Masz pytanie dotyczące Prawa Pracy a w szczególności ochrony kobiet w ciąży, w czasie urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego!
Zadaj pytanie klikając > TU <
>> UWAGA <<
Z uwagi na fakt iż o ostatnim czasie otrzymałam od Was ponad 400 pytań.
Oczekiwanie na odpowiedz to ok 30 dni. Proszę o cierpliwość!
Wybaczale nie dam rady szybciej odpowiedzić na Twoje pytanie 🙁
….
* Znajdziesz mnie również serwisie eDziecko.pl należącego do Agory – gdzie jestem ekspertką pomagającą w tematyce Prawa Pracy!
Witam,
Obecnie tj. do 7 października przebywałam na dodatkowym urlopie macierzyńskim, u pracodawcy złożyłam podanie o pełny urlop rodzicielski tj. na 26 tygodnie, który powinien rozpocząć się od 8 października i trwać do 7 kwietnia 2014 r.. Sprawa urlopu rodzicielskiego była w toku u księgowej mojego pracodawcy. Jednak mój pracodawca powiadomił mnie dzisiaj (28 października), że będzie niestety ma złą wiadomość dla mnie i do końca miesiąca będzie musiał zlikwidować i zamknąć działalność (mały sklepik w którym byłam przed porodem zatrudniona jako sprzedawca) i wypowiedzieć mi umowę zawartą na czas nieokreślony na ½ etatu. Moje pytanie brzmi: czy w sytuacji, gdy dostanę na dniach wypowiedzenie z pracy dalej przysługuje mi urlop rodzicielski czy tracę te uprawnienia do otrzymywania zasiłku z Zusu z tytułu tego urlopu? Proszę o pomoc. Pozdrawiam
W takiej sytuacji przysługuje Ci zasiłek macierzyński za okres odpowiadający urlopowi rodzicielskiemu. Będzie wypłacał ZUS. Musisz poprosić o wszelkie dokumenty pracodawcę i o zasiłek macierzyński za okres odpowiadający urlopowi rodzicielskiemu wystąpić do ZUS sama chyba, że będzie to załatwiać ktoś z Twojego miejsca pracy np. Pani Kadrowa. Chociaż najprawdopodobniej będzie musiała załatwić wszystko sama. Porozmawiaj z pracodawcą a potem zadzwoń do oddziału swojego ZUS i dopytaj o konieczne dokumenty do złożenia wniosku. Najlepiej zrób to od razu teraz.
Witam,
Piszę z pytaniem o urlop macierzyński.
W tym roku podpisałam umowę o pracę na czas próbny 3miesiące a następnie na czas określony 6 miesięcy. W tym czasie zaszłam w ciążę, umowa skończy się 31października a termin porodu mam na 16 grudnia, wiem że pracodawca ma obowiązek przedłużyć umowę do dnia porodu – czy muszę jednak napisać do niego jakieś pismo bądź wysłać jakiekolwiek dokumenty?? oraz czy będzie mi przysługiwał od zus-u zasiłek macierzyński? jeśli tak to jakie dokumenty muszę wysłać i ile ten zasiłek będzie przysługiwał. Z góry bardzo dziękuję za radę. pozdrawiam serdecznie
Jeżeli umowa o pracę na czas określony, zgodnie z terminem, na który została zawarta, ulegałaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, z mocy prawa jest przedłużana do dnia porodu.
W takim przypadku w dniu porodu podlega się zatem jeszcze obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu, co uprawnia do otrzymania zasiłku macierzyńskiego po ustaniu tego ubezpieczenia. Zgodnie z nowymi przepisami zasiłek ten będzie więc można pobierać przez okres do 52 tygodni. Zasiłek przez okres 52 tygodni wypłaca ZUS.
Pracodawca musi wiedzieć o ciąży, zaświadczenie lekarskie o tym, że jesteś w ciąży wystarczy.
Wysokość otrzymywanego zasiłku macierzyńskiego zależy od wyboru ścieżki uzyskiwania urlopów związanych z urodzeniem się dziecka.
Nowe przepisy wprowadzają dwa rozwiązania:
W przypadku złożenia, nie później niż 14 dni po porodzie, wniosku do pracodawcy
o udzielenie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po nim – urlopu rodzicielskiego, również w pełnym wymiarze, wówczas przez cały ten czas zasiłek będzie wynosił 80 %.
W przypadku gdy takiego wniosku się nie złoży, wysokość zasiłku będzie wynosić
100 % za okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego
oraz 60 % za okres urlopu rodzicielskiego.
W przypadku, gdy wniosek o dodatkowy urlop macierzyński złoży się w terminie późniejszym niż 14 dni od dnia porodu (a wniosek o urlop rodzicielski razem z tym wnioskiem lub nie później niż 14 dni przed zakończeniem dodatkowego urlopu macierzyńskiego), wysokość zasiłku wynosić będzie 100% za okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz 60% za okres urlopu rodzicielskiego.
Witam, mam pytanie, moja umowa o prace wygasa dnia 31 grudnia 2013r, mysle, ze praaodawca od stycznia podpisalby nowa, ALE jestem w 1 mies ciazy, powinnam wziasc l4 poniewaz jest to ciaza zagrozona, co zrobic, jesli wezme l4, to po wzgasnieciu umowy pracodawca nie musi jej przedluzac? Czy chorobowe placone przez zus bedzie mi przyslugiwalo, a co pozniej, maciezynskie? Lepiej poinformowac pracodawce od razu czy czekac do stycznia?
Z gory dziekuje, pozdrawiam.
Jeżeli umowa o pracę na czas określony, zgodnie z terminem, na który została zawarta, ulegałaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, z mocy prawa jest przedłużana do dnia porodu.
W takim przypadku w dniu porodu podlega się zatem jeszcze obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu, co uprawnia do otrzymania zasiłku macierzyńskiego po ustaniu tego ubezpieczenia. Zgodnie z nowymi przepisami zasiłek ten będzie więc można pobierać przez okres do 52 tygodni. Zasiłek przez okres 52 tygodni wypłaca ZUS.
Witam 🙂
Z początkiem maja br. zakończyłam macierzyński, wykorzystałam urlop za ubiegły rok i za bieżący 13 dni i od 25 czerwca rozpoczął się urlop wychowawczy.
Z końcem października kończy się moja umowa o pracę na czas określony. Proszę o informację czy należy mi się jeszcze urlop czy to już wszystko wykorzystałam, słyszałam o zmianach w kodeksie jeśli chodzi o urlop.
Jesteś zatrudniona na umowę na czas określony, która wygaśnie z końcem października tym samym nie będziesz już uprawniona do korzystania z urlopu.
