Masz pytanie dotyczące Prawa Pracy a w szczególności ochrony kobiet w ciąży, w czasie urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego!
Zadaj pytanie klikając > TU <
>> UWAGA <<
Z uwagi na fakt iż o ostatnim czasie otrzymałam od Was ponad 400 pytań.
Oczekiwanie na odpowiedz to ok 30 dni. Proszę o cierpliwość!
Wybaczale nie dam rady szybciej odpowiedzić na Twoje pytanie 🙁
….
* Znajdziesz mnie również serwisie eDziecko.pl należącego do Agory – gdzie jestem ekspertką pomagającą w tematyce Prawa Pracy!
Witam.
Moja sytuacja odnosi się do upadłości firmy i jej konsekwencji. Kiedy byłam już w ciąży na zwolnieniu L4 firma w której byłam zatrudniona 4 lata ogłosiła upadłość. Wypłatę zasiłku chorobowego po 30 dniu zwolnienia prowadził zus. Termin porodu miałam na koniec wypowiedzenia więc nie wiedziałam czy o roczny macierzyński będę prosić jeszcze pracodawcę w upadłości czy już zus. Urodziłam 2 dni przed wypowiedzeniem więc wnioskowałam u pracodawcy. Wszystkie dokumenty trafiły do zusu i w związku z upadłością wypłatę zasiłku macierzyńskiego prowadzi zus (do 26.08.2015). Właśnie się dowiedziałam że w drodze kolejna dzidzia :), więc z końcem zasiłku będę w 4 miesiącu ciąży.
Pytania:
1. Czy zasiłek ten z racji upadłości zostanie wydłużony na drugą ciążę do porodu i dalej rok (niezdolność do pracy w zasadzie trwa od pierwszego dnia zwolnienia 1 ciąży tj. 21.02.2014 do dziś)
2. Jeżeli nie to czy mogę liczyć na ten zasiłek np jak zacznę opłacać sama składki chorobowe (bez działalności gospodarczej)
Cześć Kasiu.
Odp na twoje pytanie nr 1. Z wskazanej wyżej sytuacji zasiłek macierzyński na druga ciążę nie będzie przysługiwał. Nie zostanie obecny zasiłek wydłużony na drugą ciążę.
pytanie nr 2. Trzeba założyć działalność gospodarczą i opłacać składki.
Witam,
Obecnie przebywam na zasiłku macierzynskim do sierpnia i jestem w ciąży ( jestem na umowie na czas nieokreslony). mam pytanie czy moge po zakonczeniu zasilku isc odrazu na chorobowe?
Jesli lekarz tak zdecyduje i wystawi zaświadczenie lekarskie to jak najbardziej tak.
WITAM PANI ANIU!!!
Mam pytanie jakie dokumenty mam dostarczyc do zusu jesli 31.03.2015 zakonczyla mi sie umowa o prace i firma mi nie przedluzyla umowy a nalezy mi sie jeszcze urlop rodzicielski. Zaznaczam ze firma nie przekazala dokumentow do zusu tylko do mnie.
Z gory dziekuje i pozdrawiam
Ps. Prosilabym o odpowiedz na email bo nie zawsze chce mi wejsc ta strona [email protected]
Za resztę urlopu macierzyńskiego będzie wypłacał ZUS. Ty z kolei wypełnić musisz druk Z10 i dostarczyć do ZUS (takie oświadczenie). Dokumenty przekazać do ZUS winien pracodawca. Skontaktuj się jak najszybciej z pracownikami ZUS i zawieś najlepiej jutro do ZUS dokumenty i na miejscu wypełnisz odpowiednie druki wskazane przez panie z ZUS.
Witam, mam pytanie jestem zatrudniona na umowa na zastępstwo, jestem obecnie w ciąży poród mam planowany na poczatek lipca. z tego co wiem ta dziewczyna za która pracuje tez wraca poczatkiem lipca. rozumiem ze nie należy mi się urlop macierzyński ani nic w tym stylu ponieważ jestem na umowie śmieciowej?
Masz szansę na zasiłek macierzyński, ale pod warunkiem że urodzisz dziecko zanim Twoja umowa ulegnie rozwiązaniu. Ochrona matki zatrudnionej na umowę na zastępstwo jest w naszych przepisach bez porównania słabsza niż kobiety zatrudnionej na podstawie innej umowy terminowej.
Witam mam pytanie jestem na urlopie macierzyńskim do 27listopada 2015 a umowę mam do września musza mi przedłużyć czy nie proszę o odpowiedz
Pracodawca nie ma obowiązku w takiej sytuacji przedłużyć Ci umowę. To jego wola. Jeśli natomiast nie zostanie Ci przedłużona umowa to dalej wypłacanie zasiłku macierzyńskiego będzie kontynuował ZUS.
Witam Pani Aniu!!!
mam pytanie takie bo konczy mi sie umowa z dniem 31 marca tego roku, a zlozylam do pracodawcy dokumenty o caloroczny urlop. Pracodawca przyznal mi maciezynski i 2 dni rodzicielskiego. Lacznie 6 miesiecy mi przyznal. A jestem juz 5 miesiency na urlopie. Co bedzie z reszta rodzicielskiego? Czy musze kolejne dokumenty skladac? a jak tak to jakie? i ile mam jeszcze czasu?
