Działo się na Narodowym – Relacja z Pikniku!

Tak jak wam wspominałam w poście, minioną sobotę (tj. 25.10)  spędziłam na Stadionie Narodowym w Warszawie. Na miejsce dotarłam lekko spóźniona, same wiecie jak to jest z dzieckiem rano, śniadanie się przedłużyło, tu jeszcze zabawa. Na szczęście udało mi się zobaczyć start biegu rodzinnego wokół Stadionu Narodowego,  sfotografowałam uczestników w tym także (jak się później okazało) moją czytelniczkę Kingę, która brała udział w biegu :).

Organizatorzy przewidzieli 1000 pakietów startowych, w ramach których uczestnicy otrzymali koszulki, numery startowe oraz medale okolicznościowe na mecie. Limit czasowy na pokonanie trasy biegu wyznaczono na 30 minut. Dozwoloną formą uczestnictwa był również spacer. W sobotę rano było mega zimno, dlatego wszystkim uczestnikom należą się gromkie brawa za ich niesamowity wkład!

Poniżej kilka zdjęć z biegu wokół Stadionu Narodowego na dystansie 3 km.

DSC_0298

DSC_0316

Na mecie czekała na wszystkich uczestników biegu woda mineralna.

DSC_0443

Dla trzech najlepszych kobiet i mężczyzn organizatorzy przygotowali zwycięskie puchary.

DSC_0390

Idea pikniku na Narodowym była zacna bo miała na celu promocję zdrowego stylu życia wśród dzieci. Zgodnie z aktualnymi prognozami, dotyczącymi rozwoju dzieci i młodzieży w Polsce, co roku w naszym kraju przybywać będzie aż 400 tys. dzieci z nadwagą, w tym 80 tys. z otyłością. Tak pokazują badania Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Niewiarygodne? Najwyższy czas aby zająć się promocją zdrowego trybu życia wśród najmłodszych. A nie ma na to lepszego sposobu jak edukowanie poprzez zabawę. Dlatego na pikniku „odWAŻ SIĘ być zdrowym na NARODOWYM!” nie zabrakło wielu atrakcji, zarówno dla rodziców, jak i dzieci. A wszystko to po to aby zachęcić dzieci i młodzież do zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej.

Program pikniku wypełniony był wieloma fajnymi wydarzeniami dla dzieci:

Występy zespołów dziecięcych i teatrów szkolnych były fantastyczne. Nie miałam pojęcia, że mamy tak wspaniale zdolne dzieci. Oczywiście tematem przewodnim wszelkich występów było właśnie zdrowe odżywianie i aktywny tryb życia. Dzieciaki były wspaniałe!

DSC_0406

DSC_0568

W trakcie pikniku odbyły się też m.in.:

 • warsztaty fitness, ćwiczenia z rehabilitantami z Instytutu Matki i Dziecka;
 • wyścigi na ergometrach;
 • warsztaty skakankowe;

DSC_0588

 • warsztaty plastyczne;

DSC_0408

W warsztatach czynnie brałyśmy udział również i my. Natalka kolorowała warzywa i owoce. (Na stoisku Fundacji Instytutu Matki i Dziecka oraz Instytutu Matki i Dziecka).

DSC_0651

DSC_0669

DSC_0697

 • warsztaty cyrkowe;

DSC_0440

DSC_0488

DSC_0509

DSC_0512

 • malowanie twarzy;

Stanowisko Fundacji Wiewiórki Julii cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Wolontariusze Fundacji Wiewiórki Julii sprawdzali stan higieny jamy ustnej u dzieci, diagnozowali próchnicę, udzielali indywidualnych konsultacji rodzicom dzieci oraz pokazywali jak prawidłowo szczotkować zęby.

Natalka dostała szczoteczkę do zębów ale ząbków już nie dała sobie sprawdzić niestety :(.

DSC_0583

DSC_0532

Ponadto można było zasięgnąć porady specjalistów z zakresu dietetyki, otrzymać specjalnie przygotowane na tę okazję bezpłatne broszury edukacyjne, a także najnowsze poradniki autorstwa specjalistów IMiD, dotyczące profilaktyki otyłości u dzieci.

DSC_0377

Ja skorzystałam z porady dietetyka, pytałam o swoją dietę (o czym wkrótce na blogu) a także o dietę małych dzieci. Otrzymałam bardzo fajny poradnik na temat żywienia dziecka w wieku od 1 do 3 roku życia autorstwa Pani Prof. dr hab. n. med. Haliny Weker.

