Czat z Ekspertem z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Wczoraj, tj. 24.04.2014  na fanpagu PamietnikMamy – Blog odbył się czat  #urlopy rodzicielskie z ekspertem z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Dla osób, które nie mogły wziąć udziału w czacie na fanpagu, przedstawiam zapis wszystkich pytań czytelniczek bloga i odpowiedzi, których udzieliła Pani ekspert. Może któryś z przypadków będzie dotyczył również Ciebie :) ?

Pytania czytelniczek z czatu, który odbył się wczoraj w godzinach 11:00-12:00 na fanpagu PamietnikMamy.pl

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: W październiku kończy mi się macierzyński. Jestem na umowie na czas nieokreślony, mąż na stażu tylko przez pól roku. Czy po macierzyńskim będzie należał się rodzicielski płatny ?

Ekspert MPiPS: Tak Oczywiście będzie się należał.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Witam, mam pytanie – w jakim przypadku przysługuje mi dodatkowy urlop macierzyński? Czy to zawsze jest 6 tygodni?

Ekspert MPiPS: W przypadku jednego dziecka jest to maksymalnie 6 tygodni. Natomiast jeśli urodzi Pani 2 i więcej dzieci, to wtedy jest to do 8 tygodni.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Dzień dobry Chciałam się zapytać, jak można podzielić się urlopem rodzicielskim mężem? Czy są w tej kwestii jakieś ograniczenia co do proporcji?

Ekspert MPiPS: Urlop rodzicielski można podzielić na max 3 części, z których żadna nie może być krótsza niż 8 tygodni. Rodzice mogą je wykorzystywać wymiennie wg. uznania.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl:Witam, kiedy najpóźniej można złożyć wniosek o urlop?

Ekspert MPiPS: Nie później niż 14 dni przed terminem rozpoczęcia się urlopu.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Dzień dobry, czy dodatkowy urlop macierzyński można łączyć z pracą w niepełnym wymiarze? I ewentualnie: na jakich zasadach?

Ekspert MPiPS: Można pracować u tego pracodawcy, który udzielił urlopu, ale na max pół etatu. Wniosek o urlop jest dla pracodawcy wiążący. Musi być złożony nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy. Pracodawca może odmówić tylko ze względu na organizację lub rodzaj pracy. O przyczynie odmowy musi poinformować pracownika na piśmie Natomiast podejmowanie pracy u innego pracodawcy nie jest niczym ograniczone.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: W tej chwili jestem na zasiłku macierzyńskim. dostałam ciekawa propozycje pracy, czy resztę czasu plus urlop rodzicielski mogę odstąpić mężowi który dopiero od miesiąca prowadzi działalność gospodarcza?

Ekspert MPiPS: Przy działalności gospodarczej przysługuje nie urlop, tylko zasiłek. Ponieważ odbywa się na to na nieco innych zasadach, bardzo proszę o kontakt z Departamentem Ubezpieczeń Społecznych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, tel. 22 661 17 38, [email protected]. Na pewno otrzyma tam Pani wyczerpującą odpowiedź.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Witam chciałam zapytać kiedy należy się płatny urlop rodzicielski i na jakich zasadach jest on przyznawany. Dodam że ja mam umowę na czas nieokreślony a mąż do końca roku. W sierpniu kończy mi się roczny macierzyński.

Ekspert MPiPS: Urlop rodzicielski przysługuje osobie pozostającej w stosunku pracy, w związku z urodzeniem dziecka. Można z niego skorzystać tylko bezpośrednio po uprzednim wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Czy po skończeniu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego przysługuje mi za ten cały rok urlop wypoczynkowy?

Ekspert MPiPS: Tak, bez ograniczeń

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Mam pytanie: czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu tacierzyńskiego w wybranym terminie i jak się przed tym bronić? Czy ustawodawstwo określa konkretne okoliczności, w których odmowa może nastąpić?

Ekspert MPiPS:  Jeżeli wniosek został złożony nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem się urlopu ojcowskiego, to pracodawca nie ma prawa odmówić.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Witam czy jeśli podczas urlopu wychowawczego urodzę kolejne dziecko to czy będzie mi przysługiwał płatny urlop macierzyński? Mam umowę i pracę na czas nieokreślony.

