Porady Prawo Pracy – Prawna ochrona kobiet w ciąży i nie tylko!

Masz pytanie dotyczące Prawa Pracy a w szczególności ochrony kobiet w ciąży, w czasie urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego!

 

Zadaj pytanie  klikając    > TU <   

 

>> UWAGA << 

   Z uwagi na fakt iż o ostatnim czasie   otrzymałam  od Was ponad 400 pytań.

Oczekiwanie na odpowiedz to ok 30 dni.  Proszę o cierpliwość!

Wybaczale nie dam rady szybciej  odpowiedzić na Twoje pytanie 🙁

 ….

* Znajdziesz mnie również serwisie eDziecko.pl  należącego do Agory – gdzie jestem ekspertką pomagającą w tematyce  Prawa Pracy!

Porady Prawo Pracy – Prawna ochrona kobiet w ciąży i nie tylko!
5 (100%) 1 głosów

Udostępnij:

1 523 comments

  1. Witam,
    obecnie przebywam na urlopie wychowawczym i jestem w ciazy. Zlozylam wniosek o przerwanie urlopu wychowawczego zeby przejsc na platne l4 ale musze czekac 30dni na powrot do pracy, czy musze przepracowac jeden dzien czy w dniu w ktorym wracam do pracy odrazu moge przedstawic l4?

    1. W dniu w którym wracasz możesz złożyć zwolnienie lekarskie.

  2. Dzień Dobry Pani Aniu.
    Obecnie jestem w początkowej fazie ciąży. Słyszałam, że od tego roku nie ma już ochrony praw kobiet w ciąży w pracy. Czy to prawda? Czy pracodawca ma prawo mnie zwolnić, jeżeli przedstawie mu zaświadczenie o ciąży a będę chciała jeszcze trochę pracować przed pójściem na zwolnienie? Nie mogę nigdzie znaleźć informacji na ten temat.

    1. Ochrona kobiet w ciąży wynika z przepisów prawa pracy. napisz mi jaki rodzaj umowy posiadasz? i na jaki czas?

      1. Witam,
        Mam pytanie jestem na urlopie wychowawczym bezpłatnym,kończy mi się 30 maja 2014,staramy się z męzem o drugie dziecko,i jak bym wrazie zaszła do tego czasu zaczym mi się skończy urlop,to czy moge wracająć 31 maja do pracy dac L4 czy musze przepracowac jakiś czas żeby było płatne L4,czy dostawałabym chorobowe tyle co na pierwsze dziecko?,bo dzwoniłam do ZUSu i Pani powiedziała ze musze wrócić na 30 dni bo nie mam pobieranych składek,i czy wracając firma może mnie zwolnic czy jak bede w ciązy to nie mogą?Umowe mam do 2018 r.
        pozdrawaim
        Ewa

        1. Musi Pani napisać najpierw wniosek do pracodawcy o przywrócenie do pracy, trwa to 30 dni. Kiedy otrzyma pani decyzję przywrócenia do pracy może Pani złożyć l4 z powodu ciąży. Nie ma obowiązku przepracowania określonego czasu.

          1. Witam,
            Dziękuje za odpowiedź,ale jeszcze proszę mi powiedzieć to dlaczego Pani w ZUSie powiedziała ze musze przepracowac 30 dni?
            Dziękuje
            pozdrawiam Ewa

            1. Nie rozumiem dlaczego tak powiedziała. Pozostajesz w ciągłości zatrudnienia i nie masz obowiązku przepracować 30 dni. Wracasz i od razu zasiłek chorobowy Ci przysługuje!!!

          2. Wtam serdecznie,
            chciałam sie dowiedziec jestem w 10 tygodniu ciązy urlop wychowawczy konczy mi się 30 maja,wracając 31 maja to jest sobota i lekarz powiedział ze nie bardzo moze wystawic L4 od soboty czy moge wziąc L4 od 29 maja bedac jeszce na urlopie wychowawczym na te dwa dni czy ZUS może sie doczepić ze na urlopie nie mozna brac L4.
            Z góry dziękuje za odpowiedź,
            pozdrawiam
            ewa

            1. Na urlopie wychowawczym zwolnienie nie przysługuje, trzeba wrócić do pracy i od tego dnia złożyć zwolnienie lekarskie.

  3. Witam obecnie 21-02-2014 kończy mi się urlop rodzicielski , ale może od początku od 1.07.2012 L4 21.02.13 początek macierzyńskiego do 21.08.13 potem już rodzicielski do 21-02-2014r

    Moje pytanie czy nalezy mi się urlop wypoczynkowy za 2012r i 2013r i czy mogę go wykorzystać zaraza po rodzielkim a przed wychowawczym?

    1. Tak jak najbardziej zaległy urlop się należy i należy go wykorzystać bezpośrednio po zakończeniu urlopu rodzicielskiego, przed urlopem wychowawczym.

