Porady Prawo Pracy – Prawna ochrona kobiet w ciąży i nie tylko!

Masz pytanie dotyczące Prawa Pracy a w szczególności ochrony kobiet w ciąży, w czasie urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego!

 

Zadaj pytanie  klikając    > TU <   

 

>> UWAGA << 

   Z uwagi na fakt iż o ostatnim czasie   otrzymałam  od Was ponad 400 pytań.

Oczekiwanie na odpowiedz to ok 30 dni.  Proszę o cierpliwość!

Wybaczale nie dam rady szybciej  odpowiedzić na Twoje pytanie 🙁

 ….

* Znajdziesz mnie również serwisie eDziecko.pl  należącego do Agory – gdzie jestem ekspertką pomagającą w tematyce  Prawa Pracy!

Porady Prawo Pracy – Prawna ochrona kobiet w ciąży i nie tylko!
5 (100%) 1 głosów

Udostępnij:

1 523 comments

  1. Witam,
    Do końca maja przebywam na urlopie rodzicielskim – pobieram obecnie 60% zasiłek. Właśnie się dowiedziałam, że jestem w kolejnej ciąży i martwię się jak podołam finansowo,dlatego chciałabym wiedzieć czy mogę przerwać urlop rodzicielski i wrócić do pracy (i co jeśli okazałoby się, że po miesiącu znowu muszę iść na zwolnienie lekarskie)?
    Przypuszczam,że przebywając na urlopie rodzicielskim nie mogę korzystać z zasiłku chorobowego 100%?
    A czy mogłabym przerwać urlop rodzicielski i rozpocząć własną działalność, czy po porodzie przysługiwałby mi zasiłek macierzyński?

    1. Cześć Agnieszka, pobierając zasiłek macierzyński nie możesz jednocześnie korzystać ze zwolnienie lekarskiego bo nie świadczysz pracy dla pracodawcy. Musiałabyś wrócić do pracy i dopiero wtedy pojść na zwolnienie z powodu ciązy. Możesz będąc na urlopie wychowawczym pracować na umowę zlecenie. Oczywiście możesz załozyć działalność, ale musisz oplacać wszystkie skladki, co do założenia działalności najlepiej zadzwon sobie do ZUS i dowiedz się szczegółów odnośnie składek.

  2. Dzień dobry. Nie dostałam odpowiedzi na pytanie więc pozwoliłam sobie zadac je jeszcze raz.
    Jestem nauczycielem stażystą umowa do 31.08.2014r.Od września rozpoczęłam staż, który powinien skończyć się 31.05.2014r. Stażu nie ukończę bo jestem na zwolnieniu, a w momencie zakończenia umowy będę na urlopie macierzyńskim, moje pytanie czy dyrektor może przedłuży ze mną umowę? Dyrekcja ma dobre chęci, jednak tłumaczy się tym, ze jeśli podpiszę ze mną nową umowę to w ciągu 14 dni powinnam rozpocząć staż od nowa, a nie rozpocznę go bo będą na macierzyńskim. Wiem, ze jeśli chodzi o pracowników niepedagogicznych to taką umowę można przedłużyć aneksem, a czy można tak zrobić z nauczycielem stażystą?
    Pozdrawiam.

    1. Pracodawca czyli dyrekcja nie ma takiego obowiązku. przepisy prawa ją do tego nie obligują. Oczywiście dyrekcja może pójść Ci na rękę ale to zależy od ich dobrej woli.

  3. Witam,
    od 24 czerwca tego roku mam umowe o prace na czas nieokreślony, po niedlugim czasie dowiedziałam sie, ze jestem w ciazy. 30 września musialam pojsc na zwolnienie. Moja pensja brutto wynosi 2500zl. Za miesiac pazdziernik dostalam wynagrodzenie od pracodawcy, a za listopad dostalam przelew z ZUSu, ale tylko 700zl. Wydaje mi sie, ze powinni wyplacic mi 100% mojego wynagrodzenia. Prosze o pomoc.

    1. Przyznam, że bardzo dziwna sprawa. Powinnaś otrzymać 100 % wynagrodzenia. Trzeba się odwołać.

  4. jestem w 3 miesiącu ciąży i rozpoczęłam pracę na czas określony 10 mies., czy będę mogła i po jakim czasie iść na chorobowe, a także czy będzie mi przysługiwał urlop macieżyński

    +

    1. trzeba przepracować ponad 1 miesiąc i wówczas zasiłek macierzyński będzie Ci przysługiwał.

  5. Witam,
    przepracowałam cały rok umowę miałam do 10 września 2013 w ciążę zaszłam 20 sierpnia 2013 przeszłam na kuroniówkę , czy jak urodzę będą mi się należały jakieś dochody macierzyńskie i do kogo się zgłosić. Czy Urząd Pracy po zakończeniu kuroniówki (moje dziecko będzie miało 3 miesiące ) ma obowiązek nadal mi wypłacać jakieś pieniążki ? Czy były pracodawca? Czy po prostu nic mi nie przysługuje ? Z góry dziękuję za odpowiedz.