Ekspert MPiPS: W razie urodzenia dziecka w trakcie urlopu wychowawczego co do zasady nie przysługuje urlop macierzyński, ale przysługuje zasiłek macierzyński.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Jeszcze jedno pytanie: Czy mając jakąkolwiek inną umowę niż o pracę mogę się ubiegać o urlop macierzyński w jakiejkolwiek formie?

Ekspert MPiPS: Oprócz pracowników prawo do urlopu mają funkcjonariusze (stosunek do służby). Natomiast osobom, wykonującym pracę na innej podstawie, które urodziły dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego, nie przysługuje wprawdzie urlop macierzyński, ale przysługuje zasiłek macierzyński.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: A czym zasadniczo różni się urlop od zasiłku macierzyńskiego?

Ekspert MPiPS: Urlop jest zwolnieniem od obowiązku świadczenia pracy w pewnym okresie, a zasiłek to świadczenie pieniężne.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Witam mam pytanie obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim do lipca dodam ze dzień po porodzie zostałam zwolniona z pracy i chciała bym się dowiedzieć czy należy mi się urlop wychowawczy 3 letni płatny.

Ekspert MPiPS: Urlop wychowawczy można wykorzystywać tylko pozostając w zatrudnieniu. Czyli będzie Pani mogła z niego korzystać po znalezieniu nowej pracy.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Czyli muszę znaleźć zatrudnienie żeby wykorzystać urlop wychowawczy? a co jak nowy pracodawca sie nie zgodzi?

Ekspert MPiPS: Wniosek złożony na 2 tygodnie przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego jest dla pracodawcy wiążący. Pracodawca nie może się nie zgodzić

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: A to musi być umowa o prace czy może być zlecenie?

Ekspert MPiPS: Przy umowie zlecenia nie obowiązuje urlop wychowawczy, bo jest to umowa cywilno-prawna.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: Witam.w zeszłym roku wróciłam do pracy po urlopie macierzyńskim. Chciałam skorzystać z opcji powrotu i jednocześnie pobierać zasiłek wychowawczy ponieważ dowiedziałam się że tak można.niestety zasiłku mi nie przyznano ponieważ ktoś uznał ze 4 godziny w pracy to już przeszkoda do osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem.ponadto w odpowiedzi napisano mi ze gdybym wykonywała prace w domu np.na komputerze bądź zabierała dziecko do pracy to wtedy należałby mi się ten zasiłek. Dla kogo są te ustawy bo na pewno nie dla zwykłych ludzi.

Ekspert MPiPS: Nie ma czegoś takiego jak zasiłek wychowawczy. Natomiast w okresie urlopu wychowawczego możliwe jest pobieranie specjalnego dodatku do dodatku rodzinnego.

Czytelniczka bloga www.PamietnikMamy.pl: W imieniu moich czytelniczek chciałabym poruszyć problem przerwania urlopu rodzicielskiego. Wiele czytelniczek ma co do tej kwestii wątpliwości. jak to wygląda od strony prawnej? Czy przebywając już na urlopie rodzicielskim możemy go w każdej chwili przerwać i powrócić do pracy?

Ekspert MPiPS: Jeżeli urlop rodzicielski został udzielony na wniosek pracownicy nie później niż 14 dni po porodzie (wniosek dot. rocznego urlopu) to pracownica może zrezygnować z całości lub części swojego rodzicielskiego. Wniosek jest wiążący dla pracodawcy. Z przepisów wynika jednak, że wykorzystana część urlopu rodzicielskiego musi wynosić minimum 8 tygodni. Jeżeli urlop rodzicielski był udzielony na podstawie odrębnego wniosku, złożonego nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem się tego urlopu, to przepisy nie przewidują, że mógłby być on przerwany. Można jednak przyjąć, że takie przerwanie może wynikać z porozumienia stron – czyli wymaga zgody pracodawcy. Jednocześnie trzeba podkreśli, że urlop może być wykorzystywany w max 3 częściach, więc jeśli ktoś nie jest pewien, ile tygodni chce wykorzystać, powinien skorzystać z niego w częściach.

Jestem ciekawa czy Ty korzystasz może teraz z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego a może wychowawczego? Jesteś zadowolona z wprowadzonych zmian dotyczących wydłużenia urlopu?

Czat z Ekspertem z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej
Zagłosuj na ten post

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.