Poznaj Krainę Uważności – Co nowego w świecie książek dla dzieci?

Krainę Uważności powinnaś poznać Ty i Twoje dziecko. Dlaczego Ty? Albo dlaczego My rodzice?  Chyba już dawno nic tak nie skłoniło mnie do głębokiej refleksji nad otaczającym mnie światem jak te książki dla dzieci. Jest w nich ukryta niesamowita wartość dodana dla nas rodziców, przynajmniej w moim rozumieniu tak to wygląda.

My dorośli, jesteśmy zabiegani, często pogrążeni w dążeniu do realizacji planów i pragnień na przyszłość, nie celebrujemy, nie dostrzegamy i nie doceniamy tego co dzieje się wokół nas tu i teraz. Dla mnie te książki to niesamowity drogowskaz dla każdego rodzica jak celebrować i rozwijać w naszych dzieciach poczucie ciekawości świata.

Książki mówią o sile uważności. O co chodzi?

 CSC_1483

Kraina Uważności to seria książeczek o potędze Uważności dostępnej każdemu, niezależnie od wieku. Każda z książeczek dotyka obszarów istotnych dla dzieci, daje możliwość nowego spojrzenia na siebie oraz otaczający świat, jednocześnie oferując bardzo przydatne narzędzia, które uruchamiają się już podczas czytania. Kraina Uważności to praktyczne umiejętności podane dzieciom w zabawny i przyjazny sposób.

CSC_1493

Lew Staszek i siła uważności jest podręcznikiem radzenia sobie ze złością, gniewem i rozczarowaniem. To równocześnie drogowskaz do spokojniejszego i radośniejszego życia. Dziecko, czytając lub słuchając tej opowieści, może odkryć, że emocje są czymś naturalnym, a także, że to od nas samych zależy, jak dalece pozwolimy im zawładnąć naszym życiem.

DSC_1511

CSC_1490

Tygrysek Erwinek i energia uważności to pozycja dla młodych sportowców, poznających swoje możliwości i ograniczenia, doświadczających sukcesów i porażek oraz wielu wyzwań, przed którymi stawia ich codzienne życie. Opowieść ta pokazuje dzieciom jak czerpać radość i energię ze sportu, uważności w ruchu i kontaktów z przyjaciółmi.

DSC_1476

DSC_1509

Kotka Wiktoria i magia uważności jest książeczką dla małych artystów, żyjących w świecie fantazji i poszukujących ciągle nowych wrażeń. Pomaga dostrzec wyjątkowość w świecie, który otacza nas na co dzień i docenić piękno zwyczajnych rzeczy.

CSC_1487

CSC_1492

Szczurek Rysio i smak uważności uwrażliwia dzieci na smakowanie jedzonych potraw. Uważne jedzenie zdecydowanie zwiększa zakres odbieranych doznań oraz przyjemność z jedzenia, a także zapobiega nieświadomemu pochłanianiu niezdrowych przekąsek oraz zajadaniu smutków słodyczami.

DSC_1473

DSC_1450

Nietoperzyca Kaja i piękno uważności pokazuje, jak wyjątkowa może być nasza różnorodność. Poprzez historię małej nietoperzycy, wyglądającej i żyjącej inaczej niż pozostałe zwierzęta, dostrzegamy jej siłę i poczucie własnej wartości, które stopniowo w sobie rozwija. Kaja przypomina nam o tym, że nie ma jednej definicji piękna.

DSC_1455

Autorką tych książeczek jest Pani Agnieszka Pawłowska – Certyfikowany nauczyciel MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction, czyli redukcji stresu w oparciu o uważność). Ukończyła pełne studium nauczycielskie zakończone certyfikacją – pod patronatem The Institute for Mindfulness-Based Approaches – IMA, europejski ośrodek zapewniający najwyższej jakości szkolenia dla specjalistów w obszarze zastosowań Mindfulness. Jest opiekunem merytorycznym Koła Naukowego „Tu i teraz” w poznańskiej Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Prowadzi 8-tygodniowe kursy MBSR i warsztaty dla dorosłych z tematyki dotyczącej uważności, a także warsztaty i kursy z uważności dla dzieci i młodzieży. Zajmuje się wdrażaniem uważności do szkół – wśród nauczycieli, uczniów i ich rodziców.

A czy Tobie zdarzyło się kiedyś zbagatelizować wielkie odkrycie Twojego dziecka?  Myślę, że tak. Mnie również się to zdarzyło, ale dzięki temu, że poznałam Krainę Uważności zapaliła mi się czerowna lampka i wiem jak postępować. Ty też już wiesz 🙂 ?

Jestem ciekawa co Ty myślisz o temacie uważności w świecie naszego dziecka? Jakie inne ciekawe książki dla dzieci możesz polecić z głębszym przesłaniem ?

Poznaj Krainę Uważności – Co nowego w świecie książek dla dzieci?
Zagłosuj na ten post

Udostępnij:

10 comments

 1. Bardzo fajny post Pani Aniu! Kraina Uważności wydaje się być strzałem w dziesiątkę! Nigdy nie słyszałam wcześniej o tej serii książeczek.

  Odkryłam Pani bloga gdy sama byłam w ciąży z pierwszym dzieckiem. Czytałam na drzemkach 😉 Teraz nadrabiam i czytam bloga od deski do deski, wracając też do Pani „starszych” postów.

  Z Mężem też codziennie czytamy dzieciom książeczki! Nasze dzieci nie oglądają TV. Nie mają jeszcze skończonych trzech lat i po prostu nie oglądają.

  Z Mężem cenimy również audiobooki. Nie wiem czy Pani gustuje w tego rodzaju bajkach czytanych. U nas sprawdzają się w podroży lub podczas statycznej zabawy jak układanie puzzli.

  Nie wiem czy mogę wkleić link – najwyżej Pani go usunie z komentarza – ale polecam audiobooki nagrywane przez mojego szwagra. Nagrywa je jako „Stryjek dzieciom” na kanale na you tube. W ogóle w Internecie oraz w księgarniach można znaleźć dużo różnych audiobooków dla dzieci. Nie dotarłam jeszcze do postu o audiobookach na Pani blogu, ale może już taki był…

  Pozdrawiam Panią bardzo serdecznie, czytelniczka Magda.

  Gratuluję bloga i życzę dalszych sukcesów!

  https://www.youtube.com/watch?v=IEPh07A7OL8
  https://www.youtube.com/watch?v=yKKbUpP53aU
  https://www.youtube.com/watch?v=Mspfv02EI50

   1. Jestem ciekawa jak się podobają 😉

    Szczególnie, że jest nowa bajka –

    https://www.youtube.com/watch?v=6vnot1NBz74

    Polecam i pozdrawiam Panią serdecznie 😉

    Nadrabiam zaległości blogowe u Pani
    … z wieczorną hebratą!

 2. Dziś zamawiam książeczki polecone przez Ciebie 🙂

  Aniu dziękuje za link do sklepu

 3. Szukałam takich książeczek z przesłaniem. Super wpis!

 4. Aniu gdzie mozna kupic te ksiazeczki? Wygladaja cudnie!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.