Wieś czy miasto — co lepsze dla dzieci?

Czy zastanawiałaś się nad miejscem – najlepszym dla wychowania swojego dziecka? Wieś czy lepiej miasto?

Dorastanie oraz edukacja w mieście będzie wiązać się automatycznie z innymi możliwościami, niż daje wieś i mniejsze miasta.

Zalety i wady — wieś kontra miasto

Niezaprzeczalną zaletą przebywania i mieszkania na wsi jest nieustanny kontakt z naturą. Korzystanie z własnego ogrodu na potrzeby pikniku czy rozstawienia basenu, jest o wiele przyjemniejsze niż odwiedzanie publicznych ośrodków sportu i parków, w których nie możesz liczyć nawet na odrobinę prywatności. Ponadto koszt zakupu domu z ogrodem tuż pod miastem, nierzadko jest równy lub niższy od kosztu zakupu mieszkania w kamienicy bądź bloku o znacznie mniejszym metrażu.

Posiadanie własnego gruntu oraz domu to również znacznie lepsze rozwiązanie dla ludzi, którzy pragną, by ich dzieci wychowywały w obecności zwierząt, np. psa. Wiele ras potrzebuje o wiele więcej przestrzeni, niż zaoferować może mu długość smyczy oraz ograniczone miejsce w mieszkaniu. Poza tym jest to wygodniejsze, choć oczywiście zawsze możesz wybrać chomika lub innego, mniejszego pupila.

Zalet mieszkania na wsi jest wiele. Mniejsza ilość zanieczyszczonego powietrza czy generowanego hałasuj przez miejski zgiełk, pozwala lepiej się zrelaksować i odprężyć zmęczony po ciężkim dniu umysł. To również idealne warunki do nauki, w której trakcie cisza odgrywa bardzo ważną rolę.

Jednak jak wszystko, tak samo wieś nie jest złożona wyłącznie z zalet a miasto z wad. Obok plusów, zawsze kryją się minusy, które przeważają na jedną stronę lub równoważą obie szale.

W przeciwieństwie do miasta wybór placówek edukacji jest znacznie uboższy lub nie ma go w ogóle, przez co realizowanie marzeń dziecka o konkretnym profilu liceum czy gimnazjum jest niemożliwe lub bardzo utrudnione. Dodatkowe rozrywki takie jak kino czy basen wiążą się z dalekimi podróżami do większych miast, w których są dostępne, a to oznacza wielogodzinne podróże, które nie są przyjemne i generują dodatkowe koszty. Nie inaczej jest w przypadku teatrów czy muzeów.

Liczba rówieśników jest ograniczona ze względu na liczebność i rozmiar miasteczka, wpływając na relacje społeczne malucha, które uzależnione są wyłącznie od szkoły i kontaktów z kolegami z klasy.

Produkty spożywcze są o wiele droższe ze względu na mniejsze zainteresowanie większych sieci handlowych danym regionem (przez zbyt niską liczbę mieszkańców), które nie decydują się na otworzenie swoich hipermarketów na wsiach. Ten sam problem dotyka również sklepów odzieżowych czy oferujących inne artykuły.

Komunikacja między wsiami i miasteczkami zwykle zmusza mieszkańców do przemieszczania się samochodami lub o sile własnych nóg, np. rowerem lub pieszo, a to w wielu przypadkach zajmuje ogromną ilość czasu oraz energii, choć niesie pozytywne efekty dla zdrowia.

Pozostając przy temacie zdrowia, warto wspomnieć o alergikach, dla których kontakt nieustanne wdychanie pyłków może na wiele miesięcy w ciągu roku odbierać radość życia.

Co wybrać — wieś czy miasto?

Nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie. Grunt to znaleźć złoty środek i ustalić, z czego jesteś w stanie zrezygnować, a czego brak będzie negatywnie wpływać komfort Twojego życia. Warto pamiętać też o tym, że jakkolwiek dobry chciałabyś podjąć wybór, nie zawsze jest on całkowicie zależny od Ciebie.

Rodzina, finanse i praca to rzeczy, które mają ogromny wpływ na ostateczną decyzję. Bez względu jednak na to, jak zadecydujesz, warto pamiętać, że na szczęście pociechy najmocniej wpływają zdrowe relacje rodzinne, nie samo miejsce, w którym się wychowa.

Jeśli sama nie będziesz szczęśliwa, Twój nastrój odbije się również na reszcie domowników, w tym także na Twoim dziecku.

A czy Ty stałaś przed przed takim wyborem? To wieś czy miasto?

Wieś czy miasto — co lepsze dla dzieci?
4.1 (82.22%) 9 głosów

Udostępnij:

7 comments

  1. A ja uważam że wcale nie trzeba dojeżdżać wiele godzin do miasta jak zostało napisane w wypowiedzi autorki bloga. Mieszkam na obrzeżach miasta, granicznych z wioską. Wokół mnie natura, łąki a do centrum dojechać do nie trzeba godzin a kilkanaście minut… I szkoły pod ręką o inne możliwości.

  2. My mieszkamy w małej miejscowości mamy ogromne podwórze i dobrze się czujemy tu gdzie jesteśmy a ponadto mamy 20 km do jednego z największych miast w Polsce i połączenie jest w miarę dobre więc można w pełni korzystać z atrakcje zarówno miasta jak i wsi moim zdaniem to jest wyjscie idealne ale kazdy potrzebuje czegoś innego

  3. Hm – nasz Maksiu jest dzieckiem miejskim, co ma bardzo dużo swoich zalet, ale staramy się, zeby i z naturą miał kontakt – bardzo lubi na przykład spływanie kajakami, najlepiej na Pilicy : )

  4. Też zgadzam się że każde miejsce ma wady i zalety.. Mieszkamy obecnie w Austrii w małym miasteczku, ktore oferuje nam wszystko w zasiegu ręki (basen, lodowisko w sezonie zimowym, przedszkola i zlobki), ale jednak ze wzgledu na dzieci przeprowadzamy sie na wies, która również ma wszystko na miejscu.

  5. Zgadzam się że każde miejsce ma swoje wady i zalety. Dla małego dziecka fajną sprawą jest duży ogród zwłaszcza latem, jednak dla nastolatka moim zdaniem lepsze jest miasto, gdzie może w pełni realizować swoje pasje.

    1. To prawda :). Najważniejsze, żeby dobrze się czuć w miejscu, w którym się mieszka. Nie ważne czy to miasto czy wieś :).

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.