Masz pytanie dotyczące Prawa Pracy a w szczególności ochrony kobiet w ciąży, w czasie urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego!
Zadaj pytanie klikając > TU <
>> UWAGA <<
Z uwagi na fakt iż o ostatnim czasie otrzymałam od Was ponad 400 pytań.
Oczekiwanie na odpowiedz to ok 30 dni. Proszę o cierpliwość!
Wybaczale nie dam rady szybciej odpowiedzić na Twoje pytanie 🙁
….
* Znajdziesz mnie również serwisie eDziecko.pl należącego do Agory – gdzie jestem ekspertką pomagającą w tematyce Prawa Pracy!
Witam Pani Aniu
Z mężem prowadzimy działalność gospodarczą, jestem jako osoba współpracująca przy działalności i chciałabym przejść na urlop wychowawczy, zaznaczę że posiadam 6-miesięczny staż ubezpieczeniowy. Co muszę zrobić, gdzie się udać i jakie papiery zgromadzić. Proszę bardzo o pomoc. Byłam w tej sprawie w Gminie ale Pani nie miała zielonego pojęcia twierdząc że mi jako osobie współpracującej owy urlop nie przysługuje.
Cześć Jolu, zgłoś się do ZUS, powiedz, ze chcesz skorzystać z formy sprawowania opieki nad dzieckiem za sprawą nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Tam Panie poinformują Cie jakie dokumenty musisz złożyć. Musisz jednak udać się do ZUSu.
Pani Aniu, jestem doktorantką i jestem w ciąży ( termin porodu koniec kwietnia 2014) dotychczas jako niepracująca doktorantka byłam ubezpieczona przez uczelnię. W momencie gdy mój mąż został zatrudniony na uczelni (umowa o pracę) ja musiałam się wyrejestrować z ubezpieczenia i teraz jestem ubezpieczona niejako przez niego. Mam również obecnie umowę zlecenie (na razie tylko do końca stycznia 2014) ale nie zdeklarowałam się na odprowadzanie dobrowolniej składki do zus bo skoro mam ubezpieczenie przy mężu stwierdziłam że nie ma sensu. Jeśli umowa zlecenie zostałaby mi przedłużona, tak że trwałaby ona w momencie porodu to czy muszę mimo wszystko odprowadzać dobrowolną składkę do ZUS aby mieć prawo do zasiłku macieżyńskiego?
Drugi wariant jest taki, że jeśli uda mi się obronić początkiem lutego to mam szansę na zatrudnienie na etacie na uczelni (zapewne od marca). Czy w takiej sytuacji będzie mi przysługiwał zasiłek macieżyński i ewentualnie później rodzicielskiego? Czy okres zatrudnienia nie będzie za krótki?
Jeśli w terminie opłacasz składki dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, jesteś uprawniona do otrzymania zasiłku chorobowego. Wypłaca go ZUS, a jego wysokość jest ustalana od kwot zadeklarowanych jako podstawa składek na ubezpieczenie społeczne za okres ostatnich 12 miesięcy przed zachorowaniem. W czasie ciąży otrzymasz 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku.
co do drugiego pytania – aby otrzymać zasiłek trzeba mieć umowę o pracę przekraczająca 1 miesiąc.
Aniu, mam pytanie dotyczące urlopu rodzicielskiego. W grudniu wracam do pracy po półrocznym urlopie macierzyńskim. Ile mam czasu na ewentualne wykorzystanie kolejnego pół roku? Czy wracając do pracy jednoznacznie oświadczam, że rezygnuję z reszty należnego mi wolnego? Z góry dziękuję za odpowiedź!
Cześć Mamo TYmka :)Jeżeli chcesz skorzystać z urlopu rodzicielskiego kolejne pół roku, musisz na 14 dni przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego złożyć wniosek do pracodawcy, ze chcesz skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Terminy są tutaj ważne. Urlopu muszą stanowić ciągłość, następować po sobie. Jezeli po zakończeniu urlopu macierzyńskiego pojawisz się w pracy, będzie to oznaczało, że nie jesteś zainteresowana skorzystaniem z urlopu rodzicielskiego.
mam pytanie dotyczące prawa ochrony kobiet w ciąży. Mam 17 lat, za 7 miesięcy będę pełnoletnia. Podejrzewam, że mogę być w ciąży mój narzeczony ma 20 lat. Czy jeśli urodzę miesiąc przed 18 opiekę nad dzieckiem będzie musiał przejąć ktoś z naszej rodziny? Wychowuje się od 7 lat bez matki(ma ona odebrane prawa rodzicielskie) wychowuje mnie tylko ojciec i osobiście wiem że nie wyraził by zgody na podjęcie się opieki nad maluszkiem. Co w takiej sytuacji by się stało? Czytałam wiele na ten temat, podobno mogłabym być odpowiedzialna za dziecko gdybym wzięła ślub, lecz to również nie jest możliwe. Proszę o poradę!
Kobieta, która urodziła dziecka przed ukończeniem 18. roku życia, według polskiego prawa nie ma nad swoim maluszkiem władzy rodzicielskiej.Opiekunem prawnym zostaje w wyniku orzeczenia sądu najczęściej któreś z rodziców. Jeżeli żadne z nich nie może lub nie chce, dziecko reprezentuje kurator ustanowiony przez sąd opiekuńczy. Może Twoi krewni, którzy chcieliby się zaopiekować dzieckiem powinni wystąpić do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie albo Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, które udziela informacji oraz wydaje opinię dotyczące zdolności danego kandydata/kandydatów do pełnienia takiej funkcji.
Według prawa – jeśli mama dziecka jest niepełnoletnia, obowiązki opiekuna może przejąć czasowo, pełnoletni ojciec dziecka. Ojciec, nie nabywa ich jednak automatycznie – ponieważ nawet jeśli sam może uznać swoje ojcostwo, potrzebna jest jeszcze sądowi zgoda matki dziecka. Niepełnoletnia matka niepełnoletnia nie może jednak wyrazić skutecznie takiej zgody (może to natomiast zrobić opiekun prawny dziecka). Ojciec dziecka musi zatem uzbroić się w cierpliwość walcząc o swoje prawa w sądzie.
