Nie wiem jak Ty ale ja w dzieciństwie uwielbiałam układać puzzle. Niesamowita radość mnie ogarniała kiedy do ułożenia całości pozostał tylko jeden element. Taka wtedy byłam z siebie dumna, że udało mi się stworzyć obrazek z tylu drobnych i rozsypanych elementów.
Co na ten temat sądzą psycholodzy?
Specjaliści twierdzą, że układanie puzzli przez dzieci naturalnie stymuluje rozwój ich mózgu i szybciej wtedy nauczą się czytać.
Czego uczy nasze dzieci układanie puzzli?
Puzzle uczą koncentracji, spostrzegawczości i umiejętności logicznego myślenia. Uczą dostrzegania przez dzieci, że coś składa się z poszczególnych elementów i budują w nich wiarę we własne możliwości. Z rozsypanych elementów powstaje przecież jego ulubiona postać z bajki czy zwierzątko, które bardzo dobrze zna. Przy okazji zabawy puzzlami Twoje dziecko nauczy się koncentracji a przede wszystkim cierpliwości, ponieważ dopasowanie odpowiedniego puzzla wymaga czasu, precyzji i zastanowienia.
Jakie są puzzle na rynku?
Obecnie na rynku jest taki duży wybór, że każdy znajdzie coś co lubi i co jest dopasowane do jego wieku i możliwości. Są puzzle papierowe (tekturowe), drewniane czy w kształcie klocków. Ważne jest abyśmy kupowali puzzle odpowiednio dopasowane do wieku dziecka. Nikt z nas nie chciałby zrazić przecież dziecka stawiając przed nim układankę przeznaczoną dla dziecka w wieku szkolnym.
Jakie puzzle dla kogo?
Z mojego doświadczenia mogę wam podpowiedzieć, że przygodę dziecka z puzzlami najlepiej zacząć od dużych i co najmniej dwóch elementów. Kiedy dziecko poczuje się lepiej i zobaczysz, że daje sobie z nimi radę, podsuń kolejną układankę ale tym razem z czterema elementami. Przy zakupie pierwszego opakowania wybierz puzzle np. ze zwierzątkami, które już zna. Warto też zwrócić uwagę na to aby dany obrazek był wyraźny i kolory były bardzo intensywne.
Kiedy rozpocząć przygodę z puzzlami?
Ja uważam, że to uzależnione jest od dziecka. Trzeba wybadać po prostu czy jest na to gotowe. Natalka zaczęła układać jak skończyła dwa latka i bardzo puzzle polubiła.
Przygodę z puzzlami Natalka rozpoczęła od tych dwu-elementowych puzzli. Zwierzątka z zoo.
Potem zaczęła układać cztero-elementowe puzzle i bardzo dobrze sobie z nimi radzi.
Z postacią z bajki też nie miała większego problemu :).
Tutaj puzzle z dwóch elementów.
A tutaj puzzle drewniane ale ta układanka jest jeszcze nieco za trudna dla Natalki i układamy ją wspólnie.
Powiem wam szczerze, że bardzo lubię z Natalką spędzać czas właśnie układając puzzle. Lubię patrzeć jak cieszy się kiedy ułoży cały obrazek.
A Twoje dziecko lubi układać puzzle?
Patryk ma skonczone 3 lata . Uklada puzzle ktore sa pomieszane w kartoniku nawet 4komplety po 50 szt. Tak dlugo siedzi az wszystko ulozy nie patrzac na obrazek . Panie w przedszkolu sa pod wrazeniem
U nas też własnie zaczął sie moment na wszelkiego rodzaju układanki, puzzle, Ala za kilka dni skończy 22 m-ce. Uwielbia dopasowywać kształty, także klocki które wrzuca się w odpowiedni otwory, i najlepsze są własnie zwierzatka, nie tylko figury geometryczne, ale mamy też klocki drewniane 4-el z których układa się obrazki zwierząt i puzzle 2-el ze wzierzatkami, podobne do tych na zdj. 🙂 radzi juz sobie z nimi i faktycznie uczy to b.dużej cierpliwości. 🙂
Ta zabawka do dopasowywania kształtów jest naprawdę świetna. My mamą tą z lidla i Natalka ją uwielbia.
Puzzle to świetna zabawa. Zajmuje dzieci na wiele czasu i przede wszystkim rozwijająca. Moi synowie bardzo lubią układać puzzle i im większe tym lepsze. Ja sama czasem nie mam cierpliwości by układać a oni dają radę.
Puzzle zdecydowanie uczą dzieci cierpliwości i precyzji co przekłada się na ich późniejszy rozwój. Poza tym układanie puzzli razem z dzieckiem jest świetnym sposobem na wspólne spędzanie czasu.
Aluś za tydzień skończy 2 latka, ale puzzli jeszcze nie układał – myślałam, że może sobie nie poradzić. Ale świetnie daje sobie radę z układankami, takimi w których trzeba dopasować element – kształt. Wystarczy że raz spojrzy i już wie jak włożyć. Te układanki też uczą cierpliwości, bo synek musi się przyłożyć aby dopasować kształt 🙂
Tak to prawda. Natalka też ma takie zabawki i też dopasowywała kształty. Fajnie patrzeć jak dzieci stopniowo wszystkiego się uczą ☺️.
Oj tak duma rozpiera jak widzi się rozwój własnego dziecka. A jak Natalka radzi sobie z klockami? Aluś uwielbia budować z klocków lego duplo – u nas oczywiście górują pojazdy 🙂
Też bardzo lubi, budujemy zagrody dla zwierząt i ostatnio dostała lego duplo bardzo dziewczęce od wujka. Można zbudować cukiernie i robi mi kawę i podaje babeczki 🙂
My uwielbiamy układać z córcia puzzle. Ja układam od 1,5 tys wzwyż a ona mając skończone 3 latka uklada do 180 elementów i swietnie sobie radzi 🙂 jestem z niej dumna i cieszę sie ze to dla niej tez staje sie pasja:)
Podziwiam naprawdę, Twoja córeczka jest niesamowita
O tak, u nas puzzle były ulubioną formą spędzania czasu wolnego przez długi czas, kiedy to córka nie przelała swojej miłości na rysowanie! 🙂 Teraz też układa, ale rzadziej – chyba jej się trochę „przejadło” 🙂
u naszego dwuletniego Tymka puzzle to hit ostatnich tygodni. polecam puzzle z Pepco- 4 obrazki- 2,3,4 i 5 elementowe, rożne wzory do wyboru m.in zwierzątka i pojazdy, świetna cena 14,99 za zestaw. miłego popołudnia! (u nas deszczowo,a wiec puzzlowo ;))
Cena rewelacyjna :). U nas deszcz deszczowo i puzzlowo :).
Moja Helenka też uwielbia układać puzzle i też mamy te puzzle z pieskiem i kotkiem. Pozdrawiamy!
Świetnie, ja mogę śmiało przyznać, że obecnie puzzle są u nas na topie. Nr 1 🙂 .