Co gdy Twój syn bawi się lalkami?

Wiele mam i tatusiów z przerażeniem patrzy, jak ich syn bawi się lalkami. Tak też było u moich bliskich znajomych i stąd inspiracja do wpisu. Rodzice widząc synka bawiącego się lalkami, martwią się o jego przyszłą orientację seksualną. Zastanawiają się czy oby wszystko z nim jest OK. Tymczasem zabawa lalkami w pewnym wieku to normalna rzecz i nie ma powodów do obaw.

Czym skorupka za młodu…

Tożsamość maluchów i nawyki kształtują się przez całe dzieciństwo. To nic dziwnego, że dzieci interesuje wszystko dookoła (znacie przecież te maratony niekończących się pytań „mama, tata, a dlaczego to tak jest”?). Zabawa lalką jest również jednym ze sposobów poznawania świata. Młody człowiek uczy się opiekować innymi, troszczyć się o nich. Taka nauka przyda się w przyszłości.

Czy z moim synem wszystko OK?

To, że syn sięgnie po lalkę nie oznacza żadnych problemów. Chłopak widzi jak bawią się nią dziewczynki i też chce się pobawić. W tym wieku nie ma jeszcze rozróżnienia na role kobiece i męskie – mały dżentelmen pozna je nieco później. Ale dzięki zabawie lalkami nauczy się opieki nad młodszym rodzeństwem, a także przygotuje do roli ojca w przyszłości.

To, jakie nawyki wyrobi się w dzieciństwie, będzie procentowało później. Jeżeli rodzice będą zabierali synowi lalkę, traktowali zabawę nią jako coś niestosownego lub niepożądanego, wówczas pokażą maluchowi, że przytulanie i okazywanie czułości jest czymś niedobrym.

Jaka lalka dla chłopca?

Można uniknąć zakłopotania, kupując dzieciakowi specjalne lalki dla chłopców. To zabawki bardzo podobne do tych przeznaczonych dla dziewczynek, ale płci męskiej. Do wyboru jest mnóstwo wzorów, wielkości i modeli: od szmacianych przytulanek, aż po lalki które robią siusiu i można je karmić.

I co najważniejsze – nie panikujcie!  Z Waszym maluchem zapewne wszystko jest ok! Za kilka lat lalki pójdą w kąt, a na pierwsze miejsce zainteresowań trafią samochodziki, piłka nożna.

A czy Twój syn bawi się lalkami?

Co gdy Twój syn bawi się lalkami?
5 (100%) 3 głosów

Udostępnij:

2 comments

  1. Co z tego, że bawi się lalkami? Ja jako dziewczynka lalek nie lubiłam. Wolałam podbierać samochodziki i elektroniczne zabawki mojemu bratu. On z kolei obcinał włosy moim lalkom 😀

  2. Ja też to przechodziłam z synem. Mam starszą córkę i wydawało mi się to naturalne. Trochę teściowa smęciła na ten temat jak zobaczyła, że lalka Antosi jest w silnym zainteresowaniem Kubusia. Przeszło i minęło. Normalne.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.