W razie problemów z uzyskaniem zgody opiekuna, albo w razie jego braku, ojciec, któremu zależy na uzyskaniu praw do dziecka powinien złożyć pozew o sądowe ustalenie ojcostwa. Przyznanie władzy rodzicielskiej jest uzależnione tylko i wyłącznie od uznania sędziego. Przed wydaniem prawomocnego wyroku sąd wezwie do udziału w postępowaniu rodziców nieletniej matki (jako jej przedstawicieli ustawowych), ustanowi również kuratora dla reprezentowania praw dziecka.
Witam Pani Aniu. Jestem obecnie na zasiłku macierzyńskim rocznym który niedługo się kończy.Będę musiała iść do urzędu pracy.Zastanawiam się czy będzie mi się należał zasiłek dla bezrobotnych czy będe musiała poczekać aż 90 dni na zasiłek..
Warunkiem uzyskania zasiłku dla bezrobotnych jest przepracowanie przez osobę bezrobotną w okresie 18 miesięcy przed rejestracją co najmniej 365 dni:
na umowę o pracę z minimalnym wynagrodzeniem, na umowę o prace nakładczą lub na podstawie umowy agencyjnej, na umowie zlecenia, prowadzenie własnej działalności gospodarczej, praca w okresie tymczasowego aresztowania, tutaj warunkiem jest, by podstawę wymiaru składek stanowiła kwota w wysokości co najmniej połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę, zwolnienie nastąpiło po odbyciu zasadniczej służby wojskowej, jeśli jej okres odbywania wynosił 240 dni,
bezrobotny opłacał składkę na fundusz pracy w związku z zatrudnieniem lub wykonywaniem innej pracy zarobkowej u pracodawcy zagranicznego, pracował za granicą i przybył do Polski jako repatriant, pracował w państwach Unii Europejskiej.
Bardzo ważne jest odprowadzanie w tym czasie przez pracodawcę lub samego bezrobotnego składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy. Pracę trzeba udokumentować.
Zasiłek macierzyński wlicza się do okresu 365 dni uprawniających do nabycia prawa do zasiłku, ważne aby podstawą wymiaru świadczenia było co najmniej minimalne wynagrodzenie.
Witam złożyłam do zusu miesiąc temu OŚWIADCZENIE osoby sprawującej osobistą opiekę nad dzieckiem o zamiarze podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Do tej pory nie dostalam żadnej odpowiedzi. W zusie nic nie wiedzą. Czy ja dostane jakąś decyzję? gdzie sprawdzić czy państwo odprowadza za mnie składki?
Trzeba pytać w Zusie, dziwne, że dostała Pani taką informację.
Ponawiam swoje pytanie gdyz nadal nie dostalam zadnej odpowiedzi, mam problem z ZUSem. Jestem zatrudniona od lutego 2013r w firmie od polowy kwietnia poszlam na zwolnienie lekarskie z powodu zlego stanu zdrowia zwiazanego z ciaza. 30 lipca urodzilam coreczke. Z ZUSu dostalam pismo ze wszczeto postepowanie sprawdzajace moja prace w firmie gdyz strasznie krotko pracowalam. Zostalam poinformowana ze moga nie przyznac mi urlopu macierzynskiego a ponadto bede musiala oddac pieniadze ktore dostalam z tytulu chorobowego. Czy moga zabrac mi macierzynski skoro pracowalam mam umowe wszystkie zaswiadczenia w pracy i wszystkie dokumenty potwierdzajace moja pracy?
Jeżeli dostałaś decyzje z ZUS musisz się odwołać przedstawiając wszystkie dowody, że pracowałaś.
Witam, Pracowałam na umowę zlecenie,gdy dowiedziałam się , że jestem w ciaży. Umowa była naczas nieokreślony. W 6-tym mies.poszłam na zwolnienie lekarskie,kolejne juz placil ZUS. Czy zakład pracy mial prawo zwolnic mnie w 7-mym miesiacu ciazy? Czy jest to zgodne z prawem? Bardzo prosze o odpowiedz. Pozdrawiam i dziękuję.
niestety byłaś zatrudniona na umowę zlecenie, która jest umową cywilnoprawną stąd przepisy kodeksu pracy nie mają zastosowania. Było to zgodne z prawem z uwagi na fakt, że była to umowa zlecenie.
Witam. Chciałam spytać o jedną rzecz. Czy jeśli aktualnie przebywam na urlopie wychowawczym, a pracodawca likwiduje firmę to ja także powinnam dostać 2-tygodniowe wypowiedzenie tak jak pisze w umowie? Jeśli tak to w jakiej formie? Umowa na czas określony.
Witam! Pisalam do Pani przedwczoraj jednak moje pytania nie zostaly opublikowane, pozwole sobie napisac jeszcze raz gdyz goni mnie czas, bo kadrowa juz mnie wzywa do podpisania tej nieszczesnej umowy. Moja poprzednia wiadomosc.
Witam! Bardzo proszę o pomoc. Mam umowę na czas określony do końca grudnia 2013r., termin porodu wyznaczony został na 29 stycznia 2014r. Wiem, że ulega ona automatycznie przedłużeniu do dnia porodu. Niestety dyrekcja nie przedłuży mi już umowy, a szkoda bo była by to już moja 3 która musiała by być na czas nieokreślony, pracuję tam od paźniernika 2010r. z tym że pierwsze 3 mies. to był okres próbny. Moje pytanie jest takie, czy kiedy moja kadrowa każe podpisać mi umowę w której okres jej trwania jest jasno określony „do dnia porodu”, czy ja muszę taką umowę podpisać? Pytam dlatego, że zawsze w takich sytuacjach ona tak robi, a przecież umowa powinna być przedłużona automatycznie, czyż nie? Z tego co się orientuję, kolejne umowy na czas określony nie mogą chyba trwać dłużej niż 36 miesięcy, nie licząc tej na okres próbny tak? A przecież styczeń to już kolejny miesiąc, w moim wypadku 37, nie licząc tej na okres próbny,ale pewnie niestety tak to nie działa, a ja za dużo kombinuję, muszę się pogodzić z tym że do tej pracy już nie wróćę. Mimo wszystko, czy mogę odmówić podpisania tej umowy „do porodu” która w moim przypadku będzie trwała niecały miesiąc?
