Pytania dotyczące nowego urlopu rodzicielskiego

Tak jak obiecałam przy okazji wpisu Ministerstwo Promuje Urlop Rodzicielski będę publikować na blogu od czasu do czasu nurtujące pytania dotyczące nowych przepisów, które wejdą w życie z dniem 17 czerwca 2013 r. Może któreś z nich będzie dotyczyło akurat Twojego indywidualnego przypadku!  Źródło: rodzicielski.gov.pl

Poniżej kilka z nich:

W jakim przypadku będzie można pobierać zasiłek macierzyński w wysokości 80%?

Zasiłek w takiej wysokości będzie przysługiwać jeśli nie później niż 14 dni po porodzie zadeklaruje się chęć wykorzystania wszystkich 52 tygodni urlopu związanego z narodzinami dziecka.

Jak się o niego ubiegać?
Nie później niż 14 dni po porodzie należy złożyć pisemny wniosek do pracodawcy
o udzielenie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po nim – urlopu rodzicielskiego, również w pełnym wymiarze

W jaki sposób i do kiedy trzeba będzie złożyć wniosek o dodatkowy urlop macierzyński?

W myśl nowych przepisów o dodatkowy urlop macierzyński będzie można wystąpić na dwa sposoby:

1. Nie później niż 14 dni po porodzie (co oznacza możliwość wnioskowania w dowolnym terminie jeszcze przed narodzinami dziecka) pracownica będzie mogła złożyć jeden wspólny wniosek o udzielenie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze a bezpośrednio po nim urlopu rodzicielskiego, również w pełnym wymiarze.
To rozwiązanie adresowane do tych kobiet, które od razu zdecydują się na wykorzystanie po urlopie macierzyńskim: podstawowym i dodatkowym nowego urlopu rodzicielskiego.
2. Wniosek o dodatkowy urlop macierzyński będzie można też złożyć jak dotychczas,
w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem takiego urlopu,
czyli w trakcie korzystania z podstawowego urlopu macierzyńskiego.

Czy jeśli mama dziecka wystąpi w jednym wniosku o dodatkowy urlop macierzyński i następujący po nim urlop rodzicielski a będzie planować podzielenie się tymi urlopami z tatą dziecka, będzie musiała z góry określić kiedy i w jaki sposób zamierza się tymi urlopami dzielić?

Nie. Trzeba jednak pamiętać, że mama dziecka składając jeden wspólny wniosek o udzielenie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze a bezpośrednio po nim urlopu rodzicielskiego, również w pełnym wymiarze, wnioskuje o te urlopy dla siebie.

Jeśli w którymś momencie będzie chciała, żeby z urlopów tych lub ich części skorzystał tata dziecka, wówczas będzie musiała złożyć co najmniej 14 dni wcześniej wniosek o rezygnację z całości lub części dodatkowego urlopu macierzyńskiego i/lub urlopu rodzicielskiego.
W takiej sytuacji będą mogły one zostać udzielone tacie dziecka, na pisemny wniosek złożony do jego pracodawcy nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z danego urlopu lub jego części.

Jak i do kiedy mama dziecka urodzonego na początku stycznia, która przed dniem 17 czerwca 2013 r. wykorzystałaby już cały przysługujący jej podstawowy i dodatkowy urlop macierzyński udzielony na obecnych zasadach i w tym dniu będzie przebywać już na urlopie wypoczynkowym, może przerwać taki urlop i złożyć wniosek o część uzupełniającą dodatkowego urlopu macierzyńskiego a następnie o urlop rodzicielski?

Wniosek o dodatkowy urlop macierzyński w uzupełniającym wymiarze będzie musiała ona złożyć nie później niż w ciągu 7 dni licząc od 17 czerwca 2013 r. (czyli najpóźniej 24 czerwca 2013 r.).
Sam urlop natomiast musi zostać jej udzielony przez pracodawcę nie później niż w ciągu kolejnych 7 dni (czyli najpóźniej 1 lipca 2013 r.).
Bezpośrednio po nim będzie mogła skorzystać z urlopu rodzicielskiego również
na pisemny wniosek złożony najpóźniej ostatniego dnia korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w uzupełniającym wymiarze.
Natomiast niewykorzystaną część urlopu wypoczynkowego będzie mogła wykorzystać w późniejszym terminie.