Otrzymałam ekwiwalent za urlop za 9 dni i tak mam napisane w świadectwie pracy
Dzień dobry. Piszę z prośbą o pomoc, bo właściwie nie wiem do kogo się zrócić i cieszę się, że trafiłam na tą stronę internetową:) Jestem na umowie o pracę, która trwa od czerwca 2013 do końca maja 2014. Od lipca jestem na zwolnieniu lekarskim, a termin porodu mam na luty. Chciałam zapytać co po porodzie? Czy należy mi się roczny urlop macierzyński? Jeśli tak, to do kogo muszę się zgłosić i kiedy, aby mi go udzielono. W ogóle chciałabym poprosić o rady co począć po porodzie, aby było dobrze:) Dziekuję bardzo za odpowiedź! Pozdrawiam
Jeśli umowa o pracę na czas określony, zgodnie z terminem, na który została zawarta, ulegałaby rozwiązaniu już w trakcie korzystania z urlopu przysługującego z tytułu narodzin dziecka, do końca 52-tygodniowego okresu mamie dziecka przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego. Czyli rok zasiłku macierzyńskiego.
Wniosek o zasiłek macierzyński składać należy albo do ZUS albo do płatnika składek (czyli najczęściej do pracodawcy). Pracownice, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, występują o zasiłek macierzyński do płatnika składek (pracodawcy). Natomiast do jednostki ZUS właściwej ze względu na siedzibę płatnika składek wniosek o zasiłek macierzyński składają: pracownice, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych.
Jakie dokumenty należy złożyć do wniosku o zasiłek macierzyński? Najważniejszym dokumentem jaki należy złożyć starając się o zasiłek macierzyński jest akt urodzenia dziecka. Pracownica u swojego pracodawcy lub w ZUS składa skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub zagraniczny akt urodzenia dziecka albo ich kopię potwierdzoną przez płatnika zasiłku za zgodność z oryginałem. oświadczenie odpowiednio:
• o braku zamiaru korzystania przez ojca dziecka w okresie wskazanym we wniosku z zasiłku macierzyńskiego za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego, albo
• o okresie, w którym ojciec dziecka zamierza korzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego.
Jeśli wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego zostanie złożony przez pracownicę w terminie 14 dni od dnia porodu, to wysokość zasiłku macierzyńskiego za wszystkie kolejne urlopy wyniesie 80% podstawy wymiaru. Jeżeli jednak pracownica złoży oświadczenie o wypłatę zasiłku za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego po ww. terminie lub oświadczy, że ojciec dziecka będzie korzystał z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i/lub urlopu rodzicielskiego, to wysokość zasiłku macierzyńskiego wyniesie 100% za okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego, natomiast za okres urlopu rodzicielskiego – 60% podstawy wymiaru.
Porozumienie dostalam 18.10.13 a od 23.10.2013 pracuje na 1/2 etatu łaczac prace z urlopem rodzuicielskim (obecnie przebywam na urlopie wypoczynkowym). Chodzi o to ze otrzymuje 1/2 dodatku stazowego, a kolezanka z pracy bedaca na urlopie rodzicielskim w pełnym wymiarze 100 % naleznego dodatku. Traktowana jestem jak pracownik zatrudniony na 1/2 etatu.Ja uwazam ze to niesprawiedliwe. Przecież na 1/2 etatu pracuje, a na 1/2 udziela mi sie urlopu i moim zdaniem zatrudniona jestem nadal na caly etat i od tej kwoty powienien byc liczony dodatek stazowy i tak powinno byc napisane w porozumieniu zmieniajacym. I że wynagrodzenie otrzymam za prace wykonaną czyli 1/2 wynagrodzenia. A porozumienie okresla: wymiar czasu pracy 1/2 etatu, 850 zł brutto i od tej kwoty 5% dodatku stazowego. Ale jezeli byloby to prawidłowe to kolezanka korzystająca w pełni z urlopu rodzicielskiego powinna dostac wypowiedzenie 🙂 i nie otrzymywac dodatku wcale. Ksiegowa rozklada rece poniewaz mowi, że musi liczyc dodatek od podstawy w moim wypadku zmniejszonej do polowy.
Ja w tej kwestii nie mogę pomóc. Musisz zapytać kadrową u siebie w firmie, regulują to pewnie przepisy wewnętrzne.
Witam bardzo serdecznie… Mam ogromna prosbe!
03.01.2013r. urodzilam coreczke. Jestem zatrudniona w firmie na czas okreslony do 31.10.2013r. Wiec ostatnie dwa miesiace Macierzynski bedzie wyplacal mi ZUS. chcialabym wiedziec co w sytuacji gdy jestem znowu w ciazy. Czy firma mi przedluzy umowe ? Czy ZUS bedzie mi placil na drugie dziecko macierzynski?Czy wogole beda mi sie nalezaly jakies swiadczenia w takiej sytuacji ? Zaznaczam ze moja pensja wynosila najnizsza krajowa i teraz dostaje 60% wynagrodzenia.
Witam, jeśli jesteś teraz w ciąży pracodawca ma obowiązek przedłużyć Ci umowę do dnia porodu. Będzie Ci wówczas przysługiwał zasiłek macierzyński przez rok czasu i będzie wypłacał ZUS. Musisz oczywiscie poinformowac teraz pracodawce o tym, ze jesteś w ciąży przynosząc zaświadczenie lekarskie o ciazy.
Dzwonilam do kadr i powiedziano mi ze nie ma czegos takiego jak przedluzanie umowy na macierzynskim … Nie wspomnialam o ciazy bo sie balam … Jesli faktycznie przedluza mi umowe do dnia porodu po dostarczeniu na czas zaswiadczenia to co beda mi wyplacac ?dalej macierzynski na pierwsze dziecko?i potem znowu wyplate czy caly czas juz bede miala zasilek przez ZUS wyplacany ?jak tak to w jakiej wysokosci? Firma jest powyzej 30 osob zatrudnionych …. z gory dziekuje za odspowiedz i za pomoc pozdrawiam
Wszystko się zmienia jeśli jesteś w ciąży. Proponuje, żebyś zadzwoniła sobie do Państwowej Inspekcji Pracy i przedstawiła tam swoją sytuację. Pozdrawiam,
Witam, pamiętam to pytanie i je akceptowałam ale miałam do niego dodatkowe pytania na które nie dostałam odpowiedzi. A mianowicie kiedy pani dostała od pracodawcy porozumienie zmieniające warunki umowy. Niestety to co Pani napisała jest dla mnie nie do końca zrozumiałe.
Witam w 2012 w maju najpierw bylam na probnej umowie 3 m-c pozniej w sierpniu dostalam umowe na 5 lat w pazdzierniku dwiedzialam sie ze jestem w ciazy urodzilam w maju 2013 i od maja do maja 2014 jestem na macierzynskim a dzis dowiedzialam sie ze jstem w ciazy chcialabym wiedziec jak to teraz bedzie wygladac finansowo i prawnie bo od grudnia bede juz dostawac 60 % wynagrodzenia
Domniemywam, że masz umowę na czas nieokreślony. Jeśli tak jest Teoretycznie w czerwcu 2014 powinnaś wrócić do pracy, z racji ciąży możesz pracodawcy przedstawić zwolnienie lekarskie i będzie ono płatne 100%. Po urodzeniu dziecka będzie przysługiwał Ci roczny urlop macierzyński płatny juz według Twojej decyzji albo 80% przez rok lub 100% przez pół roku i kolejne pół roku 60% pensji.