Drugie moje pytanie dotyczy zasiłku macierzyńskiego, bo przysługuje mi prawda? I czy przysługuje mi już ten wydłużony, roczny i komu powinnam złożyć wniosek o jego udzielenie i w jakim wymiarze? Chciałabym skorzystać z rocznego płatnego 80% wynagrodzenia, pracodawcy czy do zusu? Czy to już pracodawca zajmuje sie przekazaniem całej sprawy zusowi? I jeszcze jedno czy po porodzie powinnam się zarejestrować w PUP jako osoba bezrobotna aby otrzymać zasiłek macierzyński czy to nie ma związku?
umowa przedłużana jest z mocy prawa do dnia porodu. Kodeks pracy niestanowi wprost, że wymagane jest podpisanie umowy wformie pisemnej, wszystko tutaj zależy od pracodawcy, ale kodeks pracy nie zabrania podpisania takiej umowy. Taka umowa z mocy prawa została ci przedłużona do dnia porodu i będzie przysługiwał ci zasiłek macierzyński przez rok czasu. Wniosek o zasiłek po porodzie składasz do pracodawcy a on potem twoje papiery przesyła do zus.
Bardzo Pani dziękuję za pomoc. Pozdrawiam 🙂
Witam, mam takie pytanko dotyczące mojego synka. Wiktor 8.11 skończył 5 miesięcy, i zastanawiam sie dlaczego nie chce sie przekręcać z brzuszka na plecki. Z plecków na brzuszek idzie mu błyskawicznie, ale za to w drugą strone nie bardzo. Czy jest sie czym martwić ?? I jeszcze jedno, jak długo może trwać okres marudzenia, płaczu itp. zanim wyjdzie pierwszy ząbek ?? 🙂 Z góry dziekuje za odpowiedz, Pozdrawiam 🙂
Odpowiedź bedzie na forum na FB PamietnikMamay 17.11 – o godz 12:20 Pozdrawiam 🙂
Witam, Mam umowę o pracę na czas nieokreślony. od 2 lat jestem na wychowawczym. W styczniu planuję powrót do pracy. Chciałabym starać się o drugie dziecko. Czy są jakieś terminy – ilość dni ile muszę przepracować, aby mieć wszystkie świadczenia – płatne l4 w ciąży, urlop macierzyński, wychowawczy itp? Dziękuję za odpowiedź . Pozdrawiam
nie, nie ma w tej kwestii zadnych ograniczeń.
Pani ANiu piszę zatem jeszcze raz:
wynagrodzenie moje to: podstawa zasadnicza, dodatek do wynagrodzenia zasadniczego, Byłam na zwolnieniu lekarskim spowodowanym ciążą zagrożoną. Wiem że średnia liczy się przez ostatnich 12 miesięcy. Jakoże dostałam w trakcie poprzedniego roku nagrodę roczną oraz „13″ to też one wliczają mi się do pensji. Na zwolnieniu byłam od połowy grudnia 2012r. Średnia liczy mi się jednak do września 2012 r gdyz w październiku 2012r. byłam na zwolnieniu nie spowodowanym ciążą i wtedy była przeliczona podstawa która brana jest do wypłacania zasiłku obecnego. Wszystko byłoby ok gdyby nie fakt, iż pracodawca pomylił się i do podstawy liczonej do zwolnienia nie wliczał mi mojego dodatku specjalnego co znacznie obniżyło średnią i faktyczną wysokość zasiłku chorobowego. Zauważyłam to dopiero w 3 miesiącu zwolnienia w trakcie ciązy o czym pracodawce poinformowałam (luty 2013). Zakład pracy przyznał sie do błędu i zaczął mi od marca 2013 wypłacac wyzsza pensje (wyliczenie ponownie podstawy uwzgledniające dodatek który wczensiej nie był liczony nadal do września 2012) Pracodawca natomiast nie zrobił dotąd korekty za te 3 miesiące gdzie już otrzymałam zasiłek chorobowy. Nie przeliczył mi także „13” która wlicza się do średniej a która prawdopodobnie tez nie podliczała dodatku. Pracodawca tłumaczy że program do płac po prostu ten składnik pensji omijał. Do tej pory pracodawca tłumaczy się że musieli czekac na opinię prawnika, gdyż są niejasności co do nalezności wypłacania i naliczania zasiłku chorobowego. Pracodawca tłumaczy że dodatek miałam przyznany do konca grudnia 2012 r. i stąd wynikają rozbieżne opinie co do wliczania go do średniej (zus tweirdzi że skoro od stycznia 2013 r. dodatek mi sie nie należy to do podsatwu zasiłki (tej średniej) tez nie powinien być wliczany – tylko jak mógł byc mi on dodany skoro jestem na zwolnieniu????) . Czy to jest dobre tłumaczenie tym bardziej że moja średnia do chorobowego obejmuje okres 10.2011 – 09.2012r. w tym okresie cały czas pobierałam ten dodatek? Zakład pracy czekał na opinię ZUS czy faktycznie do średniej należy doliczać ten składnik pensji. Do dnia dzisiejszego nie otrzymałam żadnej odpowiedzi, natomiast po urodzeniu dziecka (lipiec 2013) mam wyliczaną średnią już bez tego dodatku. Podobno ZUS wypowiedział się na moją niekorzyść jak wyżej napisałam czyli że ten dodatek należy nie wliczać gdyż od stycznia (jak byłam na zwolnieniu) to ten dodatek mi się nie należał. (miałam go przyznawany zawsze na pół roku – bo taki jest maksymalny czas na jego przyznanie). Mimo to podkreślam średnia jest wyliczana za okres 10.2011 – 09.2012r – to jak mogą brać pod uwagę dodatek który mógłby / lub nie być od stycznia 2013??
Mam kilka pytań: Czy pracodawca ma i miał prawo czekac kilka miesięcy na zrobienie korekty pensji i średniej wliczanej do zwolnienia?? Czy pracodawca w razie co może żądać odemnie pieniędzy nadpłaconych mimo tego że to on zdecydował o doliczaniu do średniej tego dodatku bez zasięgnięcia opini ZUS (prawnik zakładowy wypowiedział się na moją korzyść – dlatego pracodawca zaczął wypłacać od 03.2012 zasiłek chorobowy z podniesionej średniej)? I co z wyrównianiem tych pensji – tak czy siak to ja będę winna im jakieś pieniądze ale i oni mnie bo różnie ta pensja była naliczana. Dodam że pracuje w budżetówce i dziwi mnie taka opieszałość i brak wyjaśnień w tej sprawie …
Czy pracodawca ma mi wyrównać moje pieniądze, czy ma wyliczyć i przedstawić na papierze te błędnie a następnei poprawnie wypąłcone pieniądze? Czy ma wystosowac pismo do pracodawcy? Jakie? Czy jest jakaś podstawa prawna???
