Urlop macierzyński 2013r

Ostatnio głośno było w telewizji na temat nowych przepisów dotyczących urlopu macierzyńskiego, które wchodzą w życie z dniem 1 września 2013 roku.

Dla mnie przyszłej mamy, której termin porodu przypada na czerwiec tego roku 🙂 ma to niebagatelne znaczenie.  W moim przypadku urlop macierzyński jest bardzo korzystny bowiem wydłuża się on do 12 miesięcy. Jestem zatrudniona na umowę o prace na czas nieokreślony. Urlop macierzyński przysługuje mi w wymiarze 20 tygodni (przypadek urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie), bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego przysługuje mi urlop dodatkowy, którego wymiar z dniem 1 września 2013 r. będzie wynosić do  6 tygodni. Co więcej bezpośrednio po wykorzystaniu pełnego wymiaru urlopu dodatkowego będzie przysługiwał mi urlop rodzicielski w wymiarze do 26 tygodni. Zatem łączny wymiar tych urlopów wyniesie 52 tygodnie (dotyczy urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie).

Dobrą wiadomością jest, że będzie możliwość dzielenia urlopu dodatkowego macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego między oboje rodziców. Bowiem  projekt nowelizacji Kodeksu Pracy zakłada iż taka regulacja powinna sprzyjać częstszemu podejmowaniu obowiązków związanych z opieką nad małym dzieckiem przez ojca dziecka, zgodnie z decyzją obojga rodziców, podejmowaną z uwzględnieniem ich sytuacji rodzinnej, a także zawodowej. Wydłużenie okresu płatnych urlopów związanych z opieką nad małym dzieckiem nie służy zatem wydłużeniu okresu nieobecności w pracy pracownicy-matki dziecka, ale przede wszystkim ma umożliwić rozłożenie w dłuższym okresie czasu obowiązków rodzicielskich na oboje rodziców dziecka.

Zgodnie z nowymi przepisami aby skorzystać z urlopu macierzyńskiego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego, należy zgłosić taką chęć przynajmniej na 14 dni przed planowaną datą porodu – wówczas za cały okres urlopu otrzymasz 80% pensji. Jeśli tego nie zrobisz, przez pierwsze pół roku będziesz otrzymywać 100% świadczenia. Jeżeli jednak w tym czasie zdecydujesz, że chciałabyś wydłużyć urlop o kolejne pół roku, jest to możliwe, jednak będziesz przez drugą część urlopu otrzymywać 60% pensji. (Źródło -Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (projekt z dnia 8 listopada 2012 r.)

Wymiar urlopu macierzyńskiego i dodatkowego uzależniony jest od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie dlatego warto sprawdzić to  w projekcie ustawy. Należy przeczytać jak zmiany przepisów odnoszą się do twojego indywidualnego przypadku. Polecam odwiedzić stronę Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (link http://www.mpips.gov.pl/) , są tam umieszczone:
•  Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (projekt z 13 lutego 2013 r.)
• Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (projekt z dnia 8 listopada 2012 r.)

Kobietom, które urodziły przed 17 marca 2013 roku, tzw. Mamy I kwartału nie przysługuje roczny urlop macierzyński. W ich przypadku obowiązują stare przepisy i przysługuje im 20 tygodni urlopu macierzyńskiego oraz opcjonalnie 4 tygodnie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Kwestia ta nadal jednak pozostaje sporna i mamy pierwszego kwartału nadal walczą o to aby wszystkie dzieci urodzone w 2013 roku były objęte jednolitymi przepisami.

Urlop macierzyński 2013r
Zagłosuj na ten post

Udostępnij:

8 comments

 1. Witam mam prośbę czy można dostac wzór o wniosek do pracodawcy o udzielenie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze? pozdrawiam

  1. Odpowiedź dla Ala. Wnosek ma przybrać formęzwykłego podania.
   Wniosek o dodatkowy urlop macierzyński.
   O dodatkowy urlop macierzyński można wystąpić na dwa sposoby:

   Nie później niż 14 dni po porodzie (co oznacza możliwość wnioskowania w dowolnym terminie jeszcze przed narodzinami dziecka) pracownica może złożyć jeden wspólny wniosek o udzielenie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze a bezpośrednio po nim urlopu rodzicielskiego, również w pełnym wymiarze.
   To rozwiązanie adresowane dla tych osób, które od razu zdecydują się na wykorzystanie po urlopie macierzyńskim: podstawowym i dodatkowym nowego urlopu rodzicielskiego.

