Jakie zmiany w zakresie uprawnień rodzicielskich?

Urlopy rodzicielskie dla wszystkich od 2016 r.

Z urlopów rodzicielskich obecnie mogą korzystać jedynie osoby opłacające składki. To matki i ojcowie zatrudnieni na umowach o pracę oraz na zleceniach (o ile opłacają dobrowolne składki). Planuje się by od przyszłego roku wsparcie finansowe przez rok po urodzeniu dziecka otrzymywały także osoby, które ze względu na swoją sytuację zawodową nie mogą korzystać z urlopów rodzicielskich. To blisko 125 tys. osób. Rodzice przez rok od urodzenia dziecka będą dostawać na rękę 1 tys. zł nowego świadczenia rodzicielskiego. W przypadku urodzenia wieloraczków ten okres będzie mógł być wydłużony nawet do 71 tygodni. Od momentu porodu rodzic będzie miał 3 miesiące na zgłoszenie się po świadczenie. Jeśli zrobi to po tym czasie, pieniądze otrzyma dopiero od momentu złożenia wniosku. Świadczenie rodzicielskie będzie przysługiwać niezależnie od dochodu. Jeżeli w ciągu roku od urodzenia dziecka podejmą pracę, świadczenie nadal będzie wypłacane, ale zostanie obniżone o połowę (takie same zasady obowiązują przy urlopach rodzicielskich).

W takiej sytuacji są obecnie między innymi bezrobotni, studenci, twórcy czy zatrudnieni na podstawie umów cywilno-prawnych. Planuje się od 1 stycznia 2016 roku, przez rok od dnia narodzin dziecka, takim osobom przysługiwało 1 tys. zł. miesięcznie nowego świadczenia rodzicielskiego, będącego odpowiednikiem zasiłku macierzyńskiego.

Świadczenie rodzicielskie.

Będzie to świadczenie rodzicielskie, na zasadach analogicznych do urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. W tym wypadku trzeba będzie być zarejestrowanym jako osoba bezrobotna albo być studentem lub ubezpieczonym w KRUS itd. Analogicznie jak w przypadku urlopu rodzicielskiego rodzice będą mogli się wymieniać świadczeniem dowolnie po 14 tygodniu. Inna kwestia, w której się wzorowaliśmy na urlopach, to możliwość łączenia świadczenia z pracą w niepełnym wymiarze. Do połowy wymiaru można pracować, zachowując połowę świadczenia. Mam nadzieję, że zachęci to do poszukiwania pracy w tym czasie.” – wypowiedź Ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza dla Polskiej Agencji Prasowej z 08.01.2015.

Świadczenie to będzie przysługiwać również rodzicom dzieci urodzonych przed wejściem w życie ustawy.

“Gdy np. gdy dziecko urodzi się 1 grudnia 2015 r., rodzice będą mogli pobierać świadczenie przez 11 miesięcy. De facto jest to bardzo korzystne, bo obejmuje dzieci już urodzone. Na razie w mniejszej formie, ale już teraz rodzice każdego dziecka urodzonego w 2015 r. jakąś część tego świadczenia będą mogli dostać, a w przypadku ciąż mnogich nawet rodzice dzieci urodzonych w zeszłym roku. Dla części osób wprowadzenie ustawy będzie oznaczało zupełnie nowe świadczenie, a dla niektórych – wyższe. Np. dla osób ubezpieczonych w KRUS. Obecnie przysługują im jednorazowe świadczenia wynoszące równowartość czterech najniższych emerytur, a teraz 1 tys. zł przez 12 miesięcy. Skorzystają na tym również ci rodzice, którzy są na urlopie, ale ich zasiłek macierzyński nie przekracza 1 tys. zł. Oni dostaną podwyżkę, bo nie może być tak, że ci, którzy płacą składkę, mają gorzej.” wypowiedź Ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza dla Polskiej Agencji Prasowej z 08.01.2015.

