Jak wygląda procedura adopcyjna psa lub kota?

Jeśli śledzicie informacje na moim fanpagu Pamietnik Mamy – Blog oraz Instagramie to zapewne pamiętacie, że wzięłam udział w ogólnopolskiej akcji pomocy bezdomnym zwierzętom – Karmimy Psiaki.

Celem kampanii było uzbieranie 6 254 posiłków. Dzięki zaangażowaniu wielu znanych osób, między innymi: Małgorzaty Kożuchowskej, Martyny Wojciechowskiej, Michała Piróga oraz grona blogerów udało się zebrać potrzebną liczbę posiłków.

Kampania dała mi dużo do myślenia i zainteresował mnie temat adopcji zwierzaków. Zwyczajnie zaczęłam się zastanawiać jak wygląda taka procedura adopcyjna psa lub kota ze schroniska?

W dzieciństwie a było to już sporo lat do tyłu 🙂 zawsze z braćmi chcieliśmy mieć psa.  Marzyliśmy o psie rasowym, dużym, pilnującym domu. Kiedy ostatecznie dostaliśmy od rodziców pozwolenie na kupno psa, ciocia przyniosła nam do domu małego szczeniaka – kundelka. Jego mama zmarła przy porodzie i bardzo przejęliśmy się jego historią. Nie będę też ukrywać, że od razu wręcz go pokochaliśmy i z głowy nam natychmiast wyleciał plan, posiadania psa z rodowodem.  A  ta historia miała miejsce 15 lat temu. Psiak  ma na imię Nero, ma się dobrze i mieszka z moimi rodzicami.

Zwierzaki w schroniskach czekają na dom i lepsze życie.

Procedura adopcyjna, która została opisana poniżej stricte obowiązuje w schronisku w Lublinie. Tutaj klik.

Informacje na temat procedury adopcyjnej zwykle dostępne są na stronie poszczególnych schronisk (np. w ich regulaminie lub w specjalnie do tego utworzonej zakładce). Mają one kilka cech wspólnych, ale równocześnie schronisko może dodać jakieś swoje własne „zasady”, np. wysokość opłaty adopcyjnej – stała, albo obliczana na podstawie tego, ile pies/kot znajdował się w schronisku.

Jakie są zasady wydawania zwierząt?

1.  Zwierzęta przebywające w Schronisku mogą być oddawane nowym właścicielom ( adoptowane) nie wcześniej niż po upływie czasu kwarantanny. Wyjątek stanowią szczenięta i kocięta do ukończenia czwartego      miesiąca życia, które mogą być wydane zaraz po przybyciu do Schroniska po uprzednim zbadaniu przez lekarza weterynarii, który stwierdzi brak objawów klinicznych choroby.

2. Zwierzęta przekazane do adopcji są w dobrym ogólnym stanie zdrowotnym , zaszczepione przeciwko wściekliźnie, wysterylizowane lub wykastrowane i odpowiednio oznakowane oraz posiadają książeczkę zdrowia.

3. Dopuszcza się wydawanie zwierząt chorych w przypadku, gdy zgłoszą się ich właściciele lub gdy lekarz weterynarii i Prowadzący Schronisko zdecydują, że wydanie chorego zwierzęcia odbędzie się z korzyścią dla niego, a osoba adoptująca podpisze odpowiednie oświadczenie o posiadaniu wiedzy na temat stanu zdrowotnego adoptowanego zwierzęcia oraz konieczności kontynuowania leczenia na własny koszt.

4. Zwierzę może być adoptowane jedynie przez osoby, które są w stanie zapewnić zwierzęciu prawidłową opiekę.

5. Z czynności wydania zwierzęcia Prowadzący Schronisko  sporządza umowę adopcyjną, podpisywaną przez adoptującego, której kopię wydaje adoptującemu. W przypadku adopcji zwierząt, podlegających obowiązkowi rejestracji Prowadzący Schronisko  poinformuje  nowego właściciela o konieczności rejestracji zwierzęcia we właściwym miejscowo urzędzie.

6. Zwierzę, po które zgłosi się dotychczasowy właściciel, może być wydane jedynie po udowodnieniu do prawa własności zwierzęcia.

7. Każda osoba adoptująca zwierzę ze Schroniska, w tym dotychczasowi właściciele zwierząt, zobowiązani są do:

a)    oględzin zwierzęcia i zapoznania się z jego stanem oraz dalszymi zaleceniami co do jego pielęgnacji, żywienia lub ewentualnego leczenia udzielonymi przez pracownika Schroniska

b)    podpisania  umowy adopcyjnej,

c)    posiadania przyborów do zabrania zwierzęcia ( kagańca, smyczy ,klatki transportowej ,itp.).

