Urlop rodzicielski – 50 pytań do eksperta

19 września miałam przyjemność przy wsparciu  eksperta z Kancelarii Premiera zapoczątkować  cykl  czatów na których eksperci będą odpowiadali na pytania obecnych i przyszłych MAM!

Temat urlopu rodzicielskiego wzbudził u Was duże zainteresowanie. W czwartkowym czacie na fanpagu Pamietnik Mamy z Panią Bożeną Lenart z Ministerstwa Pracy i Polityki społecznej pojawiły się od was aż 52 pytania!

Dla osób, które nie mogły wziąć udziału w czacie na fanpagu, przedstawiam zapis wszystkich pytań czytelniczek bloga i odpowiedzi, których udzieliła Pani ekspert. Może któryś z przypadków będzie dotyczył również Ciebie :)?

Jeżeli masz jeszcze pytania dotyczące urlopu rodzicielskiego możesz zadać je mnie pod tym linkiem:
http://pamietnikmamy.pl/2013/09/ochrona-kobiet-w-ciazy/

Pytania czytelniczek z czatu, który odbył się 19.09.2013 w godzinach12:00-13:00 na fanpagu PamietnikMamy.pl

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Czy kobieta bezrobotna też ma macierzyńskie??
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Urlopy rodzicielskie przysługują tylko osobom pozostającym w stosunku pracy.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: a co z kobietą która nie pracuje?? Od razu jak urodzi ma iść do pracy?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: To kobieta decyduje kiedy idzie do pracy. Ustawodawca nie reguluje takich kwestii.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl A jeżeli chodzi o kobiety przedsiębiorcze, mające własne działalności – jak to wygląda w ich wypadku? Przysługuje im rodzicielski?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Urlop macierzyński przysługuje tylko pracownikowi. Jednakże, jeżeli dziecko zostało urodzone w okresie ubezpieczenia chorobowego, to przysługuje zasiłek macierzyński za okres odpowiadający temu urlopowi.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl23.10.2013 r. urodzę bliźnięta, proszę o informację do kiedy maksymalnie będę mogła korzystać z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego. Którego dnia nastąpi powrót do pracy jeśli zdecyduję się na pełne wykorzystanie ww urlopów?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: W przypadku bliźniaków wymiar podstawowego urlopu macierzyńskiego wynosi 31 tygodni. Maksymalny wymiar dodatkowego macierzyńskiego 8, a rodzicielskiego 26 tygodni. 1 tydzień urlopu to 7 dni kalendarzowych.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Jeżeli mi jako mamie nie przysługiwał urlop macierzyński, a mąż pracuje na cały etat, to czy mógł on złożyć wniosek o roczny urlop macierzyński/tacierzyński? Czy jest to przywilej tylko matek zatrudnionych na etacie? A te które nie pracują a pobierały zasiłek z ZUS-u po zakończeniu umowy o pracę to też nie mają żadnych przywilejów??
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Nie, wykorzystywanie urlopu macierzyńskiego musi rozpocząć kobieta, ojciec może jedynie przejąć część tego urlopu.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Ile jest płacono za ojcowski urlop?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Czy po np. 3 miesiącach korzystania z urlopu rodzicielskiego mogę go przerwać i wrócić do pracy czy muszę wykorzystać go do końca?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: W takim przypadku nie ma przeszkód, żeby zrezygnowała Pani z części urlopu rodzicielskiego, jednakże część wykorzystana przez Panią musi obejmować pełne tygodnie i nie może być krótsza niż 8 tygodni.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Czy długi urlop rodzicielski gwarantuje również możliwość, że po powrocie do pracy rodzice mają prawo do swojego stanowiska pracy? Czy będą dzięki temu zwłaszcza Mamy zabezpieczone przed spokojnym powrotem do pracy?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Tak, oczywiście. Przepis gwarantuje powrót na dotychczasowe stanowisko pracy, chyba że nie jest to możliwe – wówczas na stanowisko równorzędne lub zgodne z kwalifikacjami

U Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: urlop wychowawczy: miesiąc który jest zarezerwowany dla jeden z rodziców z tych 36 może być wykorzystywany przez i ojca i matkę? Nie będzie to 35 tyg. + 1 dla matki + 1 dla ojca? Wiec 37 tygodni razem czy 36 razem? Przepadnie?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Od 1 października wymiar urlopu wychowawczego będzie wynosił nadal 36 miesięcy, z czego 1 miesiąc jest zarezerwowany wyłącznie dla matki, a 1 wyłącznie dla ojca. Zatem jedno z rodziców może wykorzystać maksymalnie 35 miesięcy tego urlopu

 

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Czy podczas urlopu rodzicielskiego mozna skorzystac z przywileju „wczasy pod grusza” czy tylko podczas urlopu wypoczynkowego?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Wczasy pod gruszą są związane z korzystaniem z urlopu wypoczynkowego, a nie rodzicielskiego.

 

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Jeśli umowa mi sie kończy z dniem porodu mam informować pracodawcę ze chce iść na roczny urlop macierzyński? Jak to działa?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Może Pani złożyć do pracodawcy wniosek o roczny urlop rodzicielski. Wówczas na tej podstawie ZUS będzie płacił Pani zasiłek macierzyński, mimo że nie będzie Pani przysługiwał urlop.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: ile dni przysługuje ojcu na opiekę nad dzieckiem ?
O Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: prócz urlopu ojcowskiego oraz podzielenia się urlopem macierzyńskim/rodzicielskim z mamą przysługują też 2 dni zwolnienia na dziecko do 14 roku życia

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: A po narodzinach dziecka ile ogólnie ojcu przysługuje dni wolnych od pracy?
Z Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej:  tytułu urodzenia się dziecka ojcu przysługują 2 dni wolne od pracy (poza kwestiami, o których wcześniej pisałam).

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Ile matek korzystało z urlopu macierzyńskiego a ile ojców z ojcowskiego w 2011/2012?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Informacje na temat wypłaconych zasiłków, a tym samym wykorzystanych urlopów są umieszczone na portalu ZUSu.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Jakich formalności należy dopełnić ze strony pracownika przed urlopem macierzyńskim?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: W celu uzyskania urlopu macierzyńskiego nie ma konieczności składania wniosku o ten urlop. Natomiast z rocznego urlopu można korzystać na dwa sposoby: 1. jeżeli wniosek zostanie złożony nie później niż 14 dni po porodzie (o całoroczny urlop), to będzie przysługiwał zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru. 2. jeżeli natomiast wnioski o dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski zostaną złożone w terminie nie krótszym niż 14 dni przed ich rozpoczęciem, to za urlop macierzyński i dodatkowy macierzyński będzie przysługiwał zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru, a za urlop rodzicielski 60%.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Ile w roku 2014 będzie urlopu „tatusiowego”? Wiem ze w 2012 były to 2 tygodnie do wybrania od momentu urodzenia sie dziecka do ukończenia przez niego roku. Czy w 2014 też będzie taka możliwość???? Dziękuje za odpowiedz
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Nadal będą to dwa tygodnie, ale dodatkowo matka może się z ojcem podzielić urlopem rodzicielskim/macierzyńskim.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Przypuśćmy, że mój urlop rodzicielski będzie trwał do 1.10.2014r., a z dniem 01.09.2014r. chciałabym wrócić do pracy (nauczyciel), chciałabym, żeby ten ostatni miesiąc z dzieckiem został mąż. Rozumiem, że da się to gdzieś zaznaczyć we wniosku i załatwić szybciej, tak, żebym podczas pisania CV mogła napisać, że pracę mogę rozpocząć z dniem 1.09.2014r.? Czy może byłoby dla mnie jakieś inne lepsze rozwiązanie tego?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Proszę pamiętać, że urlop rodzicielski może być wprawdzie wykorzystywany w częściach, ale żadna z nich nie może być krótsza niż 8 tygodni.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl:Czy mężowi po urodzeniu dziecka przysługuje urlop ojcowski (2 tygodnie)? Chodzi mi o ten urlop ojcowski, którego mi nie zabiorą z macierzyńskiego.
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Tak

