Jak można ćwiczyć z dzieckiem koncentrację?

Dostałam maila z pytaniem jak to zrobiłam, że moja córeczka ma cierpliwość do układania puzzli? Pisałam o tym już jakiś czas temu tutaj.

Ciężko mi stwierdzić, czy dziecko się rodzi z takimi umiejętnościami? Czy może zależy to od tego, jakie zabawy proponujemy swojemu dziecku już od najmłodszych lat ?  Nie mniej jednak jeśli Wasze dzieci mają z tym problem, może warto im troszkę pomóc wykonując ćwiczenia, o których wspominam w tekście poniżej. Zapraszam do lektury.

Jak radzić sobie z problemem malucha i wspierać go w pracy nad nim?

Zaburzenia koncentracji mają różne postacie. Od zbyt długiego wykonywania zadań, popełniania błędów wynikających z pominięcia istotnych jego aspektów, przez rozkojarzenie i odpływanie myślami poza temat. Może pojawić się również szybkie zmęczenie i zniechęcenie oraz pomijanie obowiązku odrabiania prac domowych, robienia tego pobieżnie (niekompletnie) lub błędnie. Wszystkie te wady sprowadzają się przede wszystkim do obniżonych wyników w szkole. Wpływać może to dodatkowo negatywnie na psychikę dziecka, które może czuć się gorsze od rówieśników zdobywających lepsze oceny za swoją pracę.

Brak naturalnych zdolności w tym kierunku nie przekreśla jednak od razu przyszłości dziecka. Czasami wystarczy rozbudować jego możliwości sumiennymi ćwiczeniami wspierającymi koncentrację. Zależnie od wieku pociechy, wymienić można ich kilka.

Dla najmłodszych

  • Zadania, które polegają na odnalezieniu wskazanej liczby różnic między obrazkami są świetnym ćwiczeniem dla najmłodszych. Warto początkowo zaczynać od małej liczby elementów i zwiększać ją w czasie, dając dziecku realne poczucie jego postępów. Chwalenie dziecka i nagradzanie go za osiągnięcia ma dodatkową wartość motywującą i zachęca do większych starań. Zabawę można zmodyfikować i np. pokazać dziecku ilustrację, prosząc ją o zapamiętanie jej elementów, a po chwili zakryć ją i zadać na podstawie jej zawartości kilka pytań. To samo działanie można zastosować przy wspólnym oglądaniu i czytaniu bajek.
  • Jednym z kolejnych pomysłów, jest tworzenie specjalnych labiryntów, które ołówkiem przemierzyć będzie musiał maluch w poszukiwaniu drogi do wyjścia również wymagać będzie od niego zwiększonej koncentracji i analizy.
  • układanie puzzli, klocków, gry edukacyjne.

Starsze dzieci

  • Z racji większej świadomości jak i samego wieku, z dzieckiem w wieku szkolnym można zaplanować więcej zadań połączonych z ich wiedzą ogólną. Dlatego właśnie bardzo dobry pomysłem okazać się mogą wszelkiego rodzaju rebusy oraz krzyżówki. Gry planszowe wymagające nie tylko koncentracji, np. warcaby, ale także cierpliwości, poprzez zawarcie w sobie nutki rywalizację skupiają większą uwagę, generując chęć zwycięstwa.
  • Jednym z wielu pomysłów są opowiadania i zagadki, po których następuje seria krótkich, prostych pytań nawiązujących do tekstu. Aby znać na nie odpowiedź, dziecko musi skupić się na tekście opowiadania i stale zapamiętywać jego szczegóły.
  • W ćwiczeniach dla starszego dziecka pokusić się możemy o wykorzystanie tekstu, w którym zalecimy mu wyszukanie niepasujących słów lub fraz oraz wykreślenie ich. Równie dobrze mogą to być także cyfry ukryte w materialne. Dodatkowo, dla utrudnienia w kolejnych etapach, możemy przyjąć np. formę wykreślanych słów zmuszając malucha do analizy ich pod kątem Twoich wymagań i głębszego przemyślenia.

Jaką zasadą kierować się przy doborze ćwiczeń?

Najważniejsze jest tworzenie i wprowadzanie takich ćwiczeń, które nie będą męczące dla dziecka, a dadzą mu poczucie uczestniczenia w ciekawej zabawie. Zainteresowanie generowane w ten sposób, pozytywnie wpłynie na jego motywacje do uczestniczenia w takim treningu.

Nie należy też na siłę zmuszać dziecka do konkretnego ćwiczenia, by nie kojarzyło Waszej wspólnej pracy z czymś nieprzyjemnym, do czego z góry będzie nastawione negatywnie, a tym samym być może zacznie odmawiać współpracy z rodzicami.

Najważniejsza jednak jest ostatecznie cierpliwość i sumienne, regularne wykonywanie zadań razem z maluchem.

Jestem ciekawa jak Twoje dziecko radzi sobie z koncentracją? Jak to wygląda w przypadku starszych dzieci? Koniecznie dajcie znać w komentarzu. Ta bezcenna wiedza, pomoże nie tylko mnie ale i innym młodym mamom.

Do następnego!

Jak można ćwiczyć z dzieckiem koncentrację?
5 (100%) 3 głosów

Udostępnij:

4 comments

  1. Ciekawy wpis. Moja Córeczka jest jeszcze malutka ale chętnie skorzystam z tego wpisu na przyszłość.

    1. Bardzo się cieszę. Z własnego doświadczenia doradzam puzzle. Zainteresować dziecko i dostosowywać stopień trudności do wieku dziecka. To bardzo ważne.

  2. Moja Maja też lubi układać puzzle, z kolei Leon w ogóle nie ma cierpliwości. Interesuje się zabawkami a do puzzli w ogóle go nie ciągnie.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.