Po urodzeniu dziecka mogłaś zawnioskować o cały roczny urlop macierzyński. Musisz jednak sprawdzić u pracodawcy o ile dokładnie wnioskowałaś. Jeśli o roczny urlop macierzyński to po ustaniu zatrudnienia Twój pracodawca ma obowiązek przesłać dokumenty do ZUS.Za resztę urlopu macierzyńskiego będzie wypłacał ZUS. Ty z kolei wypełnić musisz druk Z10 i dostarczyć do ZUS (takie oświadczenie). Pilnuj jednak tej sprawy przekazania Twoich dokumentów do ZUS, bo niektóre czytelniczki zgłaszały zaniedbania swoich pracodawców. Zadzwoń do ZUS i upewnij się czy wszystko jest ok i czy nie musisz dodatkowego jeszcze czegoś dostarczyć.
dziekuje za informacje Pani Aniu. Napewno wnioskowalam o roczny urlop. A do kiedy mam zlozyc ten druk z10? a pracodawca jaki ma czas na zgloszenie moich dokumentow do ZUS? czy moge uzyskac juz teraz jakies informacje w ZUS w swojej sprawie?
Pozdrawiam
Nie ma za co. Druk ten trzeba wypełnić dopiero kiedy przejmie ZUS kontynuacje wypłacania zasiłku macierzyńskiego. Pracodawca ma obowiązek przesłać dokumenty przed wygaśnięciem Twojej umowy o pracę. W każdej chwili możesz zadzwonić do ZUS i dopytać o wszelkie sprawy związane z Twoją sytuacją.
Witam, mam pytanie jestem na umowie o pracę na czas określony do 31.10.2015 r. Termin porodu wypada mi na 07.08.2015 czy należy mi się urlop macierzyński, a potem zasiłek macierzyński ile będzie trwał (do kiedy?) jakie muszę złożyć papiery i do kogo
Bardzo proszę o pomoc bo jestem zielona 🙂
Po urodzeniu dziecka możesz zawnioskować do pracodawcy o cały roczny urlop macierzyński.Po ustaniu zatrudnienia Twój pracodawca ma obowiązek przesłać dokumenty do ZUS.Za resztę urlopu macierzyńskiego będzie wypłacał ZUS. Ty z kolei wypełnić musisz druk Z10 i dostarczyć do ZUS (takie oświadczenie). Pilnuj jednak tej sprawy przekazania Twoich dokumentów do ZUS, bo niektóre czytelniczki zgłaszały zaniedbania swoich pracodawców. Zadzwoń do ZUS i upewnij się czy wszystko jest ok i czy nie musisz dodatkowego jeszcze czegoś dostarczyć.
Paniu Aniu mam pytanie od 2.01.2014 przebywałam na urlopie macierzyńskim,urlop zakończył się 31.12.2014 na początku listopada zaszłam w ciąże,ponieważ ciąża jest zagrożona od 1.01.2015 przebywam na L4,w takiej sytuacji jak będzie wyliczany mój kolejny urlop macierzyński ? jeżeli będzie to urlop roczny wynosić będzie 80% z 12 przepracowanych miesięcy ? czy będzie to 80 % z wartości urlopu macierzyńskiego który otrzymywałam przez 12 mc ? mam umowę o pracę na czas nieokreślony
W celu wyliczenia podstawy wymiaru zasiłku (w przypadku drugiej ciąży) będzie brane pod uwagę 12 miesięcy od dnia niezdolności do pracy Twojej pierwszej ciąży. Jeśli kwota będzie niższa niż obecna średnia krajowa to wówczas będzie ona podciągnięta pod obecną średnią krajową i ta wyższa będzie brana pod uwagę.
Dziękuje bardzo za odpowiedź 🙂
Proszę :).
Pani Aniu , mam pytanie , mianowicie posiadam umowę do końca 2015 roku. W sierpniu urodzę dziecko , moje pytanie brzmi : po urodzeniu dziecka będzie mi przysługiwał urlop macierzyński, czy po urodzeniu dziecka pisze wniosek do pracodawcy o udzielenie urlopu macierzyńskiego podstawowego oraz dodatkowego??? oraz drugie pytanie: czy po wygaśnięciu umowy tj 31.12.2015r będzie mi przysługiwać urlop rodzicielski, jeśli tak to gdzie o niego wnioskować??? czy mogę po urodzeniu dziecka w jednym wniosku prosić o wszystkie urlopy czy należy to jakoś rozplanować w czasie???
Cześć Kasiu, po urodzeniu dziecka możesz zawnioskować o cały roczny urlop macierzyński.Po ustaniu zatrudnienia Twój pracodawca ma obowiązek przesłać dokumenty do ZUS. Ty z kolei wypełnić musisz druk Z10 i dostarczyć do ZUS (takie oświadczenie). Pilnuje jednak tej sprawy przekazania Twoich dokumentów do ZUS, bo niektóre czytelniczki zgłaszały zaniedbania swoich pracodawców. Zadzwoń do ZUS i upewnij się czy wszystko jest ok i czy nie musisz dodatkowego jeszcze czegoś dostarczyć.
Witam serdecznie Pani Aniu,
Proszę o pomoc. Właśnie przedłużyłam urlop wychowawczy do sierpnia 2015, a okazało się, że jestem w ciąży. Mam umowę na czas określony do 2018 roku i moje pytanie brzmi czy mogę teraz przerwać urlop wychowawczy i iść pierwszego dnia na L4. Chcę wysłać wniosek do pracodawcy o powrót do pracy, czy pracodawca przez ten miesiąc może mi wręczyć wypowiedzenie przed 1 dniem przyjścia do pracy?
Pozdrawiam
W obecnej sytuacji jesteś chroniona przez prawo. Możesz tak zrobić.
Aniu,
Bardzo bardzo Ci dziękuję!
Pięknego dnia Ci życzę 🙂
Monika
Witaj Aniu,
Chciałam Cię tylko podpytać gdzie zamawiałaś takie śliczne spersonalizowane bukieciki na urodziny Twojej Natalki? Chodzi mi np. bilecik dodany do lizaka 🙂
Niebawem i mnie to czeka stąd liczę na Twoją pomoc.
