopu macierzyńskiego), wysokość zasiłku wynosić będzie 100% za okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz 60% za okres urlopu rodzicielskiego.
Urlop wychowawczy jest nieodpłatny.
28 sierpnia br. Prezydent RP podpisał ustawę nowelizującą Kodeks pracy w zakresie regulacji dotyczących urlopu wychowawczego. Nowe przepisy zaczną obowiązywać
od 1 października 2013 r.
Najważniejsze zmiany dotyczą sposobu określenia jego wymiaru z „do 3 lat” na „do 36 miesięcy” (przy czym sam wymiar tego urlopu się nie zmienił) oraz sposobu jego wykorzystywania.
Zgodnie z nowymi przepisami:
każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka przysługuje wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego z wymiaru 36 miesięcy (w przypadku chęci skorzystania z pełnego wymiaru urlopu wychowawczego, 35 miesięcy tego urlopu będzie mogła wykorzystać np. mama dziecka, natomiast jeden miesiąc tego urlopu przypadnie jego tacie). Prawa tego nie można przenosić, co oznacza, że żaden z rodziców lub opiekunów dziecka nie będzie mógł zrezygnować z należnego mu miesiąca na rzecz drugiego rodzica lub opiekuna.
W taki sam sposób określono wymiar urlopu w przypadku dziecka niepełnosprawnego.
wyjątkowo z maksymalnie 36 miesięcy urlopu wychowawczego skorzystać może również mama lub tata dziecka, jeśli drugi rodzic nie żyje lub gdy nie przysługuje mu władza rodzicielska, został jej pozbawiony albo gdy uległa ona ograniczeniu lub zawieszeniu,
korzystanie z urlopu wychowawczego przez dwoje rodziców jednocześnie będzie możliwe przez dłuższy czas tzn. maksymalnie 4 miesiące (wcześniej 3 miesiące),
urlop wychowawczy będzie mógł być wykorzystany w większej liczbie części tzn. nie więcej niż 5 (wcześniej nie więcej niż 4 częściach).
Ponadto: urlop wypoczynkowy nie ulegnie przedawnieniu ze względu na długi np. ponad trzyletni czas wykorzystywania urlopu wychowawczego na dziecko (po urlopie wychowawczym pracownik będzie mogł wykorzystać cały urlop wypoczynkowy, do którego nabył prawo przed urlopem wychowawczym),korzystanie z urlopu wychowawczego w tym samym roku kalendarzowym, w którym nabyło się prawo do urlopu wypoczynkowego a następnie powróciło do pracy, nie wpłynie negatywnie na wymiar urlopu wypoczynkowego (np. skorzystanie z urlopu wychowawczego w okresie 4 miesięcy, od marca do czerwca w danym roku kalendarzowym nie spowoduje, po powrocie do pracy w lipcu tego samego roku, obniżenia wymiaru urlopu wypoczynkowego w sposób proporcjonalny, czyli oo 4/12).
Odpowiedź dla Julia. Jeżeli umowa o pracę na czas określony, zgodnie z terminem, na który została zawarta, ulegałaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, z mocy prawa jest przedłużana do dnia porodu.
W takim przypadku w dniu porodu podlega się zatem jeszcze obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu, co uprawnia do otrzymania zasiłku macierzyńskiego po ustaniu tego ubezpieczenia. Zgodnie z nowymi przepisami zasiłek macierzyński będzie więc można pobierać przez okres do 52 tygodni. Zasiłek wypaca Zus.
Witam.
Mam taki problem z ZUSem. Otoz dnia 01.06 b.r. zalozylam dzialalnosc gosp. Urodzilam 04.06. (termin byl na 26.06). ZUS prowadzil sledztwo w mojej sprawie i posadzil, ze prowadze fikcyjna dzialalnosc. Wg. Niego niepodlegam ubezpieczeniom spolecznym i nie bedzie mi przyznawany zasilek macierzynski, chociaz placilam wszystkie skladnie, a takze przedstawilam dowody, ktore potwierdzaly prwdziwosc mojej dzialanosci. Decyzja ZUSu byla smieszna, poniewaz przedstawil same przypuszczenia dotyczace fikcyjnej dzialalnosci. Widzialam akta dotyczace mojej sprawy i nie bylo w nich nic, co by mozna bylo przypuszczac, ze prowadzona przeze mnie dzialalnosc jest nieprawdziwa.
Oczywiscie mam zamiar sie odwolac do Sadu.
Moje pytanie do Panie jest takie, co mam zrobic w mojej sytuacji, jakie pismo napisac i czy sa szanse wygranie tej sprawy.
Serdecznie pozdrawiam-Katarzyna.
Odpowiedź dla P. Kasia. .Jeśli nie zgadzasz się z decyzją ZUS-u, odwołanie składasz w sądzie pracy i ubezpieczeń społecznych za pośrednictwem oddziału ZUS-u, który wydał niekorzystną dla ciebie decyzję.Odwołanie powinieneś wnieść na piś-mie, masz jednak prawo złożyć je także ustnie do protokołu sporządzonego w oddziale ZUS-u, który wydał decyzję. Aby odwołanie od decyzji ZUS-u było skuteczne, trzeba przy jego wnoszeniu przestrzegać określonych zasad. Przede wszystkim musisz wnieść je w ściśle określonym terminie, do właściwej instytucji, wskazać wady decyzji i odpowiednio je uzasadnić. Jeśli zdecydujesz się odwołać od niekorzystnej dla ciebie decyzji, masz na to 30 dni od doręczenia odpisu decyzji. Jeśli nie zrobisz tego w wyznaczonym terminie, twoje pismo zostanie odrzucone, chyba że przekroczenie terminu nie jest nadmierne i nastąpiło z ważnych powodów niezależnych od ciebie – np. choroba, pobyt w szpitalu, śmierć osoby bliskiej.
ZUS ma 30 dni, by odpowiedzieć na twoje odwołanie. W tym czasie powinien ponownie zbadać i przeanalizować sprawę, a potem ma dwie możliwości. Może zmienić lub uchylić swoją wcześniejszą decyzję – i wtedy wydaje nową. Albo może nie uwzględnić twego odwołania i wtedy (nie później niż w ciągu 30 dni od złożenia odwołania) przekazuje twoją sprawę do sądu wraz z aktami i uzasadnieniem.
W odwołaniu od decyzji ZUS-u powinnaś:
– podać nazwę sądu, w którym je składasz;
– podać informacje, które pozwolą na zidentyfikowanie zaskarżonej decyzji ZUS-u, a więc datę wydanej decyzji, wskazać organ, który ją wydał, oraz numer decyzji;
– podać swoje imię i nazwisko oraz adres zamieszkania;
– określić i zwięźle uzasadnić zarzuty – wystarczy, że wyrazisz swoje niezadowolenie z treści decyzji (zarzut merytorycznej wadliwości decyzji);
– sformułować wnioski, czyli – w zależności od okoliczności – zażądać zmiany, uchylenia w całości lub w części decyzji;
– przedstawić dowody na poparcie przytoczonych okoliczności, np. nowe wyniki badań lekarskich, zaświadczenia lekarskie;
– określić żądania dotyczące sposobu rozwiązania sprawy.
Witam,
jestem w 4 m-cu ciąży i spodziewam się bliźniaków, chciała bym sie dowiedzieć jak długi przysługuje mi urlop macierzyński a jak długi urlop wychowawczy i czy przez cały urlop macierzyński przysługuje mi wypłata 100% wynagrodzenia???
