Co to są szczepienia zalecane?

Tak jak obiecałam, dzisiaj post na temat szczepień zalecanych. Sama przed pierwszym szczepieniem Natalii miałam wiele wątpliwości i jak dziecko we mgle szukałam informacji. Dlatego też, na pewno Tobie przed podjęciem ostatecznej decyzji przed szczepieniem przydadzą się takie wiadomości.

Już na pierwszej wizycie szczepiennej możliwe jest podanie szczepień zalecanych przeciw:
•    Rotawirusom – szczepionka doustna
•    Pneumokokom – szczepionka w zastrzyku
•    Meningokokom – szczepionka w zastrzyku

Szczepionki te można podać na tej samej wizycie co szczepionki obowiązkowe.

Rotawirusy to powszechne i wysoce zakaźne wirusy, które mogą wywołać ostrą wodnista biegunkę, wymioty i gorączkę. W ciężkich przypadkach może dojść do gwałtownego odwodnienia organizmu. W Polsce co roku trafia z tego powodu do szpitala ponad 21,5 tys. dzieci do 5 roku życia. Rotawirusy są najgroźniejsze dla najmłodszych dzieci i niemowląt. Około 7 na 10 wszystkich zachorowań wywoływanych przez rotawirusy występuje w ciągu pierwszych 2 lat życia dziecka.

Małe dzieci z ostra biegunką łatwiej i szybciej ulegają odwodnieniu. Ciężkie odwodnienie u najmłodszych dzieci jest stanem zagrożenia życia i wymaga pobytu w szpitalu, a ten w ich przypadku trwa najdłużej.

Szczepionki przeciw rotawirusom są podawane doustnie. Można je podać po ukończeniu przez dziecko 6. tygodnia życia, najlepiej już na pierwszej wizycie szczepiennej, a cały cykl (2lub 3 dawki w zależności od preparatu) należy zakończyć do 8 miesiąca życia dziecka.

Pneumokoki to powszechnie występujące bakterie, które mogą wywołać groźne dla zdrowia i życia choroby, takie jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsa. Mogą tez wywoływać łagodniejsze, lecz znacznie częstsze nieinwazyjne zakażenia dróg oddechowych: zapalenia ucha środkowego, zapalenia zatok przynosowych i zapalenia płuc.

Każde dziecko może ulec zakażeniu wywoływanemu przez pneumokoki. Inwazyjną chorobą pneumokokową szczególnie zagrożone są małe dzieci poniżej 2. roku życia, u których choroba ta występuje dużo częściej niż w innych grupach wiekowych.

Sczepienia są skutecznym sposobem zapobiegania inwazyjnej chorobie pneumokokowej. Eksperci zalecają rozpoczęcie szczepienia przeciw pneumokokom już w pierwszym kwartale życia dziecka, aby już w drugim półroczu życia uzyskać ochronę.

Meningokoki typu C
Spośród wielu typów meningokoków, te występujące zakażenia inwazyjne należą do grup A,B,C,Y i W135. W Polsce, podobnie jak w pozostałych krajach Europy, ponad 90% zachorowań wywoływane jest przez meningokoki z grup B i C.

Większość meningokokowych zakażeń objawowych to: posocznica (sepsa), zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych (ZOMR) bez posocznicy, ZOMAR z posocznicą. Inne rzadziej występujące postaci kliniczne zakażeń meningokowych to zapalenie płuc, zatok, spojówek, osierdzia czy stawów.

W Polsce dla dzieci do 2 r.ż. dostępne są szczepionki przeciw meningokokom typu C. Niemowlętom od 2 m.ż do 12 m.ż.zaleca się podać dwie dawki w co najmniej dwumiesięcznym odstępie. Dzieciom od 2 r.ż. wystarczy podać 1 dawkę szczepionki.

Zarówno Tobie jak i mnie przyda się Kalendarz Szczepień Ochronnych, który znajdziesz tutaj.

Więcej informacji na temat szczepień znajdziesz również na stronie www.szczepienia.pl

Droga Mamo, podziel się swoją opinią na temat szczepień zalecanych w komentarzach 🙂

Co to są szczepienia zalecane?
Zagłosuj na ten post

Udostępnij:

5 comments

 1. ja mam pytanko. Ile mniej wiecej wynosi koszt takiej szczepionki? np przeciw rotawirusom? i ktora z nich jest najdrozsza?

  1. 6w1 198 zł za dawkę lub
   5w1 125 zł za dawkę

   • Rotawirus 300 zł za każdą dawkę
   • Pneumokoki 300 zł za dawkę
   • Meningokoki około 150 zł za dawkę

 2. uważam, że szczepienie przeciw rotawirus jest zbędne. Jak dziecko będzie miało kontakt z nosicielem to i tak będzie chore. Dodatkowo wraz z upływem czasu moc szczepionki słabne. Pierwsze dziecko szczepiłam przeciw rotawirusom a i tak chorowało, podobnie było u znajomych. Drugiego dziecka nie szczepie.

 3. Strona szczepienia.pl nie jest wiarygodną stroną, to strona producenta szczepionek.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.