Jak dbać o higienę ząbków naszych dzieci?

O higienę powinniśmy zadbać już od pierwszych dni życia dziecka. Pielęgnację wykonujemy nawiniętym, na palec gazikiem nasączonym w ciepłej przegotowanej  wodzie. Masując bezzębne dziąsełka maluszka skutecznie pozbywamy się resztek  zalegającego pokarmu. Można też zakupić sylikonową szczoteczkę (nakładaną na palec) dla niemowląt i nią masować dziąsła maluszka. Taką pielęgnacją zadbamy o czystość buzi. Poza tym masaż jaki przy tym wykonujemy, złagodzi  w niewielkim stopniu silny ból dziąseł, który występuje wraz z wyżynaniem się pierwszych ząbków.

Kiedy dziecko jest już starsze i może się poszczycić licznym uzębieniem należy zakupić odpowiednią szczoteczkę i pastę. Szczoteczka musi być wykonana z miękkiego włosia. Jeśli nasze dziecko nie opanowało jeszcze umiejętności wypluwania pasty, to najlepiej stosować tę bez fluoru. Czynność tą powtarzajmy dwa razy dziennie:  rano i wieczorem. Najlepiej byłoby oczywiście myć ząbki po każdym posiłku. Nie zawsze jednak dzieci, aż tak entuzjastycznie podchodzą do czyszczenia ząbków. Nie zniechęcajmy ich już tak na starcie. Wprowadzenie rutyny bardzo dokładnego mycia zębów dwa razy w ciągu dnia w zupełności wystarczy. Sprawdzaj, jak myje zęby Twoje dziecko, a od czasu do czasu umyj dziecku ząbki sama. Postaraj się też, aby Twoje dziecko po wieczornym szczotkowaniu nic już nie jadło. Wiele dzieci budzi się w nocy na coś do picia. Warto zatem słodkie herbatki zastąpić wodą.

Powinno się także zwrócić uwagę na ilość słodyczy jakie spożywa Twoje dziecko. Wszystko jest dobre ale postaw na umiar. Spróbuj zamiast słodyczy podawać dzieciom słodkie owoce lub koktajle. Możesz też zrobić samodzielnie własne wypieki w postaci ciasteczek lub muffinek. Wtedy sama będziesz mieć wpływ na to ile cukru będzie spożywać Twoje dziecko. Mój artykuł na temat słodyczy znajdziesz tutaj.

Jama ustna dzieci narażona jest także na bakterie przenoszone przez dorosłych. Niedopuszczalne jest więc branie przez rodzica do buzi smoczka od butelki, w celu sprawdzenia temperatury mleka czy kaszki. Takie zachowanie spowoduje przeniesienie bakterii z jamy ustnej dorosłego do buzi dziecka. Tego nie robimy!

Aby zapobiec pojawieniu się próchnicy w jamie ustnej naszego dziecka musimy wypracować u nich rutynę mycia ząbków rano i wieczorem. Warto też zabrać dziecko na wizytę do stomatologa aby to on ocenił czy wszystko jest w porządku z ząbkami malucha.

Aby dzieci nauczyły się dbać o własne ząbki muszą brać przykład z nas rodziców. Dlatego też, na nas spoczywa misja sprawdzania i zachęcenia dziecka do mycia zębów. W przyszłości zostanie nam to wynagrodzone w postaci pięknego uśmiech naszych dzieci!

A jak Twój maluch radzi sobie z myciem ząbków?

Jak dbać o higienę ząbków naszych dzieci?
5 (100%) 2 głosów

Udostępnij:

4 comments

  1. Nie ma problemu u nas z myciem zębów. Jest bardzo chętny bo widzi u mnie, że też to robię. Nie chce z kolei, żebym ja od czasu do czasu mu umyła zęby. Drze się wtedy w niebogłosy. Może macie na to jakieś sposoby?

  2. Corcia lubi myc zęby i szczotkuje az piana sie robi wtedy ja wypluwa. Kupilam szczoteczke ze swiatelkiem miga ok 1 min ale bywa ze corka nie zwraca na to uwagi i myje dalej wiec jestem zadowolona. Ma tez zwykla szczoteczke zawsze sama pokazuje ktora chxe myc ząbki. Pasta oczywiście kolorowa dla najmłodszych. Corcia ma 2latka i 4 mies

    1. To prawda, właściwe wybrana szczoteczka potrafi zdziałać cuda. Dzieci uwielbiają gadżety :). U nas też tak jest ;).

  3. Słyszałam, że samo mycie zębów nie wystarczy, bo próchnicą można się zarazić. Dlatego podobno powinno się prosić od przyszłej niani o zaświadczenie o tym, że nie ma próchnicy. Mi osobiście się to jakoś nie widzi, żeby kobiecie tak w zęby zaglądać…

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.