Dzienniczek dnia i nocy Maluszka

 Kolejną fajną rzeczą jaka może przydać się początkującej mamie jest Dzienniczek dnia i nocy Maluszka. Zaobserwowałam, że w szpitalu każdy noworodek miał włożoną w wózeczku kartkę formatu A4, na której położne i ja również skrupulatnie notowałyśmy godziny karmienia, każdą kupkę i siusiu. Na obchodzie pediatrycznym co rano takie karty były przeglądane przez pediatrę.

Natalia urodziła się malutka, jeszcze przy wypisie spadła z wagi i pediatra zalecił mi kontrolować jej wagę i notować ilość karmień w dzień i w nocy.

Jak tylko wróciłam z Natalią do domu, zaczęłam skrupulatnie wszystko wpisywać w dzienniczek. Karmienie, sen, kupka, siusiu, zabawa. W dzienniczku jest również miejsce na  notatki (można tam zapisywać swoje obserwacje, to co Cię niepokoi, pytania do położnej). Znajduje się również: tzw Szybkie sprawdzenie: czyli czy konkretnego dnia była kąpiel, czy witaminki zostały podane, jaki był humorek Twojego maluszka danego dnia. Można wpisać również Kamień milowy jaki osiągnął Twój skarbek np. kiedy pierwszy raz powiedział/powiedziała Mama :), pierwszy postawiony kroczek, pierwszy uśmiech, wszystko … każde jego osiągnięcie:) .

Taki dzienniczek może przybrać również formę sentymentalnej pamiątki, jeśli lubicie takie zbierać. Ja zdecydowanie jestem z tych co zbierają 🙂

Miałam już dwie patronażowe wizyty położnej i za każdym razem pytała o ilość oddawanych kupek i zmoczonych pieluszek.  Sięgałam tylko do dziennika, gdzie było wszystko spisane.

Takie prowadzenie dzienniczka dla doświadczonych mam to zapewne strata czasu, ja jednak dopiero zaczynam swoją historię macierzyństwa i takie raportowanie sprawia mi dużo radości :).

A wy drogie mamy? Prowadziłyście taki dzienniczek?

d1ba8eb0e1c811e2892d22000a1fb72b_7

Dzienniczek dnia i nocy Maluszka
Zagłosuj na ten post

Udostępnij:

7 comments

 1. Ja nie wyobrażam sobie życia bez tego typu notatek. A natrafiłam na „Maluszka czas. Plan aktywności dzień po dniu”. Ogólnie dostępny jest w Empikach, ale najlepsza cena jest w internetowej księgarni bonito.pl (szczególnie gdy mamy możliwość odbioru osobistego :)).
  Oprócz możliwości prowadzenia w nim zapisów, zawiera również sporo ciekawych porad, szczegółowy opis dostępny na moim blogu: http://misjamilosci.blogspot.com w zakładce POLECALNIA 🙂
  Pozdrawiam

 2. Mamusie na allegro możecie zakupić

 3. A gdzie można dostać taki ładny dzienniczek? 🙂
  Fajna strona, dlatego czesto tu zaglądam. Ja swoją przygodę z macierzyństwem zaczynam w listopadzie. Pozdrawiam!

 4. A gdzie można taki notes dostać/zakupić?:)

 5. Świetna podpowiedź dla przyszłych mam, które o tym nie wiedziały-tak jak np. ja.:) Chyba że tylko ja nie wiedziałam.:P
  śledzę regularnie Twojego bloga-jest bardzo pomocny!
  Pozdrawiam!

 6. Mnie takie zapiski, choć nie tak dokładne, przydały się teraz kiedy córka ma 5 lat. Okazało się, że musiała miec przeprowadzoną diagnoze integracji sensorycznej i bez tych zapisków trudno byłoby mi odpowiedzieć na pytania co kiedy zaczęła robić (siedzieć, mówić, chodzić itp), tym bardziej że po drodze było jeszcze drugie dziecko, przy którym już niestety nie było tyle czasu na pamiętnikowanie.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.