Organizować pierwsze urodziny dziecka? Tak czy Nie

Pierwszy rok życia dziecka jest wyjątkowy. Tempo rozwoju małego dziecka jest bardzo dynamiczne i intensywne. W tym okresie niemowlę z zupełnie bezbronnej istoty staje się dzieckiem, wyrażającym swoje emocje. Pierwszy uśmiech, płacz, słowo, siad, kroki – tego wszystkiego doświadcza nasze dziecko w tak krótkim czasie. I choć zdania co do wyprawiania imprezy na tę okoliczność są podzielone, ja osobiście uważam, że ten wyjątkowy okres życia naszego dziecka należy odpowiednio uczcić. Jak zatem zorganizować przyjęcie i nie zwariować?

Lista gości

Najistotniejszym aspektem pierwszych urodzin jest liczba osób, które będziemy zapraszać na uroczystość. To od tego zależy miejsce, a często także data imprezy. Warto stworzyć sobie listę gości i już na wstępie zdecydować czy zapraszamy tylko najbliższe osoby (babcie, dziadków, chrzestnych) czy organizujemy urodziny dla większego grona, obejmującego nie tylko rodzinę, a także znajomych. Jeśli zdecydujemy się na tę drugą opcję dobrym pomysłem będzie przygotowanie specjalnych zaproszeń na to wydarzenie. Można je zamówić np. za pośrednictwem internetu lub przygotować samodzielnie. Jeśli chcemy podarować je osobiście, to musimy ustalić to w harmonogramie przygotowań.

Ustalenie daty i miejsca przyjęcia

Jeśli mamy już ustaloną liczbę gości, warto zrobić rozeznanie wśród zaproszonych osób czy potencjalna data urodzin odpowiada większości. Jeśli okaże się, że kilka osób ma na ten dzień inne plany, trzeba przełożyć uroczystość np. o tydzień później. Nie ma co zbytnio przywiązywać się do dat, małe dzieci i tak nie mają poczucia czasu J. Tego typu imprezę warto zorganizować w weekend, wtedy mamy większe prawdopodobieństwo, że wszyscy goście przybędą.

Kolejną ważną kwestią jest miejsce przyjęcia, którego wybór zależy od liczby gości, naszych preferencji i zasobności portfela. Impreza w domu z pewnością wyjdzie taniej, ale jej organizacja pochłonie więcej naszego czasu. Nie każdy posiada również odpowiednio dużo miejsca. Mieszkając w małym mieszkaniu w bloku taka uroczystość może się nie odbyć ze względów logistycznych, jeśli mamy zamiar zaprosić dużą liczbę gości. Organizacja imprezy w lokalu to opcja dla osób, które wolą zdać się na profesjonalistów i nie mają zbyt wiele czasu na przygotowanie przyjęcia, dysponując tym samym nieco większym budżetem. Obie opcje mają swoje plusy i minusy i tylko od nas zależy, którą z nich wybierzemy. Jeśli nie jesteśmy pewni czy stać nas na imprezę w lokalu, warto zrobić rozeznanie i poprosić restauracje o wycenę.

Temat przewodni imprezy (dekoracje)

Bez względu na to czy zdecydowaliśmy się na przyjęcie w domu czy w lokalu, warto ustalić temat przewodni imprezy, dzięki któremu przyjęcie będzie usystematyzowane. Przy tak małych dzieciach oczywistym jest, że nie mają one jeszcze swojego ulubionego bohatera czy ukochanej bajki, temat przewodni wybierają więc rodzice. Nie chodzi tu o nic skomplikowanego. Wystarczy ułożyć sobie plan w głowie, jak chcemy aby to przyjęcie wyglądało. Skarbnicą wiedzy i inspiracji jest dla mnie Pinterest, który podsunie Ci gotowe rozwiązania. Warto wybrać 2-3 dominujące kolory i według nich kompletować dekoracje, takie jak: balony, rozety, naczynia, sztućce, serwetki. Ciekawym pomysłem jest także napełnienie balonów helem i przyczepienie ich do krzesełka jubilata. Prosta rzecz, a sprawi wiele frajdyJ. Cała oprawa urodzin opiera się bowiem na tych kolorystycznie i tematycznie dobranych gadżetach. Tak usystematyzowana impreza dużo lepiej prezentuje się także na zdjęciach. Nie zapomnijmy więc o aparacie – ten ważny dzień należy uwiecznić.

