Wakacje z dzieckiem. Czy da się wypocząć z dzieckiem?

Dla dorosłych wakacje to czas urlopów zaś dla starszych dzieci dwumiesięczna przerwa od zajęć. Dla maluchów, które jeszcze nie uczęszczają do przedszkola, wakacje trwają za to przez cały rok. Korzystając z tej dostępności każdego z członków rodziny, pragniemy wspólnie z nimi spędzić ten czas, relaksując się na plaży, w górach lub rozbijając obóz nad jeziorem. Jednak czy istnieje szansa na to by faktycznie wypocząć i jednocześnie właściwie zaopiekować się dziećmi?

Pracujący rodzice codziennie zmagają się nie tylko z trudnościami, jakie rzuca im pod nogi realizacja zawodowa, ale również z obowiązkami wobec dzieci. Po ośmiogodzinnej rutynie, wracają do kolejnej, tym razem we własnym domu. Nic dziwnego, że po pewnym czasie jedyną rzeczą o jakiej marzą jest porządny urlop z dala od wszystkiego i wszystkich. Nie jest to jednak możliwe, ponieważ dzieci nie są przedmiotami i nie można oddać ich na przechowanie ani wziąć urlopu od obowiązku opieki nad nimi.

Nie oznacza to jednak, że wypoczynek to coś, o czym możesz już tylko pomarzyć i oczekiwać z utęsknieniem przekroczenia progu dojrzałości przez dzieci, by móc porządnie wypocząć, również w ich towarzystwie.

Jak w takim razie zorganizować wakacje z dzieckiem i jednocześnie znaleźć odrobinę czasu dla siebie?

Przede wszystkim zaplanuj dobrze miejsce. To połowa sukcesu. Jeśli nie będzie odpowiednio przygotowane na obecność dziecka, nie ma się czemu dziwić, że będziesz musiała mieć oczy dookoła głowy w dzień i w nocy, a zwiedzanie wiązać się będzie z ciągłym monitorowaniem miejsca i odległości pobytu dziecka.  Przejrzyj uważnie dostępne oferty hoteli oraz innych ośrodków oferujących noclegi i to, czy posiadają wydzielone miejsce, w którym dziecko będzie mógł się spokojnie pobawić w ciągu dnia pod odpowiednią opieką. Jeśli dziecko nie będzie miało gdzie się wyszaleć, zrobi to w momencie, w którym Ty będziesz chciała wypocząć.

Jednym z większych błędów podczas planowania wyjazdów jest również próba zwiedzenia wszystkich atrakcji oferowanych przez lokalizację przy maksymalnie krótkim okresie pobytu. Bieganie z zegarkiem w ręku oraz zmuszanie dziecka do uczestniczenia w tym maratonie może poważnie się na Tobie zemścić. Nie dość, że nie pozwolisz sobie faktycznie odpocząć to dodatkowo zapewnisz mały koszmarek reszcie rodziny.

Oprócz wybrania tych najważniejszych punktów, które koniecznie musisz zobaczyć, dopasuj czas i formę zwiedzania do rytmu dnia malucha na tyle, na ile jest to możliwe. Inaczej będziesz musiała niestety pogodzić się z jego ciągłym niezadowoleniem oraz marudzeniem, co z pewnością nie pomoże Ci zaznać spokoju.

Dobrym pomysłem jest również planowanie wyjazdu ze znajomymi, którzy także posiadają dzieci, szczególnie te w zbliżonym wieku do Twojej pociechy. Maluchy będą mogły przez pewien czas zająć się sobą i wspólną zabawą. Dodatkowo możecie umówić się między sobą na dyżury w opiece nad dziećmi, podczas których jedni rodzice będą pilnować całej gromadki po to by ci drudzy mogli spędzić kilka godzin relaksując się beztrosko bądź zwiedzając.

Dobra organizacja począwszy od odpowiedniego miejsca aż po dokładny plan zwiedzania ma ogromne znaczenie. Nie tylko pozwala maksymalnie wykorzystać czas, ale także zrobić to w sposób jak najmniej inwazyjny i stresujący dla Ciebie oraz małego dziecka.

Oczywiście jeśli masz na to fundusze, a Twoje zdolności organizacyjne nie są na satysfakcjonującym Cię poziomie, możesz zawsze rozejrzeć się za propozycjami biur podróży. W ich ofercie znajdziesz dokładnie przemyślane rozwiązania, które zadowolą zarówno Ciebie jak i dzieci. Na pewno będzie to kosztować odrobinę więcej, ale dobra zabawa na miejscu i wspomnienia po powrocie zdołają to wynagrodzić.

Zobacz jak było na Zakynthos, Natalka miała wtedy 11 miesiecy: http://pamietnikmamy.pl/2014/06/pocztowka-z-naszych-wakacji-na-zakynthos/

A z Twojego doświadczenia da się wypocząć z dziećmi?

Wakacje z dzieckiem. Czy da się wypocząć z dzieckiem?
5 (100%) 4 głosów

Udostępnij:

5 comments

 1. Wspólne podróże z dzieckiem to piękne chwile. Uwielbiamy czas spędzany z dziećmi, zwłaszcza w ferie zimowe. To idealny moment na wspólne realizowanie pasji do sportów zimowych.

 2. Też nie trzeba koniecznie jechać gdzieś daleko. Nieraz w promieniu powiedzmy pół dnia jazdy samochodem da się znaleźć fajne miejscówki w Polsce. Zawsze to trochę wygodniej. No i jest też coraz więcej takich miejsc, gdzie warto wybrać się z maluchem.
  Jest nawet konkurs, gdzie można wygrać wyjazd do Legolandu.
  Trzeba tylko na Tatento zgłaszać właśnie takie miejsca przyjazne dzieciakom i w ogóle całym rodzinom.
  Na pewno większość rodziców jest w stanie wymienić przynajmniej kilka takich miejsc w swojej okolicy.

 3. Myślę, że dobrą opcją jest wyjazd z dziećmi, ale też kilka dni spędzone samej – z dala od rodziny. Pomaga to się zdystansować i zregenerować siły. Dzieci zostają z tatusiem;)

 4. Dokładnie, liczy się dobra organizacja i kreatywność a odpoczynek mamy gwarantowany 🙂

 5. Oczywiście, że się da! Trzeba tylko dziecku zapewnić jakąś rozrywkę i cieszyć się aktywnie spędzonym czasem 🙂

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.