Jak odpieluchować dziecko?

Zapewne wiele mam zadaje sobie pytanie kiedy i jak odpieluchować dziecko? Nie ma określonego wieku na naukę korzystania z nocnika. Dzieci są różne, jedne zaczną z momentem pierwszego samodzielnego siadania, inne razem z przekroczeniem drugiego roku życia, a inne będą potrzebować na to troszeczkę więcej czasu i zaczną w okresie 3-4 lat. Każda pora jest dobra, ale to od nas – rodziców zależy jak ten cały proces przebiegnie i jaki będzie tego efekt końcowy. Nie należy na dziecko krzyczeć i zmuszać na siłę. Jestem zwolenniczką metody obserwacji dziecka i wsłuchania się w behawioralne sygnały jakie nam wysyła przemawiające za tym, że jest to już moment na odpieluchowywanie.  Krótko mówiąc próbować wybadać na spokojnie czy dziecko jest gotowe na przygodę z nocnikiem czy nie.  Nie porównujcie swojego dziecka do dziecka sąsiada itp. Każde dziecko jest inne i ta gotowość też musi wyjść od niego.

Zanim zaczniemy odpieluchowywanie warto  kupić dziecku książeczki, które przedstawiają naukę korzystania z nocnika lub inne bajki poruszające tą tematykę. Wskazane są także zabawy z dzieckiem w lala/misiu robi siku. Sadzajmy ulubioną zabawkę na nocnik. Jeśli dziecko wykaże zainteresowanie zaproponujmy aby i on spróbował usiąść na nocniku. Z doświadczenia wiem, że dzieci uczą się poprzez naśladowanie dorosłych. Zabierajmy je więc do łazienki ze sobą i w prosty sposób wytłumaczmy do czego służy toaleta,  z pewnością ich to zainteresuje. Dzieci są takie ciekawe świata.

Ważne, aby dziecko próbować „wysadzać” na nocnik codziennie rano, zaraz po pobudce. Wprowadźcie tą systematyczność a szybciej pożegnacie się z pieluszką. Zaopatrzcie się też w dużą ilość majteczek dla dziecka. Nie korzystajcie z pieluszek w ciągu dnia. Z pewnością nie uda się to od razu, ale pamiętajmy dla naszej pociechy to „nowość” i nie możemy zmuszać, karać ani być złym na dziecko. Bez pośpiechu! W sytuacji gdy nasze dziecko wykazuje niechęć do nocnika, nie zmuszajmy go, może to jeszcze nie czas.

Zachęcam również do pochwał i nagradzania dziecka, nawet zwykłe brawo sprawi dziecku radość i chętniej będzie chciało powtarzać tę czynność. Nie zapomnijmy o częstym przypominaniu. Najważniejsza to systematyczność i nasza wytrwałość w działaniu.

Dzieci wykazują większą chęć do nauki w okresie lata. Temperatura panująca na zewnątrz pozwoli nam na ubranie dziecka w łatwe do zmiany ciuszki. Spędzamy wtedy  więcej czasu na zewnątrz, w ogrodzie. Tłumaczmy dziecku, że może iść zrobić siku na trawkę wtedy szybciej urośnie. Czasami najprostsze sposoby są najlepsze.  Ja odpieluchowałam Natalkę w ciągu lata. Skończyła dwa lata i wykazywała duże zainteresowanie nocnikiem. Powiem wam, że przeszło to nam bardzo szybko i bez stresu. Sam trening zajął nam do 3 miesięcy.

Pamiętajcie o tym aby nie karać i podejść do odpieluchowywania z dużym spokojem i cierpliwością. Dzieci są tak mądre i bardzo szybko się uczą. Z własnego doświadczenia wiem, że nie należy nic robić na siłę. Dziecko samo da nam sygnał, że jest na to gotowe. My mamy tylko nie przeszkadzać i pomagać dziecku w systematyczności.

