Ministerstwo promuje urlop rodzicielski!!!

 

Zmiany przepisów dotyczące urlopu rodzicielskiego budzą wiele wątpliwości. Mnie nasuwa się masa pytań i zapewne innym rodzicom, których kwestia ta dotyczy również. Stąd też Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej postanowiło wyjść nam na przeciw i stworzyło portal o nazwie rodzicielski.gov.pl

Ma on za zadanie rozwiać nasze wątpliwości dotyczące urlopu rodzicielskiego i udzielić nam stosownych informacji na temat nowych przepisów.

Zgodnie z założeniami ustawa z dnia 28 maja 2013 roku ma wejść ostatecznie w życie 17 czerwca 2013 r., a nie jak wcześniej to komunikowano od 1 września 2013 r.

Uważam ten nowy portal za bardzo pomocne kompendium informacji. Jeśli nasuwają wam się wątpliwości spróbujcie poszukać odpowiedzi na tym portalu. Jest naprawdę bardzo pomocny! Na portalu umieszczone są informacje na tematy takie jak miedzy innymi:

 • Dodatkowy urlop macierzyński
 • Dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego
 • Dzielenie się rodziców opieką nad dzieckiem
 • Formy opieki nad dzieckiem w wieku do lat 3
 • Łączenie urlopu z pracą
 • Macierzyński urlop
 • Mama i jej uprawnienia
 • Ojcowski urlop
 • Pełny wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego
 • Pełny wymiar urlopu rodzicielskiego
 • Podstawowy urlop macierzyński
 • Rodzicielski urlop
 • Świadczenia dla rodziców
 • Tata i jego uprawnienia
 • Urlop związany z narodzinami dziecka
 • Wychowawczy urlop

Ponadto portal udzieli nam wyczerpujących odpowiedzi na pytania z 6 kategorii (urlop rodzicielski, mama, tata, rodzice adopcyjni, rodzic w pracy, żłobek i inne formy opieki).

Na stronie prowadzonej przez ministerstwo można również znaleźć tekst ustawy, kalendarz urlopu rodzicielskiego, wyszukiwarkę tematów, przydatne linki. Można również zadać pytanie pracownikom ministerstwa poprzez formularz kontaktowy lub e-mail dostępny na portalu.

Jeżeli kwestia nowych przepisów was dotyczy warto odwiedzić ten portal http://rodzicielski.gov.pl/

Znajdziecie tam masę przydatnych informacji. Postaram się publikować na blogu odpowiedzi na najbardziej popularne pytania dotyczące urlopu rodzicielskiego.

Zachęcam do odwiedzania portalu http://rodzicielski.gov.pl/

Piszcie o waszych doświadczeniach i wątpliwościach w komentarzach!

Ministerstwo promuje urlop rodzicielski!!!
Zagłosuj na ten post

Udostępnij:

8 comments

 1. Ciesze sie ze znalazlem twoja stronke, teraz jestem tu stalym gosciem, tylko troche ciezko bylo ja znalezc w google na podana fraze, trzeba ja lepiej wypozycjonowac. Podepnij sobie ja do systemu wymiany linkow i masz pozycjonowanie za darmo, ruch powinienen ci wzrosnac kilkakrotnie jak wbijesz sie na pierwsza strone googla.
  Wpisz sobie w google – seo stronka z seo poradami – tu jest wszystko opisane, napewno ci sie przyda
  pozdro

 2. Proszę powiedzcie mi,czy jeśli jestem na zwolnieniu lekarskim to jestem na urlopie macierzyńskim?? Matko ja się już gubię w tym wszystkim..

  1. Cześć Kamilo,

   Już Ci wyjaśniam. Z tego co piszesz to jesteś na zwolnieniu lekarskim do czego masz pełne prawo i wówczas otrzymujesz 100 % swojej pensji. Urlop macierzyński rozpocznie Ci się dopiero od dnia urodzenia dzidziusia. Obecnie jesteś na zwolnieniu lekarskim tylko i wyłącznie.

   Jeśli będziesz miała jeszcze jakieś pytania pisz!

 3. Witaj Aniu, tak naprawdę to główną zasadniczą różnicą jest to że, urlop macierzyński (w wymiarze 20 tygodni) przysługuje tylko i wyłącznie Tobie czyli mamie dziecka. Z kolei urlop dodatkowy macierzyński (w wymiarze do 6 tygodni) oraz urlop rodzicielski w wymiarze (26 tygodni) przysługuje zarówno Tobie jak i ojcu dziecka. Projekt nowelizacji Kodeksu Pracy zakłada iż taka regulacja powinna sprzyjać częstszemu podejmowaniu obowiązków związanych z opieką nad małym dzieckiem przez ojca dziecka, zgodnie z decyzją obojga rodziców, podejmowaną z uwzględnieniem ich sytuacji rodzinnej, a także zawodowej. Wydłużenie okresu płatnych urlopów związanych z opieką nad małym dzieckiem nie służy zatem wydłużeniu okresu nieobecności w pracy pracownicy-matki dziecka, ale przede wszystkim ma umożliwić rozłożenie w dłuższym okresie czasu obowiązków rodzicielskich na oboje rodziców dziecka.

 4. Czym dokładnie różni sie urlop macierzyński od rodzicielskiego.

 5. czy urlop macieszynski roczny bedzie trwał do konca tego roku czy zostaje roczny urlop do odwolania?

  1. Witaj Aniu,

   Nowe przepisy dotyczące rocznego urlopu wejdą ostatecznie w życie z dniem 17 czerwca 2013 r. i tak jak to ujęłaś będą obowiązywać do odwołania.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.