Wiem że to skoplikowane, proszę uważnie przeczytać, moja kadrowa wkółko mnie zbywa…
dziękuje
Pani Aniu, czy mój post widać?
Witam!Mam pytanie jestem w 8tyg.ciązy i znajomy zatrudnił mnie od grudnia w swojej firmie na pełen etat na czas nieokreślony.Ilę muszę przepracować aby pójść na L4 i zeby mieć po urodzeniu macieżyński.Ewentualnie proszę o informację jak postąpić żeby wszystko było ok.
Prawo do świadczeń chorobowych od pierwszego dnia niezdolności do pracy nabywa pracownik posiadający staż ubezpieczeniowy w wymiarze co najmniej 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Tak wynika z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej.
Witam
Bardzo proszę o informację. Jestem na urlopie rodzicielskim do 5 maja, po raz kolejny zaszłam w ciąże 12 tydzien. Jestem na umowie zlecenie od 4 lat , umwa konczy się 31 grudnia 2013. Co dalej mogę zrobić?
Aby przysługiwał Ci zasiłek macierzyński płatny przez rok musiałabyś urodzić dzidziusia podczas trwania umowy zlecenie. Piszesz, ze umowa ta kończy się 31 grudnia, dlatego zasiłek nie będzie Ci przysługiwał.
W tej sytuaji nic się nie należy tak?Nawet jeśli bym dała zaświadczenie o ciąży?
Nie mogę znaleźć opisu Pani przypadku.
Pani sprawa jest bardzo skomplikowana, bardzo proszę skontaktować się z prawnikiem PIP.
na czas określony 2017 .30.09
Witam,
Byłam zatrudniona na umowę na czas nieokreślony, rozwiązanie umowy nastąpiło na mocy porozumienia stron, stosunek pracy wygasł 31-10-13. Od 28-10 przebywam na zwolnieniu lekarskim z powodu zagrożonej ciąży (w ciążę zaszłam jak stosunek pracy jeszcze trwał) Wiem,że do końca ciąży będę przebywała na zasiłku chorobowym, natomiast mam pytanie co dalej?Jak mogę nabyć prawo do zasiłku macierzyńskiego?Czy jest szansa na otrzymanie takiego zasiłku?Czy pomogłoby gdyby ubezpieczył mnie u siebie w pracy mąż?Bardzo proszę o pomoc 🙁
witam mam pytanko jestem zatrudniona w sklepie na pół etatu dowiedziałam siś niedawno że jstem w ciązy. mam umowę do konca 2014 roku ale nie wiem co dalej bo szef ma zamiar zamknąć sklep teraz na koncu grudnia. myślę czy może mnie zwolnić po porodzie czy nie może i czy będzie mi sie należal normalnie urlop macierzynski aha i nie wiem czy isc na chorobowe z dniem zamknięcia sklepu czy wczesniej
Zasiłek macierzyński będzie Ci się należał, musisz jednak dostarczyć świadectwo pracy inne dokumenty do ZUS. Skontaktuj się pilnie z pracownikiem ZUS. Chyba, ze pracodawca wszystko juz przesłał do ZUS. Musisz sobie jednak to dopilnować.
Oj ale gapa ze mnie źle napisałam jestem zatrudniona od 9,10,2012 roku na czas określony czyli 30,09,2017r od czerwca jestem na l4 2013 r a w lipcu miałam planowany urlop lecz go nie wykorzystałam bo do lutego 2014 r będę przebywać na l 4 czy należy mi się ekwiwalent za urlop 2012 r
Witaj, to spokojnie umowę masz do 2017 r. dlatego spokojnie po rocznym urlopie macierzyńskim (podstawowym i dodatkowym) potem rodzicielskim wykorzystasz urlop wypoczynkowy za 2012 i 2013 r. Za 2013 również , mimo , że jesteś na zwolnieniu urlop Ci przysługuje i nie przepada. Na 14 dni przed zakończeniem urlopu rodzicielskiego złoz u pracodawcy wniosek o wykorzystanie zaległego urlopu. Pozdrawiam.
Witam! Jestem Zatrudniona od 9.10.2012 roku w lipcu miałam zaplanowany urlop lecz w czerwcu okazało się że jestem w ciąży od razu poszłam na L4 będę przebywać na l4 do lutego 2013r Proszę mi napisać czy należy mi się ekwiwalent za urlop , czy urlop przechodzi na następny rok ?
Witam, urlop ci nie przepadnie, wykorzystasz go po urlopie rodzicielskim. Nie napisałaś mi na jaki czas masz umowę?
Witam, Mam umowę o pracę na czas nieokreślony. od 2 lat jestem na wychowawczym. W styczniu planuję powrót do pracy. Chciałabym starać się o drugie dziecko. Czy są jakieś terminy – ilość dni ile muszę przepracować, aby mieć wszystkie świadczenia – płatne l4 w ciąży, urlop macierzyński, wychowawczy itp? Dziękuję za odpowiedź . Pozdrawiam
Płatne l4 na wychowawczym Ci nie przysługuje, ponieważ w okresie urlopu wychowawczego nie świadczysz pracy. Musiałabyś przerwać wychowawczy i wrócić do pracy i dopiero wtedy wziąć zwolnienie. W każdym razie trzeba przepracować ponad 1 miesiąc aby uzyskać zasiłek chorobowy. Masz umowe na czas nieokreslony więc dalej będzie Ci przysługiwac urlop macierzyński i wychowawczy.
Czyli dobrze rozumiem, że jak przerwę urlop wychowawczy, wrócę do pracy i przepracuję 30 dni to należne mi będzie płate 100% l4? a macierzyński i wychowawczy bez tych 30 dni?
przepraszam, ale nie rozumiem pytania.
Witaj Aniu. Wiem, że jako osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą nie przysługuje urlop macierzyński (będę pobierać zasiłek). Czy w takim razie mój partner może skorzystać z urlopu ojcowskiego?