Pozdrawiam serdecznie,
Monika
Zamawiałam je: w skleporganza.pl 🙂
Witam mam pytanie czy po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego podstawowego i dodatkowego przez matkę ja czyli ojciec mogę wykorzystać 8 tygodni urlopu rodzicielskiego a później pozostałe 18 tygodni matka i czy w takim razie należy mi się urlop ojcowski.Za odpowiedź pięknie dziekuje
Witam Ponownie
Pani Aniu i jeszcze jedno pytanie kiedy musimy złożyć taki wniosek jak wyżej pisałem wystarczy na 14 dni przed rozpoczęciem czy już musimy, dziecko urodziło się 3 lutego
Ale jakim wniosku mówisz teraz (o jaki urlop?). Po urodzeniu dziecka zona złożyła wniosek do pracodawcy o jakie urlopy?
teraz zona złożyła dwa wnioski,jeden o urlop macierzyński 20 tygodni i jeden o dodatkowy urlop 6 tygodni a później na dwa tygodnie przed końcem urlopu dodatkowego ja złoze wniosek
na 8 tygodni a zona znowu na dwa tygodnie przed końcem mojej części urlopu rodzicielskiego złoży wniosek na 18 tygodni.
Cały urlop rodzicielski, czyli 26 tygodni może wykorzystać tata dziecka, albo podzielić się czyli 8 tygodni mama, potem 8 – tata i kolejne 10 – mama.
Ta część nie może być mniejsza niż 8 tygodni więc to od was zależy jak się podzielicie. Jednak dla mnie aby zasada bezpośredniego następowania po sobie urlopów przez matkę dziecka została zachowana najpierw powinna zona złożyć wniosek o te 8 tygodni urlopu rodzicielskiego a dopiero potem Ty składasz o swoje 8 tygodni a potem żona składa o pozostałe 10 tygodni.
Przygotuje odpowiedź. Bedzie wieczorem.
Ty jako ojciec bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego podstawowego i dodatkowego przez Twoją zonę możesz skorzystać z nowego urlopu rodzicielskiego również w pełnym wymiarze lub dzieląc go z mamą dziecka.
Musisz też pamiętać, że przysługuje Ci prawo do urlopu ojcowskiego i wychowawczego.
Krótkie info w celu sprecyzowania podziału urlopami:
Cały urlop rodzicielski, czyli 26 tygodni może wykorzystać tata dziecka, albo podzielić się czyli 8 tygodni mama, potem 8 – tata i kolejne 10 – mama.
Pani Aniu jeszcze raz pięknie dziękuje za odpowiedz o to mi chodziło, Jest Pani dla nas rodziców
dobrem bezcennym Pozdrawiam Michał Kierzkowski
Jeszcze krótkie info w celu sprecyzowania podziału urlopami:
Cały urlop rodzicielski, czyli 26 tygodni może wykorzystać tata dziecka, albo podzielić się czyli 8 tygodni mama, potem 8 – tata i kolejne 10 – mama.
Jeszcze raz się wczytałam w Twoje pytanie i chyba Ty chciałeś składać wniosek bezpośrednio o 8 tygodni po zakończonym przez żonę urlopie dodatkowym. Ale wówczas nie zostałaby zachowana przez zonę zasada bezpośredniego następowania urlopów.
To chyba będzie problem, bo zonie kończy sie umowa wlasnie w pierwszych 8 tygodniach urlopu rodzicielskiego i ma obiecane ze umowa zostanie przedłużona tylko musi być w pracy dlatego chcielismy to tak rozwiazac
Witam serdecznie, przebywam na urlopie macierzyńskim do 27.02.15- właśnie okazało się, że będziemy mieć drugie maleństwo- umowę o prace miałam na czas określony (do dnia porodu pierwszego dziecka)- czy jest jakakolwiek możliwość pomocy finansowej ze strony ZUS-u lub innej instytucji w takiej systuacji?
Co do zasady Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej pracownicy która w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko. Natomiast radziłabym Ci napisać pismo do ZUS, opisz Twoją sytuację i być może rozpatrzą Twoją sprawę w sposób indywidualny.
Czy składałaś podanie do Mopsu o zasiłek rodzinny? Więcej info znajdziesz tutaj: https://rodzina.gov.pl/swiadczenia/dodatki-do-zasilku-rodzinnego i https://rodzina.gov.pl/swiadczenia/zasilek-rodzinny
Prosze o Informacje. W styczniu konczy mi sie umowa o prace mam roczny urlip kto bedzie go placil dopiero 2 miesiace jestem na urlopie.Dziekuje
Kasiu rozwiń pytanie proszę.
Pani Aniu chodzi mi o to, ze 20stycznia konczy mi sie umowa o prace mam roczny urlop rodzicielski jesli pracodawca nie przedluzy mi umowy to kto bedzie mi placil za urlop czy bede go miala ? Dopiero 2 miesiace na urlopie jestem.
Hej Kasiu, dzięki. Teraz rozumiem. Pomimo, że skończy Ci się umowa to wypłatę zasiłku macierzyńskiego przejmie ZUS. Przypilnuj sobie jednak aby pracodawca dopilnował przesłanie wszystkich odpowiednich dokumentów do ZUS. Potem jak przejmie Cię ZUS będziesz sama musiała sobie pilnować terminów do składania kolejnych wniosków o urlop dodatkowy i rodzicielski. Jaki wniosek złożyłaś do obecnego pracodawcy? Z góry o roczny urlop?
Dziekuje za odpowiedz. Tak roczny urlop mam .
Witam, mam takie pytanie. Słyszałam że pracodawca ma obowiązek przedłużenia umowy do czasu porodu? No dobrze a czy ma taki sam obowiązek przedłużenia umowy zlecenia do dnia porodu? Mam taka umowę do końca roku, czyli do 31 grudnia 2014 roku, a rozwiązanie planowane w połowie stycznia, czy do tego czasu pracodawca ma obowiązek przedłużenia mi umowy, abym między innymi mogła nabyć prawo do zasiłku macierzyńskiego?
