Jakie zmiany w becikowym od 1 stycznia 2013 r. ?

becikowe

Drogie mamy koniec z becikowym dla każdego. Od 1 stycznia 2013 r. prawo do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka (tzw. becikowego), jest uzależnione od kryterium dochodowego, które  wynosi 1922 zł netto miesięcznie w przeliczeniu na osobę w rodzinie. Powyższe zmiany wynikają z ustawy z dnia 12 października 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych, która w dniu 15 listopada 2012 r. została opublikowana w Dzienniku Ustaw (poz. 1255).

Wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego – w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Wniosek złożony po terminie organ właściwy pozostawia bez rozpoznania.

Jednorazowa zapomoga nie przysługuje, jeżeli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie z tytułu urodzenia dziecka, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Zapomoga, o której mowa przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu. Pozostawanie pod opieką medyczną potwierdza się zaświadczeniem lekarskim lub zaświadczeniem wystawionym przez położną

Jakie dokumenty będą potrzebne:

 • wniosek o przyznanie świadczenia ( do pobrania najlepiej w odpowiednim urzędzie np. gminy lub miasta)
 • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka
 • kopię dokumentu tożsamości rodziców dziecka
 • zaświadczenie lekarskie informujące o tym, że kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu,
 • oświadczenie, że drugi z rodziców nie pobrał świadczenia,
 • oświadczenie członków rodziny o wysokości dochodów za rok poprzedzający rok złożenia wniosku (lub: dokument potwierdzający uzyskanie lub utratę dochodu, zaświadczenie lub oświadczenie o wysokości składki zdrowotnej, zaświadczenie lub oświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego – jeśli o wsparcie ubiega się osoba będąca właścicielem takiego gospodarstwa)

 

Jakie zmiany w becikowym od 1 stycznia 2013 r. ?
Zagłosuj na ten post

Udostępnij:

12 comments

 1. Witam 😉 mam pyt odnosnie oswiadczenia o wysokosci dochodow za poprzedzajacy rok. Skad go wziasc?

 2. Mam pytanko: czy kwota 1922 zł jest brutto czy netto?? Pozdrawiam

 3. witaj aga, tak nowo narodzone dziecko jest liczone jako członek rodziny. Musicie policzyć też waszego małego szkraba 🙂

 4. a jeśli chodzi o kryterium dochodowe to czy nowo narodzone dziecko też jest liczone jako członek rodziny, czy np.jeśli to nasze pierwsze dziecko to czy do przeliczenia dochodu liczę się tylko ja z mężem, czy też mały szkrab??

 5. Witam. co jeśli zaczęłam chodzic do ginekologa dopiero właśnie w 10 tygodniu ciąży. napisze mi i normalnie przyjmą ??

  1. Tak, otrzymasz bez problemu. Lekarz wyda Ci takie specjalne zaświadczenie. Nazywa się ono formalnie: Zaświadczenie potwierdzające pozostawanie kobiety pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu, uprawniające do dodatku z tytułu urodzenia dziecka. Załatw sobie to jeszcze przed porodem.

   1. Dziękuję za pomocne rady 🙂 i miłe słowa 🙂

 6. Dziękuję bardzo za odpowiedź:)

 7. co zrobić jeżeli w 8 i 9 tygodniu ciązy byłam u innego lekarza? a od 12 dopiero zaczęłam chodzić stale do lekarki prowadzącej? czy takie zaświadczenie może wystawić tylko ona czy muszę iść i do tego pierwszego lekarza?

  1. Porozmawiaj z nowym lekarzem ja miałam podobnie i nowy lekarz wypisał mi że chodziłam do niego od 10 tygodnia ( Nie ma z tym problemu tylko musisz poprosić)

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.