    2. Witam.
      Jestem w 5 miesiącu ciązy, i jestem zarejestrowana w Urzedzie Pracy. Chcialam zapytać czy do porodu bede potrzebować ksiązeczke ubezpieczeniową cy tylko wystarczy nr pesel. Poniewaz obecnie nie posiadam ksiazeczki.

        1. Dzień dobry. Pisze z pytaniem o zasilek macierzyński , chorobowy i wychowawczy. Umowe mam do marca 2018r, Do czerwca mam urlop wychowawczy płatny , potem rok bezpłatnego ( jeszcze wniosku nie składałam ) , jeśli bym zaszła w ciąże to czy będzie mi sie należał zasiłek chorobowy, macierzyński i wychowawczy?

  4. Witam, jestem w 6 tc. Pracuje w firmie zatrudniającej ok 100 osób. Posiadam umowę jeszcze przez 2 lata. obecnie pracuje od 11 miesięcy. Jeżeli chodzi o pójście na l4 w trakcie ciąży czy będę zobowiązana do płacenia osobiście składek zus przez okres do porodu czy nadal zakład pracy będzie to za mnie czynił? czy muszę przedstawić jakieś dokumenty, podpisać jakieś świadczenia w zakładzie pracy aby moje ubezpieczenie było ciągłe? czy po prostu jestem w ciąży, przynoszę pracodawcy l4 na czas ciąży z literką „b” i nic mnie nie interesuje? nic nie płacę z osobna nie podpisuje żadnych papierów itd.

    Pozdrawiam

    1. A dlaczego pytasz? a jak się to odbywa teraz u Ciebie sama odprowadzasz składki? Powinien robić to pracodawca.

      1. Pytam, ponieważ jeżeli chodzi o prawo, nie wiem co mnie czeka itd. Tak, płaci za wszytko pracodawca. W takim razie, jeżeli chodzi o l4 dostarczam je systematycznie pracodawcy i na tym moje obowiązki się kończą? a wszystkim innym on się zajmie?

        1. Tak oczywiście. Pracodawca jest płatnikiem. L4 będziesz miała płatne 100%, potem normalnie będzie Ci przysługiwał roczny urlop macierzyński.

          1. Dziękuję za tak szybkie odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
            Pozdrawiam

  5. urlop macierzynski mam od 15 wrzesnia 2013r. nastapila tam pomylka we wczesniejszej wiadomosci

  6. Witam Pani Aniu. Jestem na umowie o prace w zakladzie ktory zatrudnia wiecej niz 20osob. Umowa trwa od 1 czerwca 2012r do 30 sierpnia 2014r. Na macierzynskim jestem od 15 wrzesnia 2014r do konca umowy. Pozostale 15 dni wyplaca mi ZUS. Czy po rozwiazaniu umowy z pracodawca i przejscia wylacznie pod ZUS nalezy mi sie urlop wychowawczy??

    1. Niestety nie. Tylko osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę mają prawo do urlopu wychowawczego. Twoja umowa zakończy się z dniem 30 sierpnia 2014 r.

  7. Witam ,
    Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę na okres nie określony od 2 miesięcy . Wczoraj dowiedziałam się że jestem w 5 miesiącu ciąży i powinnam iść na zwolnienie lekarskie . Co teraz ? Czy przysługuje mi urlop macierzyński z wynagrodzeniem ? Pozdrawiam serdecznie

  8. Witam, od listopada 2012 roku pracuję na umowę zlecenie. Własnie dostałam kolejną (5 z rzędu) na 4 miesiące, czyli do maja. Termin porodu mam wyznaczony na 28 sierpnia. Mam opłacaną dobrowolną składkę zdrowotną, czy w takim wypadku będzie mi przysługiwał zasiłek macierzyński?

    1. Musi być opłacana składka na ubezpieczenie chorobowe, żeby otrzymać zasiłek.

  9. Witam
    Od tygodnia jestem na zwolnieniu lekarskim jestem w 6 tyg ciąży i będę już do porodu
    Przepracowałam niecały miesiąc – styczeń 2014
    Czy w związku z tym w przyszłym roku będzie mi wypłacona tak zwana TRZYNASTKA ?

    1. Proszę napisać jaki rodzaj umowy i na jaki czas umowa została zawarta.

  10. Witam!!!
    Jestem zatrudniona na cały etat od 08.01. 2014 do 28.02.2014 w tym czasie minie mi 12 tc i mam wątpliwości czy po przepracowaniu 30 dni mogę pójść na zwolnienie i umowa będzie przedłużona do dnia porodu? czy muszę podpisać kolejną umowę od 01.03.2014? (czytałam że umowa powinna być podpisana na trzy miesiące).
    pozdrawiam

    1. Z kodeksu pracy wynika, że umowa o pracę zawarta na czas określony, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, jest przedłużana do dnia porodu. Zasada ta ma odpowiednie zastosowanie do umowy o pracę zawartej na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc.