Witam- jednej rzeczy nie rozumiem, a mianowicie czy jezeli łącze urlop rodzicielski z praca na pol etatu to czy moge wziac urlop wypoczynkowy od razu po dodatkowym urlopie macierzynskim – poniewaz w polowie jednak z urlopu rodzicielskiego korzystam wiec nie ma przerwy miedzy dodatkowym urlopem rodzicielskim a dodatkowym urlopem macierzynskim. Prosze o szybką odpowiedz, poniewaz pracodawca twierdzi ze tak nie moge. (Ale w takim razie pracujac na ta 1/2 etatu nie moge korzystac z urlopu? A jezeli cos sie stanie, zajdzie taka potrzeba? Co zrobic gdy pracodawca mimo wszystko bedzie twierdzil ze nie mozna a Pani napisze np., że jest taka mozliwosc.
odpowiedź dla Katarzyna Cz. Na Wymiar urlopu wypoczynkowego nie ma wpływu fakt łączenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego z pracą (pracownik wykonuje ją na część etatu a na pozostałą część etatu udziela mu się urlopu).
Jeśli więc np. mama dziecka (uprawniona do 26 dni urlopu wypoczynkowego) po zakończeniu podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie korzystała z urlopu rodzicielskiego, łącząc go z pracą na ½ etatu, to jej wymiar urlopu wypoczynkowego za ten okres nie zostanie obniżony, ponieważ nadal zatrudniona będzie na pełen etat (w połowie wymiaru czasu pracy będzie pracować a w pozostałym wymiarze – korzystać z urlopu rodzicielskiego).
W jakie dni w takim przypadku udziela się urlopu wypoczynkowego?
Urlopu udziela się w dni będące dla pracownika dniami pracy, w wymiarze godzin odpowiadającym ilości godzin, które miałby do przpracowania w danym dniu. Oznacza to, że wymiar przysługującego urlopu wypoczynkowego będzie pomniejszany o liczbę godzin, jaką pracownik miał zaplanowaną do przepracowania w danym dniu, w którym korzysta z tego urlopu – aż do wyczerpania pełnego wymiaru urlopu.
Oto przykład:
Załóżmy, że mama dziecka pracuje na ½ etatu przez 5 dni w tygodniu po 4 godziny dziennie, natomiast przez pozostałą część etatu korzysta z urlopu rodzicielskiego oraz że jej staż pracy wynosi mniej niż 10 lat, a więc za bieżący rok ma prawo do 20 dni (160 godzin) urlopu wypoczynkowego. W takim przypadku urlop ten będzie mogła wykorzystać w ciągu 40 4-godzinnych dni pracy (160 godzin : 4 godziny = 40 dni).
Zasadą jest, że wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za pracę wykonaną. Zatem, jeżeli np. zdecydował się on łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z pracą na ½ etatu, to będzie otrzymywał za nią połowę wynagrodzenia. Natomiast za pozostały wymiar etatu będzie uprawniony nie do wynagrodzenia, ale do zasiłku macierzyńskiego.
Zasadą jest również, że pracownik w okresie korzystania z urlopu wypoczynkowego otrzymuje takie wynagrodzenie jakie otrzymywałby, gdyby pracował. Jeśli więc np. jego miesięczne wynagrodzenie wynosi 3500 zł. brutto, to w okresie, w którym łączy urlop rodzicielski z pracą, jego pracodawca będzie wypłacał mu ½ tego wynagrodzenia, czyli 1750 zł brutto, także za te miesiące, w których pracownik skorzysta z urlopu wypoczynkowego.
Witam,
bardzo prosze zweryfikowac jedna informacje. Czy to prawda, ze jesli po urlopie rodzicielskim lub wychowawczym wrócę do pracy na niepełny etat,np.1/2, 1/4 lub 6/8 to pracodawca nie może mnie zwolnić przez najbliższy rok?Koleżanka miała taką sytuacje w pracy. Dziękuję z góry za odpowiedź,pozdrawiam
Odpowiedź dla Moniki. Nowe przepisy wprowadzają możliwość łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą
w wymiarze nie przekraczającym ½ etatu u pracodawcy udzielającego takiego urlopu.
Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika w tej sprawie
i udzielić mu urlopu na pozostałą część wymiaru czasu pracy, chyba że nie jest
to możliwe ze względu na organizację lub rodzaj wykonywanej przez niego pracy.
W takim przypadku jest zobligowany poinformować pracownika na piśmie
o przyczynie odmowy uwzględnienia jego wniosku.
Witam,
jestem obecnie na zwolnieniu lekarskim nie zwiazanym z ciaza i jeszcze troche potrwa az moja reka wyzdrowieje. Jednoczesnie postanowilismy z mezem starac sie o dzidziusia. Jak wyglada wtedy kwestia zwolnienia jezeli zaszlabym w ciaze ? Moge bez problemu przejsc na ciazowe zwolnienie? Dodam jeszcze, ze l4 na reke nastapilo zaraz po zakonczeniu macierzynskiego, moj synek mabobecnie 10 miesiecy.
Odpowiedź dla Nena. Jeśli zajdziesz w ciąże lekarz wypisze zwolnienie oznaczone ciąża i wówczas będzie płatne 100%.
Witam do dnia 22.10.13 przysługłuje mi dodatkowy urlop macierzynski. dnia 30.09 złozyłam wniosek o urlop rodzicielski z praca na pol etatu. Wiem ze paracodawca moze odmowic jedynie ze wzgledu na organizacje pracy lub jej rodzaj. Ja jestem pracownikiem samorzadowym (pracuje w PCPR jako parconik socjalny bez pracy w terenie od godz 7.30 do 15.30). Obeznie zastepuje mnie Pani, która swietnie sobie radzi. Czy pracodawca moze mi odmowic pracy na pol etatu? Bo wiem ze nie podoba mu sie moj pomysl poniewaz wprowadzam zamieszanie.
Odpowiedź dla Kate. Nowe przepisy wprowadzają możliwość łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą
w wymiarze nie przekraczającym ½ etatu u pracodawcy udzielającego takiego urlopu.
Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika w tej sprawie
i udzielić mu urlopu na pozostałą część wymiaru czasu pracy, chyba że nie jest
to możliwe ze względu na organizację lub rodzaj wykonywanej przez niego pracy.
W takim przypadku jest zobligowany poinformować pracownika na piśmie
o przyczynie odmowy uwzględnienia jego wniosku.
Witam. Mam pytanie. Dwa miesiace przed porodem zmienilam prace , z powodu przeprowadzki. Uadło mi sie dostac lzejsza i lepsza prace. ZUS teraz twierdzi że zrobiłam to specialnie i nie chce mi wyplacic macierzynskiego co robic!! Wszystkie dowody zostaly przedstawione zwiazku z moja praca.Co robic jak mi wstrzymaja ?? Prosze pomuż.
Odpowiedź dla Katarzynka.Jeśli nie zgadzasz się z decyzją ZUS-u, odwołanie składasz w sądzie pracy i ubezpieczeń społecznych za pośrednictwem oddziału ZUS-u, który wydał niekorzystną dla ciebie decyzję.Odwołanie powinieneś wnieść na piś-mie, masz jednak prawo złożyć je także ustnie do protokołu sporządzonego w oddziale ZUS-u, który wydał decyzję. Aby odwołanie od decyzji ZUS-u było skuteczne, trzeba przy jego wnoszeniu przestrzegać określonych zasad. Przede wszystkim musisz wnieść je w ściśle określonym terminie, do właściwej instytucji, wskazać wady decyzji i odpowiednio je uzasadnić. Jeśli zdecydujesz się odwołać od niekorzystnej dla ciebie decyzji, masz na to 30 dni od doręczenia odpisu decyzji. Jeśli nie zrobisz tego w wyznaczonym terminie, twoje pismo zostanie odrzucone, chyba że przekroczenie terminu nie jest nadmierne i nastąpiło z ważnych powodów niezależnych od ciebie – np. choroba, pobyt w szpitalu, śmierć osoby bliskiej.