    1. W Twojej sytuacji pracodawca powinien przywrócić Cię do pracy. Możesz żądać uznania tej czynności za bezskuteczną, gdy po dokonaniu wypowiedzenia okazałoby się, że jesteś w ciąży, lub gdy w okresie wypowiedzenia zaszłabyś w ciążę. Oznacza to, że jeżeli w chwili dokonania przez pracodawcę wypowiedzenia umowy pracownica nie była w ciąży, ale udowodni (dostarczając odpowiednie zaświadczanie lekarskie zgodnie z art. 185 k.p.), że w okresie wypowiedzenia, a najpóźniej w ostatnim dniu jego upływu, była w ciąży, wówczas wypowiedzenie nie może odnieść skutku prawnego w postaci rozwiązania umowy o pracę.

  6. Witam. Jestem w czwartym miesiącu ciąży. Na chwilę obecną nie posiadam ubezpieczenia.
    Czy jest jakaś instytucja, w której mogę się zgłosić do ubezpieczenia? Bo racjonalnie myśląc w Urzędzie Pracy nie mam czego szukać skoro zdolna do pracy nie jestem. Niestety nie stać mnie, żeby płacić za wszystkie wizyty u lekarza i badania.

    1. Proszę zadzwonić do swojego odziału NFZ. Kobieta w ciaży jest szczególnie chroniona.

  7. Witam,
    Czy będąc na trzy miesięcznej umowie zlecenie, odprowadzając dobrowolną składkę chorobową przez cały ten okres będę mogła w trakcie tej umowy iść na zwolnienie lekarskie będąc w 4 miesiącu ciąży i czy później będzie przysługiwał mi zasiłek macieżyński?

    1. Zasiłek macierzyński otrzymasz jeśli urodzisz dzidziusia w trakcie trwania umowy zlecenia.

  8. Dzień dobry,

    Jak wygląda sprawa wyliczania zasiłku macierzyńskiego w 2014 roku dla kobiet, które chcą założyć własną działalność gospodarczą i odprowadzać od wyższej podstawy zasiłek chorobowy?
    Czy zasiłek ten będzie wyliczany on na nowych zasadach?

    Pozdrawiam serdecznie

    1. W tej sprawie bardzo proszę skontaktować się z pracownikiem ZUS.

  9. witam ja mam umowę o pracę na czas określony do 30.11.2013 roku, a poród mam wyznaczony na 15 grudnia więc z automatu przedłuża mi się umowa do czasu porodu. Potem mam zasiłek macierzyński 52 tygodnie który wybiorę. Pytanie moje brzmi czy po 26 tygodniach będę mogła nagle podzielić się z mężem urlopem np. bo ja znajdę pracę, czy muszę na początku urlopu określić się?

    1. Jeśli umowa została Ci przedłużona z mocy prawa do dnia porodu, to potem przez okres 52 tygodni będzie Ci przysługiwał zasiłek macierzyński. Nie pozostajesz juz wtedy w stosunku pracy, nie masz statusu pracownika i nie przysługuje Ci urlop rodzicielski i tym samym nie będziesz miała uprawnień podzielić się z nim z mężem. Będzie Ci przysługiwał zasiłek macierzyński odpowiadający za okres urlopu macierzyńskiego (podstawowy i dodatkowy) oraz rodzicielski (łącznie 52 tygodnie).

  10. Witam. Mam pytanie. Czy przed macierzynskim musze przepracowac jakis czas zeby nalezal mi sie zasilek czy wystarczy tylko miesiac.?

  11. witam am pytanie maż pracuje na umowe o prace na okres nieokreslony ja urodziłam dziecko ma 5 miesiecy nie należał mi sie zasiłek maciezynski ani urlop maciezynski czy meżowi przysługuje urlop rodzicielski na dziecko ?

    1. Urlop rodzicielski powiązany jest z uprawnieniem mamy do takiego urlopu. Jeśli Ty nie masz umowy o pracę i nie przysługuje Ci urlop macierzyński, Twojemu meżowi urlop nie będzie przysługiwał. Ma on jednak prawo do urlopu ojcowskiego oraz urlopu wychowawczego.