Co do kwestii dostawania 60% wynagrodzenia od grudnia, – tyle będziesz dostawać mimo, ze jesteś w ciąży z drugim dzieckiem. Będąc na urlopie rodzicielskim w ciąży z drugim dzieckiem nie świadczysz pracy dla pracodawcy. Zwolnienie weźmiesz jak urlop rodzicielski Ci się skończy i będziesz musiała wracać do pracy, to wtedy dopiero będziesz miała płatne 100%.
Ona jest druga pracownica 😀 na urlopie rodzicielskim, z ktorego korzysta w pelnym wymiarze i otrzymuje 100% naleznego dodatku stazowego, natomiast mnie poinformowano ze bede otrzymywala polowe poniewaz wracam na pol etatu. Ale przeciez na pol udziela mi sie urlopu nie zwalnía. Uwazam ze jest to niesprawiedliwe dlatego pytam- czy pracodawca sie nie mylí. I jak powinna wygladac zmiana warunkow zatrudnienia na okres pracy na 1/2 etatu. Pozdrawiam
W przypadku łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą u pracodawcy udzielającego tego urlopu, w wymiarze nie wyższym niż połowa wymiaru czasu pracy, zasiłek macierzyński ulega pomniejszeniu proporcjonalnie do tego wymiaru. A zatem jeśli mama dziecka podejmie pracę na ½ etatu będzie otrzymywać połowę przysługującego jej zasiłku (tzn. 30% lub 40% podstawy wymiaru w zależności od wyboru ścieżki uzyskiwania urlopów związanych z narodzinami dziecka). Co do dodatku Ty będziesz miała połowę. Resztę, czyli drugą połowe pracodawca wypłaci ci w wynagrodzeniu Twoim za faktycznie przepracowany czas pracy.
WITAM, jeśli przez ostatni rok miałam umowę zlecenie w wysokości ok 660zl netto, później byłam na stażu u tego samego pracodawcy, natomiast po stażu dostałam umowę zlecenie w wysokości 1990 zl brutto(3 miesiące), teraz jestem w ciąży? jaką kwotę dostane od zusu i czy w ogóle dostane za chorobowy i urlop macierzyński? bardzo proszę o odp
A czy umowa zlecenie jeszcze trwa czy się skończyła już?
Musisz pamiętać, że jest to umowa zlecenie,a nie umowa o pracę. Przy umowie zlecenie Kobieta zgodnie z obowiązującymi przepisami nie ma takiej mocnej ochrony jak w przypadku umowy o pracę. Musisz wiedzieć następujące kwestie: Nasuwa się od razu pytanie Czy kobieta zatrudniona na umowę zlecenia może skorzystać z zasiłku macierzyńskiego za czas podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego, jeżeli od jej umowy odprowadzane są składki na ubezpieczenie chorobowe? Tak, o ile urodzi dziecko w czasie trwania takiej umowy. W takim przypadku przysługiwać jej będzie prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego – 20 tygodni i dodatkowego urlopu macierzyńskiego – 6 tygodni oraz za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego – 26 tygodni.
Płatnikiem zasiłku macierzyńskiego w czasie trwania umowy zlecenia będzie zleceniodawca.
Natomiast jeżeli zleceniodawca nie wypłaca zasiłków, albo jeżeli zasiłki są wypłacane po wygaśnięciu umowy zlecenia, płatnikiem będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Jeżeli natomiast dziecko urodziłoby się po ustaniu umowy zlecenia, zasiłek macierzyński nie będzie przysługiwał.
Dlatego moje pytanie czy umowa twoja zlecenie jeszcze trwa ?i w którym jesteś miesiącu ciąży?
umowa zlecenie kończy mi sie w ostatniego dnia października, odprowadzane sa wszystkie składki. jestem pod koniec 3 miesiąca ciąży.
Witam,
uprzejmie proszę o podpowiedź. Jestem w 4 miesiącu ciąży, pracuję na podstawie umowy o pracę, wiem już że umowa zostanie przedłużona do dnia porodu. W takiej sytuacji po porodzie „przejmie mnie Zus”, Chcę aby wszystkie formalności zostały dokonane w odpowiednim czasie i tu zaczynają się pytania. Do kogo i kiedy zgłaszam urodzenie dziecka i podanie o urlop macierzyński (20 tyg.), o przedłużenie urlopu macierzyńskiego (6 tygodni), o urlop rodzicielski (26 tygodni). Jakie dokumenty jestem zobowiązana przedstawić? W jakim terminie, czy do pracodawcy czy do Zus? Jak prawidłowo napisać podanie o urlopy, czy trzeba to rozbijać na 3 wnioski czy można za jednym razem załatwić temat? (wiem, że mam wybór i chciałabym aby przez cały okres zasiłek wynosił 80% wysokości wynagrodzenia) Gdzie mogę znaleźć wzory podań tego typu?
Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam,
Witaj,Jeżeli umowa o pracę na czas określony, zgodnie z terminem, na który została zawarta, ulegałaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, z mocy prawa jest przedłużana do dnia porodu.
W takim przypadku w dniu porodu podlega się zatem jeszcze obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu, co uprawnia do otrzymania zasiłku macierzyńskiego po ustaniu tego ubezpieczenia. Zgodnie z nowymi przepisami zasiłek ten będzie więc można pobierać przez okres do 52 tygodni. Zasiłek przez okres 52 tygodni wypłaca ZUS. W Twojej sytuacji (masz umowę przedłużoną do dnia porodu) zgłaszasz urodzenie dziecka wraz z podaniem o zasiłek macierzyński do pracodawcy, on natomiast ma obowiązek przekazać wszystkie Twoje dokumenty do ZUS. Możesz jeszcze zadzwonić do swojej kadrowej i się upewnić co do tej sytuacji. Składasz jeden wniosek do pracodawcy.
Wysokość otrzymywanego zasiłku macierzyńskiego zależy od wyboru ścieżki uzyskiwania urlopów związanych z urodzeniem się dziecka.
Nowe przepisy wprowadzają dwa rozwiązania:
W przypadku złożenia, nie później niż 14 dni po porodzie, wniosku do pracodawcy
o udzielenie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po nim – urlopu rodzicielskiego, również w pełnym wymiarze, wówczas przez cały ten czas zasiłek będzie wynosił 80 %.
W przypadku gdy takiego wniosku się nie złoży, wysokość zasiłku będzie wynosić
100 % za okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego
oraz 60 % za okres urlopu rodzicielskiego.
