Jaki dokument tożsamości będzie potrzebny dziecku w związku z wyjazdem za granicę?

Stan prawny aktualny na 24.04.2014

W maju wybieramy się z Natalką na krótkie wakacje do Grecji. Muszę się wam przyznać, że musiałam nieco uaktualnić swoją wiedzę na temat potrzebnych dokumentów dla dziecka.  Przepisy, których uczyłam się dawno temu na studiach znacząco uległy zmianie.  Wcześniej bowiem dzieci mogły przekraczać granicę kraju na podstawie wpisu w paszporcie rodzica. Od 26 czerwca 2012 roku dzieci muszą  posiadać swój własny dokument tożsamości.

Nasuwa się pytanie jaki dokument tożsamości powinno posiadać dziecko?

Wszystko zależy od tego gdzie się wybieramy. Jeśli są to kraje należące do Unii Europejskiej oraz  strefy Schengen nienależących do Unii (Szwajcaria, Norwegia, Lichtenstein, Islandia) to wystarczy dziecku wyrobić dowód osobisty. Jeżeli jednak wybieramy się do krajów spoza strefy Schengen potrzebny będzie paszport. Generalnie na podstawie paszportu możemy podróżować po całym świecie.

Ja zdecydowałam się Natalii wyrobić dowód osobisty. Głównie ze względu na oszczędność czasu, do gminy miałam zdecydowanie bliżej. Poza tym wybieramy się do Grecji a ona należy do krajów członkowskich UE. Za wyrobienie dowodu osobistego nie pobierana jest opłata.

Jakich trzeba dopełnić formalności w celu uzyskania dowodu osobistego dla dziecka?

1. Wypełnić wniosek o wydanie dowodu osobistego;

2. Do wniosku dołączyć dwie wyraźne i jednakowe fotografie o wymiarach 35 x 45 mm, odzwierciedlające aktualny wizerunek osoby, której wniosek dotyczy, przedstawiające tę osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywały głowę w pozycji lewego półprofilu i z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy;

3. Dołączyć odpis skrócony aktu urodzenia Z przyniesienia aktu urodzenia dziecka  jesteśmy zwolnieni tylko wtedy gdy dziecko urodziło się w tym samym mieście co składamy wniosek o dowód. Urząd ma możliwość wglądu.

Gdzie się udać w celu wyrobienia dowodu osobistego dla dziecka?

Do gminy, w której jesteśmy zameldowani.

Kto ma uprawnienia do składania wniosku o dowód osobisty?

W wypadku dzieci poniżej 13. roku życia zgodę na wydanie dowodu muszą wyrazić oboje rodzice. Jeśli dziecko jest starsze, wystarczy zgoda jednego z rodziców. W obu wypadkach rodzic bądź rodzice muszą stawić się osobiście wraz z dzieckiem, okazując do wglądu własne dowody osobiste.

Jaki jest czas oczekiwania na wydanie dowodu osobistego?

Czas oczekiwania wynosi do 30 dni. Ja czekałam ok 2 tygodni.

Jak długo jest ważny dowód osobisty dziecka?

Dowód osobisty dziecka ważny jest 5 lat.

Czy za wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka pobierana jest opłata?

Od stycznia 2010 r. nie pobierana jest żadna opłata za wyrobienie dowodu osobistego.

Natalka ma już swój własny dowód osobisty 🙂

Dla zainteresowanych paszportami bardzo pomocne informacje co do wyrobienia paszportu dla dziecka znalazłam na jednej ze stron internetowych, którą podaje pod tekstem jako materiał źródłowy.  Znalazłam tam aktualne informacje, na innych stronach niestety już zdezaktualizowane.

Gdzie się udać w celu wyrobienia paszportu dla dziecka?

Paszport dla dziecka można wyrobić w Polsce (w urzędzie wojewódzkim) bądź – w przypadku pobytu za granicą – w urzędzie konsularnym w danym kraju. Należy w takim przypadku złożyć takie same dokumenty, jakie wymagane są w kraju.

Jaki jest czas oczekiwania na wydanie paszportu?

Czas oczekiwania na wydanie paszportu przez wojewodę wynosi do 30 dni. Czas oczekiwania na paszport w konsulacie może być dłuższy. Osoby, które przed planowanym opuszczeniem kraju dotychczasowego pobytu mają zamiar złożyć w konsulacie wniosek o wydanie dokumentu paszportowego, powinny rozważyć, czy występować o paszport biometryczny, czy o paszport tymczasowy na powrót do kraju.