15 maja br. Sejm uchwalił ustawę, która umożliwia ojcom skorzystanie z urlopów macierzyńskich w trzech szczególnych przypadkach:

 • śmierci mamy dziecka,
 • gdy matka porzuci dziecko,
 • jeśli mama nie może sprawować nad dzieckiem opieki w sytuacji gdy np. sama jest niezdolna do samodzielnej egzystencji.

Według obecnie obowiązujących przepisów, prawo ojca do uprawnień rodzicielskich wynika z uprawnień matki dziecka. Tata dziecka może skorzystać z urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego jednak dopiero po wykorzystaniu przez mamę dziecka 14 tygodni urlopu macierzyńskiego zarezerwowanych wyłącznie dla niej oraz pod warunkiem, że zarówno matka jak i ojciec dziecka  są ubezpieczeni.

Nowelizacja wprowadza możliwość skorzystania z prawa do zasiłku macierzyńskiego przez ubezpieczonego ojca dziecka (w tym pracownika) lub ubezpieczonego członka najbliższej rodziny w przypadkach wskazanych powyżej, również w sytuacji, jeżeli matka dziecka nie była ubezpieczona (nie była pracownikiem).

więcej znajdziecie na: https://rodzina.gov.pl/ oraz http://rodzicielski.gov.pl/

A czy dla Ciebie takie zmiany są satysfakcjonujące?

Jakie zmiany w zakresie uprawnień rodzicielskich?
5 (100%) 2 głosów

Udostępnij:

9 comments

 1. chodzi oczywiście o art. 1821a par. 3 kp

  1. Zgodnie z Kodeksem Pracy urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo w nie więcej niż trzech częściach, z których żadna nie może być krótsza niż 8 tygodni, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej w wymiarze wielokrotności tygodnia. Dlatego jest takie stanowisko.

   1. Dziękuję za podjęcie tematu, pozdrawiam i powodzenia z pamiętnikiem, a ja drążę temat dalej

 2. Witam ponownie,
  chodzi o art.1831a par. 3 Kodeksu pracy, planowałem jednoczesny urlop rodzicielski z żoną w podziale 20 tygodni żona i 6 tygodni ja, kierując się dobrem dziecka, które jest karmione wyłącznie mlekiem mamy. Wnioski zostały złożone jednocześnie w tym samym czasie i został rozpisany jednorazowo cały urlop 26 tygodni. Tak aby pracodawcy nie mieli wątpliwości, co do terminu jego zakończenia. Pracodawca żony udzielił jej urlopu, a mój twierdzi, że to urlop w częściach i może dać co najmniej 8 tygodni. Taki podział, zaś nie gwarantuje nam pozostawania żony z dzieckiem i karmienia do roku czasu dziecka. Po odmowie nie będę z dzieckiem na urlopie rodzicielskim wcale. Niestety ministerstwo pracy ma takie samo stanowisko. Tymczasem w omawianym przepisie mamy odesłania do par.1, a nie 2. Ewentualne szczególny na maila, pozdrawiam

  1. OK rozumiem. Przeanalizuje to i wrócę do Ciebie z odp. w przyszłym tygodniu.

 3. Dzień dobry,
  mimo nowelizacji pozostaje problem jednoczesnego urlopu rodzicielskiego,

  1. Hej Maćku, jesli masz jakieś pytania, wątpliwości, napisz mi tutaj. W piątek mam warsztaty w ministerstwie pracy, zapytam ekspertów.

 4. Nowelizacja ustawy poszła w dobrym kierunku, mam nadzieję, że świadczenia nie tylko dla ubezpieczonych poprawią sytuację młodych rodziców.

  Prowadzi Pani świetny blog parentingowy i zarazem prawniczy, bardzo dobrze się Panią czyta. Zapraszam do dodania bloga do naszej listy najlepszych polskich blogów parentingowych – genomio.pl/blogi-parentingowe. Pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.