Baby shower. Tak czy Nie?

Baby shower to specjalne przyjęcie urządzane dla ciężarnej mamy i jej maluszka. Zwyczaj pochodzi z krajów anglosaskich i powoli przyjmuje się też w Polsce. Można go porównać do wieczoru panieńskiego, z tą różnicą, że na baby shower nie ma alkoholu, a wszystko kręci się wokół mamy i dziecka.

Przyjęcie organizuje najczęściej bliska osoba np. siostra, przyjaciółka, przyszła matka chrzestna. Najlepszym terminem jest czas w ostatnich tygodniach ciąży. Mama wówczas przygotowuje się do przyjścia na świat malucha, kompletuje wyprawkę i nadrabia towarzyskie zaległości. Niekiedy baby shower organizuje się po urodzinach dziecka, ale to zależy od samopoczucia i chęci świeżo upieczonej mamy. Spotkać można się w domu lub w restauracji. Impreza najczęściej jest imprezą składkową – uczestniczki dzielą koszty między siebie.

Zasadą jest, że wszystko co dzieje się podczas przyjęcia dotyczy mamy, maluszka i nadchodzącego porodu. Prezenty powinny być powiązane z tym tematem – mogą być praktyczne (np. masaż dla mamy, pieluszki) lub śmieszne (śpioszki z dowcipnym napisem). Baby shower często pozwala skompletować wyprawkę dla noworodka, a tym samym odciążyć kieszeń młodych rodziców. Coraz częściej przyszła mama tworzy listy prezentów (jak przed ślubem), by osoby uczestniczące mogły razem sfinansować droższe zakupy (np. łóżeczko, wózek). Listy pomagają nie dublować podarunków.

Baby shower ma nie tylko wymiar praktyczny (prezenty…), ale również emocjonalny. Spotkanie w kobiecym gronie daje możliwość wymienienia się doświadczeniami związanymi z porodem i pielęgnacją dziecka. To szczególnie ważne w przypadku pierwszej ciąży. Wspólne świętowanie to także doskonała okazja by dzielić radość ze zbliżających się narodzin dziecka.

Organizujesz baby shower?

  1. Zapytaj przyszłą mamę o dogodny termin imprezy, uzgodnij z nią miejsce spotkania
  2. Weź listę uczestniczek i oczekiwanych prezentów (jeżeli mama będzie chciała taką przygotować – niektóre osoby wolą niespodzianki)
  3. Przedstaw innym uczestniczkom oczekiwania prezentowe i podzielcie się zakupami
  4. Zastanów się jakie atrakcje przygotować na ten wieczór
  5. Przygotuj catering i napoje
  6. Zapewnij mamie wygodę i transport
  7. Wręczajcie prezenty i bawcie się świetnie do białego rana!
  8. Rozlicz koszty imprezy z innymi uczestniczkami (oprócz mamy)

Ja typowego baby shower nie miałam. Było fantastyczne przywitanie Ninki po powrocie ze szpitala przez najbliższą rodzinę. Przyjmujemy też w dalszym ciągu odwiedziny gratulacyjne od przyjaciół, znajomych i sąsiadów :).

A Ty jesteś za czy przeciw organizacji Baby Shower?

Baby shower. Tak czy Nie?
3.8 (76.67%) 6 głosów

Udostępnij:

3 comments

  1. Ja na swoim baby shower bawiłam się znakomicie i do tego dostałam przepiękny prezent – wózek 3w1 barlettę od adamexu. Jest wspaniały i bardzo odciążył mnie w zakupie wyprawki, bo już nie musze kupować ani spacerówki ani fotelika do samochodu. Do tego znakomicie sie nim jeździ – ma bardzo dobre amortyzatory i jest bardzo zwrotny. Najwspanialszy prezent!

  2. „możliwość wymienienia się doświadczeniami związanymi z porodem ” -NIeee tylko nie to. Jedna z nich tak mnie wystraszyła, że żałowałam tego że się spotkałyśmy….

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.