Kto ma uprawnienia do składania wniosku o paszport?

Wniosek o wydanie dokumentu paszportowego osobie mającej poniżej 18 lat składają rodzice. Zgodę na wydanie paszportu oboje wyrażają na wniosku o wydanie paszportu albo w innej pisemnej formie.

Dziecko w wieku do pięciu lat nie musi być obecne przy składaniu wniosku o wydanie paszportu tymczasowego. Nie jest również wymagana obecność dziecka do lat 18 przy odbiorze zarówno paszportu, jak i paszportu tymczasowego. Wniosek może być złożony przez jednego z rodziców, jeżeli dostarczy on pisemną zgodę drugiego rodzica na wyrobienie paszportu dla dziecka – własnoręczność podpisu rodzica musi być potwierdzona notarialnie lub przez organ paszportowy. Jeśli do złożenia wniosku uprawniony jest tylko jeden rodzic, przy składaniu wniosku o wydanie paszportu dla dziecka przedkłada on odpowiednie dokumenty to potwierdzające, np. orzeczenie sądu o pozbawieniu praw rodzicielskich drugiego rodzica.


Jeśli uzyskanie zgody jednego z rodziców jest niemożliwe lub znacznie utrudnione, dokument paszportowy za granicą może być wydany za zgodą tylko jednego z rodziców, o ile przemawia za tym dobro dziecka.

Jak długo jest ważny paszport dziecka?

Paszport wydany dziecku, które ukończyło 13 lat, jest ważny przez 10 lat od daty jego wydania. Paszport wydany dziecku w wieku do 13 lat jest ważny przez 5 lat.

Czy pobierana jest opłata za wydanie paszportu?

Opłata za wydanie paszportu zależy od wieku dziecka i wynosi (po zastosowaniu 50% ulgi):

 • 30 zł – za paszport dla dzieci poniżej 13 lat,
 • 70 zł – za paszport dla dzieci, które ukończyły 13 lat.

Opłata za wydanie paszportu tymczasowego dla dziecka wynosi 30 zł. Za wydanie paszportu w konsulacie pobierana jest dodatkowo opłata konsularna.

Konsul może wydać naszemu dziecku paszport bez zamieszczenia w nim numeru PESEL (np. ze względu na brak odpisu polskiego aktu urodzenia dziecka urodzonego za granicą). Trzeba jednak pamiętać, że w kraju nie ma możliwości otrzymania następnego paszportu (także tymczasowego) bez numeru PESEL. W tej sytuacji należy wystąpić o nadanie dziecku numeru PESEL.

 Informacje dotyczące paszportów (źródło)

Jestem ciekawa jakie jest Twoje doświadczenie związane z wyjazdem na wakacje z dzieckiem? Jaki dokument wyrabiałaś dziecku? Podziel się proszę w komentarzu poniżej.

Jaki dokument tożsamości będzie potrzebny dziecku w związku z wyjazdem za granicę?
4 (80%) 5 głosów

Udostępnij:

51 comments

 1. Na początku października wyjeżdżam z moją 2 letnia córka do Londynu oprócz paszportu co będzie potrzebne.Podroz oczywiście samolotem.

 2. Wyrabialam pierwszy paszport dla syna jak mial ok.4 lata, dokument wystawiony na 10 lat, po 5 latach dowiedzialam sie ze trzeba nowy, czyli w wieku 9 lat nastepny rowniez wydany na 10 lat i oczywiscie nikt nie poinformowal mnie, ze ten rowniez traci waznosc po 5 latach. Jak to jest, wydawane sa dokumenty wazne na 10 lat a traca waznosc po 5 latach? wiem, wiem ustawy i paragrafy, nieznajomosc prawa szkodzi itd. ale mysle, ze jesli panstwo wydaje dokument to powinno zadbac o to zeby daty waznosci byly jasne a nie ja mam sie gdzies tam dowiadywac.

 3. Trochę nieaktualne informacje. 0d marca :
  -DO możemy wyrobić w każdej gminie, dokumenty jw.
  -Zdjecie takie jak do paszportu a nie z lewego półprofilu
  -Jeżeli dziecko ma ukończone 5 lat to DO wydawany jest na 10 lat
  – do wyrobienia dokumentu wystarcza zgoda i podpis jednego rodziców.

  1. Artykuł pisałam w zeszłym roku, proszę spojrzeć na datę. ( 24.04.2014 r.) Oczywiście dziękuję za komentarz,na pewno na dole z datą wprowadzenia zmian naniosę poprawki.

