NIE UWIERZYSZ CO TWOJE DZIECKO MOŻE PRZYNIEŚĆ Z PRZEDSZKOLA

Dzieci w przedszkolu są wymarzonym celem dla bakterii i wirusów. Duże skupisko ludzi nie zawsze przestrzegających zasad higieny, w połączeniu z wciąż rozwijającym się systemem odpornościowym to gwarancja, że wcześniej czy później Twoje dziecko coś przyniesie do domu. Bywa, że są to niegroźne choroby, które mijają po kilku dniach. Czasami jednak jest to zakaźne, ostre schorzenie, które wymaga leczenia szpitalnego. Oto lista chorób najczęściej występujących w wieku przedszkolnym.

 

 1. Wszawica, świerzb i pasożyty wewnętrzne

 

Choroby pasożytnicze są bardzo zaraźliwe – wystarczy kontakt z nosicielem i brak higieny. Przy dzieciach w przedszkolu infekcja jest kwestią czasu.

Tak jest w przypadku wszy. Objawem jest swędzenie głowy i obecność we włosach gnid (jaj) oraz dorosłych osobników. Wszawicę leczy się specjalnymi preparatami do mycia głowy (do kupienia w aptece). Jednak należy pamiętać, że oprócz dziecka również dorośli powinni ich używać, a pościel, ręczniki i inne rzeczy, które mogły mieć kontakt z włosami, muszą powędrować do pralki.

Podobnie jest ze świerzbem, który wywołuje swędzenie skóry. Mikroskopijny pasożyt przenosi się przez kontakt z zarażoną osobą i rozmnaża się w skórze. Roztocza świerzbowca bardzo często rozprzestrzeniają się więc w miejscach publicznych. Szczególnie podatne na zarażenie są małe dzieci np. podczas wspólnych zabaw w przedszkolu. U maluchów zmiany w pierwszej kolejności pojawiają się na dłoniach i podeszwach stóp.

Ponieważ objawy świerzbu przypominają inne choroby skóry, takie jak np. alergie – świerzb często jest mylnie diagnozowany. Sprzyja temu także późne pojawienie się objawów, co powoduje, że wiele osób nie wiąże momentu zarażenia z chorobą. Świerzbowiec ludzki lubi miejsca ciepłe i ukryte. Zazwyczaj pasożyt ten umiejscawia się między palcami u rąk, w pachwinach, nadgarstkach, łokciach, w okolicy narządów rodnych, pępka, pod piersiami, czy na linii talii. Objawy występują od 2 do 6 tygodni po przedostaniu się pasożyta na ciało. Najczęstsze z nich to:

 • intensywny świąd – zwłaszcza nocą (który, może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni po zakończeniu kuracji, nawet jeśli wszystkie jaja i pasożyty znikną);

 

 • grudkowo-pęcherzykowata wysypka;

 

 • charakterystyczne linie, widoczne po drapaniu, które wyglądają jak cienkie kanaliki wydrążone pod powierzchnią skóry.

 

W przypadku wystąpienia podejrzanych objawów należy niezwłocznie zgłosić się do dermatologa.

Jednym z preparatów, dostępnych bez recepty jest Novoscabin – płyn do stosowania na skórę, posiadający w swoim składzie benzoesan benzylu.  Novoscabin to środek przebadany dermatologicznie, do stosowania u osób przebywających w miejscach o dużym ryzyku zakażenia świerzbem.

Przed zastosowaniem preparatu należy wziąć gorącą, 10-minutową kąpiel, używając szarego mydła. Po osuszeniu skóry, należy wcierać delikatnie preparat w skórę na całej powierzchni ciała za wyjątkiem twarzy i szyi, (szczególnie między palcami, pod pachami, w pachwinach, na podbrzuszu). Po 15 minutach zabieg wcierania kosmetyku w skórę można powtórzyć. Dobę po każdorazowym zastosowaniu Novoscabin należy ponownie wziąć kąpiel z użyciem szarego mydła. Stosować przez 5 kolejnych dni, najlepiej wieczorem.

 

Warto zapamiętać, że „alergiczna” odpowiedź systemu immunologicznego na roztocza – świąd skóry – , może utrzymywać się, a nawet nasilić, przez kilka tygodni od zakończenia stosowania preparatu.

Odpowiednie rozpoznanie choroby jest niezwykle ważne, ponieważ uciążliwe swędzenie prowadzi do ciągłego drapania, nierzadko powodując infekcje.

Analogicznym problemem są pasożyty wewnętrzne – tym większym, że objawy nie zawsze są widoczne. Może to być brak apetytu, chudnięcie, bóle brzucha. Jeżeli podejrzewa się zarażenie, warto wykonać badanie kału. Pasożyty leczy się farmakologicznie, leki przepisuje lekarz.

 

 1. Choroby zakaźne – ospa, odra, różyczka, świnka

 

Kto nie przechodził w dzieciństwie różyczki czy świnki… Teraz trudniej się zarazić, bo część dzieci jest szczepiona. Obowiązkowe są szczepienia na odrę, świnkę i różyczkę. Można dzieci również zaszczepić na ospę. Jeżeli tego nie zrobimy, szansa, że maluch przyniesie którąś z nich z przedszkola, jest ogromna.

Wszystkie te choroby charakteryzują się podwyższoną temperaturą, powiększonymi węzłami chłonnymi, gorszym samopoczuciem oraz wysypką. Wszystkie trzeba leczyć pod nadzorem lekarza.

 

 1. Inne choroby

 

Wśród innych chorób, które mogą przyjść z maluchem z przedszkola, częste są infekcje górnych dróg oddechowych (które przenoszą się drogą kropelkową) oraz grypa i grypa żołądkowa. Zazwyczaj kończą się katarem, bólem gardła, głowy, gorszym samopoczuciem. Gdy dołączy do nich gorączka lub wysypka warto skontaktować się z lekarzem. Może to być grypa lub angina, które niedoleczone dają groźne powikłania.

Męcząca dla dziecka jest grypa żołądkowa, powodowana przez rotawirusy. Dziecko będzie borykało się z dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego – wymiotami, biegunką. Również i te dolegliwości warto skonsultować z pediatrą. Mogą być objawem zatrucia, poważniejszych problemów układu trawiennego lub zakażenia pasożytem.

Jaką chorobę przyniosło Twoje dziecko z przedszkola?

NIE UWIERZYSZ CO TWOJE DZIECKO MOŻE PRZYNIEŚĆ Z PRZEDSZKOLA
4.6 (91.11%) 9 głosów

Udostępnij:

10 comments

 1. Tak to jest w każdym miejscu do którego się chodzi codziennie. Wszędzie można coś złapać. Nigdy nie wiadomo 😛

 2. To niestety „normalka”. Trzeba przez to przejść, być wytrwałym. Z drugiej strony i tak to mniej irytujące niż jak dziecko się czymś zarazi w szpitalu. idzie z jelitówką, a tam serwują mu zapalenie płuc…

 3. ja kiedyś jak byłam mała przyniosłam wszy z przedszkola :/

 4. Moje przyniosło wszy O.o i oboje potem siedzieli z reklamówkami owiniętymi na głowie, bo środek wszobójczy trza było potrzymać na głowie…

 5. Bostonka była i u nas w przedszkolu. Naszczescie córka nie złapała. Narazie przynosi zwykle przeziębienie

 6. Niestety częsty wirus o tej porze roku. Ból gardła i gorączka a po kilku dniach wysypka na dłoniach stopach i w środku buzi.

 7. Bostonka ?

  1. A czym się ona objawia, przyznam szczerze, że nie słyszałam o tej chorobie 🙂

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.