Czym jest Karta Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinom z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Karta jest wydawana bezpłatnie, każdemu członkowi rodziny. Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio, dzieci – do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do osiągnięcia 25 lat.

Dzieci legitymujące się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, po osiągnięciu odpowiednio 18. lub 25. roku życia otrzymują Kartę na okres ważności orzeczenia.

Karta oferuje system zniżek oraz dodatkowych uprawnień. Jej posiadacze mogą korzystać z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju.

Dzięki Karcie osoby z rodzin wielodzietnych mogą korzystać m.in.  z ustawowych zniżek na przejazdy kolejowe – rodzice lub małżonkowie rodziców 37 proc. na bilety jednorazowe oraz 49 proc. na miesięczne; zniżek w opłatach paszportowych – 75 proc. w przypadku dzieci i 50 proc. dla rodziców i małżonków rodziców oraz darmowych wstępów do parków narodowych.

Zniżki mogą oferować nie tylko instytucje publiczne, ale również przedsiębiorcy prywatni. Przystępując do programu zyskują prawo do posługiwania się znakiem „Tu honorujemy Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny”. Wykaz zniżek dostępnych w ramach Karty Dużej Rodziny jest dostępny tutaj.

Kartę przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta na wniosek członka rodziny wielodzietnej.

Więcej info znajdziecie na stronie o której już wielokrotnie wam pisałam: https://rodzina.gov.pl/

źródło: rodzina.gov.pl

Czym jest Karta Dużej Rodziny?
2 (40%) 2 głosów

Udostępnij:

4 comments

  1. Lista miejsc honorujących Kartę Dużej Rodziny jest całkiem spora więc warto o nią wystąpić. Fajnie by było gdyby na stronie rodzina.gov.pl dołączono także jakąś wyszukiwarkę aby łatwiej i szybciej zainteresowani mogli wyszukać miejsca honorujące kartę w wybranej okolicy. aktualnie jest tylko lista w formacie pdf bez podziału na miasta i miejscowości. Przy okazji – świetny blog 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂

  2. Ale fajnie, że trafiłam na Twojego bloga! Nie miałam pojęcia o istnieniu takiej karty, a to bardzo przydatna informacja 🙂
    Dziękuję za wpis i serdecznie pozdrawiam 🙂

  3. Bardzo przydatne informacje. Jesteśmy wielodzietną rodziną – mamy 4 szkrabów

    Pozdrawiam Ciebie Aniu i wszystkie czytelniczki

    1. Cieszę się, że informacje się przydały. Pozdrawiam serdecznie z Natalką 😉

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.