Tak, pracodawca ma taki obowiązek, ale obowiązek ten wynika z kodeksu pracy. Dlatego też dotyczy to tylko umów o pracę regulowanych przez przepisy kodeksu pracy. Umowa zlecenie jest umową cywilnoprawną. W przypadku umowy zlecenie, pracodawca nie ma obowiązku przedłużyć umowy kobiecie do dnia porodu. Aby należał Ci się zasiłek macierzyński musiałabyś urodzić dziecko w trakcie trwania umowy zlecenia, czyli w trakcie ubezpieczenia chorobowego.
Aniu, proszę o radę. Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas określony, która kończy się w styczniu przyszłego roku. Będę wtedy w 3 miesiącu ciąży. Co mam zanieść do pracodawcy, czy do ZUS by umowa została przedłużona do czasu porodu oraz bym mogła pobierać zasiłek macierzyński na urlopie wychowawczym? Nie wykluczam, iż możliwe jest, że pójdę na l4 jescze w grudniu. Dziękuję za odpowiedź.
Pracodawca musi przedłużyć umowę na czas określony do dnia porodu wtedy, kiedy umowa uległaby rozwiązaniu po 3 miesiącu ciąży. Dzieje się to już z mocy prawa dlatego, pracodawca nie ma obowiązku pisemnie przedłużać umowy.
Mam pytanie do tej sytuacji. Skąd osoba będąca zatrudniona na umowę o pracę na czas określony będzie wiedziała, że umowa jej sie przedłużyła jeżli pracodawca nie ma obowiązku wystawienia żadnego dokumentu? Co jeśli wystawi świadectwo pracy? Czy jeśli pracownik zgłoszony jest do Zus jako umowa o pracę na czas określony to czy zus zablokuje pracodawcy wypowiedzenie ubezpieczenia jeśli kobieta jest w ciąży ( w dniu zakończenia umowy 8 miesiąc). ?Czy idzie gdzieś sprawdzić na jaką umowę jesteśmy zgłoszeni? Czy umowa na czas określony czy na zastępstwo?
Witam, proszę przytoczyć sytuację bo nie wiem dokładnie do którego przypadku się Pani odnosi?
Zacytuje pytani czytelniczki oraz Pani odpowiedź. Moje pytanie dotyczy Pani odpowiedzi. „Aniu, proszę o radę. Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas określony, która kończy się w styczniu przyszłego roku. Będę wtedy w 3 miesiącu ciąży. Co mam zanieść do pracodawcy, czy do ZUS by umowa została przedłużona do czasu porodu oraz bym mogła pobierać zasiłek macierzyński na urlopie wychowawczym? Nie wykluczam, iż możliwe jest, że pójdę na l4 jescze w grudniu. Dziękuję za odpowiedź.” w odpowiedzi Pani udzieliła takiej informacji: „Pracodawca musi przedłużyć umowę na czas określony do dnia porodu wtedy, kiedy umowa uległaby rozwiązaniu po 3 miesiącu ciąży. Dzieje się to już z mocy prawa dlatego, pracodawca nie ma obowiązku pisemnie przedłużać umowy.”
OK przeczytałam Twoje pytanie kilka razy. Oczywiście wszystko zależy od sytuacji. Wszelkich informacji swojej podwładnej powinie udzielić pracodawca czy też instytucja kadr. Nie mniej jednak taka umowa już z mocy prawa ulega przedłużeniu do dnia porodu. ZUS nic nie będzie blokował, ponieważ to na niego przejdzie obowiązek wypłaty zasiłku macierzyńskiego w omawianej sytuacji. A to na jaką umowę jesteśmy zatrudnieni jeśli nie wiemy to trzeba dopytać pracodawcy lub kadry. Choć dziwne wydaje mi się nie wiedzieć na jaki czas podpisaliśmy z pracodawcą umowę.
tak tylko akurat w zakładzie pracy sytuacja wygląda tak,że pani z kadr( po sprawdzeniu w systemie) mówi, że jest to umowa o prace na czas określony a pani dyrektor, że umowa na zastępstwo, sprawę komplikuje jeszcze fakt, że ma to miejsce w oświacie gdzie teoretycznie nie można zawierać umów na zastępstwo. Więc stąd pytanie jeśli faktycznie jestem zgłoszona na umowę o pracę na czas określony a dyrektor nie da mi pisemnie przedłużenia umowy a wystawi świadectwo pracy ( bo w jego mniemaniu to umowa na zastępstwo). Dlatego szukam odpowiedzi skąd będę wiedziała, że umowa mi sie przedłuży- jeśli faktycznie jestem zgłoszona jako umowa o prace na czas określony. W tym przypadku zapis prawa o przedłużaniu automatycznym jest dla mnie niezrozumiały bo pracodawca może nie wyrazić chęci przedłużania umowy-mimo, że ma obowiązek i wystawić świadectwo pracy oraz wypowiedzieć w zusie pracownika.
Witaj Aniu. Juz pisze z do Ciebie kolejne pytanie – co chwile cos innego mnie trapi.. nawet nie wiem czy jestes w stanie odpowiedziec mi na to pytanie ale zawsze warto sprobowac 🙂 przebywam na zasilku macierzynskim do grudnia 2014. Jestem w drugiej ciazy i urodze na poczatku marca 2015. Moj lekarz od 2 miesiecy chce mnie wyslac na L4, lecz z racji zasilku nie chce robic zamieszania. Co po 08.12 gdy skonczy mi sie pierwszy zasilek? Po prostu od tego dnia zlozyc do ZUS dokument i L4 i do dnia porodu przebywac na zwolnieniu? Czy moze jednak powinnam wrocic do dzialalnosci chocby na miesiac (nie wykonuje pracy fizycznej wiec byloby to mozliwe o tyle o ile corka by mi pozwolila ;D) zeby nie wzbudzac niepotrzebnych podejrzen ze strony zusu? Juz nie wiem co mam robic wiec pisze do Ciebie jako bardziej obeznanej w temacie 🙂
Odpowiem do końca dnia 🙂
Paulina doprecyzuj mi jeszcze, jak długo prowadziłaś własną działalność gospodarczą przed pierwszą ciążą? Odpowiedź dodam po weekendzie.