ZUS ma 30 dni, by odpowiedzieć na twoje odwołanie. W tym czasie powinien ponownie zbadać i przeanalizować sprawę, a potem ma dwie możliwości. Może zmienić lub uchylić swoją wcześniejszą decyzję – i wtedy wydaje nową. Albo może nie uwzględnić twego odwołania i wtedy (nie później niż w ciągu 30 dni od złożenia odwołania) przekazuje twoją sprawę do sądu wraz z aktami i uzasadnieniem.
W odwołaniu od decyzji ZUS-u powinnaś:
– podać nazwę sądu, w którym je składasz;
– podać informacje, które pozwolą na zidentyfikowanie zaskarżonej decyzji ZUS-u, a więc datę wydanej decyzji, wskazać organ, który ją wydał, oraz numer decyzji;
– podać swoje imię i nazwisko oraz adres zamieszkania;
– określić i zwięźle uzasadnić zarzuty – wystarczy, że wyrazisz swoje niezadowolenie z treści decyzji (zarzut merytorycznej wadliwości decyzji);
– sformułować wnioski, czyli – w zależności od okoliczności – zażądać zmiany, uchylenia w całości lub w części decyzji;
– przedstawić dowody na poparcie przytoczonych okoliczności, np. nowe wyniki badań lekarskich, zaświadczenia lekarskie;
– określić żądania dotyczące sposobu rozwiązania sprawy.
A ile przysługuje mu tego wychowawczego i na jakich zasadach? 🙂
Martyna
Odpowiedź dla Maryna. Urlop wychowawczy jest nieodpłatny.
28 sierpnia br. Prezydent RP podpisał ustawę nowelizującą Kodeks pracy w zakresie regulacji dotyczących urlopu wychowawczego. Nowe przepisy zaczną obowiązywać
od 1 października 2013 r.
Najważniejsze zmiany dotyczą sposobu określenia jego wymiaru z „do 3 lat” na „do 36 miesięcy” (przy czym sam wymiar tego urlopu się nie zmienił) oraz sposobu jego wykorzystywania.
Zgodnie z nowymi przepisami:
każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka przysługuje wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego z wymiaru 36 miesięcy (w przypadku chęci skorzystania z pełnego wymiaru urlopu wychowawczego, 35 miesięcy tego urlopu będzie mogła wykorzystać np. mama dziecka, natomiast jeden miesiąc tego urlopu przypadnie jego tacie). Prawa tego nie można przenosić, co oznacza, że żaden z rodziców lub opiekunów dziecka nie będzie mógł zrezygnować z należnego mu miesiąca na rzecz drugiego rodzica lub opiekuna.
W taki sam sposób określono wymiar urlopu w przypadku dziecka niepełnosprawnego.
wyjątkowo z maksymalnie 36 miesięcy urlopu wychowawczego skorzystać może również mama lub tata dziecka, jeśli drugi rodzic nie żyje lub gdy nie przysługuje mu władza rodzicielska, został jej pozbawiony albo gdy uległa ona ograniczeniu lub zawieszeniu,
korzystanie z urlopu wychowawczego przez dwoje rodziców jednocześnie będzie możliwe przez dłuższy czas tzn. maksymalnie 4 miesiące (wcześniej 3 miesiące),
urlop wychowawczy będzie mógł być wykorzystany w większej liczbie części tzn. nie więcej niż 5 (wcześniej nie więcej niż 4 częściach).
Ponadto:
urlop wypoczynkowy nie ulegnie przedawnieniu ze względu na długi np. ponad trzyletni czas wykorzystywania urlopu wychowawczego na dziecko (po urlopie wychowawczym pracownik będzie mogł wykorzystać cały urlop wypoczynkowy, do którego nabył prawo przed urlopem wychowawczym),korzystanie z urlopu wychowawczego w tym samym roku kalendarzowym, w którym nabyło się prawo do urlopu wypoczynkowego a następnie powróciło do pracy, nie wpłynie negatywnie na wymiar urlopu wypoczynkowego (np. skorzystanie z urlopu wychowawczego w okresie 4 miesięcy, od marca do czerwca w danym roku kalendarzowym nie spowoduje, po powrocie do pracy w lipcu tego samego roku, obniżenia wymiaru urlopu wypoczynkowego w sposób proporcjonalny, czyli oo 4/12).
Odpowiedź dla Martyna. Witaj Martyna, już Ci odpowiadam. Skoro Ty nie pracujesz, Twojemu mężowi przysługuje urlop ojcowski.
Urlop ojcowski w wymiarze 2 tygodni może być wykorzystany od dnia narodzin dziecka do ukończenia przez nie 1 roku życia. 2 tygodnie (czyli 14 dni cięgiem bez względu na przypadające w tym czasie dni wolne). 14 dni kalendarzowych, przeciętnie będzie to więc 10 dni roboczych
Przysługuje mu także urlop wychowawczy o ile zatrudniony jest co najmniej 6 miesięcy wówczas ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia.
Mężowi przysługują dwa dni wolnego z tytułu urodzenia dziecka. Podstawą do udzielenia pracownikowi urlopu okolicznościowego w związku z narodzinami jego dziecka jest oświadczenie pracownika. Ponadto pracownik musi udokumentować fakt narodzin dziecka poprzez przedstawienie pracownikowi aktu urodzenia dziecka. Pracownik sam decyduje, kiedy chce skorzystać z urlopu okolicznościowego w związku z urodzeniem się jego dziecka. Przepisy nie nakazują pracownikowi, aby wykorzystał dni wolne w dniu narodzin dziecka. Choć najczęściej dni wolne są wykorzystywane w dniu narodzin dziecka lub w dzień po porodzie. Często jednak dzień wolny jest potrzebny na załatwienie formalności w urzędach czy czas na załatwienie innych spraw organizacyjnych. Z tego względu urlop okolicznościowy może być wykorzystany w inny dzień niż dzień porodu.
Na mocy art. 188 kp pracownikowi wychowującemu dziecko do lat 14 przysługuje płatne zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni rocznie, niezależnie od liczby posiadanych dzieci w stosownym wieku. Dni te mogą być wykorzystane zarówno razem, jak i pojedynczo. Pracownik nie musi uzasadniać powodu wykorzystania tych dni wolnych.
Dzień dobry. Pisze z takim pytaniem, jestem na urlopie wychowawczym do czerwca 2014, potem rok bezpłatnego jeśli teraz zajde w ciąże, to jak to będzie wyglądało z zasiłkiem macierzyńskim? Czy będzie mi przysługiwać urlop rodzicielski? Kto będzie go wypłacał? Umowe mam na czas określony do 2018r. Gdy urodzę dziecko na urlopie wychow. , to zaraz po porodzie będe mieć zasiłek macierzyński czy dopiero po skończeniu wychowawczego? Dziękuje za odpowiedź.
Odpowiedź dla Kasia. Jak urodzisz dziecko w trakcie trwania urlopu wychowawczego to od razu po porodzie będzie wypłacany Ci zasiłek macierzyński, nie po skończeniu urlopu wychowawczego. Kto wypłaca zależy od tego ile zatrudnia pracowników Twój pracodawca. Jeżeli więcej niż 20 pracowników zatrudnia pracodawca wypłaca on – pracodawca. Jeżeli zatrudnia mniej niż 20 pracowników wypłaca ZUS.
Dziękuje za odpowiedź, a czy urlop rodzicielski będzie mi sie należał, jak skończy mi sie urlop macierzyński?
Kobieta, która urodzi dziecko przebywając na urlopie wychowawczym na poprzednie dziecko, ma prawo do zasiłku za pełny wymiar urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Czyli 52 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka przy porodzie.( rok czasu)
Kwestia przysługiwania urlopów jest następująca:
Jeżeli kolejne dziecko urodzi się w końcowym okresie urlopu wychowawczego i po jego zakończeniu kobiecie będzie przysługiwać jeszcze prawo do urlopu macierzyńskiego na nie. Wówczas, bezpośrednio po tym urlopie, może ona na swój pisemny wniosek skorzystać najpierw z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a następnie z urlopu rodzicielskiego.
