Cudowna miękkość, delikatność i magia dotyku – tak opisałabym kaszmir. Noszę kaszmirowy sweter od kilku tygodni i jestem nim zachwycona!
Dopiero jak zaczęłam nosić sweter z tego rodzaju wełny, odkryłam jak ciepło i przytulnie można się czuć. Kaszmir jest znany od wieków. Podobno już w starożytnym Rzymie sprowadzano go z Chin, jednak dopiero kilka stuleci później wszedł na stałe na salony. Wystarczy wyobrazić sobie angielskiego, eleganckiego dżentelmena z XX wieku… jest ubrany właśnie w sweter z kaszmiru!
Czym jest kaszmir?
Wiele osób myśli, że kaszmir pochodzi z Indii i Pakistanu, a swoją nazwę zawdzięcza krainie geograficznej, która się tam znajduje. To nie jest prawda. Kaszmir to nic innego jak rodzaj wełny, pozyskiwanej od jednej z ras kóz. Mieszkają one na płaskowyżach u stóp Himalajów. Niskie temperatury i trudne warunki pogodowe sprawiają, że zwierzęta te mają wyjątkową sierść – bardzo ciepłą, ale jednocześnie delikatną. Gdy przychodzi wiosna, zrzucają ją. To właśnie ona daje początek każdemu produktowi z kaszmiru.
Zebrana wełna jest prana, suszona, a następnie farbowana. Jest jej bardzo mało, bo jedna koza daje jedynie ok. 150g wełny. To sprawia, że kaszmir jest towarem wyjątkowym.
Pielęgnacja kaszmiru
Z przędzy tka się (ręcznie lub maszynowo) ubrania i szale. To wspaniałe rzeczy, zarówno pod względem estetyki jak i klasy. Wymagają więc nieco innej pielęgnacji niż tradycyjne swetry.
Przede wszystkim trzeba je prać w niższej temperaturze: maksymalnie 20°C. Zaleca się zazwyczaj pranie ręczne, ale można je również wrzucić do pralki na program do prania wełny lub tkanin delikatnych. Nie wolno stosować agresywnych detergentów – najlepiej sprawdza się… zwykły szampon dla dzieci.
Ja robię tak, że nalewam chłodnej wody do miedniczki, robię pianę z szamponu a potem płukam w tym sweter. Wymieniam wodę na czystą dotąd, dopóki jest widoczna piana. Potem rozkładam sweter na ręczniku i delikatnie odciskam. Nadaję mu właściwy kształt i zostawiam żeby wysechł.
Prawdziwy kaszmir
To, czego nauczyłam się posiadając sweter i szal z kaszmiru, to konieczność zwrócenia uwagi na jakość. To niesamowite jaka jest różnica! Kaszmir, żeby zachować właściwości, musi mieć odpowiednie parametry. Ostatnio dowiedziałam się, że mierzy się nawet grubość włókien. Produkty wykonane w 100% z wysokiej jakości wełny są oznaczone logiem Pure Cashmere.
Trzeba uważnie czytać metki, bo czasami używa się domieszek innych materiałów (np. jedwabiu). Na pierwszy rzut oka wydaje się że to to samo, ale szybko okazuje się że ubrania nie mają już takich właściwości jak czysty kaszmir. Można również trafić na podróbki, wykonane ze sztucznych włókien. Dlatego też warto kupować w sprawdzonych miejscach, mających wyroby z wiarygodnych źródeł. Ja swój sweter i szal otrzymałam od sklepu MAHOGANY.PL . Sklep ten jest gwarancją, że kupowany szal czy sweter mają w składzie jedynie czysty kaszmir o odpowiedniej jakości, pochodzący od himalajskich kóz.
Kiedy pierwszy raz dotknęłam kaszmirowy sweter to było niesamowite uczucie, cudowna miękkość, lekkość; tkanina jakby otulała moją dłoń.
Nigdy, naprawdę przenigdy nie miałam czegoś takiego na sobie.
Pierwsze wrażenie? Jakby spłynęła na mnie jakaś cudowna miękkość. Sweter dosłownie ułożył się na moim ciele, głaskał go. Poczułam się jak dawniej, jak wtedy gdy byłam mała i moja mama mnie przytulała. Ciepło. Bezpiecznie. Delikatnie. To było cudowne wrażenie. Wracało do mnie za każdym razem gdy go zakładałam.
Kaszmirowy szal. Cieplusieńki, miły w dotyku, przyjemny dla skóry twarzy. Było cudownie się w niego owinąć, gdy na zewnątrz wiatr i mróz. Pokochałam wyroby z kaszmiru zwłaszcza o tej porze roku.
Wiem, nie są to tanie rzeczy, ale przecież wszyscy to wiemy – jakość kosztuje. I warto w nią zainwestować, bo dobrze pielęgnowany sweter z kaszmiru służy latami. To naprawdę doskonała inwestycja. I to nie tylko dla tych, którzy cenią sobie dobrej jakości ubrania, ale przede wszystkim dla zimowych zmarzluchów!
Dla mnie, skromnej emerytki, kaszmir to liksus ale taki sweterek kupię sobie. I już!!!
Piękna kobieta!
Chyba będę musiała sobie sprawić kaszmirowy sweter ?
Jest bardzo cieplutki :), mimo, że jest cienki. Ten mój model :).