Zalozylam dzialalnosc po tym jak zwolniono mnie z pracy. Pomysl na biznes byl, ale jakos brakowalo bodzca 😉 oczywiscie po zalozeniu dzialalnosci okazalo sie ze JUZ jestem w ciazy.. ale pracowalam do konca lipca i lekarz niestety kazal juz odpoczywac..
Witam, czy udzielono odpowiedzi na ten temat? Bardzo mnie ta sytuacja interesuje.
a jak zadać pytanie żeby pojawiło się ono na facebooku? Bardzo mi zależy na opinie innych, może bardziej doświadczonych mam.
Tutaj możesz mi napisać lub na FB wysłać wiadomość z pytaniem do mnie.
Przepraszam ,chodziło mi o 2015r. Dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam
Proszę :). Pozdrawiam.
WITAM! Jestem zatrudniona na umowe o prace na czas nieokreslony. Obecnie jestem na zasiłku wychowawczym,który konczy mi sie z dniem 5,czerwca 2014 r.Jestem w ciąży i termin mam na początku lipca 2014 roku.Co zrobić zeby przysługiwal mi zasilek chorobowy a nastepnie macierzynski?Czy w takim przypadku mozna pozniej starac sie o zasilek wychowawczy??POZDRAWIAM CIEPLUTKO
Rozumiem, że chodzi o rok 2015. W datach wskazujesz 2014. Jak skończy Ci się zasiłek wychowawczy to do porodu będzie jeszcze miesiąc, dlatego przejdziesz na zasiłek chorobowy (lekarz wystawi zwolnienie i prześlesz do zakładu pracy). Po urodzeniu dziecka będzie przysługiwał Ci roczny zasiłek macierzyński a potem jeśli będziesz chciała wystąpić dalej o urlop wychowawczy i złożysz odpowiednie dokumenty o zasiłek wychowawczy (trzeba spełnić określone przesłanki ale to już wiesz) to dalej będzie mogła z niego korzystać tak jak teraz.
Witam:-) mam umowę na czas nieokreślony, pracuję w firmie zatrudniającej tylko w mojej filii ponad 50 osób. Obecnie przebywam na urlopie rodzicielskim z opcją 80%, który kończy mi się 23.10. Jestem w 8 tygodniu ciąży. W 6 tygodniu pojawiły się problemy i 6 dni spędziłam w szpitalu. Lekarz twierdzi, że nie powinnam pracować, ponieważ mam dużo leżeć dla dobra malucha. Za pobyt w szpitalu nie brałam zwolnienia. Zanim dowiedziałam się, że jestem w ciąży wypisałam wnioski o wykorzystanie zaległych urlopów od 24.10. Nie robiłam jeszcze badań okresowych od pracodawcy. Czy w obecnej mojej sytuacji mogę od 24.10 przejść na zwolnienie lekarskie, czy też muszę zrobić badania okresowe i na 1 dzień wrócić do pracy i dopiero wtedy dać L4? Dziękuję za pomoc.
Możesz wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy a po jego zakończeniu przedstawisz pracodawcy zwolnienie lekarskie. Wybór należy do Ciebie. Jesteś chroniona przez prawo.
Witam. Mam pytanie podpisalam umowe na zastepstwo na rok czasu. Planuje z mezem dziecko teraz. Jak bede miala liczone macierzynskie roczne czy od podstswy tej umowy czy od tej na ktora przejde po wygasnieciu tej na zastepstwo? Czyli tej mojej starej.
Dodam ze teraz dotychczas mialam roczna umowe tez na zastępstwo.
W Twojej sytuacji urlop i zasiłek macierzyński będzie przysługiwał tylko wtedy gdy urodzisz dziecko w trakcie trwania umowy na zastępstwo. W przeciwnym razie zasiłek macierzyński nie przysługuje. Tak jest w przypadju umowy na zastępstwo.
Witam.
Jestem na zwolnieniu chorobowym od 8 lipca 2014. Z dniem 1 sierpnia 2014 przysłano mi pismo z zusu ze wstrzymuja mi chorobowe bo musza sprawdzic czy nie pracowałam fikcyjnie (oczywiscie pracowałąm). Dzisjaj mamy 16 październik 2014 i niemam zadnej decyzji, kontroli u mojej szefowej w firmie nie było.dzwonie do zusu kaza mi cierpliwie czekac. za 4 tyg mam porod niemam zadnych pieniedzy zeby kupic wyprawke dla maluszka. co mam robić jak z nimi wygrac zeby to przyspieszyli??? prosze o pomoc.
Spróbuj napisać pismo do ZUS drogą formalną. Napisz pismo do ZUS.
Co musi znajdować sie w takim piśmie? jak to napisać? wysłać pismo przez poczte czy dostarczyć osobiscie?