  11. Dzień dobry, mam do pani pytanie urodziłam córeczkę 3 stycznia2014r. Umowa kończy mi się 31 stycznia 2014r. czy przysługuje mi urlop macierzyński bo otrzymałam z ZUS-u pismo że macierzyńskie przysługuje mi do końca zawartej umowy i związku z czym proszą o podanie prawidłowego okresu udzielenia urlopu macierzyńskiego

    1. Proszę mi napisać od kiedy była zawarta umowa. Po zakończeniu umowy wypłacanie zasiłku przejmie ZUS. Zasiłek będzie przysługiwał przez rok czasu.

  12. witam, w trakcie wygaśnięcia umowy o prace na okres próbny będę w 11 tyg. ciąży, czy jesli pójdę na zwolnienie lekarskie w trakie trwania umowy i nie zostanie mi przedłużona umowa o pracę a będę ciągnąc l4 do dnia porodu to czy zus bedzie mi wypłacać zasiłek chorobowy do porodu a potem macierzyński? proszę o pomoc

    1. W Twojej sytuacji zasiłek macierzyńskie nie będzie przysługiwał.
      Z kodeksu pracy wynika, że umowa o pracę zawarta na czas określony, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, jest przedłużana do dnia porodu. Wtedy przysługuje zasiłek macierzyński przez rok czasu.

  13. Witam, mam pytanie, jestem w 4 tygodniu ciąży, mam umowę o pracę na czas określony do 31 sierpnia 2015r. W obecnej firmie na umowę jestem zatrudniona od 1 czerwca 2013 (okres próbny) a od sierpnia 2013 normalna umowa o pracę. Czy już teraz mogę poinformować pracodawcę o ciąży i dać L4? Czy muszę czekać do 3go miesiąca ciąży? Słyszałam i czytałam wiele różnych opinii na ten temat. A obawiam się wypowiedzenia z pracy… Pozdrawiam

    1. Nie musisz się niczego obawiać, jesteś chroniona przez prawo. Możesz już poinformować pracodawce o ciąży i pójść na L4.

  14. Witam, umowa o pracę zakończyła mi się 1.08.2013. w tym czasie zasiłek wypłacał mi zus przez cały rok od stycznia do grudnia (dziecko urodziłam w styczniu), czy mogę się starać o zasiłek dla bezrobotnych. te minimum przepracowane(365 dni w 18mc), czy ten czas kiedy pobierałam zasiłek po zakończeniu umowy wlicza się w dni przepracowane czy tylko do momentu kiedy była umowa?

    1. zasiłek się nie wlicza w dni przepracowane.

      Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

      (art. 71 ust. 1 pkt 1 i 2 Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r. poz. 674 z późn. zm.).

      Prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy, jeżeli:
      1. nie ma dla niego propozycji odpowiedniej pracy, propozycji stażu, przygotowania zawodowego w miejscu pracy, prac interwencyjnych lub robót publicznych oraz
      2. w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni:
      a. był zatrudniony i osiągał wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy, w okresie tym nie uwzględnia się okresów urlopów bezpłatnych trwających łącznie dłużej niż 30 dni,
      b. wykonywał pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą, jeżeli osiągał z tego tytułu dochód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę,
      c. świadczył usługi na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo współpracował przy wykonywaniu tych umów, jeżeli podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę w przeliczeniu na okres pełnego miesiąca,
      d. opłacał składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy, jeżeli podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota wynosząca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę,
      e. wykonywał pracę w okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, jeżeli podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę,
      f. wykonywał pracę w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych, będąc członkiem tej spółdzielni, jeżeli podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę,
      g. opłacał składkę na Fundusz Pracy w związku z zatrudnieniem lub wykonywaniem innej pracy zarobkowej za granicą u pracodawcy zagranicznego w państwie nie należącym do UE/EOG w wysokości 9,75 % przeciętnego wynagrodzenia za każdy miesiąc zatrudnienia,
      h. był zatrudniony za granicą przez okres co najmniej 365 dni w okresie 18 miesięcy przed zarejestrowaniem się w powiatowym urzędzie pracy i przybył do Rzeczypospolitej Polskiej jako repatriant,
      i. był zatrudniony, pełnił służbę lub wykonywał inną pracę zarobkową i osiągał wynagrodzenie lub dochód, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy.
      Do wspomnianych wyżej 365 dni zalicza się również okresy:
      1. zasadniczej służby wojskowej, nadterminowej zasadniczej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego absolwentów szkół wyższych, służby wojskowej pełnionej w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego, ćwiczeń wojskowych, okresowej służby wojskowej oraz zasadniczej służby w obronie cywilnej i służby zastępczej, a także służby w charakterze funkcjonariusza w innych służbach mundurowych,
      2. urlopu wychowawczego, udzielonego na podstawie odrębnych przepisów,
      3. pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy lub służby, renty szkoleniowej oraz przypadające po ustaniu zatrudnienia, wykonywania innej pracy zarobkowej albo zaprzestania prowadzenia pozarolniczej działalności – okresy pobierania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego lub świadczenia rehabilitacyjnego, jeżeli podstawę wymiaru tych zasiłków i świadczenia, z uwzględnieniem kwoty składek na ubezpieczenia społeczne, stanowiła kwota w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę,
      4. inne okresy, za które opłacane były składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy, jeżeli podstawę wymiaru składek stanowiła kwota wynosząca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę,
      5. okresy, za które przyznano odszkodowanie z tytułu niezgodnego z przepisami rozwiązania przez pracodawcę stosunku pracy (stosunku służbowego) oraz okres, za który wypłacono pracownikowi odszkodowanie z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę.

