Jak kreatywnie spędzać czas z dzieckiem? + Konkurs z Lego Duplo

Ostatnio wzięłam udział w warsztatach zorganizowanych przez Lego Duplo w klubokawiarni dla dzieci Pompon w Warszawie. Towarzystwo było doborowe bo na spotkanie przybyły świetne parentingowe blogerki i bloger wraz ze swoimi dziećmi.  Ja też miałam przyjechać z Natalką, swoją drogą byłam bardzo ciekawa jak odnalazłaby się wśród tylu dzieci i czy chętnie weszłaby z nimi w interakcje. W ostatniej chwili złapała potworny katar i ostatecznie na spotkaniu pojawiłam się sama.

Organizatorzy zadbali o najmniejszy szczegół. Dla dzieci i rodziców był przygotowany bufet ze smakołykami. Poza tym dzieci zostały przejęte od rodziców przez fantastyczne animatorki i w części zabawowej mogły szaleć do woli. Nam z kolei – rodzicom organizatorzy zafundowali ćwiczenia z psychologiem – Małgosią Ohme na temat kreatywnej zabawy z dzieckiem.

IMG_0195

Było kilka zadań, które miały nam pokazać jakimi rodzicami  jesteśmy w stosunku do naszych dzieci, czy potrafimy się z nimi komunikować, bawić i przede wszystkim pokazać czy dobrze to robimy?

IMG_0043

Jedno z zadań polegało na tym, by podzielić się w 3 osobowe grupy. W grupie byłam z Kamilem  (BlogOjciec.pl)  i jego żoną Anią. Kamil był rodzicem, ja byłam dzieckiem a Ania była obserwatorem. Zadaniem rodzica było zbudowanie z klocków Lego Duplo dowolnej budowli a potem poproszenie dziecka o zbudowanie identycznej spośród dostępnych klocków. Przy czym dziecko, czyli ja – przez czas trwania tej zabawy miało oczy zasłonięte chustą. Zadaniem Ani było obserwowanie zabawy rodzica z dzieckiem i zapisywanie komunikatów, podpowiedzi i ogólnie relacji na polu rodzic-dziecko.

Kamil po zbudowaniu wieży z klocków przekazał ją mnie a ja miałam odtworzyć identyczną. Ułatwił mi nieco zadanie, ponieważ przygotował dla mnie tylko te klocki, które były potrzebne do zbudowania wierzy. Poza tym jako rodzic dawał mi pomocne wskazówki, które były mi potrzebne. Sprawdzając kształt każdego klocka byłam w stanie odtworzyć z przygotowanych klocków identyczną budowlę. Jak to Małgosia Ohme stwierdziła okazał się  bardzo empatycznym rodzicem. Dla mnie super tatą!

Z ćwiczeń wyniosłam pewną wiedzę okazuje się bowiem, że im bardziej pomagamy swoim dzieciom, kontrolujemy i poprawiamy tym bardziej zabijamy w nich kreatywność. Małgosia Ohme podkreślała, że najlepszym sposobem na rozbudzenie w dziecku kreatywności jest dać mu się zwyczajnie ponudzić.

IMG_0287

IMG_0291

A jak rozwijać w dziecku kreatywność?

Jednym ze sprawdzonych sposobów, które rozwijają kreatywność dziecka, zręczność manualną i koordynację wzrokową są właśnie klocki. Ja w dzieciństwie je uwielbiałam i pamiętam, że z braćmi spędzaliśmy mnóstwo czasu na budowaniu zamków, domów i innych konstrukcji. Mogliśmy się do woli wykazać swoją własną wyobraźnią. Klocki to zabawka, która rozwija u dziecka, poczucie przestrzeni, uczy rozpoznawania kształtów, kolorów, nazw zwierząt, zawodów, czy różnorodnych budowli: domów, zamków, farm.

Natalka skończyła 16 miesięcy i całkiem niedawno rozpoczęła swoją przygodę z Lego Duplo. Klocki są na tyle duże, że nie ma tutaj najmniejszego ryzyka, że włoży je do buzi i połknie. Zaczęłyśmy od zabawy w farmę, Natalka poznaje zwierzęta hodowlane, budujemy zagrodę dla zwierząt, stajnie i domek. Mamy konia, krowę, cielaka, kotka, kurkę  i bawimy się w gospodarstwo wiejskie.

Z warsztatów wyciągnęłam też wnioski: Kiedy Natalka będzie gotowa samodzielnie budować z klocków Lego Duplo, nie będę jej przeszkadzać, kontrolować ani poprawiać, bo jak się okazuje na tym właśnie polega zabawa kreatywna z dzieckiem.

DSC_0130
Tutaj na zdjęciu z Malwiną z bloga bakusiowo.pl  Super było Cię poznać!  W tle na zdjęciu w czerwonych oprawkach Agata z bloga hafija.pl
IMG_0568
.
IMG_0653

 

KONKURS

 

Do wygrania mam dla WAS 2 super zestawy klocków Lego Duplo. „Pociąg z Cyferkami”!

unnamed

Co należy zrobić aby wziąć udział w konkursie?

    • Udział w konkursie mogą wziąć wyłącznie fani fanpage  Pamietnik Mamy Blog   Jeśli jeszcze nie jesteś fanką Kliknij LUBIĘ TO

  • Odpowiedzieć na 1 proste pytanie w komentarzu poniżej  (pod tym postem)

Pytanie konkursowe:  Dlaczego dzieci uwielbiają klocki Lego Duplo? – podaj 3 powody

Sponsor nagrody i ja wybierzemy 2 najciekawsze odpowiedzi  i rozdamy zestawy klocków.

Odpowiedzi wysyłane na maila strony czy na facebooku nie będą brane pod uwagę. Konkurs trwa 5 dni od 5.11.14 do 10.11.14 do godziny 23:59. Każdy może wysłać tylko jeden komentarz. Pamiętajcie o podaniu adresu e-mail w formularzu komentarzy! Nagrody sponsoruje Lego Duplo. Regulamin konkursu dostępny jest tutaj.

Created by MDKGraphicsEngine - Licensed to LEGO System A/S

 

 *wpis powstał w ramach współpracy z marką Lego Duplo
Jak kreatywnie spędzać czas z dzieckiem? + Konkurs z Lego Duplo
Zagłosuj na ten post

Udostępnij:

118 comments

  1. Kreatywność u dziecka można rozwijać także… wyjściem do teatru. W Warszawie bywam czasami w Teatrze Małego Widza http://teatrmalegowidza.pl/ – spektakle są dla dzieci od 1. roku życia. Wiem, że nie jest to zabawa z rodzicem, ale czasami takie wspólne wyjście może rozwinąć kreatywność i dać dziecku możliwość poznania i odkrycia czegoś nowego. Polecam wszystkim rodzicom 🙂

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.