Urlopy te może wykorzystać również tata dziecka albo oboje rodzice mogą się nimi podzielić.
Jeżeli jednak kobieta zakończyłaby pobieranie zasiłku macierzyńskiego na kolejne dziecko przed zakończeniem urlopu wychowawczego urlop nie będzie przysługiwał ponieważ korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego jest możliwe tylko bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim.
Tym samym nie może także korzystać z urlopu rodzicielskiego.
A i mam jeszcze pytanie czy skoro pracodawca „zmusił” mnie do podjęcia drugiej części urlopu macierzyńskiego a przez to otrzymywanie tylko 60%pensji to czy ja mogę teraz podjąć jakąś pracę na umowę zlecenie? Będę Ci bardzo wdzięczna za informację.
Pozdrawiam,
Natalia
Odpowiedź dla Natalii. Kodeks pracy nie stawia ograniczeń, jeżeli chodzi o podjęcie pracy w trakcie urlopu macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego) a później rodzicielskiego na podstawie umowy cywilnoprawnej np. umowy zlecenia, o dzieło lub w ramach prowadzenia działalności gospodarczej – zarówno u pracodawcy, który urlopów udzielił, jak i na rzecz innego podmiotu. Umowy cywilnoprawne przewidują bowiem większą swobodę wykonującego pracę co do czasu, sposobu i miejsca jej świadczenia. Możesz podjąć pracę na umowę zlecenie. Pozdrawiam. Ania
Witam serdecznie mam pytanie odnośnie zwolnienia lekarskiego z umowy o pracę. Wraz z moim psrtnerem planujemy kolejne dziecko , niestety mamy taką sytuację że mój partner w tym momencie przebywa i pracuje w Anglii i tutaj powstaje nasz problem. Mam pytanie odnośnie tego gdybym w polsce l poszła na l4 natomiast w jego trakcie wyjechala do Anglii i z tamtąd chciałabym kontynuować. L4 czy takie zwolnienie będzie honorowane w Polsce od tamtejszych lekarzy ginekolow. Jeżeli tak to jaka jest tutaj procedura ny wszystko bylo ok, dodam że pracuje w dużym zakładzie pracy i poprzednie l4 było mi wypłacane przez pracodawcę a nie zus. Znalazłam przepis mówiące o tym że tam to zwolnienie teoretycznie może być honorowane ale tamtejsza instytucja podobna do naszego zusu przesyła to zwolnienie do naszego zusu i on mi wypłaca pieniądze natomiast jak wygląda w sytuacji kiedy faktycznie te pieniądze za zwolnienie i za urlop mscirzyński wypłacal mi na mój pracodawca kiedy przebywalam na zwolnieniu. Witam serdecznie mam pytanie odnośnie zwolnienia lekarskiego z umowy o pracę. na wraz z mężem planujemy kolejne dziecko niestety mamy taką sytuację że mój partner w tym momencie przebywa i pracuje w anglii mam pytanie odnośnie tego gdybym w polsce l poszła na l4 natomiast kontynuacji chciałabym kontynuować to zwolnienie wyjeżdżając już do męża do anglii czy takie zwolnienie będzie honorowane w polsce od tamtejszych lekarze jeżeli tak to jaka jest tutaj procedura co powinnam uczynić dodam że pracuje w dużym zakładzie pracy poprzednie l4 było mi wypłacane przez pracodawcę a nie zus znalazłam przepis mówiące o tym że tam to zwolnienie może być honorowane ale tamtejsza instytucja podobna do naszego zusu przesyła to zwolnienie do naszego zusu i on mi wypłaca pieniądze natomiast jak wygląda sytuacja kiedy faktycznie te pieniądze wypłaca mi na mój pracodawca kiedy przebywam na zwolnieniu.
Odpowiedź dla Moniczqa, Monika takie zwolnienie będzie honorowane, przesyłasz je później do swojego pracodawcy, nie do ZUS.
Witam! Od 3 czerwca zostałam zatrudniona na okres próbny 3 m-ce. W sierpniu dowiedziałam się, że jestem w ciąży i chcąc być fair wobec pracodawcy powiedziałam mu o tym. Moja umowa została przedłużona z dniem 3 września, ale tylko do 19 marca, potem z automatu przedłuży się do dnia porodu (6 kwietnia planowo). Rozumiem, że przysługuje mi 20 tygodni macierzyńskiego, który wypłacać będzie mi ZUS. Moje pytanie brzmi, jeśli po tych 20 tygodniach pójdę do nowej pracy, normalnie podpiszę umowę o pracę, to czy będę mogła skorzystać z urlopu macierzyńskiego u nowego pracodawcy? Ile i w jakim wymiarze będzie mi przysługiwał?
Odpowiedź dla Gabi. Jeżeli umowa o pracę na czas określony, zgodnie z terminem, na który została zawarta, ulegałaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, z mocy prawa jest przedłużana do dnia porodu.
W takim przypadku w dniu porodu podlega się zatem jeszcze obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu, co uprawnia do otrzymania zasiłku macierzyńskiego po ustaniu tego ubezpieczenia. Zgodnie z nowymi przepisami zasiłek macierzyński będzie więc można pobierać przez okres do 52 tygodni. Zasiłek wypaca Zus. Bedzie Ci zatem przysługiwać 52 tygodnie zasiłku macierzyńskiego, który wypłaci ZUS.
Tak naprawdę w Polsce nie ma wg mnie żadnego prawa które chroni kobiety po porodzie. Urodziłam córeczkę na początku marca. Tydzień temu wróciłam do pracy i tam czekały na mnie papiery – wypowiedzenie. Pracodawca powiedział mi, że albo idę na 60% pensji i wykorzystuję drugą część urlopu macierzyńskiego albo dostaje wypowiedzenie ponieważ jak powiedział firma przechodzi restrukturyzację. (Co jest prawdą)
Chciałam sobie obniżyć wymiar czasu pracy do 3/4 ale dowiedziałam się, że jeżeli obniżę ten wymiar i wtedy dostane wypowiedzenie to moja odprawa będzie pomniejszona o ten wymiar. Życie….
Jestem zatrudniona na umowę o pracę, obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim, mąż natomiast na przysługującym dwutygodniowym urlopie ojcowskim.
moja umowa kończy się z dniem porodu, zatem macierzyński będzie nie urlopem a zasiłkiem. Czy w tej sytuacji:
1) dalej mam 2 możliwości: urlop macierzyński (100%) i resztę czasu rodzicielski (60%) lub urlop macierzyński (80%) 12 miesięcy?
2) czy to, że będę na zasiłku a nie na urlopie oznacza, że i tak mogę podzielić się opieką z ojcem?
3) czy w czasie kiedy opiekę ma ojciec, ja jestem bezrobotna?
Odpowiedź dla Impasse. Twoja umowa wygaśnie z dniem porodu. Wówczas w takiej sytaacji będzie przysługiwał Ci zasiłek macierzyński przez okres 52 tygodni. Umowa Ci wygaśnie dlatego też nie będzie przysługiwał Ci urlop macierzyński, rodzicielski i wychowawczy i tym samym nie będziesz się mogła podzielić urlopem z tatą dziecka.
TY pobierasz zasiłek macierzyński, więc nie musisz się rejestrować jako osoba bezrobotna.
