Jak prawidłowo dobrać plecak dla ucznia?

Już wkrótce rozpocznie się rok szkolny. Warto zatem już teraz przygotować  wyprawkę szkolną a przede wszystkim poświęcić więcej czasu na prawidłowy dobór plecaka dla swojego dziecka.

Pamiętam z dzieciństwa, że wygląd plecaka miał niebagatelne znaczenie. Musiał być kolorowy i przede wszystkim wyróżniać się spośród innych.

Przy zakupie plecaka dzieci przede wszystkim kierują się jego wyglądem, wybierając najmodniejsze postacie z kreskówek i lubiane kolory czy wzory. To do rodzica należy sprawdzenie czy plecak będzie dobry i zdrowy dla dziecka. Na co zwrócić uwagę kupując dziecku plecak do szkoły?

Pierwszą rzeczą, która trzeba rozważyć, jest rodzaj. Obecnie na rynku dostępne są miękkie plecaki, sztywne tornistry na szelkach oraz takie z kółkami i rączką, przypominające walizkę podróżną. Te ostatnie są chętnie wybierane przez rodziców, którzy wierzą, że dzięki temu dziecko nie będzie dźwigało zbyt wielkiego ciężaru na plecach. Uwaga jednak! Po schodach w szkole i tak trzeba będzie walizeczkę wnieść, a ciągnięcie całego ciężaru w jednej ręce może powodować skrzywienie kręgosłupa! Dlatego też lepiej wybrać model z mocną, sztywną ścianką tylną, która zapewni odpowiednie podparcie plecaka na plecach. Wielkość plecaka musi być dostosowana do wzrostu i wagi dziecka.

Drugą równie ważną rzeczą jest szerokość zamocowania szelek. Gdy będą zbyt wąsko wszyte, nasze dziecko zaraz będzie miała otartą szyję; gdy za szeroko, plecak będzie spadał. Szelki muszą by regulowane i miękkie, by dobrze dopasowywały się do ciała ucznia.

Bardzo ważnym elementem plecaka są odblaski. Zadbajmy o nie, nawet jeżeli odbieramy nasze dziecko ze szkoły – to dla jego bezpieczeństwa. Dla kierowcy odblask jest widoczny z kilkuset metrów, co daje mu czas na reakcję. Jeżeli nasz maluch nie będzie miał odblasków, kierowca zobaczy go dopiero z ok. 30 m! W zimie, na śliskiej nawierzchni może być już za późno na manewry.

Pamiętajmy też, że tornister nie może zbyt wiele ważyć. Według norm Głównego Inspektoriatu Sanitarnego, dziecko nie powinno dźwigać na plecach więcej niż 10-15% wagi swojego ciała. Jeżeli kupimy plecak, który sam waży 2kg nie zostanie zbyt wiele na zawartość… Dlatego też warto zrezygnować z modnych „bajerów” kosztem zmniejszenia ciężaru.

Pamiętajmy też o dodatkowych kieszonkach. Przydadzą się one naszemu dziecku by schować pieniądze, śniadanie i inne drobiazgi. Gdy wrzucimy to wszystko do jednej, głównej kieszeni zrobi się wieeelki bałagan.

Jeżeli zdecydujemy się na miękki plecak, sprawdźmy, czy można go prać w pralce. Plecak dziecka będzie leżał na szkolnych korytarzach, na boisku, w szatni na podłodze. Szybko zyska dodatkowe kolory: trawiasty, błotnisty i kurzowy ?. Możliwość prania mechanicznego oszczędzi nam noszenia go do czyszczenia lub ręcznego szorowania w domu.

Świetną w tym roku ofertę dla uczniów przygotował, Empik. Na sklepowych półkach i w sklepie internetowym empik.com można kupić plecaki oraz przybory szkolne nawet z rabatami do 30%. W tym roku wśród autorskich wzorów znalazły się najmodniejsze flamingi, uniwersalne piórka i zbuntowane szachownice. W tych deseniach przygotowano gamę artykułów uzupełniających wyposażenie plecaka (m.in.: piórniki, zeszyty, teczki, pojemnik na śniadanie). Pokazuje Ci to na zdjęciach.  Ja jestem wręcz zakochana w tych pięknych wzorach.

Muszę Ci też wspomnieć, że Empik przeszkolił grupę 100 pracowników, by w największych salonach rodzice mogli skorzystać z porady ekspertów w zakresie doboru plecaka czy tornistra. A od 2 sierpnia ruszyła ogólnopolska akcja, której ambasadorem został znany fizjoterapeuta i autor publikacji o rozwoju dzieci „Mamo, Tato, co Ty na to?”– Paweł Zawitkowski. W aż 71 salonach w największych miastach można obecnie porozmawiać z ekspertem Empiku i poradzić się, który plecak będzie najbardziej odpowiedni do wieku, wzrostu i potrzeb dziecka.

A czy Twoje dziecko wybrało już odpowiedni plecak do szkoły?

Jak prawidłowo dobrać plecak dla ucznia?
5 (100%) 2 głosów

Udostępnij:

4 comments

  1. Moja córeczka ma taki plecak i strasznie jest z niego zadowolona. Ważne by kupować plecaczki dobrej jakości i co jeszcze ważniejsze dobrze dobranego dla danego dziecka.

  2. Nieźle, ale jakoś nie podoba mi się wszystko w tym samym motywie, który zresztą przejadł mi się 😛 Porady jak najbardziej na plus 😉

  3. tak 🙂 jest tez promocja kupujesz 3 a płacisz za 2 🙂

  4. Idealnie trafiłaś z tym wpisem wyprawkowym! My w ostatnim tygodniu sierpniu kompletujemy szkolną wyprawkę dla małej. Aniu rabaty są także na te plecaki w Empiku ?

    PS.
    Ten plecak jest świetny pytani tylko czy wytrzymały i przetrwa rok z moją uczennicą 😛

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.