Uwaga kleszcz u dziecka! Co robić?

Specjalnie dla Was przygotowałam nowy cykl tematów! WAKACYJNE S.O.S – to miejsce, gdzie znajdziecie podstawowe informacje, porady oraz praktyczny opis działania w przypadku sytuacji – gdy nie będziecie wiedzieć, co zrobić, gdy np. Wasze dziecko będzie miało kleszcza, zadławi się, zostanie ukąszony przez pszczołę itp. Wydawać by się mogło że każdy z nas ma „jakąś tam wiedzę w tym temacie” ale w sytuacji stresowej ciężko sobie to wszystko przypomnieć. Dlatego z myślą o Was i bezpieczeństwie Waszych dzieci powstał właśnie ten cykl tematyczny. Mam nadzieję , że nikt nie będzie zmuszony wykorzystać tych rad w praktyce jednak gdyby… warto przeczytać i zapamiętać, a to z pewnością pomoże Wam odpowiednio się zachować w trudnej sytuacji.

KLESZCZ u dziecka
Te małe stawonogi mogą popsuć nie jeden udany wypoczynek. W tym roku jest ich naprawdę dużo i niestety są wszędzie dlatego warto o nich wiedzieć jak najwięcej żeby skutecznie się przed nimi chronić.

Podstawowe informacje :
Rodzajów kleszczy jest mnóstwo od bardzo malutkich 1 mm do nawet dochodzących do 1,2 mm. Odżywiają się naszą krwią. (Każde stadium rozwojowe groźnego pajęczaka – larwa, nimfa i postacie dorosłe – potrzebuje krwi, by dalej się rozwijać). Atakują z ukrycia są bardzo szybkie i niestety skuteczne. Wbijają się do skóry bezboleśnie, dlatego nie jesteśmy wstanie ich od razu zauważyć. Przenoszą groźne dla nas wirusy i bakterie Mówi się o odkleszczowym zapaleniu mózgu oraz boreliozie.

JAK USUNĄĆ KLESZCZA?
Pod żadnym pozorem nie smarujcie go masłem, smalcem bądź innym specyfikiem oraz nie przypalajcie go niczym. Jeżeli zauważycie że kleszcz ledwo co się wbił (widać jego wszystkie odnogi) możecie spróbować sami go wyciągnąć. Najlepiej użyć do tego pincety albo zestawu zakupionego w aptece:
Lasso na kleszcz. Należy przyłożyć pincetę jak najbliżej skóry, gdzie został wbity i lekko pociągnąć do góry w kierunku przeciwnym do wbicia, w ten sposób wykręcając wyciągniesz kleszcza ze skóry. Ważne jest żeby wyciągnąć cały aparat gębowy kleszcza. W przypadku, gdy zauważymy że kleszcz jest już mocno zatwierdzony w skórze należy zgłosić się do lekarza, który wyciągnie go w całości.

WAŻNE : Gdyby nie udało wam się go usunąć razem z aparatem gębowym istnieje duże prawdopodobieństwo, że nadal będzie żerował a co gorsze może dojść do infekcji- najlepiej wtedy zgłosić się do najbliższej poradni zdrowia bądź pogotowia. Po wyciagnięciu kleszcza koniecznie należy ranę odkazić np.: wodą utlenioną, OCTENISEPT albo spirytusem salicylowym.

Depositphotos_37807663_s-2015

MIEJSCE UGRYZIENIA
Miejsce ukąszenia należy obserwować przez kolejny miesiąc, gdyż może pojawić się rumień. Rumień po ukąszeniu kleszcza nie występuje u każdego. Tylko w niektórych przypadkach pojawia się charakterystyczne zaczerwienienie skóry wokół miejsca ukłucia. W takiej sytuacji należy zdiagnozować, czy jest to reakcja alergiczna na ukąszenie kleszcza czy tzw. rumień wędrujący, który jest jednym z objawów zakażenia boreliozą. Najlepiej wykonać badanie krwi w kierunku zakażenia boreliozą. Twoje dziecko po ugryzieniu może mieć również objawy przypominające grypę. Gdy zaobserwujesz powyższe symptomy koniecznie zgłoś się z dzieckiem do lekarza – możliwe że będziesz musiała wykonać swojemu dziecku testy na boreliozę i odkleszczowe zapalenie mózgu.