W przypadku, gdy wniosek o dodatkowy urlop macierzyński złoży się w terminie późniejszym niż 14 dni od dnia porodu (a wniosek o urlop rodzicielski razem z tym wnioskiem lub nie później niż 14 dni przed zakończeniem dodatkowego urlopu macierzyńskiego), wysokość zasiłku wynosić będzie 100% za okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz 60% za okres urlopu rodzicielskiego.
obowiązujące przepisy nie zawierają wzorów wniosków o wypłatę zasiłków macierzyńskich – ani za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego ani za okres urlopu rodzicielskiego. A zatem wnioski te mogą mieć dowolną pisemną formę, ważne, żeby zawierały datę oraz podpis wnioskodawcy.
Osoba zainteresowana może również, o ile zechce, skorzystać z opcji wypełnienia „Wniosku o zasiłek macierzyński za dodatkowy okres” w formie elektronicznej, dostępnego na stronie http://www.zus.pl.
Piszę z takim pytaniem. Pracowałam na czas określony na 1/2 etatu pracodawca rozwiązał ze mną umowę za wypowiedzeniem art.30&1,pkt.2k.p. po 4 miesiącach pracy. Podpisałam 2 tyg. wypowiedzenie w którym pisze że rozwiązanie stosunku pracy leży po stronie pracodawcy i wynika z likwidacji stanowiska pracy z braku rentowności w tej dziedzinie/likwidacja zakładu fryzjerskiego/ dowiedziałam się ze jestem w ciąży poszłam w tym czasie już na zwolnienie lekarskie z tytułu ciąży i pobierałam przez cały okres ciąży zasiłek chorobowy. Po porodzie złożyłam wniosek o macierzyński i dostałam odpowiedź
” Z posiadanej dokumentacji wynika że w okresie od 02.11.2012 do 28.02.2013r była Pani zatrudniona (Nazwa firmy).
W związku z orzeczoną niezdolnością do pracy płatnik składek wypłacił pani wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy zgodne z art.92 kp za kres 20.02.2013r do 28.02.2013. Zasiłek chorobowy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowy za okres 01.03.2013 do 22.09.2013 wypłacił pani ZUS. W dniu 01.10.2013r. złożyła Pani dokumentacje w celu ustalenia uprawień do zasiłku macierzyńskiego w związku z urodzeniem dziecka dniu 19.09.2013. W związku z przeprowadzeniem postępowania wyjaśniającego w sprawie- Zakład ustalił iż:
-rozwiązanie umowy o pracę z dniem 28.02.2013 nie nastąpiło w związku z likwidacją pracodawcy
-płatnik składek (nazwa) nadal prowadzi działalność gospodarcza
– nie odnotowano aby płatnik składek sporządził dokument wyrejestrujący płatnika Zus ZWPA.
Mój były pracodawca oprócz Zakładu Fryzjerskiego ma też inne działalności APTEKI.
Czy coś da radę z tym zrobić i czy warto się odwoływać .Prosze o pomoc
Proszę się odwołać od decyzji ZUSu, proszę załączyć umowę wypowiedzenia, jakie pani otrzymała od pracodawcy i proszę przedstawić te same argumenty, które napisała mi pani w wiadomości.
Witam, jestem zatrudniona na umowę o pracę na zastępstwo, która wygaśnie prawdopodobnie w maju 2014 roku. Od sierpnia tego roku jestem na urlopie macierzyńskim, złożyłam wniosek u pracodawcy o przyznanie mi od razu rocznego urlopu. Pytanie brzmi – czy macierzyński będzie mi wypłacany przez ZUS jeśli moja umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu w związku z powrotem do pracy osoby, którą zastępuję (chodzi mi o te 3 miesiące – w maju wygaśnie umowa, a urlop rodzicielski powinien trwać do sierpnia).
Tak, przejmie Pania ZUS i on wypłaci za te 3 miesiące.
Witam ! jestem mamą 9cio miesięcznej Paulinki .
Od dłuższego czasu niepokoi mnie jej dziwne charczenie w pleckach,
Lekarz mówi , że to od katarku . Tyle, że nie zauważam u niej niczego takiego .
Boję się, że moje maleństwo może to doprowadzić do astmy oskrzelowej .
Czyszcze nosek aspiratorem , psikam solą morską. Ale nic nie daje. 🙁
Witam! W czerwcu urodziłam córeczkę, jestem obecnie na urlopie macierzyńskim (wniosek złożony do pracodawcy do 15 grudnia) Umowa o pracę kończy mi się ostatniego listopada. Co mam dalej zrobić aby wykorzystać przysługujący roczny zasiłek macierzyński? Czy po zakończeniu stosunku pracy mam się zarejestrować w UP jako osoba bezrobotna, czy mogę to zrobić dopiero po skończonym zasiłku macierzyńskim, dodam że chciałabym również otrzymać zasiłek dla bezrobotnych. Proszę o radę co mam w takiej sytuacji zrobić.
Z góry dziękuję
Jeśli umowa o pracę na czas określony, zgodnie z terminem, na który została zawarta, ulegałaby rozwiązaniu już w trakcie korzystania z urlopu przysługującego z tytułu narodzin dziecka, do końca 52-tygodniowego okresu mamie dziecka przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego. Jak wygaśnie umowa to nie rejestruje sie pani jeszcze jako bezrobotna bo przez całe 52 tygodnie, będzie Pani przysługiwał zasiłek macierzyński. Niech pani się zgłosi do kadr i tam wszystko Pani powiedzą, przejmie panią ZUS i on będzie wypłacał pieniądze, kadrowe Pani wszystko wytłumaczą co i jak trzeba złożyć, tylko proszę zadzwonić do firmy. Zasiłek się Pani należy za cały okres 52 tygodni.
Witam. Dręczy mnie pewna rzecz, od jakiegoś czasy staramy się z mężem o dziecko, aktualnie pracuję na umowie na 3/4 etatu na czas określony (umowa na dwa lata) moje pytanie dotyczy urlopu macierzyńskiego i wychowawczego, a więc czy będzie mi się on przysługiwał jeżeli zmienię pracę i za jakiś czas zajdę w ciążę? Czy nowy pracodawca może mnie z tego powodu zwolnić? Czy lepiej będzie jeżeli zostanę w swojej dotychczasowej pracy. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
Ma pani umowę o pracę na czas określony (na 2 lata). Jeżeli zajdzie Pani w ciąże hipotetycznie np x.11.2013 – urodzi Pani dziecko x.08.2014, będzie pani przysługiwać urlop macierzyński i rodzicielski. Jeżeli nawet umowa Pani wygaśnie w trakcie korzystania z urlopu rodzicielskiego, to dalej będzie wypłacany Pani zasiłek macierzyński za pozostały okres odpowiadający okresowi niewykorzystanego urlopu rodzicielskiego. Jest to umowa na czas określony (2 lata) umowa wygasa i z punktu widzenia kodeksu pracy nie jest już pani pracownikiem i urlop wychowawczy nie przysługuje.
Warto ,żeby pani wiedziała,że Jeżeli umowa o pracę na czas określony, zgodnie z terminem, na który została zawarta, ulegałaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, z mocy prawa jest przedłużana do dnia porodu.
