Formalności związane z organizacją chrztu w kościele

Z doświadczenia wiem, że chrzciny to nie lada przeżycie – i dla dziecka, i dla Was rodziców. Dziecko opuszcza przytulny dom i bierze udział w dużej uroczystości. My rodzice musimy wszystko przygotować i wypełnić formalności, których przy chrzcie nie jest mało. Jak nie zgubić się w tym wszystkim? Odpowiadam na najczęściej zadawane mi pytania na blogu.

Kiedy ochrzcić dziecko?

Zazwyczaj do chrztu idą dzieci w wieku ok. 2 miesięcy. To jednak nie jest regułą. Chrzcić można również maluchy tuż po narodzeniu (szczególnie wtedy, gdy ich życie jest zagrożone, np. przez powikłania przy porodzie), a także starsze pociechy (np. gdy ojciec przebywa za granicą i nie może przyjechać w najbliższym czasie). Również osoby pełnoletnie mogą zostać ochrzczone.

Kiedy trzeba zacząć planować chrzest?

Zazwyczaj na ok. 3 tygodnie przed zaplanowaną datą trzeba pojawić się w kancelarii parafialnej w swoim kościele i zapytać o terminy. Wiele kościołów chrzci jedynie w wybrane dni, o konkretnej godzinie (np. tylko w drugą niedzielę miesiąca, na jednej mszy). Termin ustala ksiądz.

Jakie dokumenty są potrzebne?

Ksiądz na pierwszym spotkaniu w kancelarii poprosi o następujące dokumenty:

  1. odpis aktu urodzenia dziecka
  2. zaświadczenie, że rodzice dziecka zawarli ślub kościelny (może być w dokumentach parafii)
  3. informacje o rodzicach chrzestnych (imię, nazwisko, adres)
  4. zaświadczenie wydane w parafii rodziców chrzestnych, że są praktykującymi katolikami

Jeżeli chcemy chrzcić dziecko poza swoją parafią będzie potrzebne również zaświadczenie – zgoda od proboszcza na ceremonię w innym kościele.

Tydzień przed uroczystością rodzice i chrzestni muszą się stawić w kościele by podpisać akt chrztu. Jeżeli nie jest to możliwe, często ksiądz zgadza się na złożenie podpisów w dniu uroczystości.

Czy samotna matka może ochrzcić dziecko?

Tak, kościół dopuszcza do chrztu również te dzieci, których rodzice nie są w związku małżeńskim (z punktu widzenia Kościoła, czyli np. osoby mające jedynie ślub cywilny, samotne matki). Oprócz powyższych dokumentów (zamiast aktu małżeństwa kanonicznego potrzebny będzie odpis potwierdzający zawarcie ślubu cywilnego z USC) wymagane jest wówczas podpisanie oświadczenia, że dziecko będzie wychowywane po katolicku.

Czy każdy może zostać chrzestnym?

Niestety nie. Kościół nie dopuszcza do tej funkcji osób które nie są dobrymi katolikami (czyli np. wierzących, ale nie praktykujących, ateistów). Rodzicami chrzestnymi nie mogą zostać również wyznawcy innej wiary, osoby które nie zostały bierzmowane (lub nie uczestniczyły w katechezach) oraz żyjący bez ślubu kościelnego. Minimalny wiek to 16 lat.

Katechezy chrzcielne

Przed chrztem rodzice oraz chrzestni muszą uczestniczyć w specjalnych katechezach. W ich trakcie modlą się za swoje pociechy i poznają tajemnice sakramentu chrztu. Katechezy są obowiązkowe.

Co jeszcze będzie potrzebne?

Dopełnienie wszelkich formalności to nie wszystko. Rodzice chrzestni powinni również kupić świecę – gromnicę (ojciec) i szatę do chrztu (matka).

Chrzest mojej drugiej córeczki – Ninki już w maju.

A Ty kiedy chrzciłaś swoje dziecko?

Formalności związane z organizacją chrztu w kościele
4.8 (95%) 4 głosów

Udostępnij:

4 comments

  1. A czy ślub kościelny przeszkadza w zięciu komuni świętej w trakcie mszy? Tzn ślub cywilny ale jest z inną ślub kościelny i że ślubu kolejnego cywilnego dziecko jest do chrztu?

  2. Bardzo przydatne wyjaśnienie. Chociaż w różnych parafiach to może nieco odmiennie wyglądać.

  3. Nic dodać nic ująć, świetna ściąga. Dziękuje!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.