Potówki u niemowlaka. Co robić?

Potówki są częstym widokiem na skórze niemowlaka. W większości przypadków nie są powodem do wizyty u lekarza, a jedynie sygnalizują konieczność zmiany nawyków pielęgnacyjnych.

Skąd te krostki?

Potówki mają formę małych krostek, które mogą pojawiać się na całej skórze dziecka – plecach, brzuszku, nogach lub rękach. Często występują też tam, gdzie skóra zwija się w fałdy, np. pod pachami lub w pachwinach. Wyglądają jak zwykłe krostki trądzikowe. Mogą występować pojedynczo lub w skupiskach.

Pojawienie się ich na ciele dziecka to informacja dla rodziców, że trzeba zwrócić większą uwagę na sposób pielęgnacji maluszka. Niedojrzałe gruczoły nie radzą sobie z wydaleniem wydostającego się potu. W efekcie zatykają się, tworząc właśnie krostki. Nie są one bolesne dla dziecka, ale trzeba się nimi zająć, by nie doszło do stanu zapalnego i ropnych zmian na skórze.

Jak leczyć potówki?

Przede wszystkim trzeba pozwolić skórze malucha pooddychać. Nie ubieraj go w syntetyczne ubrania, które blokują przepływ powietrza (bawełniane ciuszki będą jak znalazł!). Zadbaj też o jakość pieluszek. Im lepsze (czyli takie które zapewnią przepływ powietrza), tym mniej problemów z potówkami i odparzeniami pupy. Pamiętaj, by i pielucha, i kaftanik były w odpowiednim rozmiarze!

Od czasu do czasu pozwól maluszkowi poleżeć nago, by skóra miała kontakt z powietrzem. Co ważne – nie przegrzewaj go. Kolejna kołderka, dodatkowa warstwa odzieży lub szczelnie zawinięty kocyk nie są dobre dla dziecka. Ubieraj go stosownie do warunków i dbaj, by pomieszczenie w którym przebywa nie było zbyt nagrzane. Dziecięce ciuszki trzeba też prać w proszku dla niemowląt, bo tradycyjne detergenty mogą drażnić skórę.

Potówki bywają również efektem słabej higieny. Rzadkie kąpanie maluszka sprawia, że na jego skórze gromadzi się warstwa potu i zanieczyszczeń. Zatykają one pory i… krostki gotowe. Zadbaj więc o regularnie kąpiele (możesz dodać trochę mąki ziemniaczanej do wanienki by szybciej wysuszyć potówki). Jeżeli nie możesz umyć maluszka przetrzyj chociaż jego skórę chusteczkami nawilżającymi. Usuniesz część brudu i potu, zapobiegając wypryskom.

Jeżeli krostki się powiększają lub miejsce obok nich jest zaczerwienione, wówczas trzeba się udać do pediatry. To prawdopodobnie stan zapalny, który leczy się maścią. Przepisuje ją lekarz po obejrzeniu zmian skórnych.

A jak Ty radziłaś sobie z potówkami?

 

Potówki u niemowlaka. Co robić?
4.5 (90%) 2 głosów

Udostępnij:

1 comment

  1. Zgadzam się, że to wina złej pielęgnacji. Uważajcie zwłaszcza teraz po nadchodzą upały.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.