W takim przypadku w dniu porodu podlega się zatem jeszcze obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu, co uprawnia do otrzymania zasiłku macierzyńskiego po ustaniu tego ubezpieczenia. Zgodnie z nowymi przepisami zasiłek ten będzie więc można pobierać przez okres do 52 tygodni.
Mam kilka pytań odnośnie urlopu wychowawczego.
1. Czy korzystając z takiego urlopu mogę pracować na pół etatu w innej firmie legalnie?
2. Jeśli tak to jaka forma umowy jest wtedy dozwolona: o pracę, zlecenie czy umowa o dzieło?
3. Czy mój obecny pracodawca, u którego jestem na urlopie wychowawczym musi wyrazić zgodę na moja pracę w innej firmie?
4. Czy mogę dorabiać (np. na umowę o dzieło czy zlecenie) u obecnego pracodawcy, w którego jestem na urlopie wychowawczym?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Cześć Agnieszko, Zgodnie z art. 186 KP § 1. W czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową
u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
§ 2. W razie ustalenia, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki
nad dzieckiem, pracodawca wzywa pracownika do stawienia się do pracy w
terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od
dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia
wezwania.
§ 3. Przepis § 2 stosuje się także w razie stwierdzenia przez pracodawcę, że z urlopu wychowawczego korzystają w tym samym czasie oboje rodzice lub opiekunowie dziecka; nie dotyczy to przypadku określonego w art. 186 § 6.
Dlatego też odpowiadając na twoje pytanie nr 1. Tak możesz, przepisy tego nie zabraniają ale pamiętaj, możesz to zrobić tylko wtedy jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Sęk w tym, ze chodzi tutaj o osobistą opiekę nad dzieckiem.
Odpow. 2 (wszystkie są dozwolone ale trzeba pamiętać o warunku sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem)
Odpow.3 Przepisy tego nie określają.
odpow.4 tak, Jeżeli pracodawca się na to zgadza i warunek sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem będzie spełniony.
eśli w czasie urlopu wychowawczego pracownik trwale zaprzestanie sprawowania osobistej opieki nad potomkiem, firma ma prawo wezwać go do stawienia się do pracy w celu jej wykonywania. Pracodawca w piśmie kierowanym do podwładnego powinien wskazać, z jakiego powodu go wzywa.
Na przykład taką okolicznością może być powzięcie informacji o tym, że dziecko urlopowanej osoby uczęszcza do żłobka czy przedszkola albo że podwładny przebywa za granicą w celach zarobkowych.
Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą (jednoosobowo) i przebywająca na urlopie wychowawczym ( bezpłatnym ale z opłacanymi przez państwo składkami wg. nowej ustawy) może nadal wykonywać swoją działalność ( wystawiać faktury i robić zakupy do firmy)?
Taka możliwość istnieje w trakcie urlopu macierzyńskiego, stąd moje pytanie
Urlop wychowawczy przysługuje z tytułu umowy o pracę i może z niego korzystać pracownik, który oprócz umowy o pracę prowadzi własną działalność
gospodarczą. Jednak w czasie korzystania z urlopu wychowawczego (z tytułu umowy o pracę) musi opłacać wszystkie obowiązkowe składki ZUS (chorobowa dobrowolna) z
działalności gospodarczej, jeżeli nie wyrejestruje DG. Zgodnie z KP Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia.
żeby skorzystać z urlopu wychowawczego musisz mieć umowę o pracę.
Nowa ustawa z dnia 1 września 2013 roku umożliwia uzyskanie urlopu wychowawczego mamie prowadzącej działalność gospodarczą. Co do okresu ubezpieczenia – zgadzam się ( mam firmę od 5 lat i tyle też opłacam wszystkie składki) W trakcie urlopu wychowawczego państwo opłaca wszystkie składki.
Pracownik ( umowa o prace ) może podjąć prace na urlopie wych. o ile nie koliduje to z wychowaniem dziecko ( z faktycznym sprawowaniem opieki), może podjąć pracę np. na pól etatu.
Stąd moje pytanie czy mama mająca własną firmę również ma prawo podjąć prace na pół etatu lub np. w weekendy ( kiedy opiekę może sprawować ojciec dziecka)
Ponieważ urlop wych. jest bezpłatny – dopuszczono możliwość „dorobienia”, nie wiem tylko, czy takie samo prawo ma mama posiadająca firmę.
Tak, mama prowadząca działalność gospodarczą ma prawo podjąć pracę. Dalej podtrzymuję tezę, że urlop wychowawczy przysługuje z tytułu umowy o pracę i może z niego korzystać pracownik, który oprócz umowy o pracę prowadzi własną działalność. Zgodnie z nowymi przepisami mamie prowadzącej własną działalność gospodarczą przysługuje zasiłek macierzyński.
mam pyt od polowy stycznia do konca lipca pracowałam na 1/3 etatu od sierpnia przebywam na urlopie wychowawczym do 23 czerwca 2016r czyli do ukonczenia 4 roku zycia dziecka, umowe mam do konca czerwca 2016r czy jezeli zostane zwolniona przysługuje mi prawo do zasiłku dla bezrobotnych?
Będzie przysługiwał, musisz się jednak zarejestrować jako osoba bezrobotna.
Witam, moja 3 miesięczna córka w dzień śpi tylko godzinę i to nie jest sen ciągły. Widzę, że jest zmęczona ale nie może zasnąć. Na szczęście nocy sen trwa 12 godzin z 3 przerwami na jedzenie. Co mogę zrobić żeby mała spała więcej w dzień i żeby nie była taka nerwowa podczas zasypiania?
Prowadzę działalność gospodarczą od kilku lat. W kwietniu tego roku urodziłam dziecko, dopełniłam wszystkich formalności związanych z urlopem macierzyńskim podstawowym( 20 tyg) i dodatkowym (4 tyg) Z powodu zlej informacji od pracownika ZUS nie zdążyłam złożyć w wymaganym terminie wniosku o urlop wyrównawczy ( 2 tygodnie) i o urlop rodzicielski. Co więcej – bylam w ZUSie w odpowiednim terminie ale nie przyjęto ode mnie wniosku z powodu braku wszystkich dokumentów. Nie byłam świadoma upływającego terminu, a gdy zgłosiłam się ponownie – dowiedziałam się, że termin już minął. Z powodu niekompetencji urzędnika straciłam prawo do zasiłku macierzyńskiego. Napisałam wniosek o przywrócenie terminu złożenia wniosku – niestety spodziewam sie odpowiedzi odmownej. NA pewno zgłosze tą sprawę do Sądu. Czy spotkała się Pani już z takim przypadkiem? Jestem rozżalona, że z powodu niewiedzy i niekompetencji urzędnika straciłam pól roku urlopu…
Z takim przypadkiem się nie spotkałam, natomiast warto się odwoływać i walczyć o swoje. Niestety w kwestiach dotyczących urlopów terminy są bardzo ważne.
moj synek 4 listopada skonczy 4 miesiace nie nawidzi lezec na brzuchu martwie sie bo czytalam ze po 4 miesiacu zycia powinien unosic glowke lezac na brzuchu o 90 stopi. czy mam sie tym martwic i udac sie do jakiegos specjalissty?
