Ile mamy czasu na rejestrację dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego?

Fakt urodzenia dziecka należy zgłosić w Urzędzie Stanu Cywilnego w ciągu 14 dni od dnia urodzenia.

1. Do zgłoszenia urodzenia dziecka są obowiązani:
1) ojciec dziecka albo matka, jeżeli jej stan zdrowia na to pozwala, albo inna osoba obecna przy porodzie;
2) lekarz albo położna.
2. Jeżeli urodzenie dziecka nastąpiło w zakładzie opieki zdrowotnej, do zgłoszenia urodzenia jest obowiązany zakład opieki zdrowotnej.

Ile mamy czasu na rejestrację dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego?
Zagłosuj na ten post

Udostępnij:

10 comments

 1. Witam serdecznie, mam pytanie. Moje dziecko urodzilo sie poza Polska, juz 8 miesiecy temu i w ogole nie rejestrowalam jego urodzin w Polsce, ma ono numer ubezpieczenia panstwa narodzin i tutaj karte identyfikacji. Czy powinnam jako obywatelka Polski zarejestrowac dziecko dodatkowo w Polsce? Czy to ze nie jest jeszcze zarejestrowane – powoduje jakies konsekwencje prawne? Czy przysluguja mi swiadczenia typu becikowe i 500 plus w takiej sytuacji? pozdrawiam i ogromnie z gory dziekuje za odpowiedz, m.

  1. Czyli rozumiem, że na stałe przebywa Pani za granicą tak?

   1. Tak, póki co mieszkamy za granicą, ale za rok przeniesiemy się do Polski z kolei, poza tym często przyjeżdżamy do Polski – bo mam tutaj mieszkanie.

    1. Pani Magdo, może pani zarejestrować dziecko w Polsce. Musi pani jednak zabrać dokument potwierdzający urodzenie dziecka w innym kraju. Nie ma najmniejszego problemu, nawet jeśli mieszka pani za granią może pani dziecko zarejestrować w Polsce. Może się to odbyć tez za pomocą pełnomocnika.

 2. Witam , proszę o pomoc. Moje dziecko jutro dnia 07/08/2014 skończy miesiąc , i nie jest jeszcze zarejestrowane w USC bo mieliśmy problem z dowodem. Czy po tym czasie będziemy mieć problem żebym zarejestrować naszą córkę? PS. nie jesteśmy po ślubie, a ojciec dziecka zgubił dowód, dzisiaj dopiero odebrał. i nie mogę jechać sama tego załatwić …

  1. Na zarejestrowanie dziecka w USC jest 14 dni od jego urodzenia. Jeśli nie zrobi się tego w terminie, wtedy akt urodzenia dziecka zostanie sporządzony z urzędu.
   Ustawa – Prawo o aktach stanu cywilnego mówi bowiem:
   Art. 50

   2.Jeżeli przy sporządzaniu aktu urodzenia rodzice nie dokonali wyboru imienia (imion) dziecka, kierownik urzędu stanu cywilnego wpisuje do aktu urodzenia jedno z imion zwykle w kraju używanych, czyniąc o tym stosowną wzmiankę dodatkową.
   Art. 51.

   1. Rodzice dziecka mogą w ciągu 6 miesięcy od daty sporządzenia aktu urodzenia złożyć kierownikowi urzędu stanu cywilnego pisemne oświadczenie o zmianie imienia (imion) dziecka wpisanego do aktu w chwili jego sporządzenia. Przepis art. 50 ust. 1 stosuje się odpowiednio.

   2. O zmianie imienia (imion) wpisuje się do aktu urodzenia dziecka wzmiankę do- datkową.

   Zadzwoń do swojego USC i zapytaj o Twoją sprawę. Nie otrzymałaś żadnego wezwania z USC?

 3. Witam. Proszę o pomoc. Byłam dowiadywać się w USC na ten temat ale pani która ze mną rozmawiała była na tyle „wyluzowana” że aż zgłupiałam.
  Chodzi o to,że wraz z partnerem nie mamy ślubu więc obowiązek rejestracji przypada na nas dwóch.Byłam się dowiedzieć czy ewentualnie wcześniej może podpisać papiery stwierdzające,że jest on ojcem dziecka dlatego,że on pracuje za granicą i nie wiem czy zdąży zjechać na czas porodu-nawet w ciągu tych dwóch tygodni.Wszędzie na internecie jest wspomniane o 2 tygodniach,nawet w gablotce w USC (której nie zauważyłam,dopiero po wyjściu) jest to tak opisane,natomiast pani powiedziała „spoko,luzik, macie miesiąc”.No to jak to w końcu jest.2tygodnie czy miesiąc?

  1. Witaj Nastka,

   Zgodnie z ustawą Prawo o Aktach Stanu Cywilnego urodzenie dziecka należy zgłosić w ciągu 14 dni od dnia urodzenia. W twoim przypadku masz 3 opcje.

   1. Uznanie ojcostwa Twojego partnera przed konsulem (piszesz, że przebywa za granicą)
   W razie uznania ojcostwa przed konsulem, konsul sporządza protokół przyjęcia oświadczenia o uznaniu i przesyła go niezwłocznie do urzędu stanu cywilnego, o którym mowa w art. 14 ust. 2. Ustawy.
   2. Uznanie dziecka przed sporządzeniem aktu urodzenia
   Jeżeli uznanie dziecka przez ojca następuje przed sporządzeniem aktu urodzenia lub dotyczy dziecka poczętego, lecz nieurodzonego, treść oświadczenia wpisuje się do księgi urodzeń.
   3. Uznanie dziecka po sporządzeniu aktu urodzenia
   Jeżeli uznanie dziecka następuje po sporządzeniu aktu urodzenia, do aktu takie-go wpisuje się wzmiankę dodatkową o uznaniu i zmianie nazwiska dziecka, stosownie do przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

   Uznanie ojcostwa następuje, gdy mężczyzna, od którego dziecko pochodzi, oświadczy przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, że jest ojcem dziecka, a matka dziecka potwierdzi jednocześnie albo w ciągu trzech miesięcy od dnia oświadczenia mężczyzny, że ojcem dziecka jest ten mężczyzna.
   Kierownik urzędu stanu cywilnego wyjaśnia osobom zamierzającym złożyć oświadczenia konieczne do uznania ojcostwa przepisy regulujące obowiązki i prawa wynikające z uznania, przepisy o nazwisku dziecka oraz różnicę pomiędzy uznaniem ojcostwa a przysposobieniem dziecka.

 4. mam pytanie. obecnie jestem i mieszkam w Irlandi Północnej,jestem w 15 tyg ciazy i tez tutaj urodze dzicko,chcialabym takze aby moje dzicko mialao obywalelstow polskie i miało nadany pesel. ile czau mam na przyjazd do polski i zalatwienie tych spraw ,jakie dokumenty są potrzebne i ile sie czeka na pesel? z gory dzikuje za odpowiedz. pozdrawiam 🙂

  1. Witaj Beata,

   Tak naprawdę w Twoim przypadku nie będziesz musiała przyjeżdżać do Polski, żeby to załatwić. Rejestrację dziecka w Urzędzie Stan Cywilnego jak i nadanie pesel załatwisz za pośrednictwem konsulatu w Irlandii. Całą procedurę jak to zrobić opiszę w osobnym artykule i dodam jutro na bloga wówczas będziesz miała opisane co robić krok po kroku.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.