Czym jest odkleszczowe zapalenie mózgu?
Odkleszczowe zapalenie mózgu to bardzo poważna infekcja ośrodkowego układu nerwowego. Na początku objawy przypominają grypę – wysoka temperatura i ogólne rozbicie. Potem dochodzą bóle głowy, nudności i szereg objawów neurologicznych. Koniecznie trzeba podać twojemu maluszkowi antybiotyk zapisany przez lekarza a leczenie może trwać nawet do 4 tygodni. Możesz też rozważyć SZCZEPIONKĘ, która ochroni Twoje dziecko przed odkleszczowym zapaleniem mózgu. Szczepić można dziecko od 2 roku życia. W zależności od punktu szczepień – 1 szczepionka kosztuje od 70 do 130 zł. Cennik dla dzieci zazwyczaj podaje nieco niższe ceny, jednak nie wszędzie ceny szczepionek są rozdzielane między dorosłych i dzieci.

JAK CHRONIĆ SIĘ PRZED KLESZCZEM?
Przed wyjściem na dwór należy dziecko posmarować albo spryskać preparatem specjalnie przeznaczonych do odstraszania kleszczy. Ubierz dziecko raczej w ubranka o jasnym kolorze (nie oznacza to ze kleszcz nie lubi takich kolorów) ale ułatwi to zauważenie insekta dzięki temu szybko zareagujesz. Kleszcze najbardziej aktywne są rano i późnym popołudniem więc staraj się chodzić na spacery w godzinach południowych. Unikaj wysokich traw i krzewów. Po przyjściu do domu koniecznie przebierz swoje dziecko (kleszcz może zostać przyniesiony do domu na ubraniu) i dokładnie sprawdź każde miejsce na jego skórze, szczególnie pod pachami, na szyi,w zgięciach łokciowych, w dole podkolanowym, za małżowinami usznymi, w okolicy pępka oraz we włosach.

BADANIA
Gdy Twoje dziecko ugryzie kleszcz, zostanie w całości wyciągnięty a po 3 tygodniach nie wystąpią niepokojące objawy to nadal możesz profilaktycznie wykonać badania w kierunku boreliozy poprzez pobranie krwi – koszt badania to ok. 35 zł. Kolejnym sposobem sprawdzenia czy mogliśmy zostać zakażeni jest zbadanie kleszcza przez SANEPID, wystarczy zalać pojemnik, w którym się znajduje kleszcz – spirytusem (w ten sposób przechowywany może być do 2 dni od wyciągnięcia) – koszt badania od 70-90 zł. BO TICK – test, który możesz wykonać sama. Jeżeli wyciągałaś kleszcza swojemu dziecku bądź zrobił to lekarz możesz w przeciągu 1 min sprawdzić czy jest zakażony (szybki test immunologiczny do jakościowego wykrywania Boreliozy bezpośrednio u kleszczy).

A Ty miałaś do czynienia z kleszczem ? W jaki jeszcze inny sposób uchronić się przed kleszczami?

Uwaga kleszcz u dziecka! Co robić?
4.1 (81.78%) 45 głosów

Udostępnij:

10 comments

 1. Słyszałam o szczepionce przeciw-kleszczowej, myslę że to dobre rozwiązanie. Pozdrawiam.

 2. Czesc. Mialam kleszcza jako nastolatka. Nie wystapil rumien, zadne objawy. Po kilku latach zdrowie 'siadło’. Chodzenie po lekarzach, setki badan – diagnoza borelioza. Zglupialam. Od ukaszenia kleszcza minelo 10lat.

  1. Czyli wychodzi na to, że jeśli będziemy mieli kontakt z kleszczem należy zawsze się przebadać.

 3. jest jedno ale, kleszcze nie mają oczu, nie widzą barw więc nie ma znaczenia czy ubierzemy się do lasu na czerwono, niebiesko czy czarno. Polecam Spray na to dziadostwo Mugga ktory jest jeden z najlepszych i powinien zabezpieczyć przed kleszczami.

  1. Eni widać nie przeczytałaś dokładnie to co napisała Ania , jej nie chodziło o to że kleszcz odróżnia kolory tylko o to , że to my możemy łatwiej zauważyć insekta na jasnym ubraniu dziecka .

  2. Panie opisująca problem napisała że dla kleszcze jest obojętne w jakich ubraniach chodzimy, ale nam jest łatwiej dostrzec go na jasnych ubraniach, na czarnym napewno go nie zobaczymy.Wystarczy przeczytać tekst ze zrozumieniem,

  3. Przecież wyraźnie jest napisane że nie chodzi o to ze kleszcz widzi owy kolor, tylko że my ludzie szybciej zobaczymy insekta wwdrujacego po jasnych ubraniach

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.