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: W dniu porodu kończy mi sie umowa o prace i chce dalej iść na urlop macierzyński i tez musze o tym poinformować swojego pracodawcę pomimo tego ze kończy mi sie umowa?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Po rozwiązaniu umowy nie ma możliwości korzystania z żadnych urlopów. Natomiast będzie wtedy przysługiwał zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi tych urlopów. Zatem może Pani składać wnioski o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okresy dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego bezpośrednio do ZUS-u. Chyba, że złoży Pani mimo wszystko wniosek o udzielenie rocznego urlopu do pracodawcy przed rozwiązaniem umowy o pracę. Pracodawca wprawdzie udzieli urlopu tylko do dnia rozwiązania umowy, ale ZUS będzie Pani i tak wypłacał zasiłek macierzyński za cały okres.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Jestem mamą już rocznych bliźniaków. Urlop macierzyński z ZUS skończył mi się 1 czerwca a trwał wg starych przepisów 9 m-cy. Nie miałam powrotu do pracy gdyż umowę na czas określony pracodawca przedłużył tylko do dnia porodu. Obecnie jestem ubezpieczona w KRUS. W jaki sposób mogę starać sie o płatny urlop wychowawczy i czy dostanę go z ZUS czy KRUS? Dodam ze tzw rolnikiem jestem od 3 tygodni. Wcześniej byłam na zasiłku dla bezrobotnych, ,który zabrano mi po nabyciu gruntów. Dziękuję za pomoc.
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Urlop wychowawczy przysługuje tylko pracownikom, czyli osobom pozostającym w stosunku pracy.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Jaki trzeba przepracować okres, aby przysługiwał dodatek z tytułu urlopu wychowawczego?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Warunkiem uzyskania urlopu wychowawczego jest posiadanie co najmniej 6-miesięcznego okresu zatrudnienia.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: czy do okresów tych wliczane są również okresy pracy za granicą?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Tak, jeśli są w ramach stosunku pracy.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Czy jak jestem na urlopie rodzicielskim to mąż może w tym czasie skorzystać z 2 tygodniowego urlopu ojcowskiego??
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: oczywiście, że może.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: A jak wygląda sytuacja z tacierzyńskim? Na jakich warunkach przysługuje?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni i może być wykorzystany przez pierwszy rok życia dziecka. Ale jest jeszcze urlop rodzicielski, którym mama i tata mogą się podzielić.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Wniosek o roczny urlop trzeba składać u pracodawcy i to on musi wyrazić zgodę?

Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Wniosek o urlop składa się u pracodawcy i jeśli został złożony w terminie, jest on dla niego wiążący. Są dwa rozwiązania. 1. jeżeli wniosek zostanie złożony nie później niż 14 dni po porodzie (o całoroczny urlop), to będzie przysługiwał zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru. 2. jeżeli natomiast wnioski o dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski zostaną złożone w terminie nie krótszym niż 14 dni przed ich rozpoczęciem, to za urlop macierzyński i dodatkowy macierzyński będzie przysługiwał zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru, a za urlop rodzicielski 60%.ugości urlopu do wynagrodzenia pobieranego podczas jego trwania?
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: czyli jeżeli od razu złoże wniosek o pełny roczny urlop, to podczas jego całego trwania przysługuje mi 80 % pensji podstawowej, a jeżeli najpierw wykorzystam macierzyńskie ( 4 m-ce), i dopiero później zdecyduje się na przedłużenie to prawidłowo 100 % i 60 %? Czy dobrze zrozumiałam? Dziękuje bardzo za odpowiedź
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Dokładnie tak.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Ile maksymalnie, a ile minimalnie może trwać urlop macierzyński?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Nieobecność pracownika w pracy usprawiedliwia wtedy urlop macierzyński/rodzicielski, za który przysługuje zasiłek macierzyński, więc choroba nie zawiesza tych urlopów i nie przysługuje zasiłek chorobowy.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Jakie faktyczne zmiany zaszły z wprowadzeniem nowego urlopu rodzicielskiego? Wiele osób jeszcze o tych zmianach nie wie. Czy mogłaby Pani w skrócie przedstawić najważniejsze aspekty dla rodziców?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Dwukrotnie wydłużyła się możliwość sprawowania płatnej opieki nad dzieckiem i to jest zasadnicza zmiana. Rodzice są bardzo zainteresowani rocznymi urlopami i korzystają z tych urlopów. Sporo informacji jest na stronie www.rodzina.gov.pl, ale czekam też na Państwa szczegółowe pytania.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Czy kobieta, której umowa trwała do dnia porodu będzie mogła skorzystać z urlopu rodzicielskiego?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: z urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego nie, natomiast będzie miała prawo do zasiłku za ten okres.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Czy ojciec dziecka także może korzystać z urlopu macierzyńskiego ?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: już po upływie pierwszych 14 tygodni urlopu macierzyńskiego ojciec-pracownik może przejąć resztę tego urlopu od matki. Natomiast o tym kto będzie korzystał z dodatkowego macierzyńskiego i rodzicielskiego decydują wspólnie rodzice. Może skorzystać jedno z nich, a mogą się podzielić.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: A co jeśli wybieramy urlop roczny, umowa kończy się w grudniu a urlop trwa do marca następnego roku?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Nie ma to żadnego znaczenia, urlop będzie trwał tylko do grudnia, czyli do rozwiązania umowy o pracę, ale nadal będzie przysługiwał zasiłek macierzyński.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Ile z urlopu rodzicielskiego może wykorzystać małżonek?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: już po upływie pierwszych 14 tygodni urlopu macierzyńskiego ojciec-pracownik może przejąć resztę tego urlopu od matki. Natomiast o tym kto będzie korzystał z dodatkowego macierzyńskiego i rodzicielskiego decydują wspólnie rodzice. Może skorzystać jedno z nich, a mogą się podzielić.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: A co z urlopem dla ojców? Ile tygodni przysługuje?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Mamy dwutygodniowy urlop ojcowski, ale dodatkowo może podzielić się też urlopem rodzicielskim/macierzyńskim z matką.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: mi urlop roczny nad dzieckiem? mąż ma własną firmę czy może skorzystać z urlopu rodzicielskiego?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: urlop rodzicielski przysługuje tylko pracownikowi.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: czy jeśli matka idzie na 6 miesięcy urlopu a ojciec na drugie 6 miesięcy to jak wtedy rozkłada się procentowo pensja? Czy oboje mają płacone 80% czy jakoś inaczej?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: To zależy od wybranego sposobu korzystania z urlopu. Są dwa rozwiązania. 1. jeżeli wniosek zostanie złożony nie później niż 14 dni po porodzie (o całoroczny urlop), to będzie przysługiwał zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru. 2. jeżeli natomiast wnioski o dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski zostaną złożone w terminie nie krótszym niż 14 dni przed ich rozpoczęciem, to za urlop macierzyński i dodatkowy macierzyński będzie przysługiwał zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru, a za urlop rodzicielski 60%.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Jeszcze mam jedno pytanie ja urodziła 30 grudnia 2012 roku a wszystkie papiery o urlop składałam w styczniu czy przysługuje
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Jeżeli dodatkowy urlop macierzyński zakończył się przed 17 czerwca 2013, a dziecko urodziło się przed 1 stycznia 2013, to nie przysługuje dłuższy urlop macierzyński.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Jeżeli chce skorzystać z całego roku płatnego 80% czy musze złożyć gdzieś jakieś podanie lub jakieś dokumenty przed porodem? jeśli tak to jakie dokumenty i gdzie należy złożyć?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Należy złożyć do pracodawcy pisemny wniosek o udzielenie rocznego urlopu nie później niż 14 dni po porodzie