Jestem ciekawa jak u Ciebie wyglądał proces odpieluchowywania w dzień? Jeśli macie już kompletne odpieluchowywanie za sobą, chętnie posłucham jak odpieluchować dziecko w nocy? Jak to u was wyglądało? Jestem bardzo ciekawa.

O tym jak pozbyć się smoczka pisałam tutaj.

Jak odpieluchować dziecko?
3.3 (65%) 12 głosów

Udostępnij:

37 comments

 1. Witam córka jest odpieluchowana od około dwóch tygodni ale w ogóle nie woła siku i tylko kiedy się ją przypilnuje,obserwuje i posadzi na nocnik wtedy zrobi siku.Jak chce jej się kupkę to woła a na siku nie woła ale kiedy zrobi w majteczki to wie co zrobiła czy to się kiedyś zmieni i zacznie mówić że chce jej się siku ?

  1. takie wpadki to normalna sprawa, proszę się nie stresować.

 2. U nas od zwyczajnie od pieluszki zaczeło się jakieś 1.5 miesiąca temu. I jest taki problem że mój synek nie chce wcale siadać na nocnik.

 3. Ja niestety mam z moim synem spory problem. Córka od 10mies. korzystała z nocnika, natomiast on od września poszedl do przedszkola jako 2,5 latek wszystkie dzieci w jego grupie są odpieluchowane. On jest niereformowalny, wszystko idzie w majtki. Jego rekord to 4 pary majtek w 15 min.3xsiuski + kupka. Nie chce chodzić w domu do toalety. W przedszkolu z kolei nauczył chłopców sikania na stojąco jak tata. Ale nigdy nie woła sam. Ręce opadają…

 4. Wszystkim mamom małych buntowników, które lubią słowo „nie” i na pytanie „czy chcesz na nocnik?” słyszymy właśnie to słowo polecam odwrócić uwagę dziecka tzn. wysadzać regularnie powiedzmy co godzinę jeśli dziecko ne sygnalizuje jeszcze takiej potrzeby (ale na pewno zacznie:) ) i zamiast się pytać „czy chcę” odwrócić uwagę i zapytać się „jaką książeczkę czytamy na nocniku, tą czy tą?”. Wtedy dziecko ma na coś wpływ i ma wybór ale jednocześnie odwraca uwagę od jeszcze nie do końca lubianej czynności (bo przecież jest tyle ciekawszych rzeczy do roboty niż siedzenie na jakimś kawałku plastiku 😉 )

 5. Miłosz skończył właśnie 19-miesięcy. Jesteśmy na początku drogi. Na razie udaje mu się od czasu do czasu zrobić na nocnik siku, ale zwykle tylko chwilę na nim siedzi i nic. Zaczęliśmy jakieś 1,5 miesiąca temu, gdy kupiłam książeczkę o pożegnaniu pieluchy i mu ją czytałam. Wysadzam go przynajmniej 5 razy dziennie, ale opornie idzie. Zastanawiam się, czy jednak nie jest za wcześnie? Choć synek interesuje się co ja robię, gdy korzystam z toalety i od dłuższego czasu ucieka podczas przewijania lub wyrywa i wyrzuca od siebie pieluchę. Jednak nie wiem, czy są to oznaki gotowości z jego strony…

  1. Daj mu jeszcze trochę czasu, najwidoczniej nie jest jeszcze gotowy.

 6. Witam. Zakupiłam nocnik swojej córce, gdy siedziała juz stabilnie. Od czasu do czasu sama z chęcią siadała i przed kąpielą robiła siusiu. Później był moment, że nie.chciała na.niego patrzeć. Miesiąc przed ukończeniem 2 roku życia Oliwka zaczęła korzystać tylko z nocnika. Czasami załatwia się w toalecie (nakładka na sedes). Pieluszek używamy tylko na noc choć czasami siusia na nocnik, jeśli się przebudzi. Mamy problem z robieniem kupy. Córka powstrzymuje i załatwia się średnio co trzy dni.
  Dużo z nią rozmawiam i tłumacze ale jest jakaś blokada. Słyszałam, że to dość częsty problem u dziewcząt.