Najlepiej skonsultować się lekarzem ortopedą. Będziesz spokojniejsza.
Witam mam pytanie odnosnie pracy na pol eatu polaczonej z urlopem rodzicielskim. Jak wyglada w takim wypadku wymiar etatu i dodatek stazowy. Dostalam od pracodawcy porozumienie zmieniajace warunki umowy i zmieniony wymiar czasu pracy i wynagrodzenie oraz dodatek stazowy tez w polowie. Moim zdaniem to nie jest poprawnie, uwazam że nie powinno mi sie zmniejszac etatu i dodatku stazowego. A jedyníe wymiar pracy a wynagrodzenie za czas przepracowany. Bo skoro mi zmniejszono etat do. 1/2 to pracownicy w pelni korzystajacej z urlopu rodzicielskiego powinni na ten okres wypowiedziec umowe. Czemu ona otrzymuje pelny dodatek stazowy a ja polowe. Jak powinno to wygladac.?
Czemu ona otrzymuje pelny dodatek stazowy a ja polowe?. Kto jest ta osoba, która nazywasz ona? bo jest to troszke dla mnie nie zrozumiałe.
witam,
byłam zatrudniona w pracy na czas nieokreślony,lecz przepracowałam tylko 27dni,ponieważ mój pracodawca musiał zamknąć działalność ze względów osobistych. w 25 dniu pracy poszłam na l4-z powodu uciążliwych mdłości.teraz,będąc już w 13tc dostałam pismo z ZUS,że niczego od nich nie dostane,ponieważ płatne l4 mi się nie należy,bo pracodawca płacił przez 27dni składki za mnie,a minimalnie-żeby mi się cokolwiek należało powinien przez 30dni… czuje się okropnie zdołowana i przybita ta całą sytuacja,nie wiem,co mam robić dalej,tzn napiszę odwołanie,bo to przecież nie ja jestem winna,że zakład pracy został zamknięty z dnia na dzień,lecz czy mam jakiekolwiek szanse,ażeby to wygrać….proszę o pomoc.
Pracownicy, z którą rozwiązano stosunek pracy w okresie ciąży z powodu likwidacji firmy i która nie ma zapewnionego innego zatrudnienia, do dnia porodu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Po urodzeniu dziecka pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego. Płatnikiem tych świadczeń jest ZUS.Niezbędnymi dokumentami, jakie należy przedstawić w celu otrzymania tego świadczenia są:
– zaświadczenie lekarskie, z którego wynika, że stan ciąży został stwierdzony jeszcze w takcie zatrudnienia,
– świadectwo pracy,
– oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę z powodu likwidacji lub upadłości pracodawcy,
– skrócony odpis aktu urodzenia, w celu uzyskania prawa do zasiłku macierzyńskiego po porodzie.
Co do ZUS, to się odwołaj koniecznie. Poza tym zagadnij Panie w Zusie o zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego tak jak wyżej wspomniałam.
Witam .Ja natomiast mam takie pytanie. 30.04.2013 dostałam wypowiedzenie z pracy .(Biedronka) Pracowałam tam prawie trzy lata.Wypowiedzenie trwało do ostatniego dnia maja 2013 . W czerwcu 5 podpisałam umowę z nowym pracodawcą na czas próbny trzech miesięcy .Jednak 20.06.2013 dowiedziałam się że jestem w ciąży (w pierwszym miesiącu) czyli wynika,że byłam zwolniona już w czasie ciąży z poprzedniej pracy,ale w maju jeszcze o niej nie wiedziałam,bo były to początki .Obecnie przebywam na l4 w nowej pracy,a umowa została przedłużona do czasu porodu . Czy jest szansa na cofnięcie tego wypowiedzenia ? Teraz jestem już w piątym miesiącu ciąży i obawiam się ,że jest za późno . Bardzo proszę o pomoc i informację . Pozdrawiam bardzo serdecznie .
Napisz mi proszę jaki rodzaj umowy miałaś w Biedronce i jaki był powód wypowiedzenia umowy.
W Biedronce byłam zastępcą kierownika sklepu i miałam umowę na czas nieokreślony .
Przytoczę wstęp . W imieniu Jeronimo Martins Polska ….na podstawie udzielonego mi pełnomocnictwa rozwiązuję z Panią umowę o pracę z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia , który upłynie z dniem 31 maja 2013 . Przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę jest utrata zaufania do Pani na skutek nie wykonywania pracy sumiennie i starannie . Czyli w sumie zostałam zwolniona za np. złe sprawdzenie dostawy -czyli złamanie procedury wewnątrzfirmowej .
Kobieta, która była w ciąży, a o fakcie tym w czasie zwalniania nie wiedziała może żądać uznania wypowiedzenia lub rozwiązania umowy za bezskuteczne. W Twoim przypadku, pracodawca naruszył zakaz wypowiadania i rozwiązywania umowy o pracę z pracownicą w ciąży, masz prawo do wniesienia pozwu. W pozwie możesz domagać się przywrócenia do pracy lub zapłaty odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę.
Dziękuję . Teraz muszę znaleźć prawnika , który pomoże mi to wszystko załatwić . Pozdrawiam .
A może Pani posiada namiary na adwokata , albo radcę prawnego który pomógł by mi . W moim miasteczku nie ma darmowego radcy prawnego , a cena pomocy adwokata jest dla mnie kosmiczna .
Nie mam namiarów. Niestety w tej kwestii nie mogę pomóc.
Co w przypadki polączenia urlopu rodzicielskiego z praca na pol eteatu. Pracownica otrymuje wynagrodzenie w wysokosci 1700 zł brutto+ dodatek stazowy w wysokości 5%. W jakiej wysokosci powinna otrzymywac dodatek stazowy obecnie łącząc zasielek rodzicielski z praca na pol etatu.
Bardzo proszę zapytać o to swojej kadrowej. Zalezy to od przepisów przyjętych u pracodawcy.
Witam. jestem zatrudniona na umowę o prace na czas nieokreślony. obiecnie przebywam na bezpłatnym urlopie wychowawczym wziętym bezpośrednio po macieżyńskim (synek ma 1,8 m) a w lutym 2014 rodzę kolejne dziecko. czy przysługuje mi płatny urlop macierzyński. jeśli tak czy mozliwy jest ten roczny i w jakiej wysokości. ( w sensie czy zmniejszonej z powodu urlopu wychowawczego). z góry dziękuję za odpowiedź
Kobieta, która urodzi dziecko przebywając na urlopie wychowawczym na poprzednie dziecko, ma prawo do zasiłku za pełny wymiar urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego.
jeżeli kolejne dziecko urodzi się w końcowym okresie urlopu wychowawczego
i po jego zakończeniu kobiecie będzie przysługiwać jeszcze prawo do urlopu macierzyńskiego na nie.
Wówczas, bezpośrednio po tym urlopie, może ona na swój pisemny wniosek skorzystać najpierw z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze,
a następnie z urlopu rodzicielskiego.