 4. A ja się chciałam zapytać czy dziecku prawie 2-letniemu wystarczy dowód tożsamości aby wyjechać do Szwecji.

 5. Witam
  ci zrobić kiedy dziecku nie wyrobiono ani dowodu ani paszportu bo powiedziano ze nie potrzeba a chce sie wyjechać na święta do rodziny do niemiec. Prosze o jakąś radę co zrobić. Pozdrawiam magda

 6. My mieszkamy za granicą ale przy najbliższej wizycie w Polsce koniecznie musimy wyrobić Ksaweremu paszport i dowód osobisty. We wrześniu planujemy wakacje 🙂

 7. a co do wózka, to też myślałam o uszyciu (domową maszyną) jakiegoś pokrowca bo worek to chyba się rozporuje i nie będzie chronił przed mechanicznym uszkodzeniem…

 8. Hej, ja też wybieram się do grecji ale pod koneic czerwca i wtedy moja córcia będzie miała 11 mies. Jestem ciekawa relacji z pobytu i lotu bo chyba tego się obawiam. Zastanawiam się tez jak taki maluszek może być długo w wodzie (basen) i czy wogóle może być w wodzie morskiej kąpane… Oczywiście tez martwie się co zabiorę – ubrania, zapas jedzonka, mleka, leków (na wszelki wypadek) … itp. Czekam na wpis. Oby przed moim wyjazdem! Pozdrawiam. Dorota

  1. Wpisy będą przed waszym wyjazdem :). My się wybieramy w połowie maja.

 9. Powiem taak podróż samolotem z dzieckiem super sprawa. Miesiac temu z corcia lecielismy na Majorke 🙂 do buzi tak jak kolezanka wczesniej pisala picie dac a na uszy ja jej zalozylam opaske 🙂 a co do rzeczy do zabrania nie bierz duzo zawsze mozesz przeplukac to co nosila dzien wczesniej na noc i ci przeschnie. Jedyne co polecam to wez jakis wozek ktory nie bedzie ci juz pozniej potrzebny. Bo niszcza wozki jak do samolotu wrzucaja. Ja przed wyjazdem nowa spacerowke kupilam a po wyjezdzie ja wyrzucilam :/

  1. Dziękuję Ci za ten pomocny bardzo komentarz. Zwłaszcza ta informacja na temat wózków :), dziękuję 🙂

  2. A ja wlasnie kupiłam nowa ;(

 10. My dzisiaj złożyliśmy wniosek o paszport 🙂
  Z opłatą zapłaciliśmy 33,50.
  Zdjęcia kosztowały 15zł
  Ważny będzie 5 lat
  Czekać musimy 3 tygodnie ale warto jeśli chce się wyruszyć w dalszą podróż z dzieckiem 🙂

 11. Widocznie się pozmieniało moja córka ma teraz 10 miesięcy we wrześniu tam tego roku wyrabiałam jej dowód,ponieważ obecnie przebywamy zagranicą. Właśnie wtedy dostałam takie informacje,dlatego też zdecydowałam się na dowód osobisty a nie na paszport ,gdyż jesteśmy w kraju należącym do UE. W takim razie dziękuje za informacje 🙂

  1. PASZPORT TYMCZASOWY – nie zawiera danych biometrycznych. ważny przez okres w nim wskazany, nie dłużej niż przez 12 miesięcy od daty wydania
   może być wydany:
   obywatelom polskim przebywającym za granicą, na czas oczekiwania przez nich na doręczenie paszportu sporządzonego w Rzeczypospolitej Polskiej;
   obywatelom polskim przebywającym czasowo w Rzeczypospolitej Polskiej i za granicą, na powrót do miejsca stałego pobytu;
   obywatelom polskim przebywającym w Rzeczypospolitej Polskiej i za granicą, w udokumentowanych nagłych przypadkach związanych z chorobą lub pogrzebem członka rodziny,
   osobom przebywającym w Rzeczpospolitej Polskiej i za granicą, w udokumentowanych nagłych przypadkach związanych z prowadzoną działalnością zawodową;
   osobom, od których pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe,a przeszkoda ta ma charakter czasowy.

