Jedyny sposób na nocne lęki przedszkolaka

Twoje dziecko budzi się w nocy z krzykiem lub nie może zasnąć, bojąc się wyimaginowanych koszmarów? Mimo że obie sytuacje wyglądają na to samo zaburzenie snu, ich przyczyny mogą być inne.

Lęki nocne

Lęki pojawiają się zazwyczaj krótko po zaśnięciu. Maluch zachowuje się jakby czegoś się wystraszył: krzyczy, trzęsie się, siada na łóżku. Często nie reaguje na słowa i dotyk rodziców. Jednak w tym stanie tak naprawdę nie jest obudzony – śpi dalej, chociaż zachowania wydają się temu przeczyć.

Nie powinniśmy wybudzać dziecka na siłę, a jedynie zapewnić mu bezpieczeństwo. Synek lub córka (bo płeć nie ma tu znaczenia) może się rzucać, mieć drgawki. Trzeba zabezpieczyć go przed przypadkowym skaleczeniem lub upadkiem z łóżka. Napad lęku zazwyczaj szybko mija i po kilku minutach dziecko spokojnie zasypia. Rano nie pamięta wieczornych wydarzeń.

Nocne lęki zdarzają się u młodszych dzieci. Zazwyczaj wyrasta się w z nich samoistnie: im dziecko starsze, tym mniej epizodów, aż finalnie zanikają one zupełnie. Jeżeli obserwujesz, że ich natężenie wzrasta, skonsultuj się z pediatrą. Być może jest to znak choroby, zaburzeń snu lub innych zaburzeń psychicznych.

Koszmary nocne

Źródłem koszmarów (które również mogą powodować problemy ze snem) jest stres, kłopoty w przedszkolu, brak poczucia bezpieczeństwa lub aktywności minionego dnia.

Jeżeli dziecko oglądało bajkę z potworami, grało na komputerze, widziało reklamy – może się wieczorem bać. Dzieci nie potrafią rozróżnić świata realnego od wirtualnego, dlatego ważne jest by przed spaniem nie dostarczać im dodatkowych wrażeń. Komputery, telewizory i inne ekrany powinny być wyłączane – najlepiej już na kilka godzin przed pójściem do łóżka.

Koszmary charakteryzuje zazwyczaj nagłe wybudzenie, płacz, szukanie bezpieczeństwa w naszych ramionach. Dziecko pamięta swój sen i często boi się zasnąć, by obecne w nim straszne postaci znów się nie pojawiły.

Zły sen może powracać. Jeżeli tak się dzieje, warto skonsultować się z psychologiem. Być może maluch ma jakieś problemy, których nie dostrzegają rodzice? Lekarz pomoże zdiagnozować przyczynę koszmarów i wyeliminować ją z życia dziecka.

A czy Twoje dziecko miewało lęki?

Jedyny sposób na nocne lęki przedszkolaka
5 (100%) 3 głosów

Udostępnij:

2 comments

  1. Nie martw się, nie ty jedna tak myślałaś…

  2. Też przez to przechodziłam, nocne noszenie , płacz itp, szkoda ze wtedy nie wiedziałam ze to leki i to naturalne i przejdzie.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.