Urlopy te może wykorzystać również tata dziecka albo oboje rodzice mogą się nimi podzielić.
Nie, jeżeli taka kobieta zakończyłaby pobieranie zasiłku macierzyńskiego na kolejne dziecko przed zakończeniem urlopu wychowawczego, ponieważ korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego jest możliwe tylko bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim.
Tym samym nie może także korzystać z urlopu rodzicielskiego.
O wysokość zasiłku najlepiej spytać swojego pracodawcę lub Zus.
Dzień dobry. Pisze z takim pytaniem, jestem na urlopie wychowawczym jeszcze przez rok, jeśli teraz zajde w ciąże, to jak to będzie wyglądało z zasiłkiem chorobowym, macierzyńskim? Kto będzie go wypłacał? Umowe o pracę mam do 2018roku. Dziękuje za odpowiedź.
Odpowiedź dla babral. jeżeli kolejne dziecko urodzi się w końcowym okresie urlopu wychowawczego
i po jego zakończeniu kobiecie będzie przysługiwać jeszcze prawo do urlopu macierzyńskiego na nie.
Wówczas, bezpośrednio po tym urlopie, może ona na swój pisemny wniosek skorzystać najpierw z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze,
a następnie z urlopu rodzicielskiego.
Urlopy te może wykorzystać również tata dziecka albo oboje rodzice mogą się nimi podzielić.
Nie, jeżeli kobieta zakończyłaby pobieranie zasiłku macierzyńskiego na kolejne dziecko przed zakończeniem urlopu wychowawczego, ponieważ korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego jest możliwe tylko bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim.
Tym samym nie może także korzystać z urlopu rodzicielskiego. Kto będzie go wypłacał,zależne jest od tego ile zatrudnia pracodawca pracowników. Będzie to pracodawca lub ZUS.
Dziękuje ślicznie za odpowiedż, mam jeszcze pytanie , ponieważ dokładnie do 6 czerwca mam płatny urlop wychowawczy, potem rok bezpłatnego, jeśli dziecko urodzi sie np. we wrześniu to musze czekać do końca urlopu wychowawczego i dopiero będe mieć zasiłek macierzyński? A gdy będę w ciąży to żaden zasiłek sie nie należy, np. chorobowe? Troche to wszystko skomplikowane. Proszę o wyjaśnienie, z góry bardzo dziękuje.
Kobieta, która urodzi dziecko przebywając na urlopie wychowawczym na poprzednie dziecko, ma prawo do zasiłku za pełny wymiar urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego.Zasiłek przysługuje i wypłaca pracodawca lub Zus.
Witam . Jestem w 8 miesiącu ciąży . Za miesiąc mam rozwiązanie . 12 czerwca br. dostałam umowę o pracę na okres próbny 3 miesięcy . Od sierpnia jednak poszłam na zwolnienie lekarskie . Przedłużam je cały czas i tak juz do porodu . Dnia 12 września skończyła mi się umowa ale pracodawca był zmuszony przedłużyć ze mną umowę do dnia porodu . Chciałabym się dowiedzieć co mi przysługuje kiedy urodzę bo z tego co słyszałam nie należy mi się urlop macierzyński i czy pracodawca nie przedłuży mi juz umowy .
Odpowiedź dla Justynaa. Jeżeli umowa o pracę na czas określony, zgodnie z terminem, na który została zawarta, ulegałaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, z mocy prawa jest przedłużana do dnia porodu. W takim przypadku w dniu porodu podlega się zatem jeszcze obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu, co uprawnia do otrzymania zasiłku macierzyńskiego po ustaniu tego ubezpieczenia. Zgodnie z nowymi przepisami zasiłek ten będzie więc można pobierać przez okres do 52 tygodni. Zasiłek przez okres 52 tygodni wypłaca ZUS. W Twojej sytuacji urlop macierzyński nie będzie Ci przysługiwał ale masz prawo do zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek macierzyński będzie Ci wypłacany przez okres 52 tygodni. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania daj znać.Pozdrawiam.
Mam takie pytanie: Pod koniec listopada mam termin porodu, a umowa w pracy kończy mi się z końcem roku. Czy będzie mi się należał urlop macierzyński i wychowawczy???
Odpowiedź dla Martyna. Jeśli umowa o pracę na czas określony, zgodnie z terminem, na który została zawarta, ulegałaby rozwiązaniu już w trakcie korzystania z urlopu przysługującego z tytułu narodzin dziecka, do końca 52-tygodniowego okresu mamie dziecka przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego. Urlop wychowawczy nie będzie Ci przysługiwał, ponieważ Twoja umowa ulegnie z końcem roku rozwiązaniu. masz prawo do zasiłku macierzyńskiego. Pozdrawiam.
Witam, jestem w ciąży, aktualnie również pracuje na umowę o pracę na pełen etat przez 6 miesięcy. Umowa kończy mi się 30.04.2014 jednak termin porodu mam wyznaczony na dzień 25.05. Moje pytanie brzmi czy w takiej sytuacji, mogę liczyć na urlop/zasiłek macierzyński ten roczny? Zaznaczam, że nie chce iść szybko na L4, chce pracować tak długo jak będę mogła.
Odpowiedź dla Skorupka. Jeżeli umowa o pracę na czas określony, zgodnie z terminem, na który została zawarta, ulegałaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, z mocy prawa jest przedłużana do dnia porodu. W takim przypadku w dniu porodu podlega się zatem jeszcze obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu, co uprawnia do otrzymania zasiłku macierzyńskiego po ustaniu tego ubezpieczenia. Zgodnie z nowymi przepisami zasiłek ten będzie więc można pobierać przez okres do 52 tygodni. Zasiłek przez okres 52 tygodni wypłaca ZUS. W Twojej sytuacji zatem będzie przysługiwał Ci zasiłek macierzyński i będzie Ci wypłacany przez okres 52 tygodni.Pozdrawiam.
No niestety byłam w Zusie prubowalam coś z tym zrobić ale niestety oni mnie zbyli twierdzac że to jest moja wina . Mimo że ja wogole nie mialam pojęcia o jakiś kolwiek wnioskach . Dużo wcześniej bylam w Zusie i nawet slowem mi nie powiedzieli że mam napisać jakiś wniosek . Mam jeszcze jedną prożbe do pani czy mogła by mi pani pomuc napisać takie pismo z uzasadnieniem dlaczego tego wniosku nie napisałam , bo nawet nie wiem jak zacząć . Zgory dziękuje .
Odpowiedź dla Anita. Tak pomogę, odezwę się do Ciebie bezpośrednio na Twojego maila. Pozdrawiam.