W piśmie napisz to co napisałaś do mnie. Prosisz o bliższe informacje w swojej sprawie. Wysyłasz pocztą za potwierdzeniem odbioru lub osobiście, ale też za potwierdzeniem.
a jak wpisze 3 lata to jak to bedzie
W przypadku kiedy wpiszesz 3 lata i zakładamy, że zajdziesz w ciążę po roku czasu to będziesz musiała do pracodawcy wystąpić z wnioskiem o wcześniejszy powrót do pracy, pracodawca ma na to 30 dni. Jak otrzymasz pismo od pracodawcy ze zgodą na powrót to składasz z dniem powrotu do pracy zwolnienie lekarskie, że jesteś w ciąży. Wtedy do dnia porodu będzie wypłacany zasiłek chorobowy a po porodzie przysługuje Ci zasiłek macierzyński na dotychczasowych zasadach (jeśli Twoja umowa o pracę dalej będzie trwać).
Witam
Mam pytanie mam umowe zlecenie na 3 miesiace z dobrowolnym ubezpieczeniem i jestem w ciazy 14 tydzien
A moje pytanie kiedy moge isc na l4 ciaza zagrozona oraz czy pracodawca moze ja rozwiazac przed koncem umowy czy musi ja przedluzyc i jakie zasiłki mi beda przyslugiwac po porodzie
Dziekuje z gory
Jest to umowa zlecenie. Zasiłek macierzyński przysługiwałby gdybyś urodziła dziecko w trakcie trwania umowy zlecenie. W sytuacji opisanej powyżej zasiłek macierzyński nie będzie przysługiwał.
Witam!!
Mam pytanie do Pani urodziłam w listopadzie 2014 r. kończy mi się urlop macierzyński i przechodzę na wychowawczy. Planujemy z mężem drugie dziecko i jeśli zajdę w ciążę na urlopie wychowawczym to czy mogę go przerwać w przejść na chorobowe? Bardzo proszę o poradę!
Pozdrawiam!
Na jaki okres czasu planuje Pani urlop wychowawczy? Jaki okres Pani wpisze we wniosku?
Witaj Aniu. Mam pytanie dot. wysokosci zasilku. Prowadze dzialalnosc od czerwca 2013 roku i regularnie oplacam skladki. Przebywam na zasilku macierzynskim do grudnia 2014 z tytulu urodzenia pierwszego dziecka i ZUS wyplaca akualnie 60%. Jestem w drugiej ciazy i termin porodu przypada na marzec 2015. Czy po urodzeniu drugiego dziecka moge liczyc na zasilek wysokosci 100% tego pierwszego zasilku?
Tak przysługuje ci roczny płatny na dotyczczasowych zasadach zasiłek macierzyński.
Witam serdecznie. Moje pytanie dotyczy zmiany pracodawcy w ciąży. Wypowiedziano mi umowę na czas nieokreślony, na wypowiedzeniu zaszłam w ciąże, ale w międzyczasie znalazłam nową prace, która rozpoczęłam, zanim okazało sie ze jestem w ciąży. Obecnie jestem na okresie próbnym. Co w takiej sytuacji. Czy poprzednie wypowiedzenie nie ma skutku i mogę zostać przywrócona do poprzedniej pracy?
Dziękuje za wskazówki, pozdrawiam.
Musisz jak najszybciej napisać pismo do pracodawcy o przywrócenie do pracy. Pracodawca ma obowiązek przywrócić Cię do pracy.
Zapamiętaj!
Ochrona kobiety w ciąży
jest ponadstandardowa. Termin do wniesienia pozwu liczony jest od uzyskania
przez pracownię pewnej informacji o stanie ciąży i wieku płodu, a nie od daty złożenia oświadczenia woli
przez pracodawcę. Oznacza to, że pozew o przywrócenie do pracy można złożyć
nawet wtedy gdy o ciąży
kobieta dowiedziała się po rozwiązaniu umowy. Powinna ona zachować jednak 7 dniowy liczony od chwili
pozyskania takiej informacji.
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 25 kwietnia 2012 r., sygn. II PK 209/11
Witam mam male pytanie chcialabym wiedziec pracowalam w firmir ktora przedluzala mi umowe pod koniec wypowiedzenia zaszlam w ciaze i mialam umowe przedluzona do dnia porodu potem zostalam przekierowana do zusu.w trakcie trwania macierzynskiego zaszlam w ciaze z kolejnym dzidziusiem ale ciaza miala fatalne skutki urodzilam w 26 tyg.(dziecko zmarło)i chcialam sie zapytac czy na te drugie dziecko tez mi sie cos nalezy ze zusu.Za informacje serdecznie dziekuje
Bardzo mi przykro.Niestety nic nie przysługuje.
witam…mam pytanko..mam umowę o pracę do końca grudnia 2014…w połowie października idę na L4…jeśli nie dostanę nowej umowy od stycznia na co będę mogła liczyć???przed i po porodzie???dziękuje za odp
termin porodu mam na koniec kwietnia 2015
Aby odpowiedzieć, muszę wiedzieć w którym miesiącu ciąży jesteś?
3misiac
Umowa o pracę na czas określony, której termin końcowy przypada po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Dotyczy to również umowy o pracę na okres próbny dłuższy niż miesiąc oraz umowy na czas wykonania określonej pracy, o ile uległyby one rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży (art. 177 § 3 K.p.).
Przedłużenie umowy, o którym mowa w art. 177 § 3 K.p., następuje z mocy samego prawa, bez konieczności podejmowania dodatkowych działań przez pracodawcę czy pracownika. Reasumując Twoja umowa zostanie przedłużona do dnia porodu i będzie Ci przysługiwał roczny zasiłek macierzyński.
ale to mam od pierwszego dnia urlopu L4 liczyć ten rok (zasiłek macierzyński) czy dopiero po porodzie będzie mi jeszcze się należał zasiłek macierzyński???pozdrawiam..
ale rok od pierwszego dnia L4 czy rok od porodu zasilek macierzynski???
Zasiłek macierzyński od dnia porodu.