Jeśli jest zatrudniony na umowę o pracę to jak najbardziej może skorzystać. Pozdrawiam.
witam mam pytanie pracuje mam umowę o prace do 31 grudnia 2013 lecz teraz zostanie ona przedłużona do 30 czerwca 2014 poniewarz jestem w ciaży, chciała bym zapytać czy jeżeli umowa rozwiaże mi się z dniem porodu gdzie mam składać papiery o zasiłek macierzyński (roczny) u pracodawcy przed porodem czy odrazu po porodzie w zusie bo własnie niewiem jak załatwiac i gdzie formalnosci ale lepiej wiedziec wczesniej
Wniosek o zasiłek macierzyński po porodzie złoży Pani do pracodawcy swojego.
wtedy po porodzie składm do byłego pracodawcy wniosek o zasiłek macierzyński
TAK. Umowa została przedłużona z mocy prawa do dnia porodu. Dlatego też w dniu porodu jesteś jeszcze pracownikiem i składasz wniosek do pracodawcy, potem pracodawca przesyła całą Twoją dokumentacje do ZUS. W razie wątpliwości zadzwoń proszę do swojego zakładu pracy i zapytaj.
Witam, jestem w 2 m-cu ciąży, umowę o prace mam do 27 04 2015 r z tego wynika ze przed końcem umowy bede musiala wrocic do pracy tj zasilek macierzynski przysługuje mi przez 8 m-cy. Moje pytanie brzmi czy po powrocie do pracy i przedłuzeniu umowy bede mogłą kontynuować zasiłek macierzyński czy przepada?
Witam, musi Pani wiedzieć, że pomimo że umowa kończy się Pani 27.04.2015 to i tak zasiłek będzie pani przysługiwał do końca okresu odpowiadającego urlopowi rodzicielskiemu. Pytanie jest czy ma Pani pewność, że pracodawca po powrocie przedłuży Pani umowę?
Mam dylemat,
czy będąc na zwolnieniu lekarskim ( ortopedycznym), i zachodząc na nim w ciąże mogę go przerwać i przedstawić zwolnienie ciążowe??
Jeszcze chciałam sie dopytać czy wtedy okres zasiłkowy liczy się od nowa czy dolicza się do poprzedniego ??
Witam. Jestem w 28 tyg ciąży. Na początku wszytko było w porządku. Od 12 tyg ciąży zaczęłam nową pracę. Cieszyłam się bardzo bo nie dość że w końcu po 7 latach starań udało mi się zajść w ciążę to jeszcze nowa prac przynosiła mi dużo radości. Niestety od 18tyg ciąży zaczęły się problemy, krwawienia, skurcze, nadczynność tarczycy, mój lekarza wysłał mnie na zwolnienie lekarskie i kazał odpoczywać i się oszczędzać. Za pierwszy miesiąc zwolnienia lekarskiego dostałam wynagrodzenie od pracodawcy, potem zasiłek miał wypłacać już ZUS. No i zaczęły się schody. Wstrzymali wypłatę zasiłku, rozpoczęli postępowanie wyjaśniające odnośnie tego czy zatrudnienie nie było fikcyjne. Jestem załamana, Żyjemy z jednej pensji mojego mężą, powoli nie mam już pieniędzy na drogie leki które muszę brać na te skurcze o wizytach lekarskich nie wspominając. Mój pracodawca przedłożył w ZUSie wszystkie dokumenty o które został poproszony. M.in. dowody na wykonywanie przeze mnie pracy, cały stos jest tego, listę obecności, listy płac, badanie lekarskie,szkolenie BHP i wiele innych. Do piątku podobno ma zapaść jakaś decyzja w tej sprawie. Ja się nie mogę uspokoić, wczoraj to już mąż chciał mnie wieść do szpitala. Jaka może być decyzja ZUS w tej sprawie. Czy naprawdę mogą odmówić mi wypłaty tego zasiłku a potem macierzyńskiego? Nie wiem z czego my będziemy żyć w takiej sytuacji.
Pani Joasiu, proszę się nie martwić, zapewne te wszystkie materiały i dowody, ze Pani pracowała przedstawione przez pracodawce pomogą i dostanie Pani pozytywna odpowiedź z ZUS.
Witam. Pani ANIU. Jestem w 28 tygodniu ciąży umowę mam na czas określony do 2017 roku ale firma zgłosiła wniosek likwidacyjny do sądu. Dowiedziałam się dzisiaj że chcą wręczyć wypowiedzenie do końca listopada. Czy w takim razie będzie przysługiwał mi roczny zasiłek macierzyński.proszę o pomoc
Zasiłek macierzyński się Pani należy. W tej sytuacji przysługuje Pani do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego, którego płatnikiem będzie ZUS. Po urodzeniu dziecka nabędzie Pani prawo do otrzymania zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek macierzyński przysługuje bowiem również w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczenie to ustało w okresie ciąży np. wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.
Aby otrzymać omawiane świadczenie, przyszła matka powinna przedstawić następujące dokumenty:
zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży w okresie zatrudnienia;
świadectwo pracy lub inny dokument potwierdzający rozwiązanie stosunku pracy z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy;
zaświadczenie powiatowego urzędu pracy o braku propozycji innego zatrudnienia.
Proszę się zwrócić do ZUS.
witam Pani Aniu mam pytanie dotyczące przedłużenia urlopu macierzyńskiego a dokładnie to już wykorzystałam 20 tygodni tego urlopu i teraz miałam napisać wniosek do ZUS-u i w ty problem ze nie zachowałam terminu w którym miałam napisać ten wniosek i teraz ZUS chce poznać ,,przyczynę niezachowania przewidywanego przepisami prawa terminu wniosku ” jak najlepiej umotywować przyczynę niezachowania tego terminu
A jaki był prawdziwy powód nie zachowania tego terminu?
prawdziwy powód był taki ze zapomniałam dwójka dzieci na głowie , mąż jedyny żywiciel rodziny każdy grosz się liczy proszę o odpowiedz co najlepiej napisać
odp. na mailu.
witam,Pani Aniu mam problem 2 tyg temu minal termin skladania wnioskow o przedluzenie urlopu macierzynskiego a ja poprostu zapomnialam. Dlatego mam pytanie czy moge sie jeszcze odwolac i co powinnam napisac w takim odwolaniu i czy wogole jest jakas szansa na przywrocenie drugiej polowy macierzyskiego??
odpowiedź na mailu.