W jaki sposób i do kiedy trzeba będzie złożyć wniosek o urlop rodzicielski?

W myśl nowych przepisów o urlop rodzicielski będzie można wystąpić na dwa sposoby:

1. Nie później niż 14 dni po porodzie (co oznacza możliwość wnioskowania w dowolnym terminie jeszcze przed narodzinami dziecka) pracownica będzie mogła złożyć jeden wspólny wniosek o udzielenie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze a bezpośrednio po nim urlopu rodzicielskiego, również w pełnym wymiarze.
To rozwiązanie adresowane do tych kobiet, które od razu zdecydują się na wykorzystanie po urlopie macierzyńskim: podstawowym i dodatkowym nowego urlopu rodzicielskiego.

2. Wniosek o urlop rodzicielski będzie można też złożyć w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem takiego urlopu, czyli w trakcie korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Pytania dotyczące nowego urlopu rodzicielskiego
Zagłosuj na ten post

Udostępnij:

38 comments

 1. Serdecznie dziękuję za fachową i konkretną poradę.Pozdrawiam:-)

 2. Mam tez pytanie odnośnie urlopu wypoczynkowego, czy po urlopie rodzicielskim powinnam wykorzystać najpierw urlop wypoczynkowy a następnie wnioskować o urlop wychowawczy?
  Czy pracodawca moze mi odmówić udzielenie urlopu wypoczynkowego?dodam ze ja mam jeszcze w pełni niewykorzystany urlop za 2013 rok czyli 26 dni oraz za rok 2014 26 dni.( bo rozumiem ze ciąża i urodzenie dziecka w 2014 roku nie zabiera mi urlopu)?
  Czy w związku z tym ze tych dni jest aż tak dużo pracodawca moze mi odmówić abym ciągiem go wykorzystała?w końcu on za to płaci.
  I ostatnie pytanie czy jesli przechodzę na urlop wychowawczy pracodawca ponosi jakiekolwiek koszty z tym związane.?z góry dziekuje za odpowiedz

  1. Po urlopie rodzicielskich wykorzystasz najpierw zaległy urlop wypoczynkowy (on nie przepada) a dopiero po wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego zawnioskujesz o urlop wychowawczy. Pracodawca nie może Ci odmówić wykorzystania urlopu wypoczynkowego.

 3. Witam Pani Aniu, jestem zatrudniona na umowę na czas nieokreślony.obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim. Pod koniec listopada powinnam zacząć urlop macierzynski dodatkowy.Mam pytanie w związku z tym czy już teraz mogę napisać wniosek o dodatkowy urlop macierzynski oraz czy muszę go przedłożyć osobiście pracodawcy w dwóch egzemplarzach uzyskując tym samym podpis pracodawcy( pytanie czy powinnam go mieć )czy po

  1. Czy zwyczajnie wysłać pocztą,.uprzejmie prosze o poradę .Pozdrawiam

  2. Cześć, możesz już teraz napisać wniosek o urlop macierzyński dodatkowy. Trzeba pamiętać, że należy go z≥ożyć co najmniej na 14 dni przed rozpoczęciem urlopu, o który wnioskujemy. Wniosek można złożyć osobiście lub wysłać pocztą za potwierdzeniem odbioru.

 4. Ok. Prosze dac znac jak sie cos wyjasni.

 5. Pani Aniu co Pani ustalila ws. Wpisu od Pasiu?

  1. Aby odnieść się do tej kwestii potrzebuje jeszcze opinii eksperta z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej a to niestety trwa. Pamiętam o tej sprawie.

 6. Pasiu daj na siebie jakies namiary skoro ci sie udalo. Jestem w identycznej sytuacji i odbijam sie od urzedu do urzedu

 7. Witam, czy jako matka prowadząca działalność gospodarczą mogę przekazać niewykorzystaną część urlopu macierzyńskiego ojcu zatrudnionemu na umowę o pracę? Dodam, że wykorzystałam już obowiązkowe 14 tygodni. Chciałabym, żeby mąż po urlopie macierzyńskim, wykorzystał urlop dodatkowy macierzyński i rodzicielski. Dziękuję za odpowiedź.