Menu i TORT

Ustalenie menu jest bardzo istotne. Musimy zdecydować czy naszym gościom zaserwujemy tylko tort i słodkości, czy dodatkowo zdecydujemy się na dania ciepłe i przekąski. Jeśli przyjęcie organizujemy w domu trzeba dobrze rozplanować gotowanie, przygotowując część rzeczy odpowiednio wcześniej, tak aby podczas imprezy nie spędzić całego dnia w kuchni. Chcąc uniknąć niepotrzebnego stresu dobrze byłoby, gdyby menu zawierało takie potrawy, które są sprawdzone i już wcześniej je przyrządzaliśmy. Planując uroczystość w lokalu mamy o tyle lepszą sytuację, że jedynym naszym zmartwieniem jest odpowiedni dobór jadłospisu, gotowaniem zajmą się bowiem specjaliści.

Tort na roczek musi być wyjątkowy. Warto aby nawiązywał tematycznie do wcześniej wybranych dekoracji. Jeśli więc ustaliliśmy np. trzy kolory przewodnie, takie jak: biały niebieski, miętowy to dobrze byłoby, aby również pojawiły się one na torcie.

Prezenty

Każda zaproszona osoba na pewno coś ze sobą przyniesie dla jubilata. Część gości pyta wcześniej o to, jaki prezent jest pożądany. Warto zastanowić się nad tym, zwłaszcza jeśli już toniemy w morzu zabawek. Może dobrym pomysłem będzie zakup jednego wspólnego prezentu lub po prostu podarowanie pieniędzy? Można także przygotować listę konkretnych, wymarzonych rzeczy.

Mały Jubilat

Cała impreza jest przygotowana dla naszego malucha, nie zapominajmy więc o nim. Zaplanujmy godzinę przyjęcia w takim momencie, aby nasze dziecko było wyspane i wypoczęte np. zaraz po drzemce. Warto zadbać także o aspekt estetyczny i ubrać nasze dziecko nieco odświętniej – body z muchą czy elegancka sukienka będą na tę okazję idealne.

Atmosfera

Na nic zdadzą się trudy w przygotowaniu imprezy, jeśli w tle da się wyczuć nasze zdenerwowanie. Zaplanujmy sobie wszystko odpowiednio wcześniej, a unikniemy niepotrzebnego stresu. Nastawmy się pozytywnie, odłóżmy na bok nieporozumienia rodzinnie i celebrujmy ten wyjątkowy czas, bo mamy na to szansę tylko raz w życiu. Zróbmy to dla naszych dzieci.

Impreza na roczek jest idealnym podsumowaniem pierwszych wspólnych, wyjątkowych miesięcy życia. To wydarzenie, które będziemy wspominać przez kolejne lata. Warto więc odpowiednio przygotować się do niego i pomyśleć o kwestiach, o których wspomniałam z odpowiednim wyprzedzeniem. Dzięki temu pierwsze urodziny naszego dziecka z pewnością będą udane.

A na koniec dla przypomnienia wklejam Wam posty z pierwszych urodzin Natalki.

Przygotowania do pierwszych urodzin

Słodki stół na roczku Natalki

Tort urodzinowy na roczek

Personalizowane dodatki

Dekoracje na urodzinach Natalki

Sukienka na roczek

Jestem ciekawa jak wyglądała impreza Waszych dzieci? Organizowaliście je w domu czy w lokalu? A może jeszcze wszystko przed Wami? Czekam na Wasze pomysły w komentarzach  🙂

Organizować pierwsze urodziny dziecka? Tak czy Nie
5 (100%) 2 głosów

Udostępnij:

2 comments

  1. Jak najbardziej wyprawiać urodzinki dla dziecka! Nie tylko roczek, ale każde! 🙂 Jest co świętować przecież. Trzeba celebrować życie i przyjście na świat nowego człowieka 🙂 Co do miejsca to my zawsze wybieramy swój dom, jakoś tak bardziej rodzinnie jest… Myślę że zdjęcia też będą ciekawsze dla dzieciaka jak już dorośnie. Może jest więcej pracy, ale warto 😉

  2. Pewnie, ze robić to świetna pamiątka dla dziecka. Moja Zuzka ma 6 lat i jak oglądamy zdjęcia to się dopytuje itp.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.