Witam Pani Aniu
Mam ten sam problem co Pani Wiola czyli zapomniałam przedłużyć urlop macierzyński , proszę o poradę co napisać w wniosku o przyczynę niezachowania przewidywanego przepisami prawa terminu wniosku. Podejrzewam że takich agentek jak my jest wiele bo czas tak szybko leci dom dzieci itp.. – człowiek zapomina.
Pozdrawiam
Odpowiedź na mailu.
Dzień dobry, jestem w takiej samej sytuacji, jak Panie które pisały powyżej. Czy jest w ogóle jakaś szansa na odwołanie w takiej sytuacji?
Zawsze trzeba się odwoływać.
Mam pytanie jak zus nalicza pensje jesli jestem teraz na rocznym macierzyńskim i np pod koniec zajdę w ciąże, nie wracam do pracy bo dostaje zwolnienie. Będzie mi liczyć 100% z tej pensji co dostaje 80% czy będzie liczyć z podstawy pencji jak pracowałam przed porodem
Zwolnienie lekarskie z powodu ciąży będzie płatne 100% pensji. Wysokość otrzymywanego zasiłku macierzyńskiego zależy od wyboru ścieżki uzyskiwania urlopów związanych z urodzeniem się dziecka.
Nowe przepisy wprowadzają dwa rozwiązania:
W przypadku złożenia, nie później niż 14 dni po porodzie, wniosku do pracodawcy
o udzielenie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po nim – urlopu rodzicielskiego, również w pełnym wymiarze, wówczas przez cały ten czas zasiłek będzie wynosił 80 %.
W przypadku gdy takiego wniosku się nie złoży, wysokość zasiłku będzie wynosić
100 % za okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego
oraz 60 % za okres urlopu rodzicielskiego.
Chyba się nie zrozumiałyśmy. Chodzilo mi o to że teraz zus wypłaca mi 80% pensji, jeśli pod koniec macierzyńskiego zajdę w ciąże to będzie mi wypłacana 100 % pensji jaka zarabiałam przed ciążą czy 100% z tych 80%, bo tyle zarabiałam przez ostatnie 12 miesięcy, a zus bierze średnia z ostanich 12 mies.
Jeżeli pod koniec macierzyńskiego zajdziesz w drugą ciążę, to zasiłek chorobowy na drugą ciążę będziesz pobierać po zakończeniu urlopu macierzyńskiego na pierwszą ciaze, i zasiłek chorobowy na drugą ciążę bedzie płatny 100% wynagrodzenia. też nie wiem do końca czy się rozumiemy :).
Witam,
Mam pytanie odnośnie sytuacji, w której się znalazłam. Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas określony do 03.2015 roku. W lipcu br urodziłam w 16 tygodniu ciąży (ciąża obumarła), z tego tytułu przysługiwał mi urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni. Po upłynięciu tego urlopu przedstawiłam w pracy zwolnienie lekarskie (l4), na którym jestem do dnia dzisiejszego. Zwolnienie to gwarantuje mi wypłatę w wysokości 80% wynagrodzenia. Obecnie jestem w 6 tygodniu ciąży i ze względu na to, że jest to ciąża trudna lekarz chce wystawić mi zwolnienie „ciążowe”. Obecne L4 ( jest do dnia 21.11.2013 (to na 80% od neurologa), ginekolog chce wystawić mi L4 100% od dnia 22.11.2013, ponieważ w obecnej sytuacji nie mogę podjąć pracy. Moje pytanie brzmi: czy do dnia porodu będę miała wypłacane 100% wysokości wynagrodzenia oraz po (mam nadzieje) szczęśliwym porodzie będzie mi przysługiwał urlop macierzyński i w jakim wymiarze jeżeli moja umowa trwa do 03.2015 roku. Czy nie będę miała problemów z tytułu tak długo trwającego zwolnienia lekarskiego, najpierw od neurologa a teraz od ginekologa?
Dziękuję za odpowiedź.
Teraz lekarz wystawił pani zwolnienie, na którym będzie zaznaczone, ze jest Pani w ciąży wówczas będzie Pani miała pani płacone 100% pensji. Po urodzeniu dziecka będzie Ci przysługiwał roczny urlop czyli macierzyński podstawowy, dodatkowy i urlop rodzicielski w sumie 52 tygodnie urlopu przy urodzeniu jednego dziecka przy porodzie. Nowe przepisy wprowadzają dwa rozwiązania:
W przypadku złożenia, nie później niż 14 dni po porodzie, wniosku do pracodawcy
o udzielenie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po nim – urlopu rodzicielskiego, również w pełnym wymiarze, wówczas przez cały ten czas zasiłek będzie wynosił 80 %.
W przypadku gdy takiego wniosku się nie złoży, wysokość zasiłku będzie wynosić
100 % za okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego
oraz 60 % za okres urlopu rodzicielskiego.
Nie będzie Pani miała problemów.
Bardzo dziękuję za odpowiedź!
Witam! Chciałam zapytać czy jeśli jestem teraz na urlopie rodzicielskim który kończy mi się 24 stycznia 2014 roku a będąc teraz kolejny raz w ciązy czy po skończeniu urlopu będę mogła pójść na płatne L4 ?czy będzie należał mi się tylko urlop macieżyński? Proszę o odpowiedź.
do kiedy ma pani umowę o pracę?Na czas określony czy nieokreslony?
Na czas określony do marca 2017 mam umowę o pracę.
Cześć Kasiu juz odpowiadam, masz umowę na czas określony do marca 2017. Jeżeli zajdziesz w ciążę po koniec urlopu rodzicielskiego to po skończeniu urlopu możesz w pracy przedstawić zwolnienie lekarskie na drugą ciąże i ono bedzie płatne 100% pensji. Po urodzeniu dziecka będzie Ci przysługiwał roczny urlop czyli macierzyński podstawowy, dodatkowy i urlop rodzicielski w sumie 52 tygodnie urlopu przy urodzeniu jednego dziecka przy porodzie. Nowe przepisy wprowadzają dwa rozwiązania:
W przypadku złożenia, nie później niż 14 dni po porodzie, wniosku do pracodawcy
o udzielenie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po nim – urlopu rodzicielskiego, również w pełnym wymiarze, wówczas przez cały ten czas zasiłek będzie wynosił 80 %.