  15. Pracuje na umowe zlecenie na czas nieokresnony oplacam dobrowonie skladke na ubez chorobowe od poczatku zglsilam to ubezpieczenie czy bedzie mi sie nalezal zasilek macierzynski co jak zwolniby mnie pracodawca w trakcie ciazy?

    1. Jeżeli urodzisz dziecko w takcie trwania umowy zlecenie, będzie przysługiwał zasiłek macierzyński. Umowa zlecenie to umowa cywilnoprawna gdzie nie ma takiej ochrony jak ta przewidziana w kodeksie pracy.

  16. witam.Pani ANIU mam pytanie,,jestem w ciazy,,termin porodu mam na 6go sierpnia.jestem osoba bezrobotna,czy moge opłacac sobie sama składki zeby pobierac pozniej macierzynskie?i z jakiego tytułu musialy by byc te skladki?dziekuja za pomoc.

    1. Może pani dostać zasiłek z PUP o ile jest Pani zarejestrowana jako osoba bezrobotna. Proszę się skontaktować z pracownikiem PUP.

  17. Przesyłam jeszcze raz jak Pani prosiła moją sprawę, gdyż dostałam odmowną odpowiedź na piśmie z ZUS

    PRZYPOMINAM MOJĄ SPRAWĘ:
    „Witam, jestem aktualnie na urlopie macierzyńskim z zadeklarowanym rocznym urlopem rodzicielskim płatnym 80%, posiadam umowę o pracę na 1/2 etatu na czas nieokreślony na kwotę 1300 zł oraz umowę ZLECENIE na czas określony od 02.07.2012 do 30.09.2013r na kwotę 1000zl od której opłacane były składki. Synka urodziłam 20.09.2013r. Umowy te zawarte są z jednym pracodawcą. Czy przysługuje mi zasiłek macierzyński z tytułu umowy zlecenie na cały okres trwania urlopu?
    NAPISAŁA PANI:
    „Jeżeli opłacał pracodawca składkę na ubezpieczenie chorobowe od umowy zlecenie i urodziła Pani w trakcie trwania umowy od której odprowadzana była składka na ubezpieczenie chorobowe przysługuje wówczas zasiłek macierzyński”

    ZUS napisał ze z ubezpieczenia społecznego wyliczono podstawę raz w trakcie trwania obu umów do dnia porodu i drugi raz po ustaniu umowy zlecenia nową niższą tylko z umowy o prace (art 18 ust 1a w związku z art 8 ust 2a ustawy o sys ubez spol w przypadku pracy na umowie zlecenie z własnym pracodawcą, art 41 ust 2 ustawy o świad pienież w razie choroby i macierzyństwa)

    ale nie rozumiem wszyscy kogo pytam twierdzą ze jeśli opłacane były w trakcie porodu to należy się zasiłek macierzyński z obu umów na cały okres a mi ZUS udowadnia coś innego?

    To znaczy że powinnam się odwoływać od tej decyzji? Jest w ustawie pkt., który wyraźnie o tym mówi że mimo iż umowy nie przedłużono to w dniu porodu była ona aktualna?

  18. Witam, nie umiem nigdzie znaleźć odpowiedzi na moje pytania.
    W styczniu straciłam swoją pracę, szybko znalazłam nową w połowie stycznia. Dostałam umowę o pracę na czas próbny 3 miesiące.Po 2 tygodniach pracy dowiedziałam się ze jestem w ciąży. Czy pracodawca ma prawo nie przedłużyć mi umowy po 3 miesiącach próbnych ? I czy na urlop macierzyński mogę liczyć tylko wtedy gdy zostanie przedłożona mi umowa?
    bardzo proszę o odpowiedź.