Witam
Jestem obecnie na urlopie macierzyńskim, już tym dodatkowym. Córeczkę urodziłam 15.02.2013r. Pieniążki wypłaca mi obecnie ZUS gdyż umowe o prace miałam przedłużona do dnia porodu a firma została zlikwidowana i zamknięta juz 9.11.2012r. W tej chwili jestem w 12 tyg ciąży z drugim dzieckiem a termin porodu mam na 14.04.2014r. Czy będę mogła liczyc na drugi macierzynski? Czy najpierw bede musiała podjąć prace żeby móc być na drugim macierzyńskim? Pozdrawiam
Odpowiedź dla MamaAmy. Należy podjąć pracę, żeby uzyskać zasiłek macierzyński.
Już niedługo (w grudniu) zostanę mamą i nie wiem od czego zacząć załatwianie spraw związanych z becikowym oraz rocznym urlopem.
1. Co do urlopu to czy wystarczy pracodawcy dostarczyć akt urodzeni maluszka i on załatwia co trzeba, czy sama również muszę zgłosić ten fakt do jakiś instytucji ?
2. Gdzie się udać aby załatwić becikowe na maleństwo? I słyszałam że można dostać tysiąc lub dwa- od czego to zależy i czy aby dostać ten drugi dodatkowy trzeba składać osobne papiery?
Odpowiedź dla Przyszła mama. 1.Pracodawcy do podania, wniosku o urlop macierzyński dołączasz akt urodzenia dziecka.
2.
Pamiętnik Mamy …
becikowe
Przepisy prawne a ciąża 8
Jakie zmiany w becikowym od 1 stycznia 2013 r. ?
By Anna Wydrych · On 31 marca 2013
becikowe
Drogie mamy koniec z becikowym dla każdego. Od 1 stycznia 2013 r. prawo do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka (tzw. becikowego), jest uzależnione od kryterium dochodowego, które wynosi 1922 zł miesięcznie w przeliczeniu na osobę w rodzinie. Powyższe zmiany wynikają z ustawy z dnia 12 października 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych, która w dniu 15 listopada 2012 r. została opublikowana w Dzienniku Ustaw (poz. 1255).
Wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego – w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Wniosek złożony po terminie organ właściwy pozostawia bez rozpoznania.
Jednorazowa zapomoga nie przysługuje, jeżeli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie z tytułu urodzenia dziecka, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
Zapomoga, o której mowa przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu. Pozostawanie pod opieką medyczną potwierdza się zaświadczeniem lekarskim lub zaświadczeniem wystawionym przez położną
Jakie dokumenty będą potrzebne:
wniosek o przyznanie świadczenia ( do pobrania najlepiej w odpowiednim urzędzie np. gminy lub miasta)
skrócony odpis aktu urodzenia dziecka
kopię dokumentu tożsamości rodziców dziecka
zaświadczenie lekarskie informujące o tym, że kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu,
oświadczenie, że drugi z rodziców nie pobrał świadczenia,
oświadczenie członków rodziny o wysokości dochodów za rok poprzedzający rok złożenia wniosku (lub: dokument potwierdzający uzyskanie lub utratę dochodu, zaświadczenie lub oświadczenie o wysokości składki zdrowotnej, zaświadczenie lub oświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego – jeśli o wsparcie ubiega się osoba będąca właścicielem takiego gospodarstwa)
Urodziłam 10.05.2013r i chce sobie przedłużyć urlip. Byłam w zusie i urlop macierzynski maialam od 10.05.13 do 26.09.13 i teraz muszę wypelnic papiery na dodatkowy urlop macierzyński (wiem że zaczyna sie od 29.09.13 do……. I nie wiem ) i nie wiem jak to wyliczyc urlop rodzidzielski.
Odp.dla Pat. dodatkowy macierzyński liczysz od dnia zakończenia urlopu macierzyńskiego podstawowego, Dodatkowy 8 tygodni. Potem od momentu zakończenia urlopu macierzyńskiego dodatkowego liczysz 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Urlopu musza następować po sobie bezpośrednio.
Witam w czerwcu podjęłam pracę u nowego pracodawcy miałam 1/2 etatu od 1.10. DOstałam umowę na rok na cały etat jak będzie liczone moje zwolnienie lekarskie jeżeli bym poszła na nie w grudniu no i czy będzie mi przysługiwał macierzyński skoro wcześniej pracowałam u innego pracodawcy bez umowy ?
Odpowiedź dla Nkasiunia. Napisz proszę kiedy rozpoczęłaś pracę tą gdzie dostałaś umowę na rok. Datę.
Witam, jestem 9 dni po porodzie naturalnym, niestety jednak dopadła mnie infekcja i tym gorzej dochodzę do siebie. Mąż w tej chwili przebywa na urlopie tacierzyńskim, jednak dowiedział się o możliwości skorzystania również z L-4 w związku z opieką nade mną i naszym maleństwem. W jaki sposób można z tego skorzystać? Czy dotyczy to opieki po cięciu cesarskim, czy również porodu naturalnego? Do jakiego lekarza powinien się udać po L-4? Jest ono płatne 80%? Kto w tej sytuacji pokrywa składki, ZUS czy pracodawca męża? Dziękuję za odpowiedź.
Pytanie do mamawiki. Czy jest Pani zatrudniona na umowę o pracę?
Witam,
1. pytanie: rodzę na początku 2014, a później planuję roczny urlop.W tym roku wykorzystałam tylko 2 dni urlopu wypoczynkowego. Czy za pozostałe 24 dni będzie mi się należał ekwiwalent pieniężny, czy te dni po prostu przepadną?
2. pytanie: czy do dochodu kwalifikowanego do becikowego, czyli1922 zł miesięcznie na osobę, wlicza się też urodzone dziecko? I czy do tej kwoty zaliczają się premie np. kwartalne?
Dziękuję z góry za odpowiedź.
Odpowiedź dla issemina. Pytanie 1. okres korzystania z urlopu związanego z narodzinami dziecka jest traktowany
jako czas zatrudnienia, a co za tym idzie jest również wliczany do całości okresu zatrudnienia i przysługuje za niego urlop wypoczynkowy na normalnych zasadach. Urlop Ci nie przepadnie.
Pytanie 2. Wlicza się urodzone dziecko. Co do dokumentów to m. innymi trzeba złożyć:
oświadczenie członków rodziny o wysokości dochodów za rok poprzedzający rok złożenia wniosku (lub: dokument potwierdzający uzyskanie lub utratę dochodu, zaświadczenie lub oświadczenie o wysokości składki zdrowotnej, zaświadczenie lub oświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego – jeśli o wsparcie ubiega się osoba będąca właścicielem takiego gospodarstwa).
Witam, jestem obecnie na dodatkowym urlopie macierzyński. Chcę zwrocic się do mojego pracodawcy (umowa na czas nieokreślony) z wnioskiem o udzielenie urlopu rodzicielskiego ze swiadczeniem pracy w wymiarze 1/3 etatu. Mam pytanie: przez jaki okres czasu pracodawca nie może ze mną rozwiazac umowy o pracę ?
Odpowiedź dla KrainaBu. Będąc na urlopie rodzicielskim jesteś chroniona przez prawo i pracodawca nie może Cię zwolnić. To samo dotyczy urlopu wychowawczego.
WItam.
18.07.2013r. urodziłam synka. Poszłam do OPS-u złożyć papiery na becikowe (1000zł), dodatkowy tysiąc oraz na tzw. rodzinne. Jednak pierwsze 77 zł dostanę 15 listopada br. teściowa mi tłumaczy że powinnam iść do OPS-u i prosić o spłatę tych zaległych 77 zł od lipca. Czy ma rację że mam takie prawo ?
Odpowiedź dla Młodamam.
Prawo do świadczeń rodzinnych ustala się od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami.