.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: jak wygląda urlop macierzyński kobiety któa prowadzi własną działalność gosp.?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: urlop macierzyński przysługuje tylko pracownikowi. Jednakże, jeżeli dziecko zostało urodzone w okresie ubezpieczenia chorobowego, to przysługuje zasiłek macierzyński za okres odpowiadający temu urlopowi.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: I w jakiej kwocie jest wtedy
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Tak, trwa tyle samo, czyli rok. O jego wysokość proponuję pytać bezpośrednio w ZUSie.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: czy jeśli chce iść na rok urlopu muszę złożyć wniosek w zakładzie pracy i ile mam na to czasu od chwili porodu?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: są dwa rozwiązania. 1. jeżeli wniosek zostanie złożony nie później niż 14 dni po porodzie (o całoroczny urlop), to będzie przysługiwał zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru. 2. jeżeli natomiast wnioski o dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski zostaną złożone w terminie nie krótszym niż 14 dni przed ich rozpoczęciem, to za urlop macierzyński i dodatkowy macierzyński będzie przysługiwał zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru, a za urlop rodzicielski 60%.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Mojej kuzynce z dniem urodzenia dziecka skończyła się umowa o pracę w tej chwili jest na rocznym urlopie rodzicielskim czy po tym urlopie może składać papiery o urlop wychowawczy w czasie umowy o pracę była na zwolnieniu lekarskim.
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Urlop wychowawczy przysługuje tylko osobom pozostającym w stosunku pracy.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: czy mojemu mężowi przysługuje urlop rodzicielskim jak ma własną działalność?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Urlop rodzicielski przysługuje tylko osobom pozostającym w stosunku pracy.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: A co jeśli w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego kończy się umowa o pracę?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: po rozwiązaniu umowy, pracownica nie może już korzystać z urlopów macierzyńskiego/rodzicielskiego.Jednak gdy urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego i tak będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego, za cały okres.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl czy kobieta na urlopie wychowawczym, która w trakcie trwania tego urlopu urodzi dziecko, będzie mogła korzystać z urlopu rodzicielskiego?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: będzie mogła z niego korzystać pod warunkiem, że będzie uprawniona do podstawowego urlopu macierzyńskiego, który przysługuje przez pierwszych 20 tygodni od dnia urodzenia dziecka. Jednakże urlop ten nie przysługuje w okresie urlopu wychowawczego. Jeżeli zatem urlop wychowawczy zakończy się wcześniej niż po upływie 20 tygodni po urodzeniu dziecka, po zakończeniu tego urlopu kobieta korzysta z urlopu macierzyńskiego przez pozostały okres i wówczas może też skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: urlop macierzyński można wykorzystać przed porodem, to oznacza, że można zmienić podanie o urlop wychowawczy na macierzyński???
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: w przypadku urodzenia dziecka na urlopie wychowawczym nie przysługuje urlop macierzyński, ale tylko zasiłek macierzyński – od dnia urodzenia dziecka.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Czy istnieje jakaś pomoc finansowa dla młodych matek które straciły prace z nie swojej winy?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: to zależy na jakim etapie ta kobieta straciła pracę.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl Jakie są zasady dzielenia urlopu macierzyńskiego z tatą dziecka? Trzeba być małżonkami?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: nie muszą, urlop przysługuje ojcu bez względu na to czy rodzice pozostają w związku małżeńskim.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Ok, ale czy wciąż te proporcje pomiędzy mamą a tatą są takie znaczące? Jakie są warunki? Tata może wziąć tyle i tyle, o ile… No właśnie – jest jakieś „o ile”?

Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: już po upływie pierwszych 14 tygodni urlopu macierzyńskiego ojciec-pracownik może przejąć resztę tego urlopu od matki. Natomiast o tym kto będzie korzystał z dodatkowego macierzyńskiego i rodzicielskiego decydują wspólnie rodzice. Może skorzystać jedno z nich, a mogą się podzielić.
Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: A trzeba mieć koniecznie umowę o pracę, czy np. działalność gospodarczą lub umowę zlecenie?
Ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Urlop przysługuje tylko pracownikom – osobom pozostającym w stosunku pracy. Natomiast zasiłek macierzyński przysługuje także osobom, które urodzą dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego.

 

Jeżeli masz jeszcze pytania dotyczące urlopu rodzicielskiego możesz zadać je mnie pod tym linkiem:
http://pamietnikmamy.pl/2013/09/ochrona-kobiet-w-ciazy/

 

Urlop rodzicielski – 50 pytań do eksperta
4 (80%) 2 głosów

Udostępnij:

89 comments

 1. MAm pytanie jesli dziecko mi sie urodziło 29.06.15r a umowe o pracę mam od 21.07.15r czy moge w grudniu tego roku wziąść dwa tygodnie urlopu ojcowskiego???

 2. Witam serdecznie,
  Proszę o pomoc bo już nic nie rozumiem w związku ze zmianą przepisów od nowego roku.
  Spodziewam się urodzenia bliźniąt. Przy wcześniejszych przepisach bardziej opłacało mi sie skorzystać z deklaracji urlop macierzyński 100% 31 tyg. Podstawowy + 8 tyg. Dodatowy i 60 % Urlop rodzicielski 26 tyg. Teraz dodatkowy urlop macierzynski ,,przechodzi,, w urlop rodzicielski czy 31 tyg. Urlop macierzynski + 35 tyg. Urlop rodzicielski. W przypadku urodzenia bliźniąt jaka dekaracja jest bardziej opłacalna i do kiedy należy złożyć wniosek/poinformować pracodawcę??

  1. Drobna korekta od nowego roku urlop macierzynski 31 tyg. + urlop rodzicielski 34 tyg.

 3. Witam, mam pytanie dotyczące nowych zmian, które wejdą 02.01.2016r. Czy jeśli mam dziecko 4 letnie to mogę skorzystać urlopu rodzicielskiego skoro można go wykorzystać do 6 roku życia dziecka? do tej pory jeszcze nie korzystałam z takiego urlopu ponieważ został on wprowadzony w 2013roku, a ja urodziłam dziecko w 2012r. Czy taki urlop rodzicielski dotyczy rodziców dzieci urodzonych po 2013r.?

  1. Urlop, o którym Pani pisze nazywa się urlopem wychowawczym a nie urlopem rodzicielskim. Z urlopu wychowawczego może Pani skorzystać jak najbardziej.

   1. Nie, mi chodzi o urlop rodzicielski. Z tego co wyczytałam z części urlopu rodzicielskiego (16 tygodni) będzie można korzystać aż do ukończenia przez dziecko 6 lat. Chodzi mi o to czy ja mogę z takiego urlopu skorzystać mając 4-letnią córkę?

    1. Może Pani skorzystać tylko z urlopu wychowawczego na nowych zasadach. Przepisy z urlopem rodzicielskim mówiące o tym, że wprowadza się możliwość wykorzystania części urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 16 tygodni w terminie do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat wchodzą od Nowego Roku. Oznacza to, że zaczną obowiązywać od dnia 2 stycznia 2016 r. Jest to jednak moja interpretacja przepisów. Proszę jeszcze zasięgnąć porady w innych instytucjach. Ja jestem ostrożna w swoich interpretacjach i wolałabym poczekać z ostateczną odpowiedzią do czasu kiedy wejdą jakieś sensowne dyspozycje i przepisy.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.