  12. Witam serdecznie,
    Mam trochę trudna sytuację jestem zatrudniona na czas nieokreślony od 2008 r. dostałam wypowiedzenie o pracę na dzień 31.08.2013 z powodu likwidacji etatu obowiązuje mnie okres wypowiedzenia 3-m-y w tym czasie zaszłam w ciążę, 5.10.br. złożyłam u pracodawcy pismo wycofujące wypowiedzenie wraz z zaświadczeniem lekarskim że jestem 6 tygodniu ciąży i zwolnienie lekarskie od 04.10.2013 do tej pory cały czas jestem na zwolnieniu. Do dnia 27.11.2013 nie dostałam żadnej odpowiedzi pisemnej w końcu pojechałam osobiście do firmy spotkać się z Prezesem w dniu wczorajszym dostałam odpowiedź, że podtrzymuje wypowiedzenia i jestem zwolniona. W mojej sprawie stanęła kadrowa wczoraj jeszcze u szefa a on jej powiedział jak pójdę do Sądu tak nie wygram. Nie wiem co robić wypowiedzenie kończy się z dniem 30.11.2013 powiedział że wszystkie świadczenia, które mi się należą dostanę. Iść do Sądu ale nie wiem czy nie jest za późno a czy wygram z nim zaraz dostanę świadectwo pracy i co dalej na pewno będę na zaświadczeniu lekarskim do porodu czyli do końca maja 2014, a czy będzie mi się należało macierzyńskie i urlop wychowawczy co robić? Proszę o pomoc.

  13. Witam, przebywam na zwolnieniu lekarskim w tym czasie zaszłam w ciążę. Chciałabym się dowiedzieć czy teraz mogę kontynuować dalej zwolnienie tylko, że od ginekologa? Czy nie ma jakiś ograniczeń czasowych trwania zwolnienia lekarskiego?

    1. Tak, lekarz ginekolog zaznaczy na zwolnieniu, że jesteś w ciąży. Do dnia porodu będziesz na zwolnieniu z powodu ciąży. Po porodzie będzie Ci przysługiwał zasiłek macierzyński.

  14. Witam,
    mam takie pytanie : Liwia urodziła się 24 października i mam zamiar skorzystać ze wszystkich urlopów jakie mi się należą, żeby jak najdłużej być z Małą w domu 🙂 Ale moja umowa o pracę kończy się 31 sierpnia 2014 roku, czyli w trakcie trwania urlopu, czy zakład pracy ma prawo mi jej nie przedłużyć ?

    1. Masz umowę na czas określony do 31.08.2014 r. i pracodawca nie ma obowiązku przedłużyć Ci umowy. Oczywiście może jak najbardziej ją przedłużyć, ale prawo go do tego nie obliguje. Jeśli więc umowa kończy się ona w trakcie korzystania z urlopu rodzicielskiego, to z dniem jej rozwiązania ustaje prawo do korzystania mamy dziecka z takiego urlopu, ponieważ kończy się jej stosunek pracy. Warto jednak pamiętać, że w takiej sytuacji mama dziecka ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za pozostały okres odpowiadający okresowi niewykorzystanego urlopu rodzicielskiego.

  15. Dzień dobry . Czy jak umowę dostałam w kwietniu 2013r na 12 miesięcy , czyli kończy mi się w kwietniu 2014 r , a urodziłam 10 listopada 2013r , i umowa mi sie kończy w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego co dalej ?? czy będę dalej mieć płacone ? jak tak to tyle samo co wcześniej???i rodzicielski też mogę wykorzystać gdyż w czasie ciąży byłam na zwolnieniu lekarskim?? z góry dziękuje za odpowiedz pozdrawiam

    1. Dalej przejmie Cię ZUS i będzie Ci przysługiwał zasiłek macierzyński przez okres 52 tygodni.

  16. Witam, od poczatku listopada mam umowe o prace, dzis dowiedzialam sie ze jestem w 8 tygodniu ciazy. Czy bedzie przyslugiwac mi chorobowe i macierzynskie?? Jest jakies minimum ktore musze przepracowac?

      1. Umowa na czas nieokreslony

    1. Minimum to miesiąc. Masz umowę na czas określony więc jesteś całkowicie chroniona przez prawo pracy. Będzie Ci przysługiwać chorobowe i roczny urlop macierzyński. Musisz jednak jeszcze troche popracować.

  17. Witam,
    zostałam zatrudniona na początku ciąży po przepracowaniu 2,5 miesiąca trafiłam do szpitala i poszłam na chorobowe, zus mi je wypłacał ale później przeprowadził kontrole u pracodawcy i stwierdził ze umowa była fikcyjna i teraz nie chce przyznać mi macierzyńskiego i jeszcze chce zwrotu chorobowego, co robić?

    1. Trzeba się jak najszybciej odwołać i zgromadzić cała dokumentacje dowodową, że faktycznie pracowałaś w zakładzie pracy.

  18. Witam,
    Jestem w 8 miesiącu. rozwiązanie mam nadzieję, że w styczniu będzie a umowę o pracę mam do kwietnia . pracodawca już mnie poinformował, że podpisze ze mną umowę dopiero po moim powrocie z rocznego macierzyńskiego:( Stąd moje pytanie w ciągu 14 dni od urodzenia do kogo składam wniosek i jaki? jeżeli chcę skorzystać z macierzyńskiego , macierzyńskiego dodatkowego i rodzicielskiego? Rozumiem, że nie mam ciągłości pracy ale jak to wygląda względem emerytury? macierzyńśki liczy się normalnie jako lata do emerytury? am jeszcze pytanie o pieniądze: moja wypłata składa się z podstawy i premii regulaminowej czy w trakcie macierzyńskiego liczy się 80% od podstawy czy od całej premii? bardzo pzrzepraszam za tyle pytań ale jest to dla mnie bardzo ważne.. Bardzo bym była wdzięczna za odpowiedź..