 7. U nas proces odpieluchowanie wyglądał podobnie, latem w ciągu dnia bez pieluchy w majteczkach i również zajęło to ok 3 miesiące (syn w maju skończył 2 lata) ale przełom nastąpił jak przyjechali do nas goście – dzieci kuzyna – 3-latek i 6-latek. Kiedy mój synek zobaczył kuzynów że korzystają z ubikacji sam zaczął wołać na siku. Z kupą jest gorzej, dopiero teraz zaczyna wołać ale też nie zawsze.

  1. To prawda, dzieci są bardzo dobrymi obserwatorami i bardzo szybko uczą się od starszych dzieci.

 8. Mój synek niedawno skończył dwa latka i bardzo szybko załapał odpieluchowanie, trwało to jakieś dwa – trzy tygodnie. Miał 21 miesięcy jak pozbyliśmy się pieluszek w dzień, a jakiś miesiąc później także i w nocy. Zauważyłam, że pieluchy są suche po nocy i stwierdziłam, że nie ma sensu męczyć małej pupki w pieluszce. Dwa razy zdażyła mu się wpadka przez te trzy miesiące w nocy. Bardzo się cieszę, że tak szybko i bezboleśnie nam poszło 🙂 pozdrawiamy Was cieplutko 🙂

 9. Moja ma 2 lata i 3 miesiące przez jakiś czas udawało nam się zrobić siusiu na nocnik ale z kupką był i jest nadal problem ucieka w żaden sposob nie mogę jej posadzić na nocnik ani ubikację. Zraziła również się do robienia siusiu i z powrotem zaczęłam jej zakładać pampersa bo już nie mam siły. Straszne oporne dziecko mam, ale mam nadzieję że do 3 urodzin się nauczy. ;))

  1. Pewnie, że tak bądź spokojna :). Spróbuj z książeczkami i misiem czy laleczką, poprzez zabawę jej wytłumaczyć, że nocnik to nic strasznego. Jeśli nie będzie zainteresowana, to znaczy, że jeszcze nie jej czas.

 10. U mnie pezez 1 mies nocnik wogole nie ibteresowal córki. Caly lipiec bylo moze kilka udanych akcji 🙂 w sierpniu poprawa i zmiana o 180 stopni. Sama siada i ubiera ubranko niestety nieraz posika sie na podloge zdarza sie to praktycznie codziennie nie wiem czemu. Bo ładnie sama siada umie wstrzymywac ale bywa ze po prostu stoi i robi w majtki :/ na dwor zakladam jej pieluchomajtki ale jak pytam czy chce siusiu to zawsze mowi nie. No i jak wracamy to pieluchomajtki mokre. A nie wola ze np zrobila siusiu. Nie przeszkadza jej mokra pielucha :/ corka jest mlodsza od twojej o 1 mies. Jestem bardzo ciekawa jak te nocne proby wam ida.

  1. Daj jej czas. Jeśli chodzi o nocki u nas to jest różnie, ale nie oczekuje, że zajmie nam to krótki okres czasu. Na pewno poruszę ten temat na blogu jak będzie on już za nami i podzielę się swoimi odczuciami.

