Czas – najcenniejsze co możesz dać swojemu dziecku

Każdy z nas chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Kupujemy markowe ubrania, drogie wózki, foteliki samochodowe i zabawki. Jeszcze będąc w ciąży godzinami przeglądamy Internet w poszukiwaniu tych najbardziej odpowiednich rzeczy, mając na myśli oczywiście dobro naszego dziecka. Tymczasem często zapominamy, że najcenniejsze co możemy mu dać to nie drogie gadżety, a CZAS czyli coś, co w dzisiejszych czasach jest na wagę złota.

Wychowanie to proces wymagający naszego zaangażowania, a co za tym idzie czasu. Czasu, który należy poświęcić wyłącznie dziecku. Dzięki temu poczuje ono, że jest dla nas najważniejszą osobą na świecie, a nie jedynie towarzyszem zakupów czy osobą z którą się wspólnie mieszka. W tym przypadku liczy się jakość. Aby dziecko prawidłowo się rozwijało potrzebna jest mu nasza uwaga, kontakt fizyczny i emocjonalny skierowany wyłącznie na niego. Tylko wtedy poczuje się bezpieczne i kochane.

Tymczasem według badań TNS (1) na co dzień najwięcej rodziców znajduje czas, by wspólnie z dzieckiem zjeść posiłek, a popularną formą spędzania czasu z dziećmi jest oglądanie telewizji. Niezbyt dobrze wygląda również kwestia wspólnego odrabiania lekcji – codziennie robi to mniej niż jedna trzecia badanych. Współczesny system pracy nie sprzyja bowiem rozwojowi życia rodzinnego. W efekcie rodzice nie mają czasu, aby wyjść z dzieckiem na spacer czy poczytać książkę. Brak czasu dla dziecka, a co za tym idzie brak kontroli nierzadko skutkuje problemami wychowawczymi w późniejszym okresie rozwoju. Niektórzy psychiatrzy są nawet zdania, że wiele problemów wychowawczych u małych dzieci wynika z zaniedbania, a nie z zaburzeń psychicznych typu ADHD.

Nie chcę dziś nikogo krytykować, bo wielu z nas cierpi na chroniczny brak czasu. Doskonale zdaję sobie sprawę, że rzeczywistość znacznie różni się od kreowanego przez media wizerunku idealnego macierzyństwa. Każdy kto ma dziecko dobrze wie, że grzeczny bobas z reklamy w posprzątanym domu ma niewiele wspólnego z codziennością. Wszyscy znamy też słynne powiedzenie: „Śpij wtedy kiedy Twoje dziecko śpi”. Równie dobrze można dokończyć to zdanie: „a sprzątaj wtedy, kiedy Twoje dziecko sprząta”. Warto jednak znaleźć złoty środek, bo w grę wchodzi to co mamy najcenniejsze – dobro naszych dzieci.

Dlatego warto, tak po prostu poświęcić mu więcej uwagi i tak zwyczajnie spędzić z nim czas. Bawcie się w to, co zaproponuje dziecko, zobaczysz wtedy jak kreatywne okaże się ono być. Podążaj za dzieckiem, ono pokaże Ci gdzie masz iść. Odkryjesz wtedy jak fantastyczna jest ta podróż.

A Ty co lubisz robić najlepiej ze swoim dzieckiem?

(1). „Ile czasu rodzice poświęcają swoim dzieciom?”, TNS Lipiec 2014

Czas – najcenniejsze co możesz dać swojemu dziecku
4.6 (91.11%) 9 głosów

Udostępnij:

4 comments

  1. Piękny wpis, oby jak najwięcej rodziców do niego dotarło.

  2. Otóż to! Czas spędzony z dziećmi, to jedna z najważniejszych rzeczy, o których trzeba pamiętać.

  3. Jestem ciekawa ile czasu ma piszaca mama. Ile to czasu trzeba poświęcić na wymyślanie artykułów, odpowiadanie na komentarze, maile, spotkania itd. Chyba że blog zarabia tyle że pisze już za nas iluś pracowników. Wiem ile to czasu pochłania dlatego wole mieć to w 4 literach i zrezygnować z tych wszystkich gratisów i propozycji testowania przesyłanych prezentów a faktycznie spędzać czas z dziećmi

  4. Każdy rodzic powinien przeczytać ten artykuł. W dobie dzisiejszych czasów właśnie czas dla dzieci jest na wagę złota!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.