Jak przygotować dziecko na przyjście na świat rodzeństwa?

Nowy członek rodziny to dla dziecka duże przeżycie. Dotychczas samo rządziło w sercach rodziców, a teraz ich uwagę i czas trzeba będzie dzielić z innym maluchem. Często dzieciaki nie rozumieją, dlaczego tak się dzieje. Stają się nerwowe, agresywne, niechętne wobec rodziców i przyszłego rodzeństwa. Jak można im pomóc zaakceptować zmiany?

1. Wytłumacz sytuację. Niechęć dziecka często wynika z lęku przed tym co nieznane. Dziecko nie rozumie, że braciszek lub siostrzyczka nie zabiorą mu rodzicielskiej miłości, a jego zabawki nadal pozostaną jego. Boi się, że rodzice już go nie kochają i dlatego biorą sobie nowego maluszka do domu. W takiej sytuacji traci pewność siebie i oparcie w rodzicach, a nowego lokatora postrzega jako zagrożenie swojej pozycji.

W wielu przypadkach wystarczy porozmawiać z dzieckiem i wyjaśnić mu co się dzieje. Zapewnij go, że kochasz go tak samo jak dwaniej, że zawsze będziesz mieć dla niego czas, ale maluszek wymaga dużo opieki, bo nie jest jeszcze samodzielny. Posłuchajcie razem jak bije serduszko w twoim brzuchu. Opowiedz synkowi lub córce co będzie, gdy narodzi się braciszek lub siostrzyczka – co będzie robiła, jak będzie wyglądał twój dzień i co się zmieni w waszym domu. Pokaż mu zdjęcia, jak opiekowałaś się nim gdy był malutki. Im więcej będzie wiedział, tym łatwiej przywyknie do nowych zwyczajów.

2. Wciągnij go w opiekę nad noworodkiem. Jeżeli twoja pociecha jest już nieco starsza (ma kilka lat) możesz zaproponować jej pomoc przy pielęgnacji małego. Poproś, by podała ci butelkę, przyniosła krem lub śpioszki. Podkreślaj przy tym jak dobrze sobie radzi i jakim wspaniałym jest bratem / siostrą. Dziecko musi czuć się docenione i kochane. Nie zapomnij więc dodać jak bardzo go kochacie razem z tatą i że waszej miłości wystarczy dla całego rodzeństwa.

3. Poświęć dziecku uwagę. Noworodek absorbuje nieskończenie wiele czasu, ale nie powinnaś poświęcać go tylko jemu. Twoja starsza pociecha też chciałaby mieć mamę i tatę „na wyłączność”. Wygospodaruj kilka chwil w trakcie dnia by pobawić się ze starszakiem, porozmawiać z nim, pochwalić go za wykonane zadania. Nie ignoruj dziecka gdy przychodzi do ciebie z problemem i pytaniami. Wytłumacz, dlaczego nie możesz się teraz nim zająć (bo np. młodsze wymaga przewijania lub karmienia) i wróć do tematu gdy tylko będziesz miała chwilę. Być może tata zna odpowiedzi na te pytania i może pomóc?

4. Skorzystaj z pomocy psychologa dziecięcego. Jeżeli domowe sposoby nie przynoszą rezultatów, wybierz się do psychologa. Kilka wizyt pozwoli dziecku zrozumieć nową sytuację i dostosować się do niej. Ty również dostaniesz profesjonalne wskazówki jak mu w tym pomóc.

 

A jak Twoje dziecko zareagowało na przyjście na świat siostry lub brata?

Prawa do zdjęcia: /pixabay.com/pl/users/Unsplash

Jak przygotować dziecko na przyjście na świat rodzeństwa?
4.1 (82%) 10 głosów

Udostępnij:

6 comments

  1. Mój synek niestety nie jest tak pozytywnie nastawiony jak wasze pociechy 🙁 we wrześniu synek skończy 4 lata i w tym czasie urodzi się siostrzyczka. Niestety obecnie synek jest na „NIE” nie chce w ogóle o tym rozmawiać, a jak tylko próbuje zacząć rozmowę na temat rodzeństwa – synek się odwraca, albo wychodzi z pokoju albo mnie zagłusza udając że nie wie o co chodzi. Narazie zaprzestałam rozmów, synek nie wie że to będzie siostra a nie brat – chociaż i na jedno i drugie ma gotową odpowiedź. Prawdopodobnie ktoś mu powiedział, że rodzeństwo zabiera zabawki i że trzeba się dzielić, a on nie ma ochoty, niestety wszelkie tlumaczenia nie działają. Już nie wiem co z nim robić, bo zrobił się bardzo agresywny wobec mnie nie chce chodzić do przedszkola ( a wcześniej uwielbiał) a z drugiej strony nie odstępuje mnie na krok 🙁

  2. Ja mam 3 córki i wszystkie za sobą przepadają i uwielbiaja się wzajemnie. Różnica wieku miedzy dwoma pierwszymi to 2.5 roku miedzy trzecią jest już większa bo 6 i 8 lat. Od początku to najstarsza wybierała imię dla średniej a średnia dla najmłodszej. Były również na conajmniej jednym usg chociaż niewiele z tego widziały. Od początku mogły trzymać młodsze rodzeństwo na rękach i razem ze mną je kąpać, przewijać i wieźć wózek na spacerach. Jestem sumna z siebie i córek że są dla siebie bardzo ważne

  3. U nas różnica wieku to 3 lata i 3 miesiące. Od samego początku tłumaczyliśmy synowi, że pojawi się siostra, że będzie malutka i że Mama będzie miała troszkę mniej czasu na początku. Dlatego pomalu zaczęłam część swoich obowiązków przekazywać mężowi typu kąpanie starszaka i wieczorne czytanie. Na ostatnie usg zabraliśmy syna, był zachwycony, że będzie starszym bratem. Już mija prawie rok i jestem zachwycona jego postawą. Wszyscy mówili, że będzie zazdrosny a tu nic. Pomaga, bawi się z siostrą. Najpiękniejsze są momenty gdy razem z córką czekamy na niego w przedszkolu i ta ich wspólna radość gdy się widzą po całym dniu. Ważne aby od początku angażować starsze dziecko we wszystko i dużo dużo tłumaczyć i rozmawiać. Dzieci naprawdę więcej rozumieją niż nam się wydaje.

    1. Dlatego też staram się tłumaczyć i angażować :). Dziękuję :).

  4. Między moimi Synami jest 6 lat różnicy, staraliśmy się bardzo przygotowując Syna na narodziny brata i udało się 🙂 Michał jest wspaniałym starszym bratem, troskliwym, delikatnym, wyrozumiałym i bardzo pomocnym a młodszy, zapatrzony w brata 😉 Obawiam się konfliktów, które mogą pojawić się z czasem, ale myślę, że im sprostamy, pomorze nam w tym braterska miłość 🙂

    1. To bardzo Wam gratuluję 🙂 U nas Natalka ładnie się opiekuje, głaska, całuje siostrzyczkę. Jeszcze będąc w ciąży dużo na ten temat rozmawiałyśmy. Mimo, wszystko jest jednak nieco zazdrosna, próbuje skupić na sobie uwagę co jest całkiem zrozumiałe :). Pracujemy nas tym :). Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.