Dowiedz się więcej na temat funduszu alimentacyjnego

Świadczenia z funduszu alimentacyjny to pomoc materialna udzielana przez państwo osobom, których płatnicy alimentów okazali się niewypłacalni lub uchylali się od ich płacenia.

Kto może skorzystać?

Wysokość świadczeń z funduszu alimentacyjnego pokrywa się z wysokością bieżąco ustalanych alimentów, nie może jednak przekroczyć kwoty 500 zł miesięcznie.

Przyznanie prawa do nich jest uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego. Dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie może przekroczyć kwoty 725 zł.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują:

gdy osoba uprawniona do świadczeń nie ukończyła 18 lat
gdy osoba uprawniona do świadczeń uczy się w szkole do 25 roku życia
bezterminowo, jeśli osoba, której przysługują świadczenia ma znaczny stopień niepełnosprawności

Do świadczeń ma prawo osoba uprawniona do alimentów od rodzica na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, jeżeli egzekucja okazała się bezskuteczna, to znaczy, że w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych. Bezskuteczna egzekucja to również niemożność ściągnięcia alimentów od dłużnika przebywającego poza granicami RP.

Wniosek o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego

Ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz ich wypłata następują na wniosek osoby uprawnionej (lub jej przedstawiciela ustawowego). Wniosek składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej (lub instytucji wskazanej przez gminę).

Postępowanie w sprawie świadczeń z funduszu alimentacyjnego prowadzi wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do świadczenia alimentacyjnego. Formularze wniosków, zaświadczeń i oświadczeń niezbędnych do przyznania świadczeń udostępnia urząd wypłacający świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

Prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego jest ustalone na okres od 1 października do 30 września następnego roku kalendarzowego.

Wnioski o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego są przyjmowane od 1 sierpnia.

W przypadku gdy osoba ubiegająca się ponownie o świadczenia z funduszu alimentacyjnego złoży wniosek wraz z dokumentami do 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za październik następuje do 31 października.

W przypadku gdy osoba ubiegająca się ponownie o świadczenia złoży wniosek wraz z dokumentami w okresie od 1 września do 31 października, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za październik następuje do 30 listopada.

źródło: http://www.rodzina.gov.pl/narodziny/fundusz-alimentacyjny

Dowiedz się więcej na temat funduszu alimentacyjnego
Zagłosuj na ten post

Udostępnij:

3 comments

  1. Witam a ja mam pytanie z inndj dziedziny ale nie wiem gdzie je zadac. 6lat temu rozwiodłam sie bez orzekania o winie ,były miał mi zwrocic polowe kosztow nakazem sedziego ,mineło tyle lat a nie zwrocil mi nic z naszego przeze mnie uneblowanego mieszkania do czego sie zobowiazal ale niestety tylko w mojej obecnosci. Po tylu latach moge zrobic cos z tym nakazem moze chociaz te grosze odzyskam.

    1. Trzeba się dowiedzieć, czy nakaz zapłaty się uprawomocnił, może Pani zadzwonić lub pójść do wydziału sądu, w którym zapadło orzeczenie. Tam mają obowiązek udzielić pani takiej informacji.Jeżeli okaże się, że nakaz zapłaty się uprawomocnił, należy złożyć do sądu, w którym toczyła się sprawa, wniosek o nadanie nakazowi klauzuli wykonalności.Gdy uzyska Pani klauzulę wykonalności do swojego nakazu zapłaty, można wezwać pozwanego, który jest teraz dłużnikiem, do spełnienia świadczenia lub skierować od razu do komornika wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Po dołączeniu do wniosku oryginału nakazu z klauzulą wykonalności komornik uruchomi postępowanie w celu odzyskania długu. Więcej informacji tutaj: http://prawo.rp.pl/artykul/170869.html

  2. Witam, chciałabym się dowiedzieć jak wygląda sprawa funduszu alimentacyjnego w przypadku nie otrzymania pieniędzy z tytułu zabezpieczenia do czasu rozprawy?

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.