    1. Z kodeksu pracy wynika, że umowa o pracę zawarta na czas określony, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, jest przedłużana do dnia porodu. Zasada ta ma odpowiednie zastosowanie do umowy o pracę zawartej na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc. Nie dotyczy natomiast umowy na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

      1. dziekuje i moge liczyc na zasiłek ?

        1. Gdy umowa zostanie przedłużona do dnia porodu przysługuje Pani zasiłek macierzyński przez okres 52 tygodni.

  19. Witam. Chciałam zapytać jakie mam prawa jeśli zajdę w ciążę na urlopie macierzyńskim. Pobieram teraz 80% wynagrodzenia. Czy powinnam przejść na L4 i czy wówczas przysługuje mi znowu 100% wynagrodzenia? Czy ten urlop macierzyński mi przepadnie? (zostałoby mi 8 m-cy z 80% wynagrodzeniem)

    1. Jeśli jesteś teraz na urlopie macierzyńskim i zajdziesz w drugą ciążę nie będzie Ci przysługiwał zasiłek chorobowy. Musiałabyś wrócić do pracy.

  20. Witam ile minimalnie musze pracowac na umowe o prace aby przyslugiwal mi zasiłek macierzyński ? I czy tylko umowa o prace wchodzi w grę ? Czy może umowa zlecenie tez moze ewentualnie być.

    1. Z kodeksu pracy wynika, że umowa o pracę zawarta na czas określony, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, jest przedłużana do dnia porodu. Zasada ta ma odpowiednie zastosowanie do umowy o pracę zawartej na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc. Nie dotyczy natomiast umowy na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Co do umowy zlecenie, muszą być opłacane składki na ubezpieczenie chorobowe i musisz urodzić w trakcie trwania umowy.

  21. Witam

    Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim. Zatrudniona byłam od listopada 2013 a we wrześniu 2014 z dniem porodu zostałam zwolniona( nie przepracowałam roku), czy będzie mi przysługiwał zasiłek dla bezrobotnych po urlopie macierzyńskim?

    Z góry dziękuje za odpowiedź.

    1. Po zakończeniu pobierania zasiłku musisz się zarejestrować w PUP jako osoba bezrobotna.

      Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

      (art. 71 ust. 1 pkt 1 i 2 Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r. poz. 674 z późn. zm.).

      Prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy, jeżeli:
      1. nie ma dla niego propozycji odpowiedniej pracy, propozycji stażu, przygotowania zawodowego w miejscu pracy, prac interwencyjnych lub robót publicznych oraz
      2. w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni:
      a. był zatrudniony i osiągał wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy, w okresie tym nie uwzględnia się okresów urlopów bezpłatnych trwających łącznie dłużej niż 30 dni,
      b. wykonywał pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą, jeżeli osiągał z tego tytułu dochód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę,
      c. świadczył usługi na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo współpracował przy wykonywaniu tych umów, jeżeli podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę w przeliczeniu na okres pełnego miesiąca,
      d. opłacał składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy, jeżeli podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota wynosząca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę,
      e. wykonywał pracę w okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, jeżeli podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę,
      f. wykonywał pracę w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych, będąc członkiem tej spółdzielni, jeżeli podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę,
      g. opłacał składkę na Fundusz Pracy w związku z zatrudnieniem lub wykonywaniem innej pracy zarobkowej za granicą u pracodawcy zagranicznego w państwie nie należącym do UE/EOG w wysokości 9,75 % przeciętnego wynagrodzenia za każdy miesiąc zatrudnienia,
      h. był zatrudniony za granicą przez okres co najmniej 365 dni w okresie 18 miesięcy przed zarejestrowaniem się w powiatowym urzędzie pracy i przybył do Rzeczypospolitej Polskiej jako repatriant,
      i. był zatrudniony, pełnił służbę lub wykonywał inną pracę zarobkową i osiągał wynagrodzenie lub dochód, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy.
      Do wspomnianych wyżej 365 dni zalicza się również okresy:
      1. zasadniczej służby wojskowej, nadterminowej zasadniczej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego absolwentów szkół wyższych, służby wojskowej pełnionej w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego, ćwiczeń wojskowych, okresowej służby wojskowej oraz zasadniczej służby w obronie cywilnej i służby zastępczej, a także służby w charakterze funkcjonariusza w innych służbach mundurowych,
      2. urlopu wychowawczego, udzielonego na podstawie odrębnych przepisów,
      3. pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy lub służby, renty szkoleniowej oraz przypadające po ustaniu zatrudnienia, wykonywania innej pracy zarobkowej albo zaprzestania prowadzenia pozarolniczej działalności – okresy pobierania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego lub świadczenia rehabilitacyjnego, jeżeli podstawę wymiaru tych zasiłków i świadczenia, z uwzględnieniem kwoty składek na ubezpieczenia społeczne, stanowiła kwota w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę,
      4. inne okresy, za które opłacane były składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy, jeżeli podstawę wymiaru składek stanowiła kwota wynosząca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę,
      5. okresy, za które przyznano odszkodowanie z tytułu niezgodnego z przepisami rozwiązania przez pracodawcę stosunku pracy (stosunku służbowego) oraz okres, za który wypłacono pracownikowi odszkodowanie z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę.