8. Nie wolno wydawać zwierząt:

a)    chorych, z wyjątkiem przypadków gdy zgłoszą się ich właściciele lub gdy lekarz weterynarii  i Prowadzący Schronisko zdecydują, ze wydanie chorego zwierzęcia odbędzie się z korzyścią dla niego,

a osoba adoptująca podpisze odpowiednie oświadczenie o posiadaniu wiedzy na temat stanu zdrowia adoptowanego zwierzęcia,

b)    szczeniąt  przy matce do 6 tygodnia życia,

c)    odebranych właścicielowi decyzją administracyjną do czasu orzeczenia przez Sąd przepadku zwierząt,

d)    osobom , które nie ukończyły 18-go roku życia

e)    osobom nie posiadającym odpowiednich przyborów do zabrania zwierzęcia,

f)     osobom nietrzeźwym lub znajdującym się pod wpływem środków odurzających,

g)    osobom agresywnym,

h)   osobom znanym z niewłaściwego, niehumanitarnego traktowania zwierząt,

i)     osobom, co do których istnieje podejrzenie handlu zwierzętami,

j)      osobom, które kilkakrotnie zwracały adoptowane zwierzę,

9. Pracownik Schroniska, po przeprowadzonym wywiadzie z osoba wyrażającą chęć adopcji zwierzęcia może, ze względu na jego dobro, odmówić oddania go do adopcji,

10. Zasady wydawania zwierząt są dostępne w Schronisku.

Kto może adoptować psa lub kota?

 1. osoba pełnoletnia
 2. posiadająca przy sobie dowód tożsamości
 3. trzeźwa

Jakie formalności?

Prawie żadnych. Adoptujący podpisuje umowę adopcyjną.

Co należy ze sobą przynieść?

Prosimy o przyniesienie ze sobą obroży i smyczy!

O czym należy pomyśleć podejmując decyzję o adopcji?

 • Czy wiesz, że przygarnięcie psa to decyzja nawet na kilkanaście lat?
 • Czy chcą tego wszyscy członkowie rodziny?
 • Czy stać Cię na utrzymanie psa (wyżywienie, szczepienia, pielęgnacja) i jego leczenie, jeżeli zachoruje?
 • Czy znajdziesz czas na opiekę i spacery z pupilem (nawet jeżeli pada deszcz czy śnieg, a Ty jesteś zmęczony)?
 • Jeżeli psa chcą dzieci – czy jesteś gotowy zająć się nim, kiedy będą miały klasówkę, dużo pracy domowej do odrobienia? Czasami pies potrzebuje spaceru w nocy lub o 5 rano. Czy zajmiesz się nim wtedy?
 • Gdzie zostawisz psa, wyjeżdżając na wakacje? Nie wszędzie możesz go zabrać ze sobą…
 • Czy Ty albo ktoś z Twojej rodziny jest bardzo przywiązany do czystości w mieszkaniu? Pies zostawia sierść na dywanach i kanapach. Może również zniszczyć but czy inną rzecz, znajdującą się w jego zasięgu. Czy jesteś na to przygotowany?
 • Czy ktoś z domowników ma objawy alergii?
 • Czy jesteś świadomy tego, że psy schroniskowe to często psy „z przeszłością” – mogą reagować lękiem, nie przepadać za dziećmi, bać się samotnego pozostawienia w domu.Taki psiak potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowego otoczenia i ludzi.

Pamiętaj, że adoptując psa ze schroniska, dajesz mu szansę na nowe życie w kochającym domu! A zyskujesz NAJWIERNIEJSZEGO PRZYJACIELA!

A Ty masz swojego najwierniejszego przyjaciela? Jak zareagował na nowego małego członka rodziny?

Jak wygląda procedura adopcyjna psa lub kota?
4.7 (94.4%) 75 głosów

Udostępnij:

5 comments

 1. Pies mojej babci jest Kochany.
  Bardzo lu i dzieci a także lubi szczekać?

 2. Byłam raz w schronisku… to było straszne, ma się ochotę zabrać te wszystkie smutno patrzące zwierzaki

  1. Po śmierci moje pieska, przez dwa lata dosłownie co weekend chodziłem do schroniska jako wolontariusz wyprowadzać psy na spacery, na początku faktycznie to było straszne, ale do jakiej klatki by się nie weszło, jak taki psiak zobaczył w środku człowieka, czy to pitbul czy jakis malutki kundelek… radość nieziemska. Nawet jesli nie jest się w stanie adoptowac to warto dawać im choc odrobinę szczęścia jako wolontariusz. Polecam.

 3. To bardzo szybko zaakceptował Twoją córeczkę. U nas Nero na początku był bardzo zazdrosny i uciekał, nie chciał podejść. Zaprzyjaźnili się dopiero jak Natalka zaczęła chodzić. Teraz jej broni i pilnuje 🙂

 4. My mamy psa. Atos to labrador. 🙂 Jest cudny i kochany. Uwielbia dzieci. Nie jest ze schroniska, ale zdecydowanie należy wspierać akcje związane z adopcją takich psów. Jeśli chodzi o zaakceptowanie naszej córeczki to nie było z tym problemu, ale trzeba do tego podejść z głową i bez histerii. Nie wolno izolować psa i trzeba pozwolić mu obwąchać dziecko.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.