    1. Jeśli umowa o pracę na czas określony, zgodnie z terminem, na który została zawarta, ulegałaby rozwiązaniu już w trakcie korzystania z urlopu przysługującego z tytułu narodzin dziecka, do końca 52-tygodniowego okresu mamie dziecka przysługuje prawo do płatnego zasiłku macierzyńskiego.

      w twojej sytuacji z urlopu będziesz mogła korzystać tak długo, jak długo trwa stosunek pracy. Później – po ustaniu stosunku pracy – stracisz prawo do pozostałej części urlopu macierzyńskiego, urlopu dodatkowego macierzyńskiego i rodzicielskiego, ale zachowasz prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający tym urlopom. Zasiłek ten będzie wypłacał Ci ZUS.

      Wniosek trzeba złożyć nie późnej niż 14 dni od porodu do pracodawcy.

      Wysokość otrzymywanego zasiłku macierzyńskiego zależy od wyboru ścieżki uzyskiwania urlopów związanych z urodzeniem się dziecka.
      Nowe przepisy wprowadzają dwa rozwiązania:
      W przypadku złożenia, nie później niż 14 dni po porodzie, wniosku do pracodawcy.

      macierzyński liczy się normalnie jako lata do emerytury , potwierdzam ,ze tak

      o udzielenie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po nim – urlopu rodzicielskiego, również w pełnym wymiarze, wówczas przez cały ten czas zasiłek będzie wynosił 80 %.
      W przypadku gdy takiego wniosku się nie złoży, wysokość zasiłku będzie wynosić
      100 % za okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego
      oraz 60 % za okres urlopu rodzicielskiego.
      W przypadku, gdy wniosek o dodatkowy urlop macierzyński złoży się w terminie późniejszym niż 14 dni od dnia porodu (a wniosek o urlop rodzicielski razem z tym wnioskiem lub nie później niż 14 dni przed zakończeniem dodatkowego urlopu macierzyńskiego), wysokość zasiłku wynosić będzie 100% za okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz 60% za okres urlopu rodzicielskiego.

      co do konkretnych kwestii wyliczeniowych zasiłku prosze zapytać u sobie w firmie

  19. Witam
    Urodziłam 21 sierpnia i jestem na rocznym macierzyńskim.
    Moja Umowa jest na czas określony do końca grudnia 2013 r. Mam niewykorzystany urlop z 2012 r. i urlop za 2013 r., Jeżeli nie przedłużą ze mną umowy, to co z moim niewykorzystanym urlopem. Chyba powinni mi za niego zapłacić??
    A jeżeli pracodawca przedłuży umowę, to czy po powrocie z macierzyńskiego jestem jakoś chroniona przed zwolnieniem?

    1. Jeżeli pracodawca przedłuży Ci umowę o prace to urlop wypoczynkowy ten zaległy wykorzystasz po zakończeniu urlopu rodzicielskiego. Jeżeli pracodawca nie przedłuży z Tobą umowy wypłaci Ci ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

      1. Witam. Miałam umowę o pracę na rok (do maja br) w tym czasie zaszłam w ciąże pracodawca przedłużył mi umowę do dnia porodu.(od kiedy zaszłam w ciąże musiałm przebywać na zwolnieniu lekarskim) wczoraj wypłacili mi ekwiwalent za urlop. Wydaje mi się że za mało.
        Pensja była 2 składnikowa podstawa + premia według moich wyliczeń wyszło ze wypłacili tylko za podstawę. Czy tak może być

  20. Witam
    Pani Aniu przebywam w tej chwili na urlopie rodzicielskim , który ma się skończyć 20 stycznia. Wracając do pracy po rocznym urlopie rodzicielskim obejmuje mnie ochrona pracy , czy może mi zostać wręczone wypowiedzenie zaraz po powrocie ? Pytam bo obawiam się że moge takie wypowiedzenie dostać – wiem że na moim miejscu od miesiąca pracuje nowa osoba… 🙁
    Pozdrawiam
    Agata

    1. Witaj Agata, Do urlopu rodzicielskiego jest stosowany przepis art. 183.2 Kodeksu pracy. Zgodnie z z nim po zakończeniu urlopu związanego z narodzinami dziecka (lub z przyjęciem dziecka na wychowanie) pracodawca dopuszcza pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu.