Jestem mamą maleńkiej istotki, urodziłam ją jak miałam zaledwie 18 lat. Rodzice praktycznie zmusili mnie do podjęcia szkoły, kiedy maleństwo miało dwa miesiące (niestety jeszcze z nimi mieszkam). Mąż pracuje za granicą i bardzo rzadko udaje mu się przyjeżdżać do nas, ma dobrą pracę i chce abyśmy przyjechały do niego. Wszyscy na mnie liczą, że szkołę skończę, a ja nie wiem czy chce. Nie mam pojęcia co zrobić czy być w konflikcie z rodzicami z powodu rzucenia szkoły, czy wyjechać z dzieckiem, które potrzebuje obojga rodziców. Chciałabym, aby ktoś popatrzył na to z zewnątrz, prosze o pomoc, bo przechodze juz przez to zalamanie..
15 Wrzesnia uplynelo mi 20 tygodni zasiłku macierzyńskiego . Dziś jest 13 pAZDZIERNIKA i nie złożyłam wniosku do Zusu o dodatkowe 6 tygodni zasilku macierzyńskiego czy w takiej sytuacji moge starać się o pozostale 26 tygodni zasilku macierzyńskiego . Z gory dziekuje za odpowiedż .
Odpowiedź dla Anita. Urlopy muszą występować po sobie bezpośrednio. proponuje złożyć ten wniosek dodatkowe 6 tygodni zasiłku macierzyńskiego, uzasadniając tłumacząc dlaczego pani nie złożyła w terminie i być może ZUS to uzna. Ciężko mi jest powiedzieć jak zachowa się w takiej sytuacji ZUS. Ewidentnie jest tutaj sytuacja nie zachowania terminu. Proszę jednak złożyć wniosek do ZUS i wnikliwie wytłumaczyć zaistniałą sytuację. Pozdrawiam,
A jeśli zatrudnia mniej niż 20 pracowników to sama muszę złożyć jakieś papiery do ZUS ?
Odpowiedź dla Przyszła Mama. Jeżeli pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników to też zawsze składasz do pracodawcy, może się jednak zdarzyć, że np, pracodawca nie będzie uprawniony do tego i wówczas zapewne Cie o tym poinformuje i przekaże wszystko do ZUS. Pozdrawiam.
Witam,
obecnie przebywam na urlopie wychowawczym do czerwca 2014. Jeśli firma zostanie zlikwidowana ( najprawdopodobniej w grudniu 2013) to czy nadal będę otrzymywać zasiłek wychowawczy?
Odpowiedź dla Diana. Niestety nie, jeśli ustanie stosunek pracy zasiłek nie będzie przysługiwał.Aby mieć prawo do pobierania zasiłku należy być uprawnionym do urlopu wychowawczego.
Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wycho-wawczego przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka, jeżeli dziecko pozostaje pod jego faktyczną opieką, uprawnionemu do urlopu wychowawczego, nie dłużej jednak niż przez okres:
1) 24 miesięcy kalendarzowych;
2) 36 miesięcy kalendarzowych, jeżeli sprawuje opiekę nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu;
3) 72 miesięcy kalendarzowych, jeżeli sprawuje opiekę nad dzieckiem legity-mującym się orzeczeniem o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności.
2. Dodatek przysługuje w wysokości 400,00 zł miesięcznie.
W związku z upadłością zakładu pracy i rozwiązaniem na tej podstawie stosunku pracy, powinna Pani po zakończeniu okresu wypowiedzenia zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, o ile w tym czasie nie będzie Pani w stanie zawrzeć umowy o pracę z innym pracodawcą. Należy zaznaczyć, że osobie bezrobotnej urlop wychowawczy nie przysługuje. Może jednak starać się Pani o zasiłek dla bezrobotnych.
Prawo do zasiłku dla bezrobotnych będzie Pani przysługiwało za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy, jeżeli nie ma dla Pani propozycji odpowiedniego zatrudnienia, skierowania do prac interwencyjnych, robót publicznych lub na utworzone dodatkowe miejsce pracy oraz w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni była zatrudniona, z tym, że do okresu zatrudnienia wliczony zostanie okres pozostawania Pani na urlopie wychowawczym.
Witam serdecznie. Jestem obecnie na stażu z gwarancją zatrudnienia na 3 miesiące po ukończeniu. Staż kończę 30 listopada. Jestem w ciąży 4 tydzień, czy po podpisaniu umowy o pracę i opłacaniu składek przez te 3 miesiące będzie mi się należał macierzyński? czy będę miała przedłużoną umowę o pracę do dnia porodu?
Odpowiedź dla Kasia. Jeżeli umowa o pracę na czas określony, zgodnie z terminem, na który została zawarta, ulegałaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, z mocy prawa jest przedłużana do dnia porodu.
W takim przypadku w dniu porodu podlega się zatem jeszcze obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu, co uprawnia do otrzymania zasiłku macierzyńskiego po ustaniu tego ubezpieczenia. Zgodnie z nowymi przepisami zasiłek macierzyński będzie więc można pobierać przez okres do 52 tygodni. Zasiłek wypaca Zus.
A jeśli jeszcze w czasie trwania stażu pójdę na zwolnienie (niestety praca jaką mam nie pozwala mi za bardzo na to, żeby do niej chodzic, chyba że zmienią mi stanowisko) to jak wtedy wygląda sytuacja z umową?? czy będzie podpisana w tym samym czasie czyli 1 grudnia? czy jakoś się to wydłuża?? Nie wiem czy jasno to opisałam. I dziękuję za ekspresową odpowiedź na poprzednie pytanie 🙂
Cześć Kasiu, najlepiej o tej sytuacji porozmawiaj z pracodawcą, z nim wszystko uzgodnij. Umowę podpiszesz od 1 grudnia, skoro staż masz do końca listopada.
Witam,
dziękuję za odpowiedź na pytanie, ale nie do końca chodziło mi o to. W przyszłym roku zamierzam wrócić do pracy (po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego), nie zamierzam łączyć pracy z urlopem. Pytałam to czy po powrocie do pracy (umowa na czas nieokreślony) mogę pracować (po aneksowaniu umowy) np. na 6/8 etatu ? i czy to prawda, że wtedy pracodawca nie może mnie zwolnić przez 1 rok?
Odpowiedź dla Monika. Jeżeli wykorzystasz urlop macierzyński podstawowy, dodatkowy oraz urlop rodzicielski i po tych urlopach będziesz chciała wrócić do pracy na jakąś część etatu to wszystko zależy od Twojego pracodawcy. Po zakończeniu urlopu rodzicielskiego pracodawca ma obowiązek przyjąć Cię do pracy na cały etat.
Witam,
w maju br. urodziłam dziecko, jestem teraz na urlopie macierzyńskim, a później na urlopie rodzicielskim, poza tym przysługuje mi 44 dni urlopu zaległego w pracy i oczywiście po nowym roku następne 20 dni. Mam pytanie czy jeśli po urlopie rodzicielskim przejdę na urlop wychowawczy i ponownie zajdę w ciążę będę mogła przejść na zwolnienie lekarskie i ponownie pobierać 100% pensji? Dodam iż jestem zatrudniona na pełny etat na czas nieokreślony. Bardzo dziękuję za pomoc i serdecznie pozdrawiam.
Odpowiedź dla Dominika. Odpowiem krótko TAK :).