  22. Witam Panią,
    Mam taki problem. Na początku tego roku podpisałam umowę o pracę na 3/4 etatu na czas określony do końca września 2014. Po dwóch tygodniach pracy okazało się że jestem w ciąży. Ze względu na to, że nie jest to lekka praca, kierownictwo kazało mi iść na zwolnienie. Mój termin porodu to koniec września. Orientuje się , że umowa będzie trwać do porodu(jeżeli będzie po 30.09). Moje pytanie jest takie czy po porodzie mogę starać się o jakiś np. zasiłek macierzyński i co potem. Z góry dziękuję za odpowiedź . 🙂

  23. Witam,

    Mam pewien problem i juz od kilku dni przeszukuje internet i czytam rózne artykuły i prawo pracy ale nic nie jest jasne.
    Jestem w tym momencie na urlopie rodzicielski do 24maja 2014. Moja umowa o prace konczy sie 04-03-2014, moja firma teoretycznie nie istnieje , chodz jeszcze nie ogłosili upadłosci. Nikt juz w firmnie nie pracuje sprawami firmy niby zajmuje sie kancelaria prawna ale oni nic nie wiedza:( Moje pytania do kogo powinnam zgłosic sie po świadectwo pracy? Mam tez zaległy urlop bedzie ok 35 dni kto mi wyplaci? Czy w ogóle ktos mi wyplaci? Czy jak po 04-03-2014 nie dostane w ciagu 7 dni swiadectwa pracy czy to oznacza ze dalej jestem pracownikiem tej ze firmy na czas nieokreslony np.? Czy w momencie nie otrzymania w ciagu 7 dniu od daty wygasniecia stosunku pracy czy moge cos z tym zrobic? To wszystko jest skąplikowane gdzyz firma tak jak juz wczesniej wspominałam nie istniej, teoretycznie ale w KRS jeszcze widnieje, nie ogłosili upadłości.
    Czy ja bede mogla po urlopie rodzicielskim w mojej sytuacji pójść na urlop wychowawczy?
    Z góry dziekuje za odpowiedz.

    Pozdrawiam

  24. Witam,

    obecnie przedywam na rodzicielskim. Po powrocie do pracy chcę wykorzystać zaległy urlop. 1. Czy pracodawca może odmówić mi takiego urlopu? 2. Ile wcześniej musze go powiadomić o wykorzystani tego urlopu zaraz po rodzicielskim?

    1. Pracodawca nie może odmówić wykorzystania przez Ciebie zaległego urlopu wypoczynkowego. Należy powiadomić pracodawcę pisemnie na 14 dni przed końcem urlopu rodzicielskiego.

  25. mam Pytanie, 7 stycznia 2014 podpisałem umowe o prace na 5 lat, 24 stycznia dostałem zwolnienie lekarski na dwa tygodnie poniewaz przytrzasnełem sobie palca drzwiami i sytuacja nie miała miejsca w drodze do pracy ani w pracy. Moj pracodawca powiedział ze nie wypłaci mi chorobowego poniewaz za krotko pracuje… czy jest to zgodne z prawem? napomne ze listopad i grudzien 2013r równiez pracowałem u tego samego pracodawcy lecz na umowe zlecenie.

    1. Prawo do zasiłku chorobowego nabywasz dopiero po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia. Piszesz, ze wcześniej pracowałeś na umowę zlecenie – w przypadku tego rodzaju umowy prawo do zasiłku chorobowego nabywasz po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.

  26. Witam Pani Aniu.
    Jestem w 12 tyg. ciąży termin porodu przypada mi na sierpień. Jestem zatrudniona na pełen etat na czas określony do 31.12.2014r. O przedłużeniu umowy ze strony szefa nie ma mowy bo jak to stwierdził „nie będzie blokował sobie etatu”. Czy mam prawo do urlopu macierzyńskiego rocznego, czy tylko będzie on trwał od porodu do końca trwania umowy czyli 31.12.2014, a jeżeli tak to co dalej zostane bez środków do życia? czy mogę się ubiegać o zasiłek macierzyński z ZUSu? jeżeli taki będzie mi bezrobotnej przysługiwał.
    I ile taki zasiłek wynosi wówacza.

    dziękuje serdecznie za odpowiedz.

