Jakie witaminki dla maluszka?

Dzisiaj pościk na temat witaminek dla maluszka :). Przy wypisie ze szpitala zostałam poinformowana o istocie podawania Natalii witaminek D i K a także o ilości ich dawkowania. Jeśli mogę coś doradzić mamom oczekującym na przyjście dzidziusia, to warto kupić je jeszcze przed porodem i mieć przygotowane w apteczce. Będziesz musiała podać witaminkę D już na drugi dzień od przyjazdu ze szpitala. Z kolei witaminkę K od 8 doby życia noworodka.

Witamina D jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Pomaga w utrzymaniu zdrowych kości i zębów oraz w prawidłowym wchłanianiu i wykorzystywaniu wapnia i fosforu. Niedobór witaminy D u niemowląt i dzieci może prowadzić do krzywicy – nieprawidłowego formowania się kości i zębów.

Każdy niemowlaczek po urodzeniu powinien otrzymywać witaminkę D. Jej ilości są tutaj ustalane w zależności od sposobu karmienia.
Dzieci karmione piersią wymagają suplementacji w dawce 400IU/dobę, ponieważ mleko mamy niestety nie zawiera tej witaminy. Maluszki karmione mlekiem modyfikowanym również powinny otrzymywać taka dawkę, ale w ich przypadku bierze się pod uwagę ilość witaminy znajdującą się w mleku modyfikowanym. Nie ma potrzeby suplementacji jeżeli w ciągu doby zjada ok. 1000 mleka początkowego albo 700-800 ml mleka następnego. W przypadku maluszków karmionych mieszanie czyli pierś i mleko modyfikowane dawkę witaminy ustala pediatra.

Sposób podania:
Witaminkę wyciskamy bezpośrednio na język maluszka zachowując ostrożność, żeby się nie zakrztusił. Można ją również wycisnąć na łyżeczkę i podać.

Witamina K przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi. Jej niedobór, występujący szczególnie u noworodków i niemowląt do ukończenia 3-go miesiąca życia, może prowadzić do wystąpienia krwawienia zwanego chorobą krwotoczną noworodków.

Podaje się ją noworodkom od 8 doby życia i niemowlętom do ukończenia 3-miesiąca życia.

Podajemy tak samo jak witaminkę D.

A wy drogie mamy jak długo podawałyście dzieciom witaminkę D?

Jakie witaminki dla maluszka?
Zagłosuj na ten post

Udostępnij:

5 comments

  1. Pamiętajcie aby witamina k i d nie miały w składzie olejku kokosowego bo on powoduje kolki u maluszków

  2. Jestem młodą mama i równiez podaje witaminkę D, robię to bezpośrednio do buzi mojego maluszka. Po prostu trzeba uważać żeby się nie wyślizgło opakowanie i wszystko 😀

  3. Witam!
    Bron boze nie podawajcie samej witaminy jesli dziecko sie zachlysnie nie uratujemy go poniewaz taki bobasek sam nie jest w stanie odkrztusic gdyz witamina jest bardzo tlusta ja podawalam zawsze z mlekiem mozna go sobie troszke spuscic i dodac witaminke dziecko nawet chetniej wypije:) a witamina dobrze sie rozpusci poniewaz rozpuszcza sie w tlustych rzeczach pisze o tym bo w mojej miejscowosci byl taki przypadek i tylko dla tego ze karetka byla bardzo blisko bo dojechalala w ciagu 5min maluszka dalo sie uratowac;) sciagniecie troszke mleczka trwa tylko chwilke dzieki czemu macie pewnosc ze maluszkowi nic sie nie stanie:) pozdrawiam:*

  4. Ja podaję wit. D mojemu synkowi, za tydzień skończy 8 miesięcy. Zgodnie z zaleceniem mojego pediatry, mam ją podawać do ukończenia 3 latek.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.