Prawo do zasiłku rodzinnego ustala się na okres zasiłkowy. Od 01 listopada 2009 roku zmienił się termin rozpoczęcia i zakończenia okresu zasiłkowego. Okres zasiłkowy zaczyna się dnia 1 listopada i trwa do dnia 31 października następnego roku kalendarzowego, na jaki ustala się prawo do świadczeń rodzinnych.
Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych na nowy okres zasiłkowy są przyjmowane od dnia 1 września 2009 r.
Świadczenia rodzinne wypłaca się nie później niż do ostatniego dnia miesiąca, za który przyznane zostało świadczenie rodzinne. W przypadku złożenia wniosku w sprawie ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych po 10 dniu miesiąca, świadczenia rodzinne za dany miesiąc wypłaca się najpóźniej do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek.
W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z dokumentami do dnia 30 września, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc listopad następuje do dnia 30 listopada. Gdy osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z dokumentami w okresie od dnia 1 października do dnia 30 listopada, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc listopad następuje do dnia 31 grudnia.
resumując Okres zasiłkowy zaczyna się dnia 1 listopada i trwa do dnia 31 października następnego roku kalendarzowego, na jaki ustala się prawo do świadczeń rodzinnych. teściowa nie ma racji. Wszystko jest zgodnie prawem. Pozdrawiam. Ania
Witam
Potrzebuję dobrego wytłumaczenia jak wygląda sytuacja z urlopem macierzyńskim , bo tak naprawdę nie rozumiem już tego wszystkiego. Ja osobiście po urodzeniu dziecka chcę zostać pełen rok na urlopie macierzyńskim czyli wykorzystać w pełni te 52 tygodnie. Jak zatem powinno wyglądać moje zaświadczenie, wniosek, o urlop macierzyński skierowany do pracodawcy bo nie mam pojęcia jak mam go napisać . Termin porodu dopiero na początek maja 2014 ale nie ukrywam , że martwię się czy dobrze wszystko napiszę. Czy te 52 tygodnie są przyznawane kobietą bez problemu , czy pracodawca może robić jakieś problemy.Moja umowa o pracę kończy się 17-11-2014 i nie mam pojęcia jak powinnam napisać wniosek o urlop skoro w trakcie trwania skończy mi się umowa o pracę. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam P.
Odpowiedź dla Paula. Jeżeli pracownica składa wniosek nie później niż 14 dni po porodzie, może w tym wniosku wystąpić o udzielenie jej po urlopie macierzyńskim dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze oraz urlopu rodzicielskiego, nawet jeżeli wiadomo, że umowa rozwiąże się w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Jednakże z urlopu będzie mogła korzystać tak długo, jak długo trwa stosunek pracy. Później – po ustaniu stosunku pracy – traci prawo do pozostałej części urlopu macierzyńskiego, urlopu dodatkowego macierzyńskiego i rodzicielskiego, ale zachowuje prawo do zasiłku za okres odpowiadający tym urlopom, który będzie wypłacał jej ZUS.
Natomiast jeżeli pracownica będzie składać wniosek po upływie 14 dni od porodu, to też może w trakcie urlopu macierzyńskiego złożyć wniosek o dodatkowy urlop macierzyński. Z podstawowego urlopu macierzyńskiego będzie korzystać do dnia ustania stosunku pracy. Natomiast zasiłek za pozostałą część podstawowego urlopu macierzyńskiego i okres odpowiadający dodatkowemu urlopowi macierzyńskiemu wypłaci ZUS. Natomiast o zasiłek za okres odpowiadający urlopowi rodzicielskiemu trzeba będzie wystąpić z wnioskiem do ZUS.
Rdzę w grudniu, do 1 lutego mam umowę o pracę.
Jak będzie z moim urlopem macieżyńskim? Czy mogę wziąść roczny i normalnie płatny? Czy nic mi nie przysługuje w razie nie przedłużenia mi umowy?
Odpowiedź dla Patrycja. Jeżeli pracownica składa wniosek nie później niż 14 dni po porodzie, może w tym wniosku wystąpić o udzielenie jej po urlopie macierzyńskim dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze oraz urlopu rodzicielskiego, nawet jeżeli wiadomo, że umowa rozwiąże się w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Jednakże z urlopu będzie mogła korzystać tak długo, jak długo trwa stosunek pracy. Później – po ustaniu stosunku pracy – traci prawo do pozostałej części urlopu macierzyńskiego, urlopu dodatkowego macierzyńskiego i rodzicielskiego, ale zachowuje prawo do zasiłku za okres odpowiadający tym urlopom, który będzie wypłacał jej ZUS.
Natomiast jeżeli pracownica będzie składać wniosek po upływie 14 dni od porodu, to też może w trakcie urlopu macierzyńskiego złożyć wniosek o dodatkowy urlop macierzyński. Z podstawowego urlopu macierzyńskiego będzie korzystać do dnia ustania stosunku pracy. Natomiast zasiłek za pozostałą część podstawowego urlopu macierzyńskiego i okres odpowiadający dodatkowemu urlopowi macierzyńskiemu wypłaci ZUS. Natomiast o zasiłek za okres odpowiadający urlopowi rodzicielskiemu trzeba będzie wystąpić z wnioskiem do ZUS.
I już jedno chyba z ostatnich pytań… 🙂 Czy mamie, która skorzystała z półrocznego urlopu macierzyńskiego należy się również urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dzieciątka czy urlop ten wliczony jest w wymiar macierzyńskiego? Wracam do pracy, urodziłam w maju b.r. W listopadzie skończy mi się urlop macierzyński i nie wiem, czy dodatkowy urlop w wymiarze dwóch dni przysługuje mi również, czy już nie.
PS: Jesteś wielka 🙂
Odpowiedź dla Mamy Tymka.
Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy
§ 15. Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:
1) 2 dni – w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,
2) 1 dzień – w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej nie mówi, że urlop z tytułu urodzenia dziecka należy się jedynie ojcu. Prawo do urlopu ma bowiem rodzic będący pracownikiem, a zatem zarówno mama, jak i tata dziecka. W praktyce dni wolne na urodzenie dziecka przysługują pracownikowi – ojcu. Pracownica od dnia porodu przebywa bowiem na urlopie macierzyńskim.
Nie ma znaczenia liczba dzieci, które urodziły się w czasie jednego porodu. Jeśli pracownikowi urodziły się dzieci w kolejnych latach, w takim przypadku przy każdym kolejnym dziecku przysługują mu dwa dni wolne. Podstawą do udzielenia pracownikowi urlopu okolicznościowego w związku z narodzinami jego dziecka jest oświadczenie pracownika. Ponadto pracownik musi udokumentować fakt narodzin dziecka poprzez przedstawienie pracownikowi aktu urodzenia dziecka.
Buziaki 🙂
Aniu, czy będąc na urlopie macierzyńskim mogę podpisać umowę o dzieło z innym pracodawcą (chodzi o pracę w domu, w formie dodatkowego zarobku)?
Odpowiedź dla Mamy Tymka :). Jasne że możesz. Kodeks pracy nie stawia ograniczeń, jeżeli chodzi o podjęcie pracy w trakcie urlopu macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego) oraz urlopu rodzicielskiego na podstawie umowy cywilnoprawnej np. umowy zlecenia, o dzieło lub w ramach prowadzenia działalności gospodarczej – zarówno u pracodawcy, który urlopów udzielił, jak i na rzecz innego podmiotu. Umowy cywilnoprawne przewidują bowiem większą swobodę wykonującego pracę co do czasu, sposobu i miejsca jej świadczenia.
Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą od czerwca 2013. Jak się okazało, byłam wtedy w 13 tygodniu ciąży. Wcześniej pracowałam na umowę zlecenie i odprowadzano z tamtej firmy do zusu składkę dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Teraz również opłacam tę składkę. Zawsze w terminie. Niestety słabo orientuję się w temacie zasiłku macierzyńskiego czy urlopu wychowawczego. Nigdy nie miałam z tym do czynienia. Chciałabym się dowiedzieć, czy przysługuje mi zasiłek macierzyński, na jaki okres czasu i w jakim wymiarze. Czy będę mogła skorzystać również z urlopu wychowawczego?