    1. Przysługuje Ci roczny zasiłek macierzyński. Mimo, ze szef nie przedłuży Ci umowy, wypłacanie zasiłku przejmie ZUS.

  27. Mam pytanie. Pracowałam od czerwca 2011 roku do 15 stycznia 2014 roku na umowę o pracę na czas nie określony.Zwolniłam się sama. Niedawno okazało się że jestem w ciąży czy jako osoba zarejestrowana na bezrobociu mogę się starać o pomoc. Czy lepiej zarejestrować się na KRUSIE? Chyba że jeśli mój mąż pracuje może nam to jakoś pomóc?
    Proszę o pomoc.

    1. W jakiej formie nastąpiło rozwiązanie umowy o pracę? Jeśli jesteś zarejestrowana jako osoba bezrobotna możesz starać się o zasiłek. Proponuję wybrać się do PUP.

  28. Dzień dobry Pani Aniu

    Piszę do Pani z prośbą o pomoc w sprawie płatnego zwolnienia chorobowego z powodu zajścia w ciążę będąc na urlopie wychowawczym. W roku 2013 przerwałam urlop wychowawczy, powróciłam do pracy na okres pięciu miesięcy od maja do października. Niestety brak możliwości pozostawienia dziecka pod opieką bliskich zmusiło mnie do powrotu na urlop wychowawczy, po kilku miesiącach ponownie zaszłam w ciążę. Proszę o informację czy mogę przerwać automatycznie urlop wychowawczy bez powrotu do pracy i przejść na płatne zwolnienie chorobowe? Czy w moim przypadku jest to możliwe i jak będzie wyglądało ewentualne wyliczenie wysokości świadczenia?

    1. W pani sytuacji musiałaby Pani powrócić do pracy i dopiero potem pójść na zwolnienie. Nie może Pani przejść automatycznie na zwolnienie lekarskie.

  29. Witam. Jestem obecnie na rocznym urlopie macierzyńskim, staramy się o drugie dziecko,czy po urlopie macierzyńskim przysługiwać mi będzie płatne L4 i w jakiej wysokości (100%?) i zasiłek na drugie dziecko? mam umowę na czas nieokreślony. Dziękuję za odp.

  30. Witam. Na 26tego lutego mam przewidziany termin porodu.Umowa o prace konczy mi sie 30 wrzesnia 2014r. Czy przysługuje mi roczny urlop macierzyński?? I czy mam prawo do urlopu wychowawczego??

    1. Tak przysługuje Ci roczny urlop macierzyński. Co prawda umowa wygaśnie we wrześniu ale za pozostały okres odpowiadający pozostałemu urlopowi rodzicielskiemu zasiłek macierzyński wypłaci ZUS.

  31. Witam,
    jestem w tej chwili zatrudniona od 1.05. 2013 r na umowe zlecenie bez odprowadzanych składek na chorobowe, umowę mam do 30.06. 2014 r. termin porodu mam na początku czerwca i w związku z tym, że szybciej będę musiała odejść z pracy (moi pracodawcy nie biorą pod uwagę L4) to czy przechodząc na ubezpieczenie męża będzie mi przysługiwało prawo do zasiłku macierzyńskiego??

    1. Aby przysługiwał pani zasiłek macierzyński musi Pani urodzić dziecko w trakcie ubezpieczenia chorobowego czyli w trakcie trwania umowy zlecenia. Musza być odprowadzane składki na ubezpieczenie chorobowe aby później należał się Pani zasiłek macierzyński.

      1. Czyli w momencie kiedy nie będę już pracowała i przejdę na ubezpieczenie męża nie należy mi się zasiłek?? Muszę zarejestrować się w Urzędzie Pracy jako bezrobotna i dopiero wtedy należał mi się będzie zasiłek??

  32. Witam mam pytanie . Właśnie zaczęłam staż półroczny jestem juz na nim 2 tygodnie wczoraj dowiedziałam się że jestem w ciąży. A moje pytanie jest takie czy będąc w ciąży mogę dalej kontynuować staż. Dodam tylko że staż mam z Powiatowego Urzędu Pracy ale jest on refundowany z Europejskiego Funduszu Pracy. Bardzo chciałabym kontynuować go ponieważ zdobęde nowe doświadczenie które bardzo mi się przyda.

    1. Tak może go Pani kontynuować. Ciąża nie jest żadna przeszkodą.

  33. Witam. zaszłam w ciąże w czasie umowy ma czas określony. 31.12.2013 dostałam świadectwo pracy i krzy z na drogę. o ciąży dowiedziałam się 30.12.2013r. Czy mogę ubiegać się o przywrócenie do pracy albo o świadczenie wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy??minął prawie miesiąc juz. Jestem zarejestrowana w pup i oczywiście nie mogę znaleźć pracy. co mam zrobić? świadczenie macierzyńskie pup wypłaciłby jeśli bym urodziła w trakcie pobierania zasiłku. zabraknie mi miesiąca.. jak się ratować? jak się zabezpieczyć finansowo choć trochę?