 12. Droga Aniu wydaje mi się,że w twojej notatce odnośnie ważności paszportu wystąpił mały błąd. Jeśli dziecko nie skończy pięciu lat paszport jest ważny tylko rok i do piątego roku życia paszport dla dziecka trzeba wyrabiać co rok. Informacje mam z Urzędu Miasta Krakowa. Pozdrawiam 🙂

  1. Moje informacje są jak najbardziej aktualne. To niestety Ty możesz czytelników wprowadzić w błąd. Nie jest prawdą to co napisałaś powyżej. Przepisy bardzo szybko się zmieniają. Jeżeli ja Natalii wyrobiłabym paszport w wieku 10 miesięcy i znacząco zmieniłaby wygląd wówczas mam obowiązek wymienić jej paszport przed ukończeniem przez nią piątego roku życia. Nie mniej jednak dzieciom poniżej 5 roku życia, wydawane są paszporty biometryczne z dłuższym – 5 letnim okresem ważności. Inne zasady tyczą się paszportów tymczasowych.

 13. Właśnie, czekam z niecierpliwością na relację z podróży, bagaż, wózek, jedzenie itd. Pozdrawiam i udanych wakacji 🙂

 14. moja Zosia to mała podróżniczka, pierwsze zdjecie do paszportu robiliśmy kiedy miała tydzień, nie było lekko ale jakoś się udało, póżniej formalności w ambasadzie Polski w Hadze, a że urodziła sie za granica to miala paszport tymczasowy na rok, miesiac temu robilismy zdjecie do dowodu i poszlo super, balam sie jak to wyjdzie bo Zosia jak widzi aparat to szeroko sie usmiecha, ale wystarczyly dwie fotki i po sprawie. co jakis czas podrozujemy miedzy Polska a Holandia, autem, powoli zaczyna sie problem, kiedy dziecko zaczyna chodzic nie chce juz tyle czasu spedzac w foteliku, unieruchomione, na ostatni wyjazd zainwestowalam w dvd samochodowe i sie oplacilo. Zyczymy powodzenia w podrozy

 15. Pani Aniu, proszę jeszcze napisać po powrocie co Pani zabrała do Natalki, czy bagaż dziecko ma swój, jak wygląda transport wózka. Nie mam kompletnie pojęcia co zabrać w taką podróż. Bo gdy wyjechałam z 10miesięczną córeczką niedawno na jeden dzień do prababci, to już miałam całą torbę 😉 a co dopiero na tydz i do innego kraju 🙂 pozdrawiam

  1. Wszystko dokładnie będę opisywać 🙂 Co spakować właśnie? to będzie dylemat?

   1. No właśnie, my również wybieramy się z 9 miesięcznym wówczas, bardzo energicznym Tomciem za granicę i czeka nas 4 godzinny lot. Paszport mamy już wyrobiony, dzisiaj właśnie idę go odebrać. Cały czas zastanawiam się, co powinniśmy ze sobą wziąć do bagażu podręcznego i ile rzeczy dla małego do jego walizki, bo jedziemy na prawie 2 tygodnie. Mamy trochę łatwiej gdyż mamy na miejscu pralkę i nie musimy brać zbyt dużo ubranek. Czekam na twój kolejny post, właśnie podobnej tematyce 🙂

  2. Dziecko ma swój bagaż i bagaż podręczny tez. Wozek oddaje się razem z bagażami. Najlepiej mieć spacerowke mala i lekka 😉

 16. My mieszkamy w Niemczech, corcia ma po tacie niemieckie obywatelstwo. W zeszlym miesiacu wyrabialismy dla niej paszport, zostal on nam wydany od razu przy biurku, Jest wazny 6 lat:) Oplata to o ile dobrze pamietam 13€ ale nie jestem pewna.

 17. apropo lotu samolotem moja Ala miala 3miesiace jak lecialysmy do polski…wystarczy dac dziecku pić zeby buzka pracowalo wtedy cisnienie nie jesttak odczuwalne….ja nie mialam zadnych problemow inne dzieci plakaly bardzo…ppotem jedna z mam pytala mi sie co zrobilam ze moje dziecko nie plakalo butelka z piciem i troszke przycisknac uszka powinny pomoc

  1. Dziękuję Ci za ten komentarz, teraz będę wiedziała co robić. Zobaczymy jak będzie 🙂

 18. Mieszkam za granica (UK ) w styczniu wyrabialam dziecku paszport wowczas dziecko mialo 3,5tygodnia zdjecie zrobilam sama położyłam dziecko na bialym przescieradle troche mi zajelo zanim udalo sie zrobic zdjecie z otwartymi oczami i zamknieta buzia he he umowilam sie na wizyte w ambasadzie (Manchester) wypisalam wniosek, mialam ze soba dowod osobisty akt urodzenia dziecka oryginal i odpis (pani chciała tylko odpis ) jedno zdjecie bylam razem z partnerem poniewaz.nie jestem jeszcze mezatka…ale Pani powiedziala ze wystarczy jeden z rodzicow…dziecko otrzymalo paszport na rok tzw tymczasowy w przeciagu godziny paszport byl do odebrania zaplacilam za jiego 52funty. dlatego ze chcialam odebrac w ten sam dzien… ( tryb ekspresowy) dziecko nie ma Peselu teraz bede musiala wyrobic pesel w polsce i nastepny paszport bedzie juz na 10lat

 19. Hej Ania bardzo fajnie że poruszyłaś ten temat my z Kacperkiem wybieramy się w wakacje do Wiednia i właśnie martwiłam się o dokument dla niego dzięki Tobie już nie mam z tym problemu 😉 Udanej wycieczki życzymy Iza i Kacperek 😉

 20. Aniu także proszę o informacje jak Natalka zniosła podróż samolotem bo powiem szczerze że cały czas bije się z decyzją o wakacjach i podróży samolotem bo boję się że moja Zośka strasznie będzie płakać( ma 7,5 miesiąca). Pozdrawiam 🙂

  1. Przyznam, że sama mam pewne obawy :), ale wypuszczamy się na głęboką wodę 🙂 Nasz wyjazd będzie wielkim eksperymentem 🙂 i na pewno będę was na bieżąco informować z naszego wypadu 🙂

 21. My rowniez mamy paszport,.pierwszy mielismy roczny tymczasowy wyrobiony w ambasadzie w.londynie ( corka.urodzila sie w wielkiej.brytanii), teraz przy okazji urlopu wyrobilismy jej.paszport 5-letni, myslelismy nad dowodem, no ale moze pojedziemy na.wakacje do kraju gdzie paszport bedzie potrzebny wiec zapobiegawczo mamy paszport:) jeszcze nie latalismy samolotem, bo zwykle jezdzimy samochodem, mala nasza w czasie ostatniej podrozy miala 4 miesiace ale dzielnie zniosla 16godzinna jazde autem. Robilismy czeste przystanki na.mleczko i.wyprostowanie pleckow i dala rade:)

  1. To bardzo dzielna dziewczynka :). Nas czeka lot samolotem, duże wyzwanie 🙂 będę informować co i jak nam poszło 🙂

 22. My wyjezdzamy z maluszkiem do Egiptu za 2 tyg. Wyrabialismy paszport i czekalismy 2 tyg. Ze zdjeciem tez nie bylo problemy a dzidzius ma 10 miesiecy 🙂

  1. Naprawdę :), to koniecznie po powrocie daj znać jak było, i jak dzidziuś zniósł podróż samolotem? 🙂

   1. Napewno dam znac 😉 wylot już za tydzień 😉

   2. Witam , za 10 dni moja córka wyjeżdża do Czech , jednak nie posiada dowodu ani paszportu. Pani mówiła że nie ma szans aby zrobiono go w 10 dni . Czy można coś zrobić ? Na jakiej zasadzie są dowody tymczasowe , czy czeka się krócej ? Proszę o pilny kontatk
    e-mail : [email protected]

    1. Aby otrzymać paszport tymczasowy w krótkim czasie trzeba spełnić określone przesłanki. Podsyłam link do strony poniżej:

     Termin oczekiwania na wydanie paszportu tymczasowego w kraju wynosi dwa dni robocze od dnia złożenia wniosku paszportowego. W sytuacji, gdy pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe, a przeszkoda ta ma charakter czasowy- wówczas termin oczekiwania na wydanie paszportu tymczasowego wynosi do 1 miesiąca.

     http://www.malopolska.uw.gov.pl/default.aspx?page=paszport_tymczasowy

 23. Też wybieramy się do Grecji 🙂 tylko w okresie wakacyjnym, właśnie niedawno sprawdzałam formalności bo mąż upierał się że wystarczy tylko zaświadczenie;) a tu zonk, a jak było ze zdjęciem? Natka dała się sfotografować? 🙂

  1. Tak dała się sfotografować, poszło naprawdę gładko 🙂

 24. Super wpis. My w wakacje wybieramu się z Julią do Szwecji więc też musimy wyrobić dowód. A jak to wygląda ze zrobieniem takiemu maluszkowi zdjęcia? Udanej wycieczki! 🙂

  1. Trzeba było ją lekko podtrzymywać na fotelu, ale nie było najmniejszego problemu:) Udało się i mamy fajne zdjęcie w dowodzie 🙂 Zdjęcie jest naprawdę słodkie 🙂

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.