Odpowiedź dla Paulina B. Osoby niebędące pracownikami, a podlegające ubezpieczeniu chorobowemu mają prawo do zasiłku macierzyńskiego.
Wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu podstawowego i za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego należy złożyć przed rozpoczęciem pobierania tego zasiłku do ZUS. Tobie bedzie przysługiwał tylko zasiłek. Urlop wychowawczy nie będzie Ci przysługiwał, on przysługuje tylko pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę.
Zgodnie z nowymi przepisami zasiłek ten będzie więc można pobierać przez okres do 52 tygodni. Zasiłek przez okres 52 tygodni wypłaca ZUS.
Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego przysługującego osobie ubezpieczonej niebędącej pracownikiem (w tym prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą) stosuje się art. 48-52 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz – na podstawie art. 52 – odpowiednio przepisy tej ustawy dotyczące sposobu określania podstawy wymiaru zasiłku ubezpieczonym pracownikom.
Zgodnie z art. 48 ust. 1 ustawy zasiłek oblicza się od kwoty przychodu osiągniętego z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. W zależności od czasu upływającego od chwili rozpoczęcia działalności do chwili porodu i powstania prawa do świadczeń, za podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego przyjmuje się albo przychód za okres 12 miesięcy (art. 48 ust. 1), albo przychód osiągnięty za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia, jeżeli poród nastąpił przed upływem 12 miesięcy prowadzenia działalności (art. 36 ust. 2 w związku z art. 48 ust. 2 i art. 52 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa). W każdym z tych przypadków podstawę wymiaru zasiłku stanowi przychód osiągnięty za pełne miesiące kalendarzowe. Wynika z tego, że ubezpieczona prowadząca działalność pozarolniczą, która przystąpiła dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego i w okresie tego ubezpieczenia urodziła dziecko, nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego, którego wysokość zależna jest od zadeklarowanej przez nią kwoty stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe w okresie 12 miesięcy poprzedzających nabycie prawa do zasiłku, chyba że do chwili urodzenia dziecka podlega ubezpieczeniu dobrowolnemu krócej niż 12 miesięcy, bo wtedy podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi przychód w rozumieniu art. 3 pkt 4 ustawy, czyli zadeklarowana kwota stanowiąca podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe.
Od pazdziernika 2012r pracuje na umowe zlecenie, jest zawarta do dnia 31.12.2013r moje wynagrodzenie jest to procent od utargu. jak bede maiła wyliczony macierzynski?? i do kiedy szef przedłuzy mi umowe do 22.01.2014-do rozwiazania czy na cały okres macierzynski??prosze o pomoc..
Odpowiedź dla k. tarnoska. jesteś zatrudniona na umowę zlecenie czyli jest to umowa cywilnoprawna a nie umowa o pracę, dlatego też nie zostanie Ci przedłużona do dnia porodu. Do dotyczyłoby umowy o prace na czas określony. W twoim przypadku będzie przysługiwał Ci zasiłek macierzyński. Zgodnie z nowymi przepisami zasiłek ten będzie więc można pobierać przez okres do 52 tygodni. Zasiłek przez okres 52 tygodni wypłaca ZUS.
Urlop macierzyński przysługuje tylko kobietom pracującym, ale zasiłek macierzyński wszystkim matkom, które w trakcie porodu miały opłaconą składkę chorobową. Oznacza to, że mogą z niego skorzystać także kobiety zarabiające w oparciu o umowę zlecenie, które dobrowolnie zgodziły się odprowadzać składkę chorobową do ZUS, a także matki pracujące na własnej działalności gospodarczej. W tym wypadku zasiłek wyniesie 80 proc. średniego przychodu za ostatnie 12 miesięcy.
umowe posiadam do dnia porodu i z tego co wyczytalam nie przyslugoja mi zadne urlopy tj.: macierzynski, rodzicielski czy wychowawczy a jedynie zasilek macierzynski tak?
wiec ile bedzie trwal ten okres zasilku?
ile bede dostawac tego zasilku, jaka kwota?
i czy zaraz po porodzie mam sie gdzies ubezpieczac czy ubezpieczenie bedzie wynikalo z zasilku macierzynskiego?
a takze czy pracodawcy zanosze tylko zaswiadczenie ze szpitala po porodzie czy mam wypelniac jakies wnioski o ten zasilek bo urlopy mi nie przysluguja czy do zusu isc?
a maz, ojciec prowadzi jednoosobowa dzialalnosc gospodarcza na zusie preferencyjnym: ile dni mu przysluguje wolnych i czy on moze wykorzystac urlop tacierzynski i rodzicielski?
jaka kwote by dostawal i przez jaki okres?
Odpowiedź dla Monika01. Jeżeli umowa o pracę na czas określony, zgodnie z terminem, na który została zawarta, ulegałaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, z mocy prawa jest przedłużana do dnia porodu.
W takim przypadku w dniu porodu podlega się zatem jeszcze obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu, co uprawnia do otrzymania zasiłku macierzyńskiego po ustaniu tego ubezpieczenia. Zgodnie z nowymi przepisami zasiłek ten będzie więc można pobierać przez okres do 52 tygodni. Zasiłek przez okres 52 tygodni wypłaca ZUS. Przez okres pobierania zasiłku macierzyńskiego masz ubezpieczenie zdrowotne.
Wniosek o zasiłek macierzyński składać należy albo do ZUS albo do płatnika składek (czyli najczęściej do pracodawcy). Pracownice, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, występują o zasiłek macierzyński do płatnika składek (pracodawcy). Natomiast do jednostki ZUS właściwej ze względu na siedzibę płatnika składek wniosek o zasiłek macierzyński składają: pracownice, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych.
Także jak widzisz uzależnione jest to od ilości zatrudnionych pracowników przez twojego pracodawcę.
Wniosek trzeba złożyć nie późnej niż 14 dni od porodu.
Wypłata zasiłku macierzyńskiego powinna nastąpić nie później niż w terminie 30 dni od dnia złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do tego zasiłku.
Jakie dokumenty należy złożyć do wniosku o zasiłek macierzyński? Najważniejszym dokumentem jaki należy złożyć starając się o zasiłek macierzyński jest akt urodzenia dziecka. Pracownica u swojego pracodawcy lub w ZUS składa skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub zagraniczny akt urodzenia dziecka albo ich kopię potwierdzoną przez płatnika zasiłku za zgodność z oryginałem.
Ponadto starając się o zasiłek macierzyński należy złożyć:
• zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 – w przypadku pracowników;
• zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3b – w przypadku ubezpieczonych wykonujących pozarolniczą działalność, ubezpieczonych współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz duchownych;
Czy tata dziecka prowadzący działalność gospodarczą będzie mógł skorzystać z urlopu rodzicielskiego na nie?
Nie, urlop rodzicielski przysługuje tylko pracownikom, nie ma do niego prawa osoba prowadząca działalność gospodarczą.
Natomiast osoby niebędące pracownikami, a podlegające ubezpieczeniu chorobowemu mają prawo do zasiłku macierzyńskiego.
Wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego należy złożyć przed rozpoczęciem pobierania tego zasiłku.
Należy przy tym pamiętać, że tata dziecka może skorzystać z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu podstawowego i za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego tylko w przypadku gdy mama tego dziecka urodziła je w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego nabywając tym samym prawo do zasiłku macierzyńskiego.
Witam.
