Wyjeżdżasz z dzieckiem na urlop za granicę? Weź ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego

Przy okazji publikacji jednego z moich postów z kategorii „podróże” klik tutaj jeden z czytelników zwrócił słusznie uwagę na to, że warto zabrać ze sobą w podróż zwłaszcza z dziećmi tzw. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Później jeszcze na temat tego dokumentu wypowiadała się Pani ekspert w programie „Pytanie na Śniadanie” i postanowiłam nieco przybliżyć ten temat na blogu. Nie każdy  bowiem wie, że coś takiego jak taka karta w ogóle istnieje i kiedy może okazać się pomocna.

Każdy członek rodziny powinien mieć taką kartę, nawet dziecko, które nie ukończyło pierwszego roku życia. Na każdego członka rodziny przypada jedna karta i trzeba wnioskować o każdą indywidualnie.

Czym jest europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego?

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ) to bezpłatna karta, która zapewnia nam dostęp do wszelkich niezbędnych z medycznego punktu widzenia usług państwowej opieki zdrowotnej podczas tymczasowego pobytu w dowolnym z 28 państw członkowskich UE, w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii na takich samych warunkach i w takiej samej cenie (czyli w niektórych krajach bezpłatnie) jak osobom ubezpieczonym w danym kraju.

Karty są wydawane przez krajowy zakład ubezpieczenia zdrowotnego.

Uwaga – europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ):

 • nie jest alternatywą dla ubezpieczenia podróży. Nie obejmuje ona prywatnych usług opieki zdrowotnej czy kosztów związanych z przelotem do kraju, zagubionym bagażem bądź kradzieżą;
 • nie obejmuje też kosztów leczenia w sytuacji, gdy celem naszego wyjazdu za granicę jest poddanie się tam leczeniu;
 • nie stanowi gwarancji darmowych usług medycznych. Ze względu na różnicę w systemach opieki zdrowotnej w różnych krajach, bezpłatne usługi medyczne w kraju pochodzenia mogą okazać się odpłatne w innym kraju.

Kto może korzystać z karty?

Osoba ubiegająca się o kartę musi być ubezpieczona lub objęta państwowym systemem ubezpieczeń zdrowotnych w którymkolwiek z państw członkowskich UE, Islandii, księstwie Lichtenstein, Norwegii lub Szwajcarii. Każdy z członków rodziny, która odbywa podróż, powinien posiadać własną kartę.

O kartę mogą się także ubiegać osoby spoza UE legalnie przebywające na jej obszarze i objęte państwowym systemem ubezpieczeń zdrowotnych. Obywatele krajów pozaunijnych nie mogą jednak korzystać z karty w Danii, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii.

Jak długi jest okres ważności karty?

Okres ważności karty jest różny w poszczególnych krajach, w związku z czym jej właściciel powinien sprawdzić, kiedy skontaktował się z kompetentną instytucją w celu jej uzyskania.

Jakie czynności powinien podjąć obywatel, któremu odpowiednie instytucje odmawiają wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Składającemu wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego kompetentne instytucje lokalne są zobowiązane wydać kartę lub, w razie jej braku, tymczasowe zaświadczenie zastępcze, jeśli karta nie może być wydana niezwłocznie. W przeciwnym razie wnioskodawca powinien mieć możliwość złożenia odwołania. Komisja Europejska może poinformować wnioskodawcę o sposobie, w jaki może on wyegzekwować swoje prawa; przy tej okazji zasugeruje mu kontakt z systemem Solvit w pierwszej instancji, gdzie może uzyskać informacje dotyczące procedury składania zażaleń.

źródło: http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=559&langId=pl

W jaki sposób można uzyskać kartę?

EKUZ otrzymasz składając odpowiedni wniosek w oddziale wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, do którego jesteś zgłoszony w ramach ubezpieczenia zdrowotnego – osobiście, za pomocą poczty lub Internetu.  Karta wydawana jest nieodpłatnie. W większości przypadków EKUZ można uzyskać od ręki.

Jestem ciekawa czy Ty wyrabiałaś sobie taką kartę już? Czy może dowiedziałaś się o tym dopiero z tego postu?

Wyjeżdżasz z dzieckiem na urlop za granicę? Weź ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego
Zagłosuj na ten post

Udostępnij:

8 comments

 1. Ania napisz proszę czy rocznemu dziecku też trzeba wyrobić taką kartę? Czy wystarczy, że rodzice będą ją posiadać?

  1. Hej Monia, Rocznemu dziecku też wyrabiamy. Każdy członek rodziny występuje z wnioskiem o wydanie takiej karty.Jeśli rodzina jest 3-osobowa otrzymacie 3 takie karty. Każdy z członków rodziny powinien mieć jedną kartę.

   1. Bardzo dziękuję Ci Aniu za odpowiedz 🙂

 2. Cieszę się, że się przydałem 🙂 I przy okazji się czegoś nauczyłem, bo nie wiedziałem, że EKUZ można dostać od ręki, a w najbliższych dniach może mi się ta wiedza szczególnie przydać 🙂

  1. Powiedziałabym nawet, ze bardzo się przydałeś 🙂 Bardzo ważna i pomocna informacja. Teraz szersze grono czytelników będzie miało okazję coś więcej na ten temat przeczytać :). Dzięki 🙂

 3. My taką kartę posiadamy , gdyż mieszkamy w Holandii i tu jesteśmy ubezpieczeni.Napewno o niej nie zapomnimy jadąc na wakacje.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.