    1. Proszę mi napisać dlaczego umowa została rozwiązana? Czy została rozwiązana zgodnie z czasem na jaki została zawarta? czy za wypowiedzeniem?

      1. umowa została rozwiązana z upływem czasu. nie została mi poprostu przedłużona…

        1. w takiej sytuacji nie można ubiegać się o przywrócenie do pracy.

  34. Witam Aniu,
    Urodziłam 2 października 2013r i jestem obecnie na urlopie macierzyńskim. Moja umowa o pracę na czas określony kończy się w trakcie tego urlopu – dokładnie pod koniec czerwca. Moje pytanie jest takie, czy pracodawca może nie przedłużyć mi umowy i tym samym rozwiązać ją ze mną? Czy ma obowiązek ją jednak przedłużyć na okres urlopu macierzyńskiego?
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź 😉

    1. Cześć Sylwia. Pracodawca nie ma obowiązku przedłużyć Ci umowy. Oczywiście to jego dobra wola. Umowa rozwiąże się z dniem na jaki została zawarta. Ty natomiast zasiłku za pozostały okres nie tracisz, po zakończeniu umowy zasiłek będzie wypłacał ZUS. Pracodawca po zakończeniu umowy przekaże Twoje dokumenty do ZUS.

      1. Dziękuję Ci bardzo 😉
        Pozdrawiam

  35. Dobry Wieczór Pani Anno,
    mam do Pani wielką prośbę, czytając pani bloga wiem że ma Pani wielką wiedzę na temat prawa pracy. A mianowicie chodzi mi o to że 31 października 2013 roku skończyła mi się umowa o pracę na zastępstwo na czas określony. Od 28 października jestem na zwolnie niu lekarskim i pobieram zasiłek. Planuję zajść z mężem w ciąże i chciałabym się dowiedzieć czy będzie mi przysługiwało prawo do rocznego zasiłku macierzyńskiego oraz czy po macierzyńskim (o ile będzie przysługiwało) będzie mi się inny zasiłek przysługiwał? Bardzo proszę o poradę.

    1. Aby przysługiwał zasiłek macierzyński trzeba urodzić dziecko w trakcie ubezpieczenia chorobowego. Jeśli dobrze zrozumiałam to umowa o pracę wygasła.

  36. Witam 🙂 jestem zatrudniona na umowie o zastępstwo, konczy sie ona 28 stycznia a termin porodu mam na 10 maja. Czy należy mi sie w takiej sytuacji urlop macierzynski? czy przysługuje mi jakiś zasiłek?

    1. Zasiłek macierzyński przysługiwałby Ci jeśli urodziłabyś dziecko w trakcie trwania umowy na zastępstwo. Zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z tytułu choroby lub macierzyństwa zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego (art. 29 ust. 1 pkt 1), a rozwiązanie umowy o pracę na zastępstwo powoduje ustanie ubezpieczenia chorobowego.

  37. Witam, obecnie jestem na dodatkowym urlopie macierzyńskim, który kończy mi się 16.02.2014r., teraz muszę złożyć wniosek o urlop rodzicielski na którym chciałbym być 15 tygodni. po tym czasie planuje wrócić do pracy, lecz na dzień dzisiejszy trochę skomplikowała się sytuacja z osobą, która miała zostać z dzieckiem i teraz zastanawiam się czy jeżeli sytuacja nie zmieni się i będę musiała zostać z dzieckiem. Moje pytanie brzmi czy mogę złożyć przed zakończeniem się tej części urlopu rodzicielskiego wniosek o kolejna jego część, czy lepiej złożyć wniosek o pełen jego wymiar, a potem zrezygnować z jego czesci.

    1. Pełny wymiar nowego urlopu rodzicielskiego wynosi 26 tygodni, niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.
      Można go wykorzystać w całości na raz lub podzielić na części,
      następujące bezpośrednio po sobie, nie więcej jednak niż trzy i nie krótsze
      niż 8 tygodni każda. Części te zatem nie muszą być równe.
      Nowy urlop rodzicielski można wykorzystać maksymalnie w trzech częściach, z pierwszej z nich może skorzystać mama dziecka,
      z drugiej jego tata i z trzeciej znowu mama.
      W takim przypadku należy jednak pamiętać, że części te muszą następować bezpośrednio po sobie i każda z nich nie może być krótsza niż 8 tygodni.

  38. jestem w ciazy i zastanawiam sie ile pracodawca zapłaci mi jak bede na urlopie macierzynskim i rodzicielskim skoro teraz moje wynagrodzenie wynosi 1181 zł + 300 zł dodatku za pranie czy ten dodatek bedzie tez brany pod uwage czy tylko sama podstawa

    1. W kwestiach wyliczeniowych proszę się skontaktować z pracownikiem ZUS.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.