Wyprawka dla noworodka, zwłaszcza gdy będzie on Twoim pierwszym dzieckiem może stanowić prawdziwe wyzwanie. Stosy gadżetów, które bez problemu znajdziesz w każdym sklepie dla dzieci nie ułatwiają wyboru. Co będzie Ci naprawdę potrzebne, czego lepiej nie kupować od razu, ile czego trzeba? Przy Natalce kupiłam masę niepotrzebnych rzeczy. Będąc w drugiej ciąży byłam już ostrożniejsza i zakupy planowałam rozsądniej. Jestem pewna, że moje doświadczenie i przemyślenia w tym poście okażą się dla Ciebie pomocne.
Od czego zacząć?
Jako, że jestem osobą zorganizowaną nie wyobrażałam sobie zacząć od czegoś innego niż… plik excel. Dzięki temu miałam posegregowane wszystkie wydatki, wiedziałam co już jest kupione i w jakiej ilości, a czego jeszcze potrzebuję. Plik podzielony był na kilka części: ubranka, pielęgnacja, akcesoria oraz rzeczy potrzebne dla mnie do szpitala. Przygotowania do zakupów zaczęłam już na początku drugiego trymestru, tak aby na końcówce ciąży mieć już wszystko gotowe. Jest to dobre rozwiązanie, zwłaszcza że ostatnie miesiące mogą obfitować w zbyt duże Twoje zmęczenie czy przedwczesny poród.
Podczas pierwszych zakupów dla noworodka warto kierować się następującymi zasadami:
- NATURALNOŚĆ
Skóra noworodka jest bardzo delikatna, dlatego warto postawić na naturalne, bawełniane ubranka. Wszelkie poliestry, dżins czy plusz są ładne, ale nieodpowiednie przynajmniej na początku. Dziecku zwłaszcza w pierwszych dniach jego życia powinno być swobodnie, jego ruchy nie mogą być niczym skrępowane.
- DOBIERANIE ZESTAWÓW
Kupuj rozsądnie, zastanów się czy masz odpowiednią ilość kaftaników do śpiochów i czy na pewno są w tym samym rozmiarze. Jeśli zamierzasz ubierać dziecko w body i dresy/leginsy warto pamiętać o skarpetkach czy rajstopkach. Ja starałam się kompletować zestawy, wiedziałam który kaftanik będzie noszony z danymi śpioszkami itp.
- WYGODA
W sklepach mnóstwo jest pięknych sukieneczek z falbankami, dżinsów czy bluzeczek przyozdobionych guziczkami. Te wszystkie ubranka mają wspólną cechę – są ładne, ale niepraktyczne. Taki strój zostaw sobie na sesję fotograficzną, na co dzień kieruj się zasadą: im prościej tym wygodniej.
- WYBÓR ROZMIARU
Noworodki w pierwszych tygodniach życia bardzo szybko rosną, nie ma więc sensu kupować zbyt wielu małych rzeczy, bo może okazać się, że dziecko nie zdąży ich nawet raz założyć. Nie kieruj się jedynie rozmiarem – czasem rozmiar 56 jest jak 62 i na odwrót. Wielkość każdego ubrania najlepiej ocenić „na oko”.
- POLOWANIE NA OKAZJE
Jeśli odpowiednio wcześniej zabierzesz się za kompletowanie wyprawki z pewnością uda Ci się sporo zaoszczędzić. Ja korzystałam ze strony z rabatami AleRabat.com. Można tam śledzić okazje dla najmłodszych i nie tylko. Sprawdźcie sobie promocje w Smyk na AleRabat.com!
A teraz najważniejsze czyli – CO I W JAKIEJ ILOŚCI KUPIĆ ABY NIE WYDAĆ FORTUNY? Moja wyprawka wyglądała mniej więcej tak:
UBRANKA:
- Body – 10 sztuk
- Kaftaniki/bluzeczki – 8 sztuk
- Spodenki/leginsy – 5 sztuk
- Półpajace – 5 sztuk
- Śpiochy – 5 sztuk
- Czapeczki – 5 sztuk
- Skarpetki – 8 sztuk
- Pajace – 2 sztuki
- Rękawiczki niedrapki – 3 sztuki
- Bluzy/sweterki – 3 sztuki
- Kombinezon – 1 sztuka
PIELĘGNACJA:
- Pieluchy flanelowe – 4 sztuki
- Pieluchy tetrowe – 10 sztuk
- Ręczniki – 2 sztuki
- Podkład do przewijaka – 2 sztuki
- Pieluchy „1”
- Chusteczki nawilżane
- Płyn do kąpieli
- Maść do smarowania pupy przeciwko odparzeniom
- Krem chroniący buzię przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (UV, mróz, chłód, wiatr)
- Waciki – płatki
- Miękka szczotka do włosków
- Aspirator do noska
- Termometr do mierzenia temperatury wody
- Nożyczki do paznokci – z zaokrąglonymi końcówkami
- Proszek do prania dla niemowląt
- Wanienka
- Octenisept do pielęgnacji pępka i dezynfekcji
- Sól fizjologiczna do przemywania oczu
- Witamina D
AKCESORIA:
- Pościel 2 sztuki + prześcieradła (nie na początku ale później się przydadzą).
- Kocyk 2 sztuki
- Rożek
- Butelki do karmienia 125ml – 2 sztuki + smoczki do butelek (z najmniejszą dziurką)
- Smoczki uspokajające – 2 sztuki
- Laktator
- Pojemniki do przechowywania pokarmu
- Przewijak
- Wózek
- Fotelik samochodowy
- Łóżeczko
Powyższe rzeczy z listy miałam zakupione jeszcze przed porodem i w zasadzie większości z nich używam obecnie. Dopiero później przydatne będą takie gadżety jak: karuzela do łóżeczka (noworodek i tak na początku nie zwraca na nią uwagi), bujaczek, czy mata edukacyjna. Są to więc te rzeczy z listy wyprawkowej, z którymi można spokojnie poczekać.
Skompletowanie wyprawki to duży wydatek i obciążenie dla domowego budżetu. Z tego powodu warto rozpocząć planowanie nieco wcześniej i śledzić promocje i okazje.
A jak wyglądała Twoja wyprawka? Co Ci się przydało a co okazało się zbędne?
ja mam z adamexu akurat model vicco, ale cenowo są porównywalne z barlettą z tego co pamiętam. obydwa modele bardzo fajne jak dla mnie. na vicco zdecydowałam się z uwagi na żelowe koła.
Myślę, że śmiało możesz kupić Barlettę. Ma ją też moja siostra i wiem, że sobie chwali. A przy zakupie nawet mówiła że koniec końców wcale dużo za nią nie płaciła.
my też daliśmy radę bez przewijaka. Akurat mam fajną szeroką komodę, którą wykorzystaliśmy do tego, oczywiście z dobrymi podkładkami i matami 😉 a powiedzcie mi moje drogie, kiedy kupować wózek dla dziecka. Przed czy po porodzie?? I jakie modele warto wziąć pod uwagę?? Koleżanki z pracy polecały mi głównie Barlettę adamexu. Miała któraś z Was może?? chciałabym coś właśnie 2w1.
Wyprawka dla noworodka to nie lada wyzwanie! Nie zdawałem sobie sprawy ile potrzebnych jest przedmiotów :). Jeżeli dołożymy do tego pierwsze zabawki edukacyjne m.in. czarno – białe karuzele, gryzaki, maty, dekoracje pokoiku to miesiąc zakupów gwarantowany.
Poradziłam sobie bez przewijaka. Butelki i laktorol kupiłam ale szczęśliwie nie były mi potrzebne. Rożek kupiłam ale wg mnie to strata pieniędzy.
Dziękuje Aniu za inspiracje! U nas ten dzień za 4 mc ale już sie szykujemy. Nie znalam tej stronki z rabatami ale juz mi sie podoba 🙂
Pozdrawiam i prosze trzymaj za mnie kciuki!!!
całuski monia <3 <3
Trzymam kciuki za was <3
Pozdrawiam, ania
Na pierwsze zakupy zestaw naprawdę fajnie ułożony. Co do ciuszków, to będzie oczywiście niewielkie zróżnicowanie dla rodziców dzieci „letnich” i rodziców dzieci „zimowych” – tym pierwszym oczywiścię zazdroszczę :). Pozdrawiam.
Powiedziałabym, że to taka super baza na początek potem dochodzi jeszcze milion innych rzeczy na które trzeba ponieść spore koszty. Ale na start super wszystko usystematyzowane i podzielone.