Mam pytanie pracuje w dużej firmie, jestem w 4 tyg ciąży, na początku byłam przez rok zatrudniona na umowę na zastępstwo, teraz jestem zatrudniona na umowę na czas określony do końca miesiąca. Pracodawca proponuje mi kolejna umowę na rok, a następna juz musi być na czas nieokreślony. Czy po powrocie umowy będą liczyć się od nowa? Czyli czy mogę dostać kolejna umowę na czas określony? Drugie pytanie to czy jeżeli teraz pod koniec miesiąca poprosilabym aby pracodawca dal mi umowę na czas nieokreślony i ja otrzymam, a pracodawca zmienia nazwę i właścicieli czy taka umowa na czas nieokreślony i tak będzie wypowiedziana?
Art. 251. Kodeksu Pracy mówi:
§1. Zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca.
Co do drugiej części pytania to ciężko mi się odnieść, ponieważ różne są praktyki. Nie zawsze zmiana właściciela i nazwy firmy skutkuje zwalnianiem pracowników.
witam, od 3.2014- 30.05.2015r. jestem zatrudniona na umowę o pracę od końca kwietnia już na l4 z powodu ciąży. Czy okres l4 i późniejszego macierzyńskiego wlicza się do lat pracy i czy przysługiwać mi będzie potem zasiłek dla bezrobotnych? dodam, że na umowie jest kwota wyższa od najniższej krajowej
Witaj, okres l4 i urlopu macierzyńskiego wlicza się do lat pracy. Co do zasiłku dla bezrobotnych, trzeba spełnić szereg przesłanek, które szczegółowo objaśni Ci pracownik Urzędu Pracy.
Witam ma takie pytanie od 28.10.2012 roku zatrudniona bylam na umowe zlecenie umowa podpisywana byla co 4-5 msc w styczniu 2014 br zaszlam w ciaze zglosilam sie do dobrowolnego ubezpieczenia pracowalam do 5 msc pozniej poszlam na l4 mialam umowe do konca sierpnia. 11 wrzesnia br dowiedzialm sie ze nie przedluzyli ze mna umowy i przechodze na l4 zusowskie w zusie powiedzieli mi ze nie nalezy mi sie urlop macierzynski tylko l4 do dni porodu, termin mam na 12.10.2014 natomiast inna Pani pow mi ze nie wykorzystalam calego l4 270 dni i ze moge byc na l4 do 22.11.2014 czy bedac na l4 jestem dalej podlegana ubezpieczeniu dobrowolnym?? i czy prawda jest ze nic mi si enie nalezy po l4?
L4 należy się do dnia porodu. Zasiłek macierzyński w obecnej sytuacji niestety się nie należy się.
Witam serdecznie
Mam pytanie do Pani odnośnie mojej sytuacji prawnej.Obecnie jestem na początku ósmego miesiąca ciąży tj. 31tc. :),poród wyznaczony na 06.12.2014, przebywam na L4 od 6 tyg ciąży ponieważ ciąża była zagrożona.Obecną umowę w pracy mam do marca 2015 r.,zatem jakie są moje prawa i czy mnie również przysługuje 52 tyg.urlopu (macierzyński-wychowawczy). Czy pracodawca musi przedłużyć mi umowę? Co mi się należy? Jaki jest czas na złożenie wniosku do firmy itd. Jeśli to możliwe to proszę o wyczerpującą informacje i serdecznie dziękuje z góry za odpowiedz.
serdecznie pozdrawiam
Witaj Ada, zbiorę dla Ciebie wyczerpująca odpowiedź i dodam juro wieczorem. Pozdrawiam. Ania.
Ojej strasznie Ci dziękuję i czekam z niecierpliwością :*
Pani Aniu mogę liczyć na tę odpowiedz?
Pozdrawiam:)
Jasne, mam małe opóźnienie, ale wieczorkiem już powinnam dodać.
W sytuacji gdy umowa o pracę kończy się w czasie trwania podstawowego urlopu macierzyńskiego niezbędną dokumentację dotyczącą przejęcia wypłaty zasiłku pracodawca przekazuje do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będącego od tego momentu podmiotem ustalającym prawo do zasiłków i ich wysokość oraz je wypłacającym.
Niemniej jednak do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz okresowi urlopu rodzicielskiego niezbędne jest złożenie do płatnika zasiłku wniosku o jego wypłatę przed rozpoczęciem korzystania z zasiłku za te okresy.
Jeżeli zatrudnienie ustanie w trakcie wykorzystywania podstawowego urlopu macierzyńskiego, to zasiłek za resztę dni bądź tygodni tego urlopu, czyli czas odpowiadający pozostałemu okresowi podstawowego urlopu macierzyńskiego wypłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Natomiast aby otrzymać zasiłek za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego osoba ubezpieczona niebędąca pracownikiem musi złożyć u płatnika zasiłku odpowiednie wnioski:
wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego, nie później niż do dnia zakończenia pobierania zasiłku za okres odpowiadający okresowi podstawowego urlopu macierzyńskiego,
natomiast wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego, nie później niż do dnia zakończenia pobierania zasiłku za okres odpowiadający pełnemu okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
(żródło: rodzicielski.gov.pl)
Pracodawca nie ma obowiązku przedłużyć Ci umowy o pracę. Mimo jednak, że kończy Ci się umowa, to dalej zasiłek macierzyński będzie wypłacał ZUS.
W jaki sposób wnioskować o zasiłki?
Nie później niż 14 dni po porodzie (co oznacza możliwość wnioskowania w dowolnym terminie jeszcze przed narodzinami dziecka) pracownica może złożyć jeden wspólny wniosek o udzielenie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim
podstawowy urlop macierzyński w przypadku urodzenia jednego dziecka wynosi 20 tygodni, dwojga dzieci – 31, trojga – 33, czworga – 35, pięciorga i większej liczby dzieci – 37
, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze a bezpośrednio po nim urlopu rodzicielskiego, również w pełnym wymiarze.