 11. Pierwszy syn zaczął przygodę z nocnikiem kiedy skończył 19msc zalapal po miesiącu 🙂 a z pampersa w nocy wyrósł jak skończył 26msc sam pewnego wieczoru powiedział mi że już nie chce pampersa i na początku wstawał w nocy na siku a teraz ma 32 msc i przesypia całe noce <3 z córeczką która też skończyła już 19 msc próbowałam zacząć tą przygodę ale nie jest jeszcze gotowa, poczekamy miesiąc i znowu spróbujemy 🙂

  1. Kasiu napisz nam coś więcej na temat odpieluchowywania w nocy.

 12. Moja Lenusia po skonczeniu roczku siusia na nocniczek. Obecnie ma 16 miesiecy i juz w nocy spi bez pampersa. Ze wzgledu na to, ze nie sygnalizuje sikania to pieluche zakladam jej na wyjazd czy dluzszy spacer. Wszystkim mama zycze powodzenia i oby udalo Wam sie tak szybko jak i mi odpieluchowac swoje dziecko. Pozdrawiam.

 13. Moaj Zuzka ma 2,5 roku. Trening i moment odpieluchowania zajal nam niecale 2 tygodnie. Co prawda na noc zakladamy jeszcze pampersa,ale jest suchy 🙂

 14. Moja córcia ma dwa latka, jesteśmy na etapie sygnalizowania ale niestety dopiero „po”…. idzie opornie ale do przodu 😉 Mam nadzieję, że w końcu zaskoczy, że trzeba wołać „przed” 😛

  1. Zaskoczy 🙂 Ja też to u siebie przerabiałam, także daj jej jeszcze chwilę :).

 15. Mój synek obecnie za 3 tyg.kończy 3 latka.Do czerwca tego roku niezbyt chętnie korzystał nocnika a na wieść ze będzie chodził bez pieluszki robił mega aferę.W sierpniu odwiedzili Nas znajomi z córką młodszą o pół roku,namawiany że koleżanka chodzi bez pieluszki i robi siusiu do nocniczka buntował się.Lecz gdy tylko wyjechali,od razu przestawił się na chodzenie bez pieluszki i mało tego,przespał nockę bez obsiusiania się :)Teraz czasami tylko popuści ale sam woła i korzysta z toalety:)

 16. Moja corka w lipcu skonczyla dwa latka i wtedy tez zaczelismy przygode z nocnikiem .obecnie w dzien nie uzywamy pieluszki, raz za czas zdazy jej sie zapomniec i troszke posikac, lecz gdy poczuje ze sie posikala to reszte wstrzymuje i wysikuje do nocnika 🙂 w nocy uzywamy pieluchy poniewaz dopiero niedawno zaczela przesypiac cale noce i nie wybudzam jej.nie chciala na noc zakladac pieluchy ale tez nie wybudzala sie na siku wiec powiedzialam jej ze w nocy sie nie uzywa nocnika i musi miec pieluszke.

  1. Odpieluchowywanie w nocy to złożony proces, my jesteśmy w połowie drogi 🙂

   1. jak zaczynacie nocna przygode bez pieluchy?ciezko idzie?

    1. Jest różnie, ale nie oczekuje, że zajmie nam to krótki okres czasu. Na pewno poruszę ten temat na blogu jak będzie on już za nami i podzielę się swoimi odczuciami.

 17. My właśnie w trakcie odpieluchowania. Wysadzam moją Julkę co pół godzin i ładnie robi siusiu ale sama nie chce wołać Mam nadzieję że będziemy robić dalsze postępy 🙂

 18. U nas przygoda zaczęła się w czerwcu z dnia na dzień syn zainteresował się nocnikiem…ma dni ze wszystkie swoje potrzeby zalatwia w toalecie, a są takie, że „sika po kątach”..pieluszki zakladam tylko na wyjście z domu bo niestety na zakupach, na spacerze itd. nie zgłasza swoich potrzeb.

  1. To kwestia czasu, zobaczysz. Jeszcze kilka tygodni i zacznie sygnalizować, po prostu będzie starszy.

   1. Czasami mam wrażenie, że to załatwianie się gdzie popadnie jest efektem buntu, gdy mu czegoś zabronie. Zdadzam się z tym co napisałaś potrzeba czasu..jednym zajmuje to miesiąc a innym pół roku 🙂

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.