W przypadku gdy takiego wniosku się nie złoży, wysokość zasiłku będzie wynosić
100 % za okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego
oraz 60 % za okres urlopu rodzicielskiego.
Pani Aniu ja dalej nie wiem, czy będę mogła w każdej chwili przerwać prace ( mimo skróconego czasu pracy) i iść na urlop wychowawczy? Przy skróconym czasie pracy przez rok jestem pod ochroną więc czy mogę po tym roku iść na urlop wychowawczy? Czy to jest tak,że jak wybrałam skrócony czas pracy ( gwarancja pracy przez rok) to już nie mogę skorzystać z urlopu wychowawczego? Nie wiem jak rozumieć ten przepis Art. 1867. § 1(„… o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu”)
Ma Pani prawo skorzystać z obniżonego wymiaru czasu pracy i urlopu wychowawczego.
witam. mam pytanie dotyczące zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. otóż od marca do sierpnia br. byłam na stażu później pracodawca przedłużył mi umowę od 01.09.2013 na czas nie określony. na grudnia przypada mój termin porodu. niestety z dniem 1 października pracodawca zlikwidował działalność gospodarczą a ja z dniem 1 października dostałam zwolnienie lekarskie od ginekologa trwało one do 22 października i następnie od 23.10 do 19.11 otrzymałam kolejne. po wcześniejszym dowiadywaniu się w zusie prawo do zasiłku nabędę po 30 dniach pracy. stąd moje pytanie Zus teraz odmawia mi wypłaty zasiłku chorobowego tłumacząc tym, że nie nabyłam do niego prawa. po konsultacji z kilkoma radcami i PIP dowiedziałam się, że zasiłek powinnam otrzymać opierając się o ustawę o zasiłkach chorobowych i macierzyńskich. już napisałam skargę o naczelnika zus że zostałyśmy wprowadzone w błąd i odwołanie od decyzji zus. chciałabym się dowiedzieć czy naprawdę ten zasiłek mi się nie należy? byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź. pozdrawiam serdecznie
Tak, zasiłek macierzyński się Pani należy. W tej sytuacji przysługuje Pani do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego, którego płatnikiem będzie ZUS. Po urodzeniu dziecka nabędzie Pani prawo do otrzymania zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek macierzyński przysługuje bowiem również w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczenie to ustało w okresie ciąży np. wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.
Aby otrzymać omawiane świadczenie, przyszła matka powinna przedstawić następujące dokumenty:
zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży w okresie zatrudnienia;
świadectwo pracy lub inny dokument potwierdzający rozwiązanie stosunku pracy z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy;
zaświadczenie powiatowego urzędu pracy o braku propozycji innego zatrudnienia.
Proszę się odwołać do ZUS.
Witam. Pracuję na umowie zlecenie od ponad roku i mam odprowadzane wszystkie składki chorobowe i zdrowotne. Jestem obecnie w 6 miesiącu ciąży. Niestety mam nawracające w ciązy problemy zdrowotne, zle się czuje i będę musiała pójść na zwolnienie lekarskie, które zapewne nie zadowoli mojego szefa, który oczekuje ode mnie abym pracowała do końca 8 miesiąca. Umowa zlecenia kończy mi się 31 grudnia 2013 a termin porodu mam na 01 marzec 2014. Myślę że jeśli powiem szefowi że ide na zwolnienie wpadnie w furie bo bedzie musiał płacić mi wynagrodzenie a nie bedzie miał pracownika (ale chyba tylko 1 miesiąc z tego co wiem płaci zleceniodawca a reszta ZUS). Więc jeśli dowie się że ide na zwolnienie zapewne nie przedłuży mi umowy i nie będzie mi przysługiwał zasiłek macierzyński. Słyszałam jednak, że mogę zgłosić się jako bezrobotna do PUP i zapewnią mi ubezpieczenie zdrowotne. Czy zachowam przez to prawo do zasiłku macierzyńskiego? Bardzo proszę o odpowiedź.
Ma Pani umowę zlecenie. Niestety umowa kończy się Pani już w grudniu. Jeżeli urodziłaby Pani dziecko w czasie trwania takiej umowy zlecenie przysługiwał by Pani zasiłek macierzyński. W takiej sytuacji zasiłek nie będzie przysługiwał. Może jednak się jednak Pani po wygaśnięciu umowy zarejestrować jako osoba bezrobotna tak jak Pani wyżej wspomniała.
Serdecznie dziękuję za odpowiedź 🙂 A czy rejestrując się jako osoba bezrobotna po zakończeniu umowy zlecenia zachowam prawo do zasiłku macierzyńskiego (poprzez ubezpieczenie zdrowotne którym będę objęta)?
Tak oczywiście, zachowa Pani prawo do zasiłku.
Dzień dobry.
Moja obecna umowa kończy się dnia 30 listopada 2013r. lecz zostanie przedłużona tylko do dnia porodu. Dowiadywałam się, że przysługuje mi urlop macierzyński i rodzicielski lecz mam co do tego kilka pytań:
1. Jaki wymiar urlopu będzie mi przysługiwał?
2. Pracodawca poinformował mnie, że dokumenty do urlopu macierzyńskiego dostarczam do pracy ponieważ w dniu porodu jestem jeszcze zatrudniona. Czy mogę z góry zdecydować się na płatność zasiłku pół roku 100%, a kolejne pół 60% czy w takim przypadku u pracodawcy składam podanie o pół roku płatne 100%, a po tym czasie w ZUSie?
3. Czy w przypadku urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego nie będąc zatrudniona na umowę o pracę, mogę podjąć pracę na umowę zlecenie/o dzieło czy wtedy utracę prawo do zasiłku?
Dziękuję i pozdrawiam
1.Umowa z mocy prawa zostanie Pani przedłużona do dnia porodu. Po urodzeniu dziecka będzie Pani przysługiwał zasiłek macierzyński przez okres 1 roku. 2. Dokładanie tak, jeśli decyduje się Pani na opcje najpierw 100% przez poł roku to składa Pani wniosek do pracodawcy kolejny wniosek o kolejne 6 miesięcy – płatne 60% składa już Pani do ZUS. 3. Pobierając zasiłek może Pani pracować na umowę zlecenie lub dzieło, ale mimo wszystko musi Pani sprawować opiekę nad dzieckiem.
