Jestem mamą. Nie ogarniam.

Współczesne matki wcale nie mają łatwo. Często muszą godzić macierzyństwo z chęcią samorealizacji, pracą w zawodzie i opieką nad domem. A gdzie w tym wszystkim czas dla siebie? Perfekcyjna mama nie może narzekać, bo przecież powinna idealnie łączyć wszystkie obowiązki, będąc przy tym jednocześnie piękną i zadbaną kobietą. Nie uwierzę jednak, że żadna z Was choć raz nie czuła się zmęczona codziennością, rutyną, była rozdrażniona i niewyspana. Macierzyństwo to bowiem nie tylko same uroki, to także nieprzespane noce, bolesne ząbkowanie, choroby, bunty i inne tego typu „dobrodziejstwa”. Skoro więc wiemy jak jest naprawdę, to kto kreuje mit perfekcyjnej Matki Polki?

Postanowiłam bliżej przyjrzeć się portalom społecznościowym. Zwróciłam uwagę na to, jakie treści publikują młode kobiety, które całkiem niedawno zostały mamami. Oto mity, które po części kreujemy same, napędzając tym samym machinę istnienia stereotypu perfekcyjnej Matki Polki:

 

 • Karmienie piersią jest super!

 

Mleko matki to niewątpliwie najlepszy pokarm, jaki możemy dać swojemu dziecku. Mało jednak wspomina się o problemach z laktacją, takich jak brak pokarmu, niechęć dziecka do ssania czy ból sutków. Promowanie karmienia często sprowadza się do widoku zadowolonej matki i jeszcze szczęśliwszego dziecka. Zapamiętując takie obrazy kobieta, która po raz pierwszy rodzi dziecko i z różnych względów nie może go karmić czuje się gorszą i niepełnowartościową matką.

 

 • Niemowlak non stop śpi

 

Większość artykułów dostępnych w internecie rozpisuje się na temat snu niemowląt, które ponoć śpią bardzo dużo. I oczywiście są dzieci, które mają bardzo duże zapotrzebowanie na sen, dając tym samym chwilę wytchnienia rodzicom. Trzeba jednak pamiętać, że są także niemowlęta, którym wystarczy krótka 15 minutowa drzemka, podczas której rodzic raczej niewiele zrobi. Mnie samą irytowały komentarze osób, zwłaszcza tych nie posiadających dzieci o tym, że małe dziecko to tylko śpi i je. Ten stereotyp utrwalany jest poprzez publikację zdjęć np. na Instagramie, prezentujących mamę popijającą kawę, podczas kiedy jej dziecko spokojnie śpi. Widząc takie obrazy można sobie pomyśleć, że macierzyństwo to tylko śpiący niemowlak i mnóstwo czasu dla siebie. Istna sielanka… W rzeczywistości podczas drzemek pociech matki w większości przypadków gotują obiad, sprzątają, piorą, prasują, a kiedy wreszcie mogą spokojnie usiąść i wypić kawę to…. ich dziecko właśnie się budzi ;).

 

 • Mama powinna być cały czas z dzieckiem

 

Matka Polka na pierwszym miejscu stawia dziecko, zawsze ma dla niego czas. Nigdy nie wyjeżdża na wakacje sama z mężem, zostawiając pociechy pod opieką babci. Do kina czy na kolację także nie wypada iść samemu. Romantyczna randka? Zapomnij. Perfekcyjna mama 24h na dobę siedzi w dzieckiem w domu.

 

 • Matka i jej dziecko zawsze wyglądają idealnie

 

Wystylizowane stroje, nienaganna fryzura, a do tego porządek w tle. Kojarzysz takie obrazki w sieci? Ja tak, ale sama po sobie wiem, jak ciężko jest utrzymać w czystości ubranka niemowlaka, zwłaszcza tego który dopiero zaczyna poznawać nowe smaki i próbuje jeść samodzielnie. Jedzenie znajduje się wtedy dosłownie wszędzie, nawet na naszych ubraniach. A codzienność to zazwyczaj wygoda: dresy, brak makijażu, nierzadko bałagan. Takich zdjęć jest jednak w sieci jak na lekarstwo.

 

Powyższe mity tylko utwierdzają nas wszystkie w przekonaniu, że powinnyśmy być idealnymi matkami, żonami i pracownikami. Tymczasem nie da się tego wszystkiego bezboleśnie połączyć i to od nas zależy, która z tych dziedzin życia będzie naszym priorytetem. Szanujmy wzajemnie swoje wybory.

 

Logując się do popularnych serwisów społecznościowych mamy na co dzień styczność z obrazami, o których wspominałam wcześniej. Patrząc na nie, nie chcemy się wyróżniać i pokazywać trudów naszej codzienności. Skoro inni chwalą się jak im dobrze, nam też nie wypada narzekać. Tymczasem kreowanie wizerunku idealnego macierzyństwa przyczynia się utrwalania stereotypu perfekcyjnej Matki Polki, która doskonale realizuje się na wszystkich płaszczyznach życia. Często podświadomie dążymy do ideału, robiąc to kosztem siebie. Tymczasem receptą na sukces jest znalezienie odpowiedniego balansu pomiędzy obowiązkami. Pamiętajcie, nie zawsze musicie mieć idealnie posprzątany dom czy zrobione paznokcie. Każda z nas ma prawo do bycia zmęczoną, rozdrażnioną i NIEPERFEKCYJNĄ MAMĄ . Bo w tym braku perfekcji jest nasza wyjątkowość!

Skąd zatem Twoim zdaniem bierze się stereotyp Matki Polki?

Jestem mamą. Nie ogarniam.
5 (100%) 18 głosów

Udostępnij:

4 comments

 1. Zgadzam się w 100% i nie mogę czytać już blogów gdzie krzyczą, że jeśli nie karmię tylko piersią, nie mam na błysk wysprzątanego mieszkania, nie chodzę na język migowy dla niemowląt, nie mam stanowiska kierowniczego w korpo, ewentualnie nie prowadzę bloga, nie nosze rozmiaru 36 i nie mam zrobionych paznokci (oczywiście to wszystko na raz i dodatkowo uwiecznione milionem fotek na instagramie), to na pewno jestem złą i leniwą matką.

 2. Zakładanie masek nikomu nie wyjdzie na dobre. Przez ukazywanie siebie jako idealnej matki nakręcamy spiralę i po co ??? Czy dziecko, które tez nie jest idealne nie może mieć nieidealnej matki?:)

 3. Szczęśliwie weszłam w etap [mentalnie też], że z matki ofiarnej, wspierającej i na każde życzenie staję się matką współczującą i pomocną, ale jednocześnie daję dziecku dużo swobody 🙂

 4. Bardzo ciekawy blog, widać, że lubisz to, co robisz 🙂
  Ja co prawda bloguję na trochę inny temat, ale gdybyś potrzebowała wskazówki, co warto obejrzeć w kinie, to serdecznie zapraszam do siebie!
  http://inlovewithmovie.blogspot.com/
  Również na Facebooka! Tam działam jeszcze aktywniej 🙂
  Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.