  1. Niestety nie ma takiej możliwości. Musiałaby Pani posiadać dodatkowo umowę o pracę aby przekazać ojcu dziecka niewykorzystany urlop.

   1. Tu się pani myli pani Aniu. Jestem ojcem zatrudnionym na umowę o pracę i właśnie jestem na urlopie rodzicielskim. Mama prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i nie posiada umowy o pracę. Uzyskanie tego urlopu nie było łatwe, gdyż przepisy w tej materii są bardzo niejasne. Po ciężkiej batalii z kadrową, wizycie w ZUS, PIP, ustaliliśmy , że pracodawca udzielając mi urlop rodzicielski czyni to zgodnie z prawem.
    Tatusiowie którzy są w podobnej sytuacji i otrzymują odmowę z zakładu pracy są pokrzywdzeni. Dodam, że często decyzja zależy od interpretacji przepisów i widzimisię urzędnika i dlatego trzeba walczyć o swoje prawa.

    1. Dziękuję za ten komentarz. Na pewno to zweryfikuję. Napisze jeszcze do Ministerstwa Pracy i polityki Społecznej, dlatego, że faktycznie przepisy mogą być różnie interpretowane. Odezwę się na pewno jeszcze w tym temacie. Pozdrawiam.

 8. witam, czy ja db rozumiem, po urlopie macierzynskim moge ubiegac sie o rodziecielski ?? jaka wyplata zus i ile on trwa?? mam umowe o prace na czas nieokreslony, dziekuje , chodzi o adoptowane dziecko,

  1. Wymiar urlopu rodzicielskiego to 26 tygodni. 60% Twojego obecnego wynagrodzenia. Wniosek trzeba złożyć na 14 dni przed jego wykorzystaniem.

 9. Aniu, mam podpisaną umowę o pracę i w chwili obecnej przebywam na urlopie rodzicielskim. Otrzymuję zasiłek z zusu. Chciałabym w trakcie tego urlopu otworzyć swoją firmę. Czy w momencie otwarcia firmy muszę powiadomić swojego pracodawcę i czy stracę przez to zasiłek, który teraz otrzymuję ?(dodam tylko, że firma będzie założona ze wspólnikiem, który zacznie już działać a Ja tylko będę na razie mu pomagać, bo równocześnie będę zajmować się maleństwem). Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

  1. Przebywając na urlopie rodzicielskim możesz prowadzić własną działalność gospodarczą. Prawo pracy tego nie zabrania.

 10. Witam, prowadzę działąlność gospodarczą nieprzerwanie od 2007 roku, obecnie przebywam na urlopie rodzicielskim. Czy na urlopie wychowawczym będę mogła wystawiać faktury? Dziękuję.

  1. Osobom prowadzącym działalność gospodarczą nie przysługuje urlop wychowawczy. Istnieje coś takiego jak osobiste sprawowanie opieki na dzieckiem z której mogą skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą pod warunkiem, że na czas sprawowania tej opieki zawieszą działalność. Wówczas z budżetu państwa będą za Ciebie opłacane składki emerytalno-rentowe przez okres do 3 lat, nie później niż do ukończenia przez dziecko 5 roku życia.

 11. Moje pytanie dotyczy wypłaty na urlopie macierzyńskim. Urodziłam dziecko 5 sierpnia 2013, jestem teraz na urlopie macierzyńskim za który ZUS wypłaca mi wynagrodzenie 100%( firma ma mniej niż 15 pracowników), złożyłam dokumenty o dodatkowy urlop 6 tyg. Dzisiaj dostałam wypłatę i wychodzi na to że to jest 60%, jeszcze nie złożyłam dokumentów o urlop rodzicielski nie bardzo rozumiem.

  1. Ja też nie rozumiem dlaczego 60%, proszę zadzwonić do ZUS i poprosić o wyjaśnienie.

 12. Przebywam na urlopie rodzicielskim. Zus wyplaca mi pieniadze bo umowa skonczyla sie we wrzeniu. Czy mam ubezpieczenie zdrowotne?