   Wniosek o dodatkowy urlop macierzyński można też złożyć w trakcie korzystania z podstawowego urlopu macierzyńskiego, w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem takiego urlopu.

   W przypadku złożenia wniosku o dodatkowy urlop macierzyński w trakcie korzystania z podstawowego urlopu macierzyńskiego trzeba podać w nim termin zakończenia podstawowego urlopu macierzyńskiego.
   Jeśli natomiast dodatkowy urlop macierzyński będzie wykorzystywany w dwóch częściach, wówczas we wniosku trzeba określić również termin zakończenia pierwszej części urlopu oraz liczbę tygodni jakie ta część obejmuje.

   Jak napisać takie wnioski?

   W przypadku złożenia dwóch wniosków w jednym piśmie należy:

   w części pisma, która dotyczyć będzie wniosku o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego określić termin zakończenia podstawowego urlopu macierzyńskiego,

   ​w części pisma, która zawierać będzie wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego określić termin zakończenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego,

   ponadto pracownica wnioskująca o urlop rodzicielski musi dołączyć do takiego wspólnego wniosku również swoje pisemne oświadczenie o braku zamiaru korzystania z tego urlopu przez ojca dziecka, albo o okresie, w którym zamierza on korzystać z tego urlopu w czasie wymienionym we wniosku.

   Trzeba przy tym pamiętać, że wnioskując o dodatkowy urlop macierzyński oraz urlop rodzicielski już po upływie 14 dni od porodu, z urlopów takich nie będzie można zrezygnować, ani w całości ani w części.
   Warto zatem rozważyć, czy nie będzie praktyczniejszym rozwiązaniem złożenie dwóch odrębnych wniosków i zdecydowanie w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego, czy chce się korzystać z urlopu rodzicielskiego a jeśli tak, to w jakim wymiarze.

   Czy istnieją wzory wniosków jakimi należy się posługiwać przy ubieganiu o zasiłek macierzyński za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych?

   Nie, obowiązujące przepisy nie zawierają wzorów wniosków o wypłatę zasiłków macierzyńskich – ani za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego ani za okres urlopu rodzicielskiego. A zatem wnioski te mogą mieć dowolną pisemną formę, ważne, żeby zawierały datę oraz podpis wnioskodawcy.
   Osoba zainteresowana może również, o ile zechce, skorzystać z opcji wypełnienia „Wniosku o zasiłek macierzyński za dodatkowy okres” w formie elektronicznej, dostępnego na stronie http://www.zus.pl.

 2. Czy takie same zasady obowiązują przyszłe mamuśki, które są zatrudnione na podstawie umowy zlecenia? oczywiście z pełnymi składkami…

  1. Urlop macierzyński przysługuje tylko kobietom pracującym, ale zasiłek macierzyński wszystkim matkom, które w trakcie porodu miały opłaconą składkę chorobową. Oznacza to, że mogą z niego skorzystać także kobiety zarabiające w oparciu o umowę zlecenie, które dobrowolnie zgodziły się odprowadzać składkę chorobową do ZUS, a także matki pracujące na własnej działalności gospodarczej. W tym wypadku zasiłek wyniesie 80 proc. średniego przychodu za ostatnie 12 miesięcy.

 3. a ja chciałabym wiedzieć gdzie mam zglosic urlop macierzynski jezeli mam wlasna dzialalność..

  1. Należy zgłosić do Twojego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 4. Ministerstwo wyjaśnia, że:

  W jakim przypadku będzie można pobierać zasiłek macierzyński w wysokości 80%?

  Zasiłek w takiej wysokości będzie przysługiwać jeśli nie później niż 14 dni po porodzie zadeklaruje się chęć wykorzystania wszystkich 52 tygodni urlopu związanego z narodzinami dziecka.

  Jak się o niego ubiegać?
  Nie później niż 14 dni po porodzie należy złożyć pisemny wniosek do pracodawcy
  o udzielenie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po nim – urlopu rodzicielskiego, również w pełnym wymiarze.

  Także o taki urlop roczny można napisać również wniosek po porodzie, masz na to wówczas 14 dni. Zgłasza się pisemny wniosek o udzielenie tego urlopu do pracodawcy.

 5. czy ten fakt o wyborze długości urlopu macierzyńskiego należy zgłosić przynajmniej na 14 dni przed planowaną datą porodu – wówczas za cały okres urlopu otrzymasz 80% pensji, należy zgłosić w miejscu zatrudnienia?

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.