To rozwiązanie adresowane do tych kobiet, które od razu zdecydują się na wykorzystanie po urlopie macierzyńskim: podstawowym i dodatkowym nowego urlopu rodzicielskiego.
a jeśli teraz szwagier zatrudni mnie do siebie do pracy jako sprzataczke i da mi umowe o prace to jesli przyniose mu L4 od lekarza bo jestem w ciazy to jakie koszty on musi ponieść a kiedy bedzie placic ZUS??
Musisz wziąć pod uwagę, że ZUS często mocno weryfikuje takie umowy, można spodziewać się kontroli.
no tak…ale ja tak od razu nie chce mu przynieść tego L4 tylko z miesiąc popracować i dopiero wtedy…z tego co czytałam to ważne aby 33dni pracować a potem już można składać L4…jak to jest???
Tak oczywiście możesz tak zrobić, tylko musisz wziąć ewentualność taką, że może być kontrola, nie twierdzę, że będzie ale musisz być tego świadoma.
i czego mogę się spodziewać podczas tej kontroli???przecież jak wręcze mu L4 to i tak będę siedzieć w domu a nie w pracy 🙂 więc to jego będą sprawdzać czy jak??? bo nie rozumiem 🙂 dobrej nocy
Tak to pracodawca będzie sprawdzany. Ale ja wybiegam dalej mam na myśli tutaj już zasiłek macierzyński 🙂
witam…mam pytanie..od 01 lipca do dziś tj 30 września odbywałam staż przez Fundacje Dla Dobra Publicznego..dziś zAkończył sie okres stażu…byłam pewna że pracodawca da mi umowę o pracę niestety zaproponował tylko umowe zlecenie..a ja jestem w ciąży co mu oswiadczyłam i poprosiłam aby dał mi umowę o pracę zamiast tej umowy zlecenia aby potem ZUS płacił mi ten zasiłek co miesiac zamiast on mi wypłaty ale niestety się nie zgodzil…może mi Pani napisac…doradzic czy cos jestem w stanie teraz zrobic aby mieć szanse otrzymywać ten zasiłek???czy jest jakies prawo które mnie chroni gdy podczas stazu zaszłąm w ciaze???
Co do umowy zlecenie gdyby składka chorobowa była opłacana, to jeśli urodziłabyś dziecko w trakcie trwania takiej umowy zlecenie zasiłek macierzyński by przysługiwał przez okres jednego roku.
ale chodzi o to aby teraz dostać jeszcze jakies L4 aby do porodu otrzymywać jakieś pieniążki…jest jakieś prawo które mnie chroni podczas stażu???bo szefowa obiecała mi umowę po stażu który dziś mi się konczy ale jak się dowiedziała o ciąży to niestety powiedziała żę tylko zlecenie a nie o pracę wiec raczej chyba nici???
Niestety, przedłużenie zatrudnienia do dnia porodu dotyczy jedynie umowy o pracę na czas określony, która rozwiązałaby się podczas ciąży.Zgodnie z ustawą z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby odbywające staż z Urzędu Pracy nie są objęte ubezpieczeniem chorobowym. Natomiast zasiłek macierzyński przysługuje tylko tym osobom, które urodziły dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego. W związku z powyższym taki zasiłek macierzyński też nie będzie przysługiwał osobom odbywającym staż.
Witam Pani Aniu,
normalnie powinnam się cieszyć, ale w mojej sytuacji jestem trochę podłamana. Otóż od ok. 3 lat pracuję u jednego pracodawcy na umowę zlecenie. To już 3 umowa, która kończy się ostatniego listopada. Wiedząc o tym, że w grudniu nie przedłużą mi umowy, bo nie ma dodatkowych zleceń, od września podjęłam zatrudnienie u innego pracodawcy w oparciu o umowę o pracę na rok.
Pech chciał, że w połowie września okazało się, że jestem w ciąży. Początek nowej umowy i po prostu masakra. I teraz tak, zlecenie kończy mi się ostatniego listopada, w nowym miejscu pracuję od września. Mam zamiar pracować do kiedy się da, ale co w wypadku, kiedy będzie jakiś problem i będę zmuszona do l4?
Zus pewnie będzie brał pod uwagę tylko okres składkowy z umowy o pracę, a prawie 3 lata zlecenia, pomimo dobrowolnie odprowadzanej składki chorobowej pójdą na marne? Chodzi mi o to, żeby nie uznali tej umowy o pracę jako jakiejś fikcji, jak to często ma miejsce. Boję się tego, bo nie będę miała z czego żyć. Niby do zasiłku macierzyńskiego biorą pod uwagę okres składkowy z 12 miesięcy, ale w moim przypadku to chyba tylko tą umowę o pracę, prawda?
Tyle się naczytałam o przypadkach odmowy zasiłku, że aż dostałam gęsiej skórki. A jeżeli jeszcze ta ciąża będzie przebiegać jak pierwsza (od 4 m-ca L4, zawroty głowy, cholestaza) i uznają to za wyłudzanie świadczeń czy coś podobnego. 3 lata pracowałam na zleceniu z dobrowolnie odprowadzanym chorobowym i nie udało się zajść w ciążę. A tu proszę, nowa umowa i to o pracę i niespodzianka.
Proszę o wyjaśnienie, czy do zasiłku macierzyńskiego będzie brana tylko umowa o pracę, a nie składki z ostatnich 12 miesięcy przed rozwiązaniem? Czy w przypadku L4 ZUS spojrzy tylko na okres składkowy z umowy o pracę, a składki z 3 lat zlecenie nie będą się liczyć?
Z góry dziękuję za odpowiedź?.
pozdrawiam
Dziękuję za pytanie. Zbiorę wyczerpująca odpowiedź i dodam w przyszłym tygodniu. Pozdrawiam. Ania.