 13. Aniu dziękuję Ci ślicznie za odpowiedź. Właśnie wiele razy czytałam w prasie jak i słyszałam w TV błędne określenie „urlop wychowawczy” dla przedsiębiorców.Mam jeszcze jedno pytanie. Gdyby teraz ktoś zatrudnił mnie na umowę o pracę i po miesiącu uzyskałabym prawo do urlopu wychowawczego u pracodawcy to czy muszę zamykać działalność i czy wówczas uzyskam dodatek w kwocie 400zł?

  1. Urlop wychowawczy rządzi się tutaj nieco innymi prawami. Musisz być zatrudniona co najmniej 6 miesięcy aby nabyć prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia. Nie wiem czy pracowałaś jeszcze w przeszłości na umowę o pracę. Jeśli spełnisz ten warunek, będziesz mogła pobierać dodatek do urlopu wychowawczego w wysokości 400 zł. Możesz prowadzić działalność gospodarcza i jednocześnie pracować na umowę o pracę. Jednak trzeba pamiętać aby cel sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem nie został zaniechany.

 14. Witam. Mam pytanie odnośnie wysokiego macierzyńskiego. Obecnie mam zawieszoną dział. gosp i sprawuję opiekę nad dzieckiem a składki opłaca za mnie budżet państwa. Czy jeżeli zaszłabym w ciążę i wznowię dział. gosp, opłacę w ostatnim miesiącu najwyższą składkę to otrzymam wysokie macierzyńskie?Czy ZUS ni weźmie pod uwagę tego, że dotychczasowo opłacane były w innej kwocie składki z budżetu państwa i nie wyciągne z tego średniej?
  Mam jeszcze jedno pytanie. Obecnie jestem na tzw urlopie wychowawczym dla przedsiębiorców. Złożyła wniosek do zasiłku rodzinnego o dodatek z tytułu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem i odmówiono mi wypłaty świadczenia w wysokości 400zł ze względu na art.186 kodeksu pracy.Czy Urząd Miasta ma rację?

  1. Urząd Miasta miał rację. Wiem, że w mediach używają sformułowania urlop wychowawczy dla przedsiębiorców i bywa to mylące. Ja używam sformułowania osobistej opieki nad dzieckiem. Istnieje dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, który wynosi 400 zł, ale żeby otrzymać ten dodatek, trzeba być uprawnionym do urlopu wychowawczego w rozumieniu kodeksu pracy. Gdybyś była zatrudniona (prócz prowadzenia działalności gospodarczej) na umowę o pracę i nabyłabyś uprawnienie do korzystania z urlopu wychowawczego ten dodatek wówczas by Ci się należał. Co do kwestii płacenia składek do ZUS, bardzo proszę Cię o to abyś skontaktowała się z pracownikiem ZUS, ciężko mi powiedzieć jak się zachowa ZUS w takiej sytuacji.

 15. szukam jakiejś porady chcemy z mężęm starać sie o drugie dziecko obecnie jestem na wychowawczym do ostatniego marca 2014r umowę mam do grudnia 2014r czy w przypadku gdybym zaszła w ciążę pod koniec wychowawczego moge w pracy dać chorobowe czy muszę wrócić na jakiś czas do pracy? i jak potem wyglądał by mój urlop macierzyński miałabym go do końca umowy czy mogłabym w pełni wykorzystać urlop 52tygodniowy?