Witam,
mam problem i nie wiem już kogo mam się poradzić. Jestem w 34 tygodniu ciąży, od kilku miesięcy przebywam na zwolnieniu lekarskim. Od lutego 2011 miałam podpisaną umowę na czas określony do 2015 roku. w tamtym miesiącu, firma w której pracuję ogłosiła upadłość, do firmy wszedł już syndyk. Dostałam wypowiedzenie z pracy, którego termin minął 2 listopada. Sprawdzałam wszystko w PiPie i mi powiedziano, że syndyk ma prawo zwolnić każdego, ale ma pytanie, bo do dnia dzisiejszego nie dostałam ani wypłaty za poprzedni miesiąc, ani odprawy i ekwiwalentu za urlop, świadectwa pracy tez nie dostałam. co w związku z tym mam zrobić? Z tego co sie dowiadywałam to ZUS powinien mi wypłacać pieniążki ( tak jak do tej pory za zwolnienie), ale nie dostałam ich do dnia dzisiejszego. Proszę o pomoc.
W takim razie proszę w takiej sytuacji zadzwonić do Państwowej Inspekcji Pracy.
Witam! Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Obecnie przebywam na urlopie rodzicielskim, czy w czasie tego urlopu mogę korzystać ze zwolnienia lekarskiego? Jeśli tak, to czy będę wtedy miała wydłużony urlop rodzicielski o ilość dni ze zwolnienia lekarskiego.
W czasie urlopu rodzicielskiego nie świadczysz pracy na rzecz pracodawcy, więc zwolnienie lekarskie jest niezasadne. Zus nie będzie wypłacał podwójnie.
Dzień dobry. Piszę to pytanie, gdyż nie zauważyłam nigdzie wcześniej podobnego. Moja szwagierka była zatrudniona na umowę o pracę do końca grudnia i zgodnie z ustawą przedłużono jej umowę do momentu porodu. Poród był 13 lutego 2013r. czy w takiej sytuacji, gdy nie jest już zatrudniona, to przysługuje jej urlop wychowawczy? jeśli tak to kiedy i gdzie musi złożyć taki wniosek? z góry bardzo dziękuję za odpowiedź. Szwagierka jest bardzo młodą mamą i nie wie gdzie może zasięgnąć porady. Znalazłam Pani bloga i postanowiłam dlatego napisać. Pozdrawiam
De fakto umowa się skończyła więc urlop wychowawczy nie będzie przysługiwał. Jednak zgodnie z nowymi przepisami, które weszły od 1 września za sprawą nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych będzie następująca opcja. Otóż Nowe przepisy wprowadzają różne podstawy wymiaru składek dla osób, które zrezygnowały z pracy, aby zająć się wychowaniem dzieci. Dla osób z co najmniej 6-miesięcznym stażem ubezpieczeniowym bezpośrednio przed skorzystaniem z możliwości ubezpieczenia w związku z opieką nad dzieckiem będzie to co do zasady 60 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Natomiast w przypadku osób bez stażu ubezpieczeniowego, bezrobotnych oraz ze stażem krótszym niż półroczny podstawa wymiaru składek wyniesie 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, za osoby z minimum półrocznym stażem ubezpieczeniowym budżet państwa zapłaci składki emerytalne, rentowe i zdrowotne. W pozostałych przypadkach, tj. osób dotąd nieubezpieczonych, ze stażem krótszym niż 6 miesięcy oraz bezrobotnych, finansowane będą tylko składki na ubezpieczenie emerytalne.
Szwagierka musi się zgłosić do ZUS i powiedzieć, że chciałaby skorzystać z opcji jakie dają nowe przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Polecam też artykuł na blogu: http://pamietnikmamy.pl/2013/11/czat-z-ekspertem-z-ministerstwa-pracy-i-polityki-spolecznej/
Bardzo dziękuję za odpowiedź! :))))
witam mam na imie Iwona od tamtego roku bylam zatrudniona na umowe zlecenie . od 01.01.2013 roku dostalam umowe zlecenie do konca tego roku . umowe mialam niby do konca roku ale z uwagi ze jestem juz w ósmym miesiacu ciązy zaprzestalam pracowac , bo niewiedzialan czy sa jakies ustepstwa od tego prawa ze tylko umowa o prace jest brana pod jaka kolwiek uwage jezeli chodzi puzniej o ochrone . i tak od listopada juz nie pracuje ale umowe mialam do konca roku , to juz nie aktualne?
Witam, zasiłek macierzyński by Pani przysługiwał, jeśliby urodziłaby Pani dziecko w czasie trwania umowy zlecenie, gdzie opłacane były oczywiście wszystkie skladki. Nie bardzo mogę sie rozczytać z pani pytania do kiedy trwała umowa zlecenie.
WITAM MAM PYTANIE 02,11,2013 MINEŁO MI WYPOWIEDZENIE Z PRACY Z DNIEM 28,10,2013 DOSTARCZYŁAM L4 NA KTÓRYM PRZEBYWAM
KILKA DNI TEMU OKAZAŁO SIĘ ŻE JESTEM W 6 TYGODNIU CĄŻY
CO MAM ZROBIĆ?
CZY CIĄGNOĆ ZWOLNIENIE ? CZY ZAREJESTROWAĆ SIĘ JAKO BEZROBOTNA ?
CZY BĘDZIE MI PRZYSŁUGIWAĆ NACIERZYŃSKIE
W takiej sytuacji w jakieś się teraz Pani znalazła, zasiłek macierzyński nie będzie przysługiwał.Mam jednak pytanie czy w okresie wypowiedzenia zaszła Pani w ciążę? i kto wypowiedział umowę? za porozumieniem stron?
Witam, chciałam się tylko dowiedzieć czy jeśli pracodawca przedłuża mi umowę do dnia porodu ze względu na kolejną ciąże. Tj. od 01.12.2013 mam mieć nową umowę, a do 30.11.2013 jestem na urlopie wychowawczym to czy mogę od 1 grudnia iść na zwolnienie lekarskie i będzie to płatne 100 %? Czy muszę wrócić do pracy i dopiero iść na L4? Bardzo proszę o pomoc.
Na urlopie wychowawczym nie świadczy Pani pracy więc zwolnienie nie przysługuje musi Pani wrócić do pracy i dopiero pójść na zwolnienie. Nie bardzo rozumiem do kiedy ma Pani ta umowę.