Jestem w 7 miesiącu ciązy ..jestem zatrudniona na umowe o pracę od 1 sierpnia do konca listopada na pełen etat 8 h dziennie.. pracodawca odprowadza mi co miesiac skladkę 331 zl na ubezpieczenie w zus .. czy po 4 miesiacach zatrudnienia mam szanse na zasiłek macierzynski ? i jezeli pojdę na chorobowe to tez muszę odprowadzac skladkę do zus??
Odpowiedź dla Iwka. Przysługuje Ci zasiłek macierzyński. Zgodnie z nowymi przepisami zasiłek ten będzie więc można pobierać przez okres do 52 tygodni. Zasiłek przez okres 52 tygodni wypłaca ZUS. Składki odprowadza płatnik składek czyli Twój pracodawca.
Witam
proszę o pomoc .
Jestem młodą kobietą oczywiście pracującą.
Kiedy byłam w ciąży z pierwszym dzieckiem nie pracowałam, teraz jestem drugi raz w ciąży i pracuję tzn. obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim na L4 z powodu bardzo złego samopoczucia i ze względy na stan zdrowia, oczywiście do rozwiązania będę przebywała na L4. Jestem zatrudniona na czas określony od 17,11.2012-17,11,2014 i moje pytanie jest następujące.Termin mam na sam początek maja 2014 więc do końca umowy o pracę zostanie mi 7 miesięcy we wcześniejszych pytaniach i Pani odpowiedziach doczytałam , że oczywiście można otrzymać na dalsze miesiące zasiłek macierzyński. Ja oczywiście chcę być na urlopie macierzyński cały rok .Czy mój wniosek o urlop macierzyński po porodzie może u mojego pracodawcy złożyć mój mąż i czy wniosek ma być napisany odręcznie jako prośba o urlop macierzyński, Pracuję w takiej instytucji gdzie nie mam kontaktu ze swoim dyrektorem jest albo Pan kierownik oddziału , albo kierownik Regionalny wiec zapewne będę musiała złożyć u nich.Jeszcze ostatnie moje pytanie czy ja muszę załatwiać w Zusie jakieś formalności związane z moim macierzyńskim czy to zostaje w rękach pracodawcy. Z góry bardzo dziękuję za pomoc z Pani strony , nie ukrywam , że cały czas te wszystkie pytanie nie dają mi spokoju ponieważ nigdy nie byłam w takiej sytuacji a obawiam się, że coś żle załatwię lub nie załatwię wcale. Jeszcze raz dziękuję P.
Odpowiedź dla Pola. Jeśli umowa o pracę na czas określony, zgodnie z terminem, na który została zawarta, ulegałaby rozwiązaniu już w trakcie korzystania z urlopu przysługującego z tytułu narodzin dziecka, do końca 52-tygodniowego okresu
mamie dziecka przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego.
Gdy matka dziecka zatrudniona jest na umowę o pracę na czas określony, która kończy się w trakcie podstawowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu macierzyńskiego, przysługiwać jej będzie zasiłek za urlop rodzicielski.
Osoby w takiej sytuacji mają prawo do zasiłku macierzyńskiego zarówno za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego jak i za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego.
W sytuacji gdy umowa o pracę kończy się w czasie trwania podstawowego urlopu macierzyńskiego niezbędną dokumentację dotyczącą przejęcia wypłaty zasiłku pracodawca przekazuje do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będącego od tego momentu podmiotem ustalającym prawo do zasiłków i ich wysokość oraz je wypłacającym.
Niemniej jednak do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz okresowi urlopu rodzicielskiego niezbędne jest złożenie do płatnika zasiłku wniosku o jego wypłatę przed rozpoczęciem korzystania z zasiłku za te okresy.
Po Pani porodzie, wniosek może zanieść do firmy (do kadr) Pani mąż, ale to Pani musi go własnoręcznie podpisać. Jeżeli firma zatrudnia ponad 20 pracowników to do niej składa się wniosek o urlop i oni wypłacają. Dopiero w sytuacji gdy już umowa o pracę kończy się w czasie trwania podstawowego urlopu macierzyńskiego niezbędną dokumentację dotyczącą przejęcia wypłaty zasiłku pracodawca przekazuje do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będącego od tego momentu podmiotem ustalającym prawo do zasiłków i ich wysokość oraz je wypłacającym.
Pozdrawiam.
Witam
14 lipca urodziłam syna chciałam skorzystać z rocznego urlopu tzn macierzyński i rodzicielski płatnego 80% jednak gdy udalam sie 19 lipca do zakładu pracy tam pani z kadr poinformowala mnie ze nie moge z niego skorzystać ponieważ taka chęć powinnam zgłosić 2 tygodńie przed terminem porodu a nie po porodzie. Czy to prawda? Wszędzie czytam ze formalności moge dopełnić przez 14 dni po porodzie. Proszę o odpowiedz
Witam,
14 lipca urodziłam syna, po czym stawiłam sie do zakładu pracy. Chciałam skorzystać z rocznego urlopu macierzyńskiego płatnego 80% jednak pani kadrowa, powiedziała ze to nie możliwe moge podpisać tylko na pól roku100% a potem druga połowa 80% ponieważ o roczny urlop powinnam skladac wniosek przed porodem a po nim juz sie nie da tak .czy to prawda?
Odpowiedź dla Agnieszka. Pani Kadrowa powinna więcej poczytać na temat nowych przepisów. Nie jest to prawda co Ci powiedziała.
W myśl nowych przepisów o urlop rodzicielski można wystąpić na dwa sposoby:
1. Nie później niż 14 dni po porodzie (co oznacza możliwość wnioskowania w dowolnym terminie jeszcze przed narodzinami dziecka) pracownica może złożyć jeden wspólny wniosek o udzielenie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze a bezpośrednio po nim urlopu rodzicielskiego, również w pełnym wymiarze.
To rozwiązanie adresowane do tych kobiet, które od razu zdecydują się na wykorzystanie po urlopie macierzyńskim: podstawowym i dodatkowym nowego urlopu rodzicielskiego.
2. Wniosek o urlop rodzicielski można też złożyć w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem takiego urlopu, czyli w trakcie korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
Jeśli przy tym najpóźniej 14 dni po porodzie zawnioskowałabyś o wykorzystanie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim pełnego wymiaru dodatkowego urlopu macierzyńskiego a bezpośrednio po nim urlopu rodzicielskiego, również w pełnym wymiarze, wówczas wysokość zasiłku będzie wynosić 80% podstawy wymiaru za cały wymieniony okres.
Jeśli natomiast takiego wniosku nie złożyłabyś, wówczas za okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługiwać Ci będzie zasiłek w wysokości 100 % podstawy wymiaru, natomiast za okres urlopu rodzicielskiego (o ile zdecydujesz się go wykorzystać) zasiłek w wysokości 60 % podstawy wymiaru.
witam jeszcze raz 🙂 to o co chodzi z tym „wychowawczym” ? znajoma jest na takim urlopie i otrzymuje ok 400zł. Proszę o informację na ten temat. z góry dziękuję za tę i za wcześniejsze odpowiedzi pozdrawiam
Odpowiedź dla pszczolkamaja. Pewnie otrzymuje zasiłek rodzinny, a nie wychowawczy. Urlop wychowawczy jest nieodpłatny.
witam. od 28 lutgo jestem poraz pirwszy zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas niokreślony. od czerwca przebywam na zwolnienieu lekarskim. termin porodu mam na 10 października i oto mam pyytani z tym związane. czu będzi mi przysługiwał urlop wychowawczy ponieważ wiem iż trzeba mieć 6 misięczny staż pracy? czy okres przebywania na zwolnieniu lekarskim będzie wliczany do stażu pracy i co z tym idzie będzie przysługiwał mi ten urlop?
Odpowiedź dla Karcia.c Czy wcześniej gdzieś jeszcze pracowałaś? Okresy zatrudnienia sie zlicza.