 16. Odnoście wychowawczego:
  MPiPS przygotowało projekt ustawy, który zakłada, że nie tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę będą mogły skorzystać z urlopu wychowawczego. Ministerstwo chce, aby również osoby prowadzące działalność gospodarczą i pracujące na warunkach innych niż umowa o pracę mogły sprawować opiekę nad dzieckiem, a składki w tym okresie byłby opłacane przez budżet państwa.
  Do tej pory możliwość skorzystania z przerwy w aktywności zawodowej w związku z wychowywaniem dziecka (urlop wychowawczy) mieli tylko rodzice, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę przez okres co najmniej sześciu miesięcy. W trakcie urlopu wychowawczego pracownicy podlegają ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu, a składki na te świadczenia opłacane są z budżetu państwa. Od 2013 sytuacja ma się zmienić za sprawą zmian głównie w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Autorzy projektu zaznaczają, że jest on ściśle związany z realizacją celów polityki prorodzinnej i ma za zadanie poprawić wysokość przyszłych świadczeń osób wychowujących dzieci. Krąg osób, za które budżet państwa opłacałby składki w związku ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem ma się powiększyć o osoby prowadzące działalność gospodarczą, pracujące na podstawie umowy zlecenia, umowy agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług, a także o osoby duchowne i bezrobotne. Składki te – tak jak w przypadku osób przebywających na urlopach wychowawczych wg aktualnych przepisów- finansować ma w całości budżet państwa za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Projekt ustawy zakłada, że o ubezpieczeniu podlegać będą na określonych zasadach (wysokość podstawy obliczenia składek) osoby, które posiadają co najmniej 6-miesięczny staż ubezpieczenia bezpośrednio przed skorzystaniem z ubezpieczenia w związku z rezygnacją z pracy zarobkowej na rzecz opieki nad dzieckiem. Co to oznacza w praktyce? Rodzic, który chce skorzystać z urlopu wychowawczego z pełnymi jego przywilejami (opłacona przez ZUS składka emerytalna i rentowa) musi przez co najmniej sześć miesięcy mieć odprowadzane składki do ZUS. Nie będzie miało już znaczenia, na podstawie jakiej umowy wykonuje pracę lub czy prowadzi samodzielnie działalność gospodarczą.

  Projekt ustawy zakłada, że warunkiem skorzystania z ubezpieczenia w okresie sprawowania opieki nad dzieckiem będzie zaprzestanie wykonywania pracy, czyli brak innego tytułu do ubezpieczenia, a w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą – zawieszenie jej na okres od 1 do 24 miesięcy.

  Co istotne – projekt przewiduje także, że z urlopu wychowawczego będą mogły także skorzystać osoby bezrobotne oraz osoby, które mają krótszy staż ubezpieczenia niż 6 miesięcy. W takim przypadku podstawa wyliczenia składek będzie niższa.

  W projekcie zaproponowano dwie podstawy wymiaru składek: dla osób posiadających 6-miesięczny staż ubezpieczeniowy bezpośrednio przed skorzystaniem z możliwości ubezpieczenia w związku z opieką nad dzieckiem, miałaby to być kwota 60 % prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, natomiast dla osób nie posiadających stażu ubezpieczeniowego, osób bezrobotnych, oraz osób z krótszym, niż półroczny, stażem podstawę wymiaru składek stanowiłaby kwota 75 % minimalnego wynagrodzenia za pracę.

  Aby skorzystać z ubezpieczenia w okresie wychowywania dziecka, rodzić będzie musiał złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zawierający m.in. datę rozpoczęcia (nie wcześniejszą, niż data złożenia wniosku) i datę zakończenia okresu wychowywania objętego ubezpieczeniem wraz ze skróconym odpisem aktu urodzenia dziecka.

  Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2013 r. i ma dotyczyć dzieci, które urodzą się po 31 grudnia 2012 r.

  Projekt został przekazany do konsultacji partnerom społecznym, będą go opiniowały m.in. związki zawodowe, organizacje pracodawców, a także organizacje takie jak: Kongres Kobiet Polskich, Bałtyckie Centrum Gender, Europejskie Forum Właścicielek Firm, Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Liga Kobiet Polskich.
  źródło:http://ladymama.pl/cmspage/293/p-p

 17. Odnośnie macierzyńskiego:
  Jeżeli kobieta prowadzi własną działalność, również jest uprawniona do jego otrzymywania. Różnica polega na tym, że w tym drugim przypadku powinna zaplanować wcześniej wszystkie formalne kwestie z tym związane. Nie jest przy tym istotne, jakiego rodzaju działalność prowadzi – równie dobrze może to być hurtownia mebli biurowych, jak i sklep internetowy z oświetleniem. Ważne jest jedynie, jakie płaci składki ZUS.

