Pranie i prasowanie ubranek noworodka. Dlaczego jest ważne?

Myślę, że temat ważny i dziewczyny, które czekają na przyjście swojego pierwszego dziecka chętnie zapoznają się z tym tekstem.

Przede wszystkim musicie pamiętać, że przygotowanie wyprawki dla małego dziecka to nie tylko dobór ubranek, ale także odpowiednie ich przygotowanie – wypranie i wyprasowanie. Skóra dziecka jest bardzo delikatna i wymaga szczególnej troski, musisz więc pamiętać o kilku zasadach bezpiecznego prania ubranek.

W czym prać?

Ubrania należy prać w delikatnych środkach piorących, przeznaczonych wyłącznie dla dzieci. Zawierają one bardzo mało szkodliwych składników, które mogłyby uczulić dziecko. Tylko od Ciebie zależy czy będzie to hipoalergiczny proszek, płyn do prania czy płatki mydlane, uważane za najdelikatniejsze dla skłonnej do podrażnień skóry dziecka. Najistotniejsze jest, aby w składzie tych produktów nie było:

 • enzymów, które ciężko wypłukują się z ubrań, powodując alergie oraz podrażnienia skóry;
 • fosforanów, czyli środków zmiękczających wodę, ale szkodliwych dla środowiska;
 • wybielaczy optycznych;
 • sztucznych barwników.

 

Wybierając środek piorący należy także zwrócić uwagę na to czy produkt posiada odpowiednie atesty, był przetestowany klinicznie i posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.

Jak prać?

W delikatnych środkach do prania pierzemy nie tylko ubranka, ale także wszystkie rzeczy z którymi skóra niemowlęcia ma bezpośredni kontakt, takimi jak: pieluszki, koce, pościel. Dobierając temperaturę prania należy kierować się zaleceniami producenta. Warto jednak kupować te ubranka, które można prać w nieco wyższych temperaturach np. 60 stopniach. Tylko wtedy mamy gwarancję, że usunięte zostaną wszelkie drobnoustroje. Niestety większość marek zaleca pranie ubranek w 30-40 stopniach, tak aby nie traciły kolorów. Jeśli zależy nam, aby ubranka były nie tylko czyste, ale i nie wyblakły w praniu sortujmy je na białe (które można prać w wyższych temperaturach) oraz kolorowe i pierzmy obie partie oddzielnie. Starajmy się nie łączyć ubrań dziecka z dorosłymi, które wykonane są z twardszych materiałów i podczas prania mogą łatwo zniszczyć lub zafarbować ubranka dziecka.

Płukanie

Jeśli chcemy, aby ubranka miały delikatny i przyjemny zapach możemy używać płynów do płukania tkanin. Przy wyborze należy zwrócić uwagę, aby były to środki specjalnie przeznaczone dla małych dzieci. Posiadają one łagodniejszy zapach niż tradycyjne płyny, a co za tym idzie – mniej uczulają dziecko. Podczas prania w pralce warto stosować funkcję dodatkowego płukania.
Jeśli Twoje dziecko jest alergikiem lepiej jednak unikać środków zmiękczających, które dodawane są w ostatniej fazie prania i na długo pozostają w głębiach tkaniny, mogąc powodować podrażnienia skóry.

A co z prasowaniem?

Prasowanie dziecięcych ubranek jest szczególnie ważne. Nie chodzi tu tylko o względy estetyczne. Żelazko, dzięki wysokiej temperaturze działa jak sterylizator. Prasując niszczymy drobnoustroje i bakterie, które nie wyginęły podczas prania np. ze względu na zbyt niską temperaturę. Poza tym tkanina, która jest wygładzona i przyjemna w dotyku zwiększa wygodę i komfort maluszka. Jest to szczególnie istotne gdy masz w domu małego alergika.

Pamiętaj! Nawet w dopiero co kupionych i z pozoru czyściutkich ubrankach znajdują się miliony roztoczy i drobnoustrojów, które mogą wywołać podrażnienia. Dlatego tak istotne jest pranie ubrań przed pierwszym użyciem.

A jak Ty dbasz o ubranka swojego dziecka?

Pranie i prasowanie ubranek noworodka. Dlaczego jest ważne?
3.7 (73.33%) 6 głosów

Udostępnij:

4 comments

 1. Ja też oczywiście prasowałam ubranka mojego dziecka i wyobrażam sobie, że przy kolejnym dziecku może nie być czasu na to.

 2. Ostatnie zdanie – najważniejsze !
  Do dzisiaj pamiętam jak zaskoczyła mnie mega brudna woda, która wylatywała z pralki podczas prania nowiusieńkich ubranek przyniesionych prosto ze sklepu… Dramat !!
  Nie spodziewałam się..

 3. Ja ubranka dzieci prałam w dzidziusiu, potem jak podrosły prałam już w normalnym. Na początku przy pierwszym dziecku prasowałam, potem przy dwójce już czas nie pozwalał i dałam sobie spokój.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.