Przy okazji publikacji jednego z moich postów z kategorii „podróże” klik tutaj jeden z czytelników zwrócił słusznie uwagę na to, że warto zabrać ze sobą w podróż zwłaszcza z dziećmi tzw. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Później jeszcze na temat tego dokumentu wypowiadała się Pani ekspert w programie „Pytanie na Śniadanie” i postanowiłam nieco przybliżyć ten temat na blogu. Nie każdy bowiem wie, że coś takiego jak taka karta w ogóle istnieje i kiedy może okazać się pomocna.
Każdy członek rodziny powinien mieć taką kartę, nawet dziecko, które nie ukończyło pierwszego roku życia. Na każdego członka rodziny przypada jedna karta i trzeba wnioskować o każdą indywidualnie.
Czym jest europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego?
Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ) to bezpłatna karta, która zapewnia nam dostęp do wszelkich niezbędnych z medycznego punktu widzenia usług państwowej opieki zdrowotnej podczas tymczasowego pobytu w dowolnym z 28 państw członkowskich UE, w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii na takich samych warunkach i w takiej samej cenie (czyli w niektórych krajach bezpłatnie) jak osobom ubezpieczonym w danym kraju.
Karty są wydawane przez krajowy zakład ubezpieczenia zdrowotnego.
Uwaga – europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ):
- nie jest alternatywą dla ubezpieczenia podróży. Nie obejmuje ona prywatnych usług opieki zdrowotnej czy kosztów związanych z przelotem do kraju, zagubionym bagażem bądź kradzieżą;
- nie obejmuje też kosztów leczenia w sytuacji, gdy celem naszego wyjazdu za granicę jest poddanie się tam leczeniu;
- nie stanowi gwarancji darmowych usług medycznych. Ze względu na różnicę w systemach opieki zdrowotnej w różnych krajach, bezpłatne usługi medyczne w kraju pochodzenia mogą okazać się odpłatne w innym kraju.
Kto może korzystać z karty?
Osoba ubiegająca się o kartę musi być ubezpieczona lub objęta państwowym systemem ubezpieczeń zdrowotnych w którymkolwiek z państw członkowskich UE, Islandii, księstwie Lichtenstein, Norwegii lub Szwajcarii. Każdy z członków rodziny, która odbywa podróż, powinien posiadać własną kartę.
O kartę mogą się także ubiegać osoby spoza UE legalnie przebywające na jej obszarze i objęte państwowym systemem ubezpieczeń zdrowotnych. Obywatele krajów pozaunijnych nie mogą jednak korzystać z karty w Danii, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii.
Jak długi jest okres ważności karty?
Okres ważności karty jest różny w poszczególnych krajach, w związku z czym jej właściciel powinien sprawdzić, kiedy skontaktował się z kompetentną instytucją w celu jej uzyskania.
Jakie czynności powinien podjąć obywatel, któremu odpowiednie instytucje odmawiają wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego?
Składającemu wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego kompetentne instytucje lokalne są zobowiązane wydać kartę lub, w razie jej braku, tymczasowe zaświadczenie zastępcze, jeśli karta nie może być wydana niezwłocznie. W przeciwnym razie wnioskodawca powinien mieć możliwość złożenia odwołania. Komisja Europejska może poinformować wnioskodawcę o sposobie, w jaki może on wyegzekwować swoje prawa; przy tej okazji zasugeruje mu kontakt z systemem Solvit w pierwszej instancji, gdzie może uzyskać informacje dotyczące procedury składania zażaleń.
źródło: http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=559&langId=pl
W jaki sposób można uzyskać kartę?
EKUZ otrzymasz składając odpowiedni wniosek w oddziale wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, do którego jesteś zgłoszony w ramach ubezpieczenia zdrowotnego – osobiście, za pomocą poczty lub Internetu. Karta wydawana jest nieodpłatnie. W większości przypadków EKUZ można uzyskać od ręki.
Jestem ciekawa czy Ty wyrabiałaś sobie taką kartę już? Czy może dowiedziałaś się o tym dopiero z tego postu?
Ania napisz proszę czy rocznemu dziecku też trzeba wyrobić taką kartę? Czy wystarczy, że rodzice będą ją posiadać?
Hej Monia, Rocznemu dziecku też wyrabiamy. Każdy członek rodziny występuje z wnioskiem o wydanie takiej karty.Jeśli rodzina jest 3-osobowa otrzymacie 3 takie karty. Każdy z członków rodziny powinien mieć jedną kartę.
Bardzo dziękuję Ci Aniu za odpowiedz 🙂
Proszę 🙂
Cieszę się, że się przydałem 🙂 I przy okazji się czegoś nauczyłem, bo nie wiedziałem, że EKUZ można dostać od ręki, a w najbliższych dniach może mi się ta wiedza szczególnie przydać 🙂
Powiedziałabym nawet, ze bardzo się przydałeś 🙂 Bardzo ważna i pomocna informacja. Teraz szersze grono czytelników będzie miało okazję coś więcej na ten temat przeczytać :). Dzięki 🙂
My taką kartę posiadamy , gdyż mieszkamy w Holandii i tu jesteśmy ubezpieczeni.Napewno o niej nie zapomnimy jadąc na wakacje.
Super 🙂