  Otrzymanie zasiłku macierzyńskiego uzależnione jest od tego, czy kobieta prowadząca działalność opłaca dobrowolną składkę na ubezpieczenie chorobowe. Duża część przedsiębiorców tego nie robi, bo skoro obowiązku nie ma, to pieniądze wolą oni przeznaczyć na bieżące potrzeby firmy – kupić akcesoria komputerowe, zainwestować w gadżety firmowe, czy zadbać o zaopatrzenie dla firmy. Jednak w przypadku chęci skorzystania z zasiłku macierzyńskiego należy bezwzględnie składkę opłacać. I to terminowo, ponieważ spóźnienie się z nią skutkuje automatycznie utratą ubezpieczenia, a więc i prawa do zasiłku.

  Jaka będzie wysokość zasiłku macierzyńskiego?

  To, ile właścicielka firmy otrzyma zasiłku, zależy oczywiście od podstawy wymiaru składek, od jakiej opłaca także tą chorobową. Tu jednak prawo daje kobietom ciekawą możliwość: wystarczy, że przed porodem ta podstawa zostanie zmieniona – i kwota świadczenia także wzrośnie. Co więcej, po macierzyńskim można spokojnie znów ją obniżyć do minimum, więc nie ma obawy o to, że po takim “zabiegu” nagle przestanie jej starczać na podstawowe wydatki typu artykuły biurowe. Finanse są bezpieczne.

  Stwierdził tak Sąd Najwyższy już w 2007 roku wskazując, że “ZUS nie ma prawa z urzędu obniżać do minimalnej podstawy wymiaru składek, żeby zapłacić niższy zasiłek” jeśli kobieta, wiedząc że jest w ciąży, celowo podwyższyła ją właśnie w celu uzyskania wyższego zasiłku macierzyńskiego.

  W tej kwestii niewątpliwie przedsiębiorcze kobiety stoją na lepszej pozycji, niż te zatrudnione na etacie. Mogą bowiem, jak wskazuje wyrok Sądu Najwyższego, dość swobodnie zadecydować o tym, w jakiej wysokości świadczenie otrzymają. Wystarczy jedynie raz opłacić pełne składki od maksymalnej wysokości podstawy – czyli 250-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

  Ile można dostać w ten sposób zasiłku?

  Aktualnie, biorąc pod uwagę obecne prognozowane przeciętne wynagrodzenie, przed porodem należałoby zapłacić przynajmniej raz składki w wysokości około 2700 zł, żeby zasiłek macierzyński wyniósł ponad dwukrotnie więcej, bo 5,7 tysiąca złotych. Co więcej, w trakcie macierzyńskiego nadal może prowadzić działalność gospodarczą, wystawiać faktury czy dokonywać zakupów dla firmy – inaczej, niż w trakcie zwolnienia chorobowego.

  Łącznie wysokość składek jest tak duża z tego powodu, że niestety, ale nie tylko chorobową liczymy od maksymalnej podstawy. To samo dotyczy także pozostałych – czyli emerytalnej, rentowej, wypadkowej, czy na fundusz pracy.

  Jeśli masz preferencyjny ZUS…

  Wielu przedsiębiorców korzysta obecnie z możliwości, jaką dają nam przepisy i obniża maksymalnie składki ZUS przez pierwsze dwa lata. Odprowadzają wówczas do ZUS o wiele mniejsze kwoty, jednak wiąże się to niestety z utratą pewnych przywilejów. Czy należy do nich zasiłek macierzyński?

  Otóż nie. Tylko od decyzji przedsiębiorcy zależy, od jakiej podstawy odprowadza składki. Oznacza to, że można tą podstawę podnieść w dowolnym momencie, również w sytuacji płacenia preferencyjnych składek ZUS. Dlatego jeśli kobieta wie, że jest w ciąży, może swobodnie zdecydować o podwyższeniu podstawy i uzyskać w ten sposób większy zasiłek macierzyński.
  Więcej informacji na stronie źródłowej.

  źródło:http://powerprice.pl/blog/zasilek-macierzynski-przy-wlasnej-dzialalnosci-gospodarczej/

 18. Jak załatwić urlop macierzyński w pelnym wymiarze, jeśli ma się dzialalolnosc gospodarcza? Co trzeba przygotować i gdzie zanieść wszystkie dokumenty?

 19. a urlop wychowawczydla kobiet prowadzących własną firmę? będzie przysługiwał czy nie?

 20. a co z urlopem wychowawczym dla kobiet prowadzących własną firmę? będzie przysługiwał czy nie?

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.