Przeprowadzone w 2010 r. pod kierunkiem Pani Profesor badanie pt: Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku 13-36 miesięcy w Polce wykazało, że dieta u większości małych dzieci była nieprawidłowa i odbiegała od norm i zaleceń żywieniowych.

Ile i jakie posiłki dziecko powinno otrzymać?

W ciągu dnia dziecko powinno otrzymać 4-5 posiłków:

3 podstawowe (śniadanie, obiad, kolacja) i 1-2 uzupełniające (drugie śniadanie i/lub podwieczorek). Przerwa między posiłkami powinna wynosić ok 3-4 godzin.

Liczba posiłków spożywanych przez dzieci w ciągu dnia może się okresowo zmieniać, zwłaszcza dotyczy to takich posiłków jak II śniadanie czy podwieczorki.

Dziecko w wieku 1-3 lat ze względu na małą pojemność żołądka powinno otrzymywać ilość potraw zgodnie z indywidualnymi potrzebami, ale dostarczającej właściwej ilości energii (czyli o odpowiedniej gęstości energetycznej. Błędem jest podawanie dużych porcji rozcieńczonych zup, także tłustych potraw, ciężkich sosów, smażonych potraw.

Woda w żywieniu dzieci

W żywieniu małych dzieci szczególne znaczenie ma jakość wody używanej do przygotowywania mleka w proszku, zup, przecierów czy soków. Woda przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci powinna mieć naturalną czystość chemiczną, mikrobiologiczną oraz właściwy skład mineralny.

Dla niemowląt zaleca się wody źródlane i naturalne wody mineralne niskosodowe (<20 mg jonów sodu/1l i niskozmineralizowane (<500 mg/1l rozpuszczonych składników). Dla dzieci starszych stopień mineralizacji wody może być wyższy (<1000 mg/1l).

DSC_0549

DSC_0484

Ten poradnik dość szczegółowo opisuje jak powinna wyglądać dieta dziecka w wieku od 1 do 3 lat. Dajcie znać gdyby temat was zainteresował, mogłabym przygotować kilka postów bazujących właśnie na wiedzy zawartej w poradniku autorstwa Pani Profesor Haliny Weker. To samo tyczy się poradnika żywienia kobiet w ciąży.

 Jak dbacie o zdrową dietę waszych dzieci? Lubią pić wodę?

 

*wpis powstał w ramach współpracy z marką Kropla Beskidu, która jest organizatorem akcji „ODWAŻ SIĘ być zdrowym na NARODOWYM”.

Działo się na Narodowym – Relacja z Pikniku!
Zagłosuj na ten post

Udostępnij:

6 comments

 1. Witam. Jestem mamą 15miesiecznej córci i bardzo chętnie dowiem się więcej na temat żywienia małych dzieci. Pozdrawiam serdecznie.

  1. W takim razie pojawią się posty o takiej tematyce 🙂

 2. Aniu, fajna relacja z tego wydarzenia. Mój synek raczej niechętnie pije czystą wodę. Jest mała poprawa, bo od kilku tygodni wypije trochę wody z sokiem domowej roboty lub herbatkę. Ma dopiero 10,5 miesięcy, więc może z czasem uda mi się go przekonać do smaku wody. Często czytam, że pod koniec pierwszego roku życia dziecko powinno zjadać 4-5 posiłków dziennie. Mój synek zjada na razie trzy posiłki główne, tzn. śniadanie, obiadek i podwieczorek. Poza tym wypija dwie butelki mleka modyfikowanego, troszkę karmię go jeszcze piersią, ale już mniej, bo mam coraz mniej pokarmu. Może jak skończy rok, to trochę to pozmieniam. Myślę, że posty na temat żywienia dzieci powyżej 1. roku życia byłyby jak najbardziej przydatne. Aniu, a Natalka pije dużo wody?

  1. Wodę pije, ogólnie nie mam z nią problemów jeśli chodzi o jedzenie i picie. Lubi próbować i póki co zjada wszystko co jej podsuwam. Może się to oczywiście zmienić, zobaczymy :). W temat zdrowego odżywiania dzieci się obecnie wczytuję bardzo intensywnie, dużo czytam, szukam i chciałabym też wam to przekazać :).

 3. Byłam także na pikniku w synkiem i bardzo nam się podobało! W odpowiedzi na pytanie to u nas dbamy oto aby warzywa i owoce były z pewnego źródła i oczywście 4-5 posiłków dziennie! Wody pijemy bardzo dużo a do kropli beskidu przekonaliśmy się niedawno!

  Pozdrawiam i ściskam mocnoo bo zima za pasem!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.