  21. Witam
    Obecnie jestem na rocznym urlopie macierzynskim ktory konczy mi sie 9 maja dowiedzialam sie ze jestem w ciazy umowe mam do maja 2017 jest to umowa o prace chcialabym wiedziec jak to bedzie teraz wygladalo finansowo i prawnie

    1. Hej Magda, czyli rozumiem, że zaszłaś w ciążę będąc na urlopie rocznym macierzyńskim na pierwsze dzieciątko. W takim razie urlop rodzicielski kończy Ci się w maju, i będziesz musiała wrócić do pracy, jeśli będziesz sie źle czuła z powodu ciąży możesz przedłożyć pracodawcy zwolnienie lekarskie (będzie płatne 100% Twojej pensji). Po urodzeniu dziecka będzie przysługiwał Ci roczny urlop macierzyński płatny juz według Twojej decyzji albo 80% przez rok lub 100% przez pół roku i kolejne pół roku 60% pensji.

  22. Witam, mam pytanie zwiazane z zasiłkiem macierzyńskim. Mianowicie dostałam wypowiedzenie unowy o prace w kwietniu tego roku. od dnia wypowiedzenia umowy przebywalam na zwolnieniu lekarkiskim. Po.2 miesiacach okazalo sie ze jestem w ciazy i kontynuowalam dalej zwolnienie lekarskie ciazowe. W chwili obecnej zasilek wyplaca mi zus. Czy w takiej sytuacji należy mi.sie prawo do zasiłku macierzynskiego?

    1. Elu, nie wiem czy dobrze Cie zrozumiałam, piszesz,ze obecnie zasiłek wypłaca mi zus, piszesz o zasiłku chorobowym?

    2. De fakto, umowa się zakończyła więc zasiłek macierzyński nie przysługuje. Zastanawia mnie jednak jeden fakt, proszę mi powiedzieć czy zaszła Pani w ciąże w okresie wypowiedzenia umowy?

      1. W ciążę zaszłam w okresie trwania umowy zlecenie i nie był to okres wypowiedzenia (umowa zlecenie zawarta na czas od lipca 2012 do końca września 2013). Obie umowy zawarte były z jednym pracodawcą.

        1. Prosze napisz mi Tutaj jeszcze Twoje wcześniejsze pytanie, bo nie mogę go odnaleźć.

          1. Witam, jestem aktualnie na urlopie macierzyńskim z zadeklarowanym rocznym urlopem rodzicielskim płatnym 80%, posiadam umowę o pracę na 1/2 etatu na czas nieokreślony na kwotę 1300 zł oraz umowę zlecenie na czas określony od 02.07.2012 do 30.09.2013r na kwotę 1000zl od której opłacane były składki. Synka urodziłam 20.09.2013r. Umowy te zawarte są z jednym pracodawcą. Czy przysługuje mi zasiłek macierzyński z tytułu umowy zlecenie na cały okres trwania urlopu? Jak wyliczana jest ta podstawa? Od godzin nadliczbowych z tytułu umowy o pracę również opłacane były składki.

            1. Jeżeli opłacał pracodawca składkę na ubezpieczenie chorobowe od umowy zlecenie i urodziła Pani w trakcie trwania umowy od której odprowadzana była składka na ubezpieczenie chorobowe przysługuje wówczas zasiłek macierzyński.

  23. Witam. Prawdopodobnie jestem w ciąży narazie zrobiłąm test ciążowy wyszedł pozytywnie;) ale martwi mnie, że mogę stracić pracę..(szef nie będzie zadowolony,,) moje pytanie brzmi.. jeżeli umowę mam od czerwca 2013r do kwietnia 2014r to czy pracodawca musi przedłużyć mi umowę? i czy będą należały mi się wszystkie świadczenia? dodam tylko że jestem na umowie o pracę.

    1. Po 13 tygodniu ciąży jesteś chroniona przez prawo i pracodawca nie ma prawa rozwiązać z Tobą umowy o pracę. W takim przypadku jak Twój umowa zostanie z mocy prawa przedłużona do dnia porodu i po porodzie będzie Ci przysługiwał roczny płatny zasiłek macierzyński. Wniosek o zasiłek składasz po porodzie do swojego pracodawcy, potem on cała Twoją dokumentacje przekaże do ZUS. Jak bedziesz miała jeszcze jakieś pytania do pisz ! Pozdrawiam

  24. witam, mam takie pytanie jestem zatrudniona na umowę o pracę czy jeśli zajdę w ciąże czy mogę liczyć na płatne macieżyńskie ??

    1. A umowę o pracę masz na czas określony czy nieokreslony?

    2. witam mam pytanie od grudnia tego roku jestem zatrudniona na umowe zlecenie ale od stycznia mam być zatrudniona na umowe o prace tylko nie wiem czy na pełny etat czy tylko pół etatu.Zrobiłam test i wyszło że jestem w ciąży czy jeśli dostanę tą umowe to będzie mi przysługiwał macierzyński,czy będą mogli mnie zwolnić?

      1. cały etat lub pół etatu nie ma to najmniejszego znaczenia. Wszystko tez zależy od umowy jaka dostaniesz od pracodawcy, na jak długo.

  25. Pani Aniu, jestem w 6 tygodniu ciązy i w zeszłym tyg.powiadomiłam pracodawcę o ciąży z racji wykonywanej pracy(dźwiganie cięższych rzeczy). Mam bardzo wyrozumiałego szefa i nigdy nie stwarzal problemów ciężarnym..ale moje pytanie brzmi: czy jeżeli mam umowę o pracę na czas określony 2020r. i pomimo ciązy cały czas będę pracowała (na pewno do 4-5 mies.), to szef może wręczyć mi wypowiedzenie??

    1. Cześć Karolina, masz umowę o prace na czas określony, dlatego tez w pełni jesteś chroniona przez prawo i pracodawca nie może rozwiązać z Tobą umowy o pracę. Są jednak sytuacje skrajne gdzie będzie to możliwe, np likwidacja zakładu pracy lub jeśli rażąco naruszysz obowiązki pracownicze ( ale to jak mówię są już szczególnie sytuacje i są bardziej skomplikowane prawnie).

  26. Witam, jestem mama 3-miesięcznej Hani. Lekarz rodzinny zlecił wykonanie badan TSH u małej. Dodam ze ja choruje na niedoczynność tarczycy od ok. 15 lat. Wynik wyszedł 8,8 podczas gdy norma jest do 4,2. Lekarz rodzinny kazał skonsultować się z endokrynologiem i włączył małej 1/4 tabletki Eutoryxu 25. Za 3 tyg mamy wizytę u endokrynologa
    Czy ktoras z mam miała podobna sytuacje? Jak dziecko reagowalo na leki? Czy to juz oznacza niedoczynność tarczycy u dziecka?

  27. witam, ile wyniesie moj zasiłek macierzynski jesli zatrudniona jestem od nie dawna i nie mam ciągłości tzn. wcześniej nie pracowałam przez dwa lata, a zarabiam 2500 brutto

    1. Witam, w sprawach wyliczeniowych zasiłku proszę skontaktować się z pracownikiem ZUS.

  28. Witam! Mam na imie Magda. Jestem w 5 tyg ciazy i jestem na zwolnieniu lekarskim czy bede miala 100% platne? Mam jeszcze jedno pytanie mam umowe od 1.09.2013 do 31.08.2014 czy przysluguje mi urlop macierzynski i czy bedzie platny?

    1. Cześć Magda, tak zwolnienie lekarskie będzie płatne 100%. Po porodzie będzie przysługiwał Ci płatny zasiłek macierzyński przez okres 52 tygodni. Po porodzie składasz wniosek do swojego pracodawcy, potem on Twoje dokumenty przekaże do ZUS.

  29. Witam. Ponawiam pytanie , gdyż nie otrzymałam odpowiedzi. Chciałam spytać o jedną rzecz. Czy jeśli aktualnie przebywam na urlopie wychowawczym, a pracodawca likwiduje firmę to ja także powinnam dostać 2-tygodniowe wypowiedzenie tak jak pisze w umowie? Jeśli tak to w jakiej formie? Umowa na czas określony.

    1. TAK. Mimo że stosunek pracy pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego podlega szczególnej ochronie, pracodawca może – na podstawie art. 1861 kodeksu pracy oraz art. 7 ww. ustawy – wypowiedzieć lub rozwiązać z nim stosunek pracy z powodu likwidacji zakładu pracy.

      Ustawa nie przewiduje w art. 8 żadnych okoliczności wyłączających prawo do odprawy pieniężnej. Jeżeli zatem przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę pracownicy przebywającej na urlopie wychowawczym jest likwidacja zakładu pracy, a pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, to pracownicy tej w dniu rozwiązania stosunku pracy należy się odprawa pieniężna. Podstawę prawną nabycia prawa do odprawy stanowi art. 8 ust. 1 ustawy – w przypadku rozwiązania umowy o pracę na podstawie art. 1 (tj. w ramach zwolnienia grupowego), lub art. 10 ust. 1 – w razie rozwiązania umowy w ramach tzw. zwolnienia indywidualnego (art. 10 ust. 1 przewiduje, że art. 8 stosuje się w tym wypadku odpowiednio).

      Jeżeli natomiast pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników, ww. ustawa nie ma zastosowania – nie przysługuje zatem odprawa.

      1. Dziękuję za odpowiedź i jeszcze o coś dopytam. Pracodawca ma firmę cateringową i adres domowy jest adresem firmy. Ma też wykupiony lokal w którym jest mała restauracja. Ja na umowie mam pieczątkę z adresem domowym ale miejscem wykonywania pracy jest restauracja. Jeśli by lokal w którym ja mam zatrudnienie został zamknięty to automatycznie tracę prace? Czy jednak musi zamknąć całą firmę cateringową aby mnie zwolnić. Jak to z tym jest? Nie wiem czy dość jasno się wyraziłam.

  30. Chciał bym się dowiedzieć jak to jest. ja pracuje w wojsku, zona jest ubezpieczona po demnie. Obecnie pracuje w przedszkolu jako pomoc (żona) umowa o zlecenie. czy jak zajdzie w ciąze to bedzie jej przysługiwał po porodzie zasiłek macieżynski i przed porodem zasiłek >?

    1. Jeżeli żona miała opłacane składki na ubezpieczenie chorobowe i urodzi dzidziusia w trakcie umowy zlecenie od której odprowadzane są składki na ubezpieczenie chorobowe będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński.

  31. Witam
    Mam pytanie dotyczące umowy o pracę trwającą do dnia porodu.
    Czy po porodzie przysługuje mi prawo do zasiłku macieżyńskiego ?
    Jeżeli tak to jak to będzie wyglądało ?
    Ostatnio byłam u pracodawcy i zostałam poinformowana że po porodzie muszę przynieść wszystkie dokumenty związane z urodzeniem dziecka.
    Dodam jeszcze że byłam zatrudniona od 01-08-2013 na okres próbny 3 miesięcy po czym od dnia 30-10-2013 otrzymałam umowę do dnia porodu.
    Bardzo proszę o pomoc, ponieważ nie wiem gdzie mam się z tym udać.
    Pozdrawiam serdecznie

    1. Witaj, jak najbardziej po porodzie przysługuje Ci płatny zasiłek macierzyński przez okres 52 tygodni w przypadku urodzenia 1 dziecka przy porodzie. Wniosek po porodzie składasz do pracodawcy (nie później jednak niż 14 dni po porodzie, co jest bardzo ważne). Potem pracodawca przekaże wszystkie Twoje dokumenty do ZUS i zus będzie wypłacał zasiłek.

      1. Dziekuje bardzo za odpowiedz.
        Pozdrawiam serdecznie 😉

  32. Witam
    Mam pytanie jestem na zwolnieniu lekarskim od 8 listopada do 2 grudnia, 15 listopada urodziłam martwe dziecko. Kiedy mam złozyc wniosek o urlop macierzyński 8 tyg które mi przysluguje? zaraz po urodzeniu czy mogę zlozyc dopiero po 2 grudnia?

  33. Witam moje pytanie brzmi: Czy będąc w trakcie wypowiedzenia umowy o pracę ojciec dziecka może złożyć wniosek o udzielenie mu urlopu rodzicielskiego?

    1. A czy Pani teraz przebywa na urlopie macierzyńskim? czy może juz rodzicielskim? potrzebuje odpowiedzi na moje pytanie, żeby odpowiedzieć.

  34. Witam, mam pytanie. Urodziłam syna 6 maja b.r. W listopadzie skończył mi się półroczny urlop macierzyński i dodatkowe 6 tyg wolnego. Obecnie wykorzystuję zaległy urlop i muszę wracać do pracy pod koniec roku. Czy jest już za późno na to, by ojciec dziecka mógł złożyć wniosek o urlop rodzicielski? Czy mogę jeszcze zrobić to ja? Wszędzie jest napisane „14 dni przed powrotem do pracy”… Dziękuję!

    1. tak, 14 dni przed powrotem do pracy, ale niestety wykorzystała pani zaległy urlop wypoczynkowy od razu po macierzyńskim co automatycznie wpływa na brak ciągłości miedzy urlopem macierzyńskim a rodzicielskim. Już doradzałam dziewczynom na blogu, żeby urlop wypoczynkowy wykorzystywać zawsze po urlopie rodzicielskim ze względu na ta ciąglość.

  35. Witam !
    Mam moje pytani kieruje do Pani ponieważ nie wiem jak sie zachować. moja umowa zaczeła sie 16.09.13 jst do 30.11.2012 a jestem w ciazy obecnie w 11 tygodniu . Przez problem z ciążą wylądowałam w szpitalu i mam l4 do 30.11.2013 na ktorym nie mam zaznaczone ze jestem w ciazy poniewaz poprosilam o to lekarza .Kiedy pracodawca musi mnie poinformowac ze nie przedłuża mi umowy i czy wtedy moge mu powiedziec ze jestem w ciazy i musi mi przedłuzyc umowe ? bo najprawdopodobniej umowa nie zostanie przedłużona .Moja praca nie pozwala mi na to abym normalnie pracowała czekam na odpowiedz . Pozrawiam

    1. Trzeba powiedzieć, pracodawcy o tym, ze jesteś w ciazy, lekarz powinien zaznaczyc ciąże na zwolnieniu.

  36. Witam,

    jestem zatrudniona na umowę o pracę na zastępstwo do dnia 12.12.2012. Obecnie jestem w 4 miesiącu ciąży i na l4 ze względu na zagrożoną ciążę . Pracodawca początkowo chciał przedłużyć umowę, ale dowiedziawszy się o moim stanie zmienił zdanie. Wiem, że po wygaśnięciu umowy ZUS będzie wypłacał mi chorobowe do porodu, ale macierzyńskiego już nie. Czy jest jakaś możliwość aby jednak otrzymać macierzyńskie?

    Pozdrawiam

    1. Kobieta zatrudniona na umowę na zastępstwo zaszła w ciążę i ma szansę na zasiłek macierzyński po urodzeniu dziecka ale pod warunkiem że urodzi dziecko zanim jej umowa ulegnie rozwiązaniu. Ochrona matki zatrudnionej na umowę na zastępstwo jest w naszych przepisach bez porównania słabsza niż kobiety zatrudnionej na podstawie innej umowy terminowej. Po pierwsze, umowa o pracę na zastępstwo zawarta z kobietą w ciąży, lub taką, która zajdzie w ciążę w trakcie trwania umowy, nie podlega ochronie, jak to ma miejsce w przypadku umowy o pracę na czas określony czy czas wykonywania określonej pracy. Wprawdzie nie można rozwiązać takiej umowy za wypowiedzeniem, co wynika wprost z art. 177 par. 1 kodeku pracy, ale wraz z rozwiązaniem umowy na zastępstwo pracownica traci swój dotychczasowy status i nie korzysta z dalszej ochrony. Umowa o pracę na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy, która rozwiązywałaby się po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega z mocy prawa przedłużeniu do dnia porodu (art. 177 par. 3 k.p.). Natomiast umowa na zastępstwo rozwiązuje się w terminie w niej ustalonym i nawet w przypadku, gdy następuje to na miesiąc przed terminem porodu – pracownica nie może skutecznie żądać jej przedłużenia (art. 177 par. 31 k.p.). Zgodnie z art. 180 k.p. nie będzie przysługiwać jej wówczas urlop macierzyński, bowiem w dniu porodu nie będzie posiadała już statusu pracownicy. Podobnie nie nabędzie prawa do zasiłku macierzyńskiego. Zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z tytułu choroby lub macierzyństwa zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego (art. 29 ust. 1 pkt 1), a rozwiązanie umowy o pracę na zastępstwo powoduje ustanie ubezpieczenia chorobowego.
      Wyjątkowo była pracownica mogłaby uzyskać zasiłek macierzyński, jeśli urodziłaby dziecko po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeśli ubezpieczenie ustałoby w okresie ciąży wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy lub z naruszeniem przepisów prawa (np. gdyby została nieprawidłowo zwolniona z pracy), co potwierdzono by prawomocnym wyrokiem sądu.

  37. Dziękuję Aniu za odpowiedź.
    Jeszcze jedno pytanie czy w takim razie będę mogła skorzystać z dodatkowego zasiłku który jest udzielany przy urlopie wychowawczym.
    Czy urlop wychowawczy a sprawowania opieki nad dzieckiem to nie to samo??

    1. Sprawowania opieki nad dzieckiem wynikające ze zmiany ustawy o ubezpieczeniu społecznym a urlop wychowawczy dla przedsiębiorców to nie to samo. Urlop wychowawczy przysługiwałby Ci gdybyś oprócz prowadzenia działalności gospodarczej była zatrudniona na umowę o pracę. Wówczas ten dodatek do urlopu wychowawczego przysługiwałby Ci w wysokości 400 zł.

  38. Witam,
    mam pytanie dotyczące urlopu macierzyńskiego. Chciałabym wykorzystać 26 tygodni, a resztę wykorzysta ojciec dziecka, moje pytanie, czy składam wniosek o całe 52 tygodnie i potem z niego rezygnuję na rzecz ojca czy wiedząc, ze chce wykorzystać połowę, tylko o 26 tygodni?
    Pozdrawiam.

    1. Witaj, składasz podanie tylko o 26 tygodni, o druga połowę składa mąz u swojego pracodawcy.

      1. Dziękuję bardzo za odpowiedź, sprawa w pracy się komplikuje więc mam jeszcze jedno pytanie.
        Jestem nauczycielem stażystą umowa do 31.08.2014r.Od września rozpoczęłam staż, który powinien skończyć się 31.05.2014r. Stażu nie ukończę bo jestem na zwolnieniu, a w momencie zakończenia umowy będę na urlopie macierzyńskim, moje pytanie czy dyrektor może przedłuży ze mną umowę? Dyrekcja ma dobre chęci, jednak tłumaczy się tym, ze jeśli podpiszę ze mną nową umowę to w ciągu 14 dni powinnam rozpocząć staż od nowa, a nie rozpocznę go bo będą na macierzyńskim. Wiem, ze jeśli chodzi o pracowników niepedagogicznych to taką umowę można przedłużyć aneksem, a czy można tak zrobić z nauczycielem stażystą?

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.