Jak radzić sobie z oparzeniem słonecznym u dziecka?

Oglądając prognozę pogody z niecierpliwością wyczekujemy informacji o nadchodzących słonecznych dniach w naszej okolicy. Słoneczna pogoda nastraja nas pozytywnie i to z nią wiążemy nasz wolny czas z dziećmi. Bardzo często jednak zapominamy, że skóra naszego dziecka jest cieńsza od naszej – co skutkuje, większym zagrożeniem oparzenia słonecznego. Na pewno słyszałaś lub czytałaś, że najlepszym sposobem jest unikanie słońca pomiędzy godzinami 11-15, używanie kremów z filtrem przed każdym wyjściem na dwór itp. Z doświadczenia wiem, że ciężko jest nakłonić dziecko by bawiło się pod parasolem, w namiociku lub w cieniu.

Jak zatem postępować gdy na skórze Twojego dziecka pojawi się zaczerwienienie (zwykle pojawia się 2-3 godzin po zejściu ze słońca)? Dziecko może być marudne, kapryśne, narzeka na ból – wtedy możesz być pewna że masz do czynienia z poparzeniem słonecznym – musisz zareagować natychmiast sposobami domowymi lub wybrać te z apteki.

Czego nie robić!!!

1.NIE smaruj tłustymi kremami, oliwkami itp. – skóra musi oddychać ( musi wyparować nagromadzone ciepło) a te specyfiki to uniemożliwiają i dodatkowo podrażniają skórę zwiększając ból.
2. NIE rób okładu z lodu, nie kąp dziecka w zimnej wodzie – może dojść do szoku termicznego,  pod wpływem zimna możesz uszkodzić naskórek, który jest bardzo wrażliwy.

Poparzona skóra dziecka – co robić?

1. Ochładzamy ciało – robimy chłodne okłady z wody i przykładamy do skóry dziecka. Powtarzamy czynność jak tylko np. gaza, ręcznik, chusteczka, stanie się ciepła. Możesz zauważyć, że dziecko ma dreszcze jest to normalna reakcja na przegrzanie organizmu.
2. Łagodzimy poparzenie skóry:

Domowe sposoby:

a) wyciśnięty sok z ogórków albo aloesu mieszamy z jogurtem naturalnym. Nakładamy na skórę dziecka (delikatnie) i czekamy 20 min. Po tym czasie zmywamy letnią wodą.

b) zsiadłe mleko, maślanka, kefir nakładamy na poparzoną skórę i zostawiamy do wchłonięcia, następnie nakładamy kolejną warstwę.

Specyfiki z apteki:

a) pianka łagodząca skutki poparzeń np. Panthenol Plus, Pantenol Kids;

b) środek przeciwbólowy ( jeżeli dziecko płacze i narzeka na ból );

c) balsamy mleczka po opalaniu (najlepiej, żeby zawierały alantoinę, lanolinę, D-pantenol oraz witaminę E – składniki te przynoszą ulgę i ukojenie oraz pobudzają procesy naprawcze skóry.)

Young boy having sunscreen applied

Oparzenie słoneczne – gorączka i pęcherze

Jeżeli Twoje dziecko poparzyło słońce a Ty zauważyłaś że pojawiły się pęcherze i dziecko ma nudności i gorączkę – koniecznie skontaktuj się z lekarzem – mogą to być pierwsze symptomy udaru słonecznego. Stosuje się wtedy leki, maści i preparaty przyśpieszające gojenie się skóry.

Czas poparzenia

Zwykle kolejnego dnia dziecko powinno poczuć znaczna ulgę. Gdyby jednak po 2-3 dniach się nie polepszyło, a dziecko dostałoby pęcherzy należy zgłosić się do lekarza.

Ważne !!!
To prawda, że słonce jest potrzebne do syntezy ważnej dla zdrowia witaminy D – ale wystarczy 15 min przebywania na słońcu, by organizm wyprodukował ja w wystarczającej ilości.

A czy Ty spotkałaś się z oparzeniem słonecznym u dziecka? Co mogłabyś doradzić jeszcze innym mamom? Jak postępować?

Jak radzić sobie z oparzeniem słonecznym u dziecka?
5 (100%) 2 głosów

Udostępnij:

14 comments

  1. Bardzo dobre rady,część już sam sprawdzałem,zawsze gdzieś się człowiek zapomni i wieczorem gorączka hehe.Zsiadłe mleko zawsze pomaga,szybko wyciąga 🙂

  2. Teraz już będę wiedział jak zachować się tak aby moje dzieci nie oparzyły się! Świetne informacje szczególnie, że rozpoczęły się wakacje!:)

  3. Dzięki wyciągowi z ogórka, maślance czy świeżych ziemniaków szybko złagodzisz ból i uczucie pieczenia towarzyszące oparzeniom.

  4. Bardzo dobre porady. Na pewno się przydadzą.

  5. Ciekawy artykuł. Pewnie niejeden (w tym ja) zrobiłby jedną z rzeczy, o której napisano by nie robić. Rady do stosowania nie tylko u dzieci, prędzej czy później każdy się sparzy.

  6. Moim zdaniem, jeżeli chodzi o poparzenia słoneczne, to bardzo ważne jest to by próbować im przede wszystkim zapobiec, by uniknąć potem bólu i cierpienia 🙂 Filtry, maści zawsze pomogą, ale głównie powinniśmy myśleć by później nie żałować zbyt długiego pobytu na słońcu ^^

  7. U mnie się sprawdza maślanka albo dużo mleczka nawilżającego 🙂 Ale musze wypróbować inne sposoby które opisałaś.

  8. Bardzo przydatny artykuł, zaraz będę wypróbowywał pierwszy sposób bo właśnie chrześniak się opalił za mocno i cały czerwony. Super że tak dokładnie wszystko opisane

  9. Zdecydowanie przyda się w te wakacje. Wylot do Chorwacji już niedługo. Bardzo rzetelny wpis. Dzięki!

    1. Bardzo się cieszę, że okazał się przydatny :). Pozdrawiam.

  10. U nas wystarczało zsiadłe mleko i na drugi dzień było OK!

    Świetny wpis Aniu!

  11. No wyczerpałaś temat. Trafiłaś, bo